Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Také vám vadí, když neovládá gramatiku?

27. 04. 2014 v 12:59Off-line Anonym
Taky vás tak vytáčí a ve vašich očích snižuje atraktivitu druhého člověka, když neovládá, alespoň na přijatelné úrovni, gramatiku svého rodného jazyka?
27. 04. 2014 v 13:01Off-line dmk  (26/180/79)
Další "****" co si myslí, že inteligence a charakter člověka se dá poznat dle pravopisu, což obvykle vyvozují z úvahy "Když já jsem inteligentní, tak se to musí nějak projevit, a co mi tedy jde. No píši bez chyb, pravopis je určitě známka inteligence".

Jaké jsou chyby v této úvaze? Hlavní dvě jsou
i)Úvaha předpokládá, že samotná osoba je inteligentní.
Ve skutečnsoti si však daná osoba tou úvahou svou inteligence "dokozaje". Takže dokazuje, že má danou vlastnost, pomocí úvahy, jenž předpokládá že tuto vlastnost má. Tedy dokazovaný objekt je zároveň předpokladem.

ii.)Druhá, méně častá, ale i tak velmi hojná chyba je nepodepřené tvrzení
"píši bez chyb". Které si dovolím vykládat v neekvivalentním, ale významově blízkém "ovládám pravopis".

