Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload

PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Zapomněl jsi heslo?
Onload

Strach ze sebevraždy/OCD

03. 02. 2016 v 20:40Off-line Anonym (anonymous)
Ahoj, tak jak začít...
Jsem asi první člověk na světě trpící tímto typem OCD.... Přepadávají mě totiž myšlenky na sebevraždu a to i přesto, že to samozřejmě nechci udělat. Začalo to u mě před 2 roky v prváku na gymplu, tehdy jsem byl dost vystresovaný z nové školy, náporu učení a v podstatě jsem ani neměl moc času pro sebe, navíc naše vztahy uvnitř rodiny taky nebyly zrovna nejlepší, takže jsem musel potlačit veškerý svůj stres abych mohl vůbec fungovat a to podle mě vedlo ke vzniku zmiňované obsedantně-kompulzivní poruchy. Ze začátku to bylo dost nepříjemné, ale postupně jsem si na myšlenky na sebevraždu v podstatě zvykl. Nejhorší je, že ty myšlenky ze mě strašně vysávají energii. Jsem přesvědčený, že se jedná o OCD nebo podobnou chorobu, její příznaky to rozhodně má, nejhorší je to např. před příjezdem metra nebo vlaku, v tu chvíli mě často napadne pod něj skočit, i když to rozhodně nechci udělat. Jednou jsem četl, že lidé s OCD mají strach, že udělají něco, čeho se vlastně nejvíc bojí (což tedy sedí i v mém případě, protože sebevraždu vnímám jako prohru, něco co by člověk nikdy neměl dělat).
Jenže teď nevím co dál, chci se zbavit těch obsesivních myšlenek... Vím, že bych měl jít k psychologovi, ale moji rodiče o mém OCD ani nevědí (a já se samozřejmě stydím přiznat se jim, sám si přijdu jako blázen, když se bojím, že udělám něco, co ani udělat nechci), a nevím jestli můžu jít k psychologovi v 16 sám. Chtěl bych se zeptat, co byste na mém místě udělali vy a jestli jste někdy něco podobného zažili.
Díky moc

Představujeme naše rádce…

Poradna je tu pro vás - můžete se zde ptát na své problémy, zvídavé dotazy nebo jen necíleně diskutovat či radit druhým.