Zde si vždycky vzpomenu na diskusi, kde jsem napsal slovo "fySikální" (to "S" jsem napsal malým, jen ho zde zdůrazňuji). A asi tři lidé mi to vyčetli ze začátku dokonce ani nenapsali, co tam je za "chybu" a já furt nechápal o čem ti *** mluví, neboť zrovna tenhle komentář jsem napsal bez chyb(zrovna jsem se nudil,neboť jsem se snažil vyřešit problém, který mi nešel a tak jsem nad ním seděl a většinu času jsem se mu nevěnoval(tedy oddával jsem se Prokrastinaci) tak jsem na tyhle věci měl čas)
Souhlasím - 9   •  Nesouhlasím - 25  Nahlásit
27. 04. 2014 v 13:19Off-line Anonym
Nejde o dokazování inteligence, i když se o ní i z tohoto dá usuzovat, ale o to, že mě totálně odpuzuje, když mi přijde třeba taková zpráva: "ahoj děkuji ale moch by si my polsat aspon fotku neš takle anonymě"
27. 04. 2014 v 13:23Off-line Clas  (29/-/-)
To, že neovládaš pravopis dokazuje tvoju obmedzenosť, dokiaľ nedokážeš opak inými schopnosťami. A odkiaľ si má o tom urobiť obrázok človek, ktorý ťa nikdy nevidel, nikdy si s tebou nepísal a jediné, cez čo s ním komunikuješ je práve text, ktorý je plný chýb?
A mne osobne to znižuje atraktivitu aj u ľudí, o ktorých viem, že sú vzdelaní a šikovní. A ja robím chyby, neviem pravopis na 100% a rád píšem raz česky, raz slovensky, ale keď niekto evidentne vôbec neovláda pravopis, tak ma nenapadá iná otázka, než, že čo sa učil v škole, keď ani elementárne základy pravopisu nevie. Poznám aj takého ktorý asi každý deň číta noviny, má veľmi vyspelé názory aj na politiku, ale píše "definytívne" alebo "víchod"... S takým textom sa jednoducho prejavuje ako primitív, nech je v skutočnosti akokoľvek šikovný.
Souhlasím - 16   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
27. 04. 2014 v 13:27Off-line colombo  (103/192/90)
Mnoho lidí tady má gramatiku na úrovni ani snad ne žáka prvního stupně ZŠ. Pokud na tuto skutečnost takového jedince člověk upozorní, stává se terčem jeho verbální agresivity. Tyto skutečnosti už o intelektu vypovídají.
27. 04. 2014 v 13:33Off-line Keriim  (63/187/95)
Za svůj život jsem poznal hodně lidí, kteří s gramatikou českého jazyka nevynikali, při tom byli strašně fajn a také jsem poznal ty, kteří by si pravopisnou chybu nepřipustili, přesto stáli za ...., ale podotýkám ne všichni, takže pravopis nehodnotím,,,:-)
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 4  Nahlásit
27. 04. 2014 v 13:43Off-line dmk  (26/180/79)
Nělteří píší rychle, někteří mají poruchy, spousta různých příčin
Mě to rpohlížeš podtrhuje, vidím, že to je červený, když mám překlep apod.
ale já tohle nepovažuji za indikátor čehokoliv a tak na to nedbám a nepřepisuji to. Zdržuje to komunikaci, já si s lidmi píši kvůli obsahu, ne kvůli tomu jak píší a pokud někdo nesnede můj pravopis, tak ať se mnou nepíše, já jsme celkem hekticky žijící člověk, a mnohdy kvůli tomu, že si s někým píši, jsem pak ve velkém časovém skluzu a tak nehodlám komunikaci s ním ještě zdržvat těmito věcmi
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 5  Nahlásit
27. 04. 2014 v 13:54Off-line alexandre  (31/171/80)
Myslím, že obrovská škoda je, že českou gramatiku neovládají uživatelé, kteří jsou ve věku 15,16,17 let... zrovna doby konce základní školy, kdy by gramatiku měli ovládat naprosto samozřejmě. Objevují se zde názory: "jsem pak ve velkém časovém skluzu a tak nehodlám komunikaci s ním ještě zdržvat těmito věcmi", pokud musíte přemýšlet nad správnou gramatikou a "nepadá do klávesnice" automaticky, tak je to smutné.
Jsem v tomhle asi příliš povrchní, ale na tomto webu se můžeme s dalšími seznámit tak, že si píšeme. Osobně se v žádném případě neseznámím s člověkem, který neovládá základ- gramatiku.
Toť můj názor.
Souhlasím - 10   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
27. 04. 2014 v 13:56Off-line colombo  (103/192/90)
Alexandre: Napsals to ještě výstižněji, než já, přesně tak jsem to myslel.
27. 04. 2014 v 13:58Off-line dmk  (26/180/79)
To alexande
Ve většině příadů dělám překlepy nikoliv přímo gramatické chyby, ale to není k tomu co jsme chtěl říct podstatné.
Podstatné je, že ne všichni mají zautomatizované myšlení, někteří opravdu mus myslet, když chtějí něco udělat
Třeba si mylsím, že v otázce vyjmenovaných slov chyby ndělám, ta znám, používám, už si pamatuji jak e to slov píše, to i/y je promě stejně automatické jako jiná písmena
ale věci jako koncovky, mě/mně, nad těmi já prostě musím přemšlet a nemám toho potřebu(většinu času mi zabere přemýšlení nad matikou(psychickými problémy a to je pro mě mnohem důležitější, než nějaké y/i )
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 6  Nahlásit
27. 04. 2014 v 14:09Off-line dmk  (26/180/79)
A tohle mi obecně přijde velmi ubohé už proto, že vybíráte jednu dovednost a mluvíte o ní, jak je extra důležitá a jak je smutné, že ji nikdo neumí

Já bych taky mohl založit
Take vám vadi, když neovládá kombinatoriku?
Taky váám vadí, že nikdo nemá ponětí co je to grupa(respektiva á úchylný připomínky když to slovo slyší)
Co pak tu nikdo neumí dokazovat jinak než kruhem?!
Ach ti gayové a výroková logika
atd. atdd.
Ale nezakládám to ,protože mi tenhle přístup přijde ubohý(byť některý z těch věcí mi přijdou dost důležitý, algebraický struktury asi moc lidí v životě zkoumat nebude, ale to dokazování kruhem je hrozný :( )
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 7  Nahlásit
27. 04. 2014 v 14:14Off-line Vojta95  (29/181/73)
Souhlasím s Demosthenem. Dokonce mi psali i tací, u kterých jsem si myslel, že ty chyby z nějakého důvodu dělají záměrně. Já netvrdím, že gramatiku ovládám bezchybně, ale když si nejsem jistý, tak si to najdu na internetu, abych chybu neudělal.
27. 04. 2014 v 14:20Off-line Clas  (29/-/-)
Dmk: To sú nezmysly. Právnik nepracuje s grupami a kombinatorickými úlohami. Ale s textom pracuje každý, a teda by mal vedieť aj pravopis.
27. 04. 2014 v 14:23Off-line dmk  (26/180/79)
Hej, ale základní zanlosti dokazování, výrokové logiky, t y už používá(bohužel spíše nepoužívá :( ) každý
Navíc nevím kolik čechů ocení, že máš dobrý slovenský pravopis :D
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 6  Nahlásit
27. 04. 2014 v 15:11Off-line Anonym
Dmk: Máš velice stupidní argumenty, možná bys tu "výrokovou logiku" měl užívat více :P :D
27. 04. 2014 v 15:25Off-line dmk  (26/180/79)
Jmenuj konkrétní argument, který považuješ za stupidní, vysvětli proč ti přijde stupidní
Jestli myslíš konkrétně ten úplně poslední "Navíc nevím kolik čechů ocení, že máš dobrý slovenský pravopis :D " tak to je proto, že vím, že clas jde studovat k nám, a pochybuji, že si nějaký čech řekne "to je inteligentní člověk, ten umí dobře slovenský" (předpokládám, že je přesvědčí, že je inteligentní jinak, ale v tom je podstata toho, co tu píši, přesvědčí je jinak)

A chtěl jsem tím i naznačit, že češtinu(popř. slovenštinu) nepovažuji za důležitý jazyk
Mnohem víc si cením znalostí angličtiny (které mám bohužel celkem slabé :( )

Zrovna výroková logika není ani má silná stránka, já spíš Kombinatoriku, Grupy, teorii čísel
A ještě nutno dodat, že mnohdy, když se podívám kolem sebe, tak jdou vidět hromady lidí ještě horších než já.
Takže vlastně na výrokovou logiku můžu použít :Neovládám ji sice na 100%, ale když vidím některé lidi, tak jsme zděšen" (něco v tomhel smyslu vy používáte o gramatice)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
27. 04. 2014 v 15:38Off-line Vlado2  (61/180/80)
Milý dmk, používáš naprosto nekorektní argumentaci. Již ve svém úvodním příspěvku jsi svým odpůrcům vložil do úst výrok, který nikdy nebyl vyřčen a proti tomuto nevyřčenému tvrzení se vymezuješ, mimo jiné použitím chybné implikace (negováním obou členů nevznikne negovaná, ale převrácená!!!). Rovněž by nebylo marné si zopakovat, co to je definice kruhem.
27. 04. 2014 v 16:00Off-line dmk  (26/180/79)
Zrovna ten důkaz kruhem nikdo nepoužívá, uznávám, že jsme to tu zapletl špatně
Uznávám, že svůj úvodmní přízpěvek jsem napsal trochu neuváženě(jen jsem skopíroval přízpěvek z jiné diskuse na stejné téma)
Ohledně ložení výrou do úst.
Takhel to na mě působí, otravné komentáře těchot "milovníků gramtiky" mi přijdou dost nesmyslné a skutečně si myslím, že to co jsem "jim vložil do úst" je skutečně (ne ve všech případech) pravda.
Pak je tu ještě problém naučeného předsudku, uznávám na ten jsem zapomněl :( .