Radek Řadu let se věnuje problémům ve vztazích a milostném životě.
03. 02. 2016 v 20:44Off-line colombo  (95/192/90)
Neporadím, ale jedno vím téměř na 100% - tady ti účinně NIKDO nepomůže, hledáš fakt na špatném místě.
Souhlasím - 11   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
03. 02. 2016 v 20:49Off-line Haru  (18/171/63)
Myslím, že o tomhle by sis měl s rodiči určitě promluvit a co nejdříve vyhledat pomoc. Jak píše colombo, tady asi přímo pomoc nenajdeš, ale najdeš ji u profesionála, u psychologa. Takže zahoď stud a neodkládej to, sám víš, že může jít o život!
03. 02. 2016 v 20:51Off-line Luky...P  (28/165/60)
Rozhodně existují podpůrná centra, kam se můžeš obrátit i sám, ať už tam jít osobně nebo se s nimi zkontaktovat po telefonu. S obsedantně-kompulzivní poruchou mám trochu zkušenosti, i když o tomhle typu týkající se sebevraždy, jsem neslyšel. Jestli chceš, napiš mi do zpráv.
03. 02. 2016 v 20:55Off-line ThomPrag  (38/180/76)
Tady není moc o čem přemýšlet. Laicky si o tom můžeme pokecat, ale nakonec ti řeknu to samé, co napsal colombo. Nemyslím, že by ti hrozila sebevražda, ale pokud to nebudeš řešit s odborníkem, bude se tvůj psychický stav zhoršovat. Bude to mít samozřejmě vliv na školu i na život doma. Pak jednoho dne skončíš v blázinci připoután na lůžko. Takže moc neřeš a šupem k psychologovi. Věk by neměl hrát roli, oni ti tam už řeknou, jestli bude potřeba k něčemu souhlas rodičů.
03. 02. 2016 v 21:12Off-line Bahutom  (27/173/60)
Napiš - můžeme zkusit pár věcí, které by Ti teoreticky mohly pomoct...
03. 02. 2016 v 21:27Off-line Bahutom  (27/173/60)
Může se to zhoršit a může se to i zlepšit. Je šance že skončíš připoután v blázinci na lůžko a taky můžeš skončit jako člověk, kterej dokázal vše co kdy dokázat chtěl. Psychická situace je až na pár poruch daná vždy životem jaký žiješ. A s tímhle se dá dělat spoustu věcí :) Možné je všechno. Otázkou zůstává co chceš Ty :)
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 4  Nahlásit
03. 02. 2016 v 21:35Off-line Horac  (24/185/73)
Je vidět, že sis snažil pomoci sám - máš o tom zřejmě něco nastudováno. Teď děláš další krok, snažíš se získat od někoho rady, protože už tušíš, že teoretické znalosti stačit nebudou. Není to úplně špatně, zatím tu naštěstí zazněly jen povzbudivé reakce, ale to je pořád málo. Tyhle myšlenky mohou s postupem času vymizet, ale mohou také zesílit a navíc se mohou řetězit. Ale to vlastně víš, teoretické zázemí máš více než dobré. Tak udělej další krok a zkus to řešit s pomocí odborníka - nejprve psychologa, který by měl být schopen odhadnout, zda postačí psychoterapie nebo zda by bylo vhodné snížit hladinu úzkost i nějakými léky. To by už pochopitelně vyžadovalo i intervenci psychiatra, ale nepředbíhejme. Nevím, odkud jsi, takže poradím jen obecně: objednej se u psychologa a zkus mu říct všechno to, co jsi napsal tady. Nečekej uzdravení ihned, budeš na sobě muset taky trochu pracovat, ale minimálně na to nebudeš sám. Doma to říkat můžeš a nemusíš, to je podobné jako s commning outem, který se tu řeší pořád dokola :)
03. 02. 2016 v 21:58Off-line asdfghjklkjhgfdsa  (25/183/72)
Ak mas vtierave , stereotypne vracajuce sa myslienky, tak sa moze jednat o obsedantno kompulzivnu poruchu a treba navstivit nie psychologa ale priamo psychiatra. a nie je to ziadna hanba. lieci sa to psychoterapiou resp. SSRI antidepresivami
03. 02. 2016 v 22:11Off-line Centaur  (37/175/-)
S tím se dá žít. Spousta lidí s takovými poruchami žije.
04. 02. 2016 v 00:00Off-line BussterX  (95/130/150)
Anonym (anonymous): kámo, ty rosteš pro kariéru sebevražedného atentátníka nebo pilota kamikaze... nebrań se tomu... allahu akbar! banzaiiiiiii!!!
Mazej k psychologovi a nežvań, nikdo jinej ti nepomůže a už vůbec ne tady
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
04. 02. 2016 v 00:05Off-line Lukino_Luk  (28/185/72)
Psycholog taky nepomůže. Možná by pomohl dříve, ale ne dnes, kdy má plné ordinace a léčení pacientů tak probíhá na stejném principu jako nějaká pásová výroba - Honem tě vyslechnout, rychle ti něco nakvákat a další. :-P