Bohužel, mím problémem je, ež v těhle diskusích bývám dost chybující, protože mě přístup gramma-nazi vždy rozčílí a proto občas píši s faktickými chybami, je to jeden z věcí, co považuji za můj problém (narozdíl od mé gramatiky)
27. 04. 2014 v 16:10Off-line Prcek1994  (30/175/69)
Ano
11. 05. 2014 v 19:07Off-line AnonymKralik  (28/189/132)
Tak teď je to něco jiného, ale já třeba před pár lety jsem to taky zvládal v pořádku, tak proč to nedokážou aktuálně třeba 15-ti letí, alespoň..
12. 05. 2014 v 04:02Off-line H2SO4  (31/176/90)
Dá se říci, že mi to drásá nervy. Stejně jako všem lidem se spisovatelským komplexem. :) Na písmena i/y a mě/mně jsem velmi háklivý. :D Vždy mám sto chutí opravovat chyby co najdu. Avšak je rozdíl mezi chybou a překlepem. :)
12. 05. 2014 v 13:16Off-line colombo  (103/192/90)
Martisák: jaké kde napsat i/y nemusí být člověk nejchytřejší na světě, jedná se o základy české gramatiky. Smutné je, že spousta lidí v profilech používá ráda AJ apod., ale přitom s češtinou jsou na štíru.
17. 05. 2014 v 05:49Off-line Betonica  (39/191/93)
Jazyk je základním prvkem v komunikaci. Prostřednictvím jazyka si lidé předávají informace. V češtině stejně jako v jiných jazycích je proto nezbytné dbát na správnost sdělení. On je totiž velký rozdíl mezi mýt peníze a mít peníze, zrovna tak jako mezi být první a bít první, nebo ne? Jak se má pak člověk dobrat skutečnosti, když si není jist, jestli s ním mluvčí mluví zpatra nebo z patra?? A to vůbec nemluvím o řazení vět podle obsahu sdělení, vhodném užití slov a slovních spojení.
Zatímco matematika je královnou přírodních věd, medicína nám zachraňuje životy, právo nás chrání před sebou samými, jazyk nám dává rozměr. Jazykem se odlišujeme od většiny zvířat. Jazykem umíme vyjádřit emoce, abstrakci, stav věcí a mnoho dalších. Proto pro všechno je životně důležité umět alespoň mateřský jazyk.
Je mi smutno, že existují lidé, kteří vnímají člověka správně užívajícího svůj jazyk jako povrchního, povyšujícího se, agresivního nebo dokonce nadřazeného. Zeptejte se rodičů, jak se jim líbila povinná ruština nebo babiček na povinnou němčinu... Pak asi budete všichni vděční za to, že dneska už nám nikdo necpe povinně cizí jazyk jako jazyk skoro rodný...
17. 05. 2014 v 06:28Off-line Betonica  (39/191/93)
@A-Marcel: Tomu se říká globální čtení. Ve skutečnosti nečteme jednotlivá písmena, někteří ani slabiky, ale celá slova. Každé SLOVO má v obrazové paměti přiřazen určitý tvar, který když naše oči vidí, vyvolají správné SLOVO. Proto můž3m3 n3kt3r4 p1sm3n4 kl1dn3 vynechat a stále textu rozumíme :) Není to porucha ale přirozený jev. Ti z nás, kteří hodně četli a čtou, tak stejným způsobem přejedou očima text a vidí chyby, aniž by četli jednotlivá písmena.
17. 05. 2014 v 11:04Off-line dmk  (26/180/79)
To betonica:
citace:
"Ti z nás, kteří hodně četli a čtou, tak stejným způsobem přejedou očima text a vidí chyby, aniž by četli jednotlivá písmena."

s tím nesouhlasím, ano mnozí skutečně díky čtení vnímají tvar slova a proto hned vidí chyby
ale neplatí to o všeh, sebe jakjo příklad uvádět nebudu, protože za poslední půlrok jsme přečet jen asi 4 knížky(ale ještě minulý rok jsem četl 8 knih měsíčně)
ale znám spoustu lidí , co fakt hodně čtou a neumí přesto pravopis
já dokonce moc nevnímám ani překlepy
navíc tu je spousta věcí, které se takhle nedají moc naučit(koncovky)
a pak tu jsou slova, které mají obě varianty( s tímhle písmenem a tímhzle písmenem) a tam potom to slovo "nevypadá škaredě" protože se píše i takhle, jen v jiném kontextu
17. 05. 2014 v 16:19Off-line dmk  (26/180/79)
No, ačkoliv nerad musím přiznat, že i já občas narazím na větu, kdy bych toho člověka za hrubky zaškrtil:
citace: "citě milovat stebou"
:D ale jinak jsem fakt velmi tolerantní, spousta lidí za to nemůže a i kdyby důležitý je charakter (ten citovaný neměl ani to )
17. 05. 2014 v 16:21Off-line dmk  (26/180/79)
To
musclehulibrk:
Poslední větou si ukázal, že jsi naprostý grammar-nazi d***l, nikoliv člověk s cítěním pro jazyk

Poruchy učení tu byli vždy, akorát tenkrát ti lidi byli prostě odsouzeni
kdežto dneska mají šanci se i přesto uplatnit
POkud chceš mít kecy tohoto typu "dneska to je kdekdo, vymýšlí si"
Tak se zamyslí, na jaký typ stránek chodíš ....
17. 05. 2014 v 16:25Off-line dmk  (26/180/79)
Pokud mají to mají skutečně diagnostikovaný, atk to není vymlouvání.
Ty testy nejsou úplně náhodný, skutečně je jich několik a dost blbě se v tom musí podvádět(navíc, pokud jak ty říkáš je "protě blbej" tak by v těch testech podvádět nezvládl)
17. 05. 2014 v 16:29Off-line dmk  (26/180/79)
To mikysek
to jej neomlouvá, mě dysgrafii diagnostikovali teprve nedávno(před dvěa týdny(protože jsme si kompenzoval nadáním, tak to nebylo tak zřejmý, navíc jse měli v tomhle celkem tolerantní učitele))

Takže mám za sebou i pohled člověka kteýr žádou spec. poruchu nemá
a ani tehdy jsem neměl potřebu vést blbý narcistický kecy, že si to ti lidé vymýšlejí
17. 05. 2014 v 16:34Off-line Oxford_Bitch  (29/174/92)
Najedou je každej vlastenec jo ? :D :D kluci proberte se.....
17. 05. 2014 v 16:42Off-line dmk  (26/180/79)
Mám pocit, že to s ím vlastenectvím nebylo myšleno na tebe Mikysku ale na ty lidi s řečma "čeština je náš rodný jazyk"
17. 05. 2014 v 19:25Off-line chuckym3  (41/174/75)
Raději čísti text s hrubkou, než se dívat na slova záměrně psaná s "W" místo "V" a podobným nezmarem dnešní doby. Sám netvrdím o sobě, že jsem češtinář, nikdy jsem nebyl a nikdy nebudu, ale neprzním alespoň jazyk takovým způsobem jako někteří ve snaze, že je to prostě "IN". Ono myslet jestli s měkkým nebo s tvrdým, já nevím no, mě to pak už moc s "tvrdým" nemyslí :D
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
17. 05. 2014 v 19:42Off-line chuckym3  (41/174/75)
To by člověk musel být sádrový trpaslík :D
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
18. 05. 2014 v 12:34Off-line Oxford_Bitch  (29/174/92)
Mikysek: nenarážel jsem tím na tebe :) vlastně na nikoho konkrétního.....
18. 05. 2014 v 15:28Off-line chuckym3  (41/174/75)
Chyba v textu bývá daleko menším zlem než chyba v životě, ale každý lpí na jiných hodnotách, které mu přijdou prio***ou .
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
26. 05. 2015 v 23:02Off-line Dawr  (24/-/-)
Je vtipné, jak se pod touto diskuzí všichni snaží působit, co nejvíce inteligentně :D
26. 05. 2015 v 23:09Off-line Betonica  (39/191/93)
@dmk: Zeptej se jakehokoli ucitele jazyku, jak opravuji texty. Ver mi, ze ctou cela slova, vety, nekteri i radky. Uplne stejne se lze naucit (natrenovat) videt treba v technickych vykresech nepresnosti. Konkretne tuto naucenou schopnost muzu dolozit svym kamaradem architektem, ktery se podiva na vykres a presne vidi, zatimco ja v tomtez vykresu nevidim krom zmeti car a cisel nic :)
26. 05. 2015 v 23:34Off-line chuckyno  (103/130/150)
Taki my to docela vadý :-D :-D :-D
26. 05. 2015 v 23:48Off-line vegantronic  (38/186/77)
Jedna věc je pokud daný má skutečně nějakou vadu, například disgrafii a druhá je, když je daný bezdůvodně absolutní ignorant. Chybu občas může udělat každý, ale co občas čtu... Podle mě je to tím, že lidé už tolik nečtou a ztratili tím cit k jazyku.
26. 05. 2015 v 23:50Off-line Betonica  (39/191/93)
@vegantronic: Dysgrafie nema s gramatikou nic spolecneho...
27. 05. 2015 v 00:02Off-line vegantronic  (38/186/77)
Betonica: tak pardon: dysortografie. :-)