Lidé si musí se svými z******ými životy poradit sami. A to je sakra pravda. :-P
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
04. 02. 2016 v 00:06Off-line BussterX  (95/130/150)
Smc: ani se jim nedivím, chodil jsem za známým na návštěvy do černovic když ho tam měsíc odmašťovali a bylo depresivní už jenom ty pacoše vidět na chodbě a to byly ty lehký případy : ))
04. 02. 2016 v 02:04Off-line Nott  (20/173/65)
Neboj bude lip :) jen nekoho si musíš najit nekoho normalního :)
04. 02. 2016 v 03:08Off-line JarodShadowsong  (15/-/-)
Obsesivní myšlenky jsou obvykle kompenzovány kompulzí = tedy provedením myšlenky, či rituálu, kterým je myšlenka zahnána. Nemyslím si, že máš OCD.
Popravdě - vůbec si nemyslím, že jsi nemocný. Ty tyhle své stavy zvládáš a krom toho, že tě vyčerpávají nepíšeš, že by tě nějak omezovaly v běžném životě.
Co si myslím, že potřebuješ: Rozhodně potřebuješ, abyste doma / v rodině měli dobré vztahy a ne dusno. Asi potřebuješ o něco větší pozornost rodičů (jak říkáš, nevědí o tom, PROTOŽE jsi jim o tom neřekl, tzn. buď se málo zajímají, nebo se záměrně před nimi uzavíráš). A taky by ses měl naučit jak se vyrovnat se stresem - jednak psychicky, ale také fyzicky. Na zahnání stresu jsou dobré aerobní aktivity (běh, kolo, brusle) nebo yoga.
Pokud si přesto myslíš, že by to pomohl rozhovor s psychoterapeutem, řekni to rodičům nebo výchovnému poradci ve škole.
(Pokud se někomu reálně nesvěříš, nečekej samozřejmě pomoc nebo úlevu. Tady jsi anonymní a nejvýše co se ti může dostat jsou obecné rady.)
04. 02. 2016 v 03:18Off-line BussterX  (95/130/150)
@jarod: lépěji bysem to nevyjádřil pane kolego, jste také potulným šamanem jako já dozajista? :*
04. 02. 2016 v 06:24Off-line Projekt  (29/180/68)
Napiš
04. 02. 2016 v 10:19Off-line 18kuba18  (19/180/75)
K psychologovi sám jít určitě nemůžeš :/ Myslím že bys měl promluvit o tvém problému s rodiči a poté vyhledat odbornou pomoc... A stydět se rozhodně nemusíš jsou to tvoji rodiče, kterým můžeš říci cokoliv :) Tak se neboj a promluv si s nimi :) Držím ti palce ať to zvládneš :)
04. 02. 2016 v 10:56Off-line dsiv  (18/176/73)
Ja to mam podobne, akorat... no, myslim, ze mam maniodepresivni poruchu. Myslenky mam stejne jako ty, na zadnym psychologickem/psychiatrickem vysetreni jsem nebyl. Nechci si ani priznat, ze jsem blazen. Jakousi formou terapie je pro me psat si denik a nejak se utvrzovat v tom, ze celej tenhle svet vlastne neni realnej.
04. 02. 2016 v 11:37Off-line awenIII  (22/185/80)
To že máš nějakou psychickou poruchu neznamená, že jsi blázen... Nějakou lehčí depresi má dnes skoro každý, a pokud se dokážeš ovládat jak v manicke tak v depresivní fázi, a nenechává to příliš ovlivňovat tvůj život, je to v pořádku...
04. 02. 2016 v 12:57Off-line dsiv  (18/176/73)
V manicke fazi se nedokazu ovladat...
04. 02. 2016 v 13:20Off-line awenIII  (22/185/80)
Tzn si neuvedomujes, že jsi v manicke fázi?
04. 02. 2016 v 14:44Off-line Charles2300  (25/183/75)
To jsem mel taky, to prejde...:) To je prechodny stav kor v 16.
04. 02. 2016 v 15:38Off-line awenIII  (22/185/80)
Jo, když máš hlad, nejsi to ty... Dej si snickers :-D:-D:-D
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
04. 02. 2016 v 18:06Off-line Jopava  (26/163/-)
Ahoj, posílam tady odkaz na jednu moc hodnou Paní, není obyčejná psychložka zbivá se dlouhodobě lidským nitrem a snad by ti mohla pomoci a poradit. http://www.patricieanzari.cz/, http://www.patricieanzari.cz/kontakty. Nezahazuj to, a neni nic špatného poprsit někoho o pomoc a nejlepší je odborním :) Jesli budeš chtít můžeš mi napsat :) Jinak nebj že by ti dala nějaké oblbovaky, její to by nemělo smysl, vede transperosaní psychologii a to zanemá bez medikace a odsobním přístupem.
04. 02. 2016 v 18:15On-line Titan24  (21/170/-)
Hlavně to neříkej rodičům....ty ti stejně neuvěří a nechají to plavat, řeknou že si jen vymýšlíš a snažíš se upoutat pozornost. Nebo začnou argumentovat, že psycholog je drahej a stejně zbytečnej. A to je nejhorší, jednou bys to udělal (sebevražda) a oni by si najednou uvědomili svoji slepotu. Spousta rodičů taková je. Jsou sobečtí v tom, že chtějí mít pohodlný život, aby je dítě moc nezatěžovalo svými problémy a už vůbec ne, aby bylo považováno za divné, nebo za blázna. Nechtějí mít ostudu. Ale tak to je. Rodiče ti do hlavy nevidí, málokdo tě pochopí, vlastně ani já si to nějak nedovedu představit a že už jsem si mnohokrát představoval sebevraždu (šikana na ZŠ). Takže k psychologovi asi jen tajně, nebo se svěřit nejlepším přátelům...najít si něco, co tě přivede na jiné myšlenky. Třeba vždy, když nastanou takové stavy, tak mysli spíše na něco hezkého. Nebo začni jen tak zpívat.
04. 02. 2016 v 18:59Off-line rander4  (15/-/-)
Nejhorší, co můžeš udělat, je, že půjdeš k psychiatrovi a ten ti naordinuje antidepresiva. Zkus nepoužívat jen chemii... Kniha: http://www.novoucestou.cz/?…
04. 02. 2016 v 19:26Off-line Jopava  (26/163/-)
Ještě jsem doplnil můj přispěvek, tak snad to kněčemu dobrému bude.
04. 02. 2016 v 19:45Off-line Jopava  (26/163/-)
No nebudem tu řešit peníze, netí to přece o penezích ale o lidském životu a ne všechno se dělá jnom za peníze. Stačí zavolat a domluvit se a vše se dá vyřešit.
04. 02. 2016 v 19:47Off-line Jopava  (26/163/-)
Naklady neco stojí ale veřím že lidský život víc.
04. 02. 2016 v 20:09Off-line dsiv  (18/176/73)
V manicke fazi jsem schopen si napujcovat tisice, opit se, narvat je do automatu. Vetsinou se seznamim s mnoha lidima, jsem pratelskej ke vsem a se vsema jsem schopen si povidat hodiny o tom, jak je vsechno krasne, i kdyz normalne nenavidim svet i sam sebe, normalne nepiju a mam chut spolykat nejaky prasky a chcipnout. Jsem schopnej se nevratit dva dny domu a chlacholit rodice, ze jsem jen s kamaradkou u ni na chate a koukame na filmy.
04. 02. 2016 v 22:30Off-line paink  (42/-/-)
Pichas si, ci len fetujes? :D
05. 02. 2016 v 12:06Off-line ozvien  (66/-/-)
Anonymousi mohu ti k tomu něco říct, ale ne tady veřejně. Mohu ti dát info proč to nemáš udělat a běco víc. Tady je mail achnaton7 zavináč seznam.cz
06. 02. 2016 v 21:02Off-line Betonica  (32/-/-)
Nejsi jediný, kdo má sebevražedné myšlenky při OCD. Je to jedna z forem.