dyslexie – specifická porucha čtení (neurologicky podmíněná porucha, která postihuje osvojování jazyka a jazykové procesy)
dysgrafie – specifická porucha psaní
dysortografie – specifická porucha gramatiky
dyskalkulie – specifická porucha a***metiky
27. 05. 2015 v 00:07Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Tak počkat. Když je dysgrafie porucha psaní, tak se ptám: Jak nemůže mít nic společného s gramatikou, když psaní patří do gramatiky? :-o
27. 05. 2015 v 00:08Off-line THX1188  (40/183/90)
@vegantronic :

"cit k jazyku", "ale co občas čtu", "že lidé už tolik nečtou a ztratili tím cit k jazyku."

To si dovolíš napsat ty? Chyť se za rypák a hoď sebou o stěnu....Amatére!
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
27. 05. 2015 v 00:10Off-line Betonica  (39/191/93)
@Lukino_Luk: Kolega vegantronic vystihl podstatu kazde SVPU. Dysgrafie znamena neuhledne, roztrepane pismo. Tedy, dysgrafik muze brilantne ovladat gramatiku, akorat pismenka skrabe jak kocour. Zatimco dysortografik maluje pismenka jak ze skatulky, ale gramaticky je to potrat. Mas nejakou dalsi otazku, nebo si to priste vygooglis? :)
27. 05. 2015 v 00:11Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Už nemám, vše jsi mi zodpověděl vyčerpávající formou. :-)

Nač googlit, když je tady poradna. :-P
27. 05. 2015 v 00:13Off-line Betonica  (39/191/93)
@Lukino_Luk: Poteseni na me strane. A, jsem rad, ze mezi dysortografiky zjevne nepatris :)
27. 05. 2015 v 00:15Off-line BussterX  (103/130/150)
A jak se pozná (a už jsem to tu psal nedávno), že dysgrafický dislektický dysortograf neumí prostě pravopis ještě ke všemu? je někde napsáno, že dysortograf umí pravopis jak když b***hem mrská? co když někdo je dysortograf a ještě blbý? : ))
27. 05. 2015 v 00:19Off-line Dell  (28/183/61)
Jsem dysgrafik a dysortografik, a i přesto mám gramatiku naprosto zmáknutou. Chyby dělám jen z nepozornosti, když si po sobě text nečtu, a v té kvantitě textu, co napíšu se pár chyb vždy ztratí, když je to normální koverzace. Nejvíce mi dělá problém shoda podmětu s přísudkem. Když si věty nekontroluji, tak tam dělám většinu mých chyb. Ale jinak je to jen výmluva pro líné, kteří se sebou nechtějí nic dělat =) Prostě nejvýstižnější je podle mě označení dysd***l ;)
27. 05. 2015 v 00:23Off-line BussterX  (103/130/150)
Delle píšeš líp než já simtě :*
27. 05. 2015 v 00:26Off-line Betonica  (39/191/93)
@Dell: Ano, lze se to naucit. Gratuluji Ti! Ja jsem zas typek, kterej nema prostorovou predstavivost, takze pro me bylo dost slozite predstavit si krystalickou mrizku kamenu v mineralogii, molekuly v organicke chemii nebo telesa ve stereometrii. Bylo to pro me tezke, ale naucil jsem se aspon tak, abych zaklad zvladl. A uplne stejne se lze naucit psat cesky, anglicky, rozpoznat dobry obraz od spatneho a mnoho dalsiho... Jen to chce chtit :)

Za me mas kazdopadne velke plus, ze ses nepodelal, kdyz Ti neco neslo a proste se zatl a dal to!
27. 05. 2015 v 00:27Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Dell: Že jsi dysgrafik a dysortografik a umíš dobře psát, ještě neznamená, že když jiní dysortografici dobře psát neumí, že jsou blbí. Může to jen znamenat, že tu poruchu mají mnohem horší než ty. :-P
27. 05. 2015 v 00:30Off-line Betonica  (39/191/93)
@Lukino_Luk: Ja jsem grammar nazi, ve Tvem projevu jsem si ale vaznejsich prohresku nevsiml. Mas-li i Ty dys omezeni, pak i Tobe patri obdiv. Pises hezky cesky, vety maji smysl, strukturu, myslenkove navazujes... Bravo :)
27. 05. 2015 v 00:31Off-line BussterX  (103/130/150)
Luku, se jdi podívat do sousedního vlákna hned pod tímto, kde nás právě teď dysgrafik Pawell poučil že píšeme dysgrafii špatně a že tam má bejt měkké íííííííí
27. 05. 2015 v 00:34Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Betonica: Nemám, minimálně o něm nevím. :-o Ale i tak děkuji za obdiv. :-)

Busster: Tak dysgrafie není běžné české slovo. Kdybych se s ním často nesetkával, tak ani já bych nevěděl, jaká í(ý)čka se tam píší. :-P
27. 05. 2015 v 00:39Off-line Betonica  (39/191/93)
@Lukino_Luk: Je to tak :) Taky mi tam to Y taha oci a moje oci by radeji videly "disgrafie". Dal jsem si praci a nasel duvod ve slovniku UpJC :)

Cituji:

"Latinské dis- odpovídá české předponě roz-, popř. ne-: disharmonie = nesoulad, diskontinuita = nesouvislost, nespojitost, rozpojenost, diskrepance = neshoda, nepoměr, dislokace = rozmístění, rozložení, diskvalifikovat = zbavit kvalifikace, vyřadit ze soutěže či závodu, disonance = nelibozvuk, neshoda, nesoulad, rozpor, dispa***a = nerovnost, disperze = rozptyl, rozklad, disproporce = nerovnoměrnost, nepoměr, distinktivní = rozlišovací, rozlišující, distribuce = rozdělení, disfunkce = nežádoucí činnost nějakého prvku systému, který je v rozporu s jeho potřebami, disfunkční = nefunkční, neúčelný.

Řecké dys- znamená ‚zeslabený, vadný, porušený‘, předpona vyjadřuje něco negativního, špatného, zhoršení, poruchu: dyspepsie (porucha trávení), dysfonie (porucha hlasu). V oblasti medicíny a psychologie se užívá termín dysfunkce = narušená, porušená nebo odchylná činnost některého orgánu, narušení vzájemné souhry psychických a organických funkcí, popř. narušená nebo odchylná funkce vůbec. Stejnou předponu mají i názvy nejběžnějších dysfunkcí, s nimiž se setkáváme ve školním prostředí: dysgrafie (porucha psaní, neschopnost napodobit tvary písmen a naučit se správně psát), dyslexie (porucha schopnosti číst), dyskalkulie (porucha matematických schopností), dyslalie (porucha výslovnosti, artikulace), dysortografie (neschopnost naučit se správně pravopis).