Vezmu to krátce. Žil jsem s OCD partnerem a byl to pro mě očistec, pro něho asi taky.

Na nic nečekej a domluv si schůzku s lékařem. Terapie (nejčastěji KBT) a případně farmaka umí OCD dost účinně tlumit.

Klidně mi napiš, ať to neřešíme tady.
19. 08. 2016 v 02:04Off-line Charles2300  (25/183/75)
Sami sezere kilogramy tydne ecek...a pisete o prascich jako o chemii? :D
25. 11. 2016 v 22:18On-line manon123  (16/-/-)
Já mám občas taky tyto myšlenky, hlavně na podzim, když je pochmurné počasí a mám zároven depku. Projevuje se to u mě jako takové vtíravé myšlení, např, když jsem na mostě, tak mě to říká skoč, když vidím elektrické vedení, tak mi to říká dotkni se toho, samosřejmě ty myšlenky účinně potlačuji a nemají na mě takový vliv, spíš je to jak blesk z čistého nebe, celý den jsem šťastný a naráz bum přiletí zlá myšlenka a je po dobré náladě. Já to řeším tak, že se víc bavím s kamarády a chodím víc ven, pomáhá mi taky poslech hudby. Anonym: Celkem ti rozumím, je to velice nepříjemné, ale dá se to účinně potlačovat či vytěsňovat , já třeba zpívám abych ze sebe dostal nahromaděný stres a předešel tak nepřijemným myšlenkám nebo se věnuju dalším mým zájmům. Toto myšlení u mě neprobíhá nějak často, ale jednou za čas takové myšlení přijde.
25. 11. 2016 v 22:25On-line manon123  (16/-/-)
Jsem zastáncem toho, že psycholog a antidepresiva jsou až posledními možnostmi jak s vtíravým myšlením a depkou bojovat, doporučuji ,ačkoliv nejsem psycholog, najít si některé koníčky co tě baví a často se jim věnovat, dále pomáhá chůze nebo sportování.
Přihlaš se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload

OnloadOnload
Copyright 2011–2016 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Vytvořili: Zdeněk Večeřa a  Michal Kutňák,  design: Lukáš Churý
Onload