Výrazy s řeckou předponou dys- jsou většinou úzce odborné termíny lékařské nebo psychologické, zatímco slova s latinskou předponou dis- patří do různých oblastí odborného vyjadřování."

http://prirucka.ujc.cas.cz/?…, prvni odkaz pod tabulkou padu :)
27. 05. 2015 v 00:40Off-line BussterX  (103/130/150)
Luku námitka se zamítá, irelevantní .... máme gůgla kuwa
27. 05. 2015 v 00:49Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Gůgl si myslí, že toho ví víc než kolik toho skutečně ví. :-P
27. 05. 2015 v 00:56Off-line Betonica  (39/191/93)
@Lukino_Luk: Jsi ve mne vzbudil myslenku, jak by se asi prepsal google do cestiny. Jestli by byl gúgl podle pravidla prepisu cizich slov, nebo gůgl podle pravidla, ze dlouhe u jinde nez na prvnim miste ve slove je s krouzkem :) Vazne jim do ustavu napisu :)
27. 05. 2015 v 00:57Off-line BussterX  (103/130/150)
Tyvoe tady hned pod oknem s debatou mám úžasnou tematickou reklamu na dámské plavky a dokonce jsem už na to omylem klikl a ocitl se v ráji transvestitů... to je tady schválně tato reklama? o_O
27. 05. 2015 v 01:02Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
No já si myslím, že by se to do češtiny přepsalo bez diak***iky, tedy gugl. :-P
27. 05. 2015 v 17:36Off-line BussterX  (103/130/150)
Cívko mně neva když někdo neumí psát ypsilony, ale vadí mně když se nejapně vymlouvá na dysleksii každej druhej kdo neumí česky : ))
27. 05. 2015 v 18:22Off-line lumux  (27/183/88)
Ano.
27. 05. 2015 v 18:45Off-line DjLuko1996  (27/175/-)
Neskutocne !!! jo
31. 05. 2015 v 05:39Off-line esthetique  (41/-/-)
Totalne me to sere. aspon u tech prvnich 4 jazyku, ktere umim opravdu dobre....
31. 05. 2015 v 09:19Off-line Kubik15  (33/196/76)
Nevadí mi, když se to stane jednou za čas.. To se stane přece každému... Ale když mi někdo napíše "vyjímka" tak mám před xichtem hvězdiček jak v unii... -.-"
31. 05. 2015 v 09:20Off-line Rakasot  (24/-/-)
Pro mne je to spíše nepochopitelné :D - i kdyby neuměl tu gramatiku, tak server je chytrý a označí to. Nevím, proč to tedy neopraví - asi si myslí, že je to ozdoba textu :D. Někdy se mi stane, že to odpálím enterem a ani si to nezkontroluji a udělal jsem tam chybu. Do další zprávy napíšu * a opravím ji :)
31. 05. 2015 v 10:51Off-line BussterX  (103/130/150)
Není důležitější CO ten člověk píše než JAK to píše? Pokud někdo mele howna naprosto spisovně, tak ta howna nejsou o to menší....
02. 06. 2015 v 12:19Off-line Pippin  (103/-/-)
Mně zase vadí, když každej hledá jakoukoliv chybičku jenom proto, aby to mohl tomu druhému vyčíst a cítit se jako BaD b***h a pěkně si pohonit ego. A to, že je druhým pro smích kvůli svému dementnímu puntíčkářství mu nedochází. Proto to už nedělám, páč mi došlo, jak trapný to je :D
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
02. 06. 2015 v 16:39Off-line BussterX  (103/130/150)
Pipiku já sám češtin komolím, ale dávám bacha alespoň na ypsilony : ) Chyb druhejch si všímám, obvykle mě to praští do oka, ale chápu že když někdo píše z mobilu nebo ležíc v posteli nebo zároveň píše ve spěchu na deseti dalších serverech tak se chybka prostě stane... nějakou fakt hrubou chybu omlátím obvykle o hlavu někomu kdo mně sere něčím upe jiným, použiju to prostě jen jak klacek: ))
03. 06. 2015 v 18:12Off-line StranissimoPazzo  (24/175/63)
Mě to vadí na začátku- když mi někdo napíše s úděsnými chybami, můj první dojem není stokrát dobrý. Ale pak když už se známe tak je gramatika to poslední co bych řešil...
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload