Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Mám se učit norštinu nebo čínštinu?

28. 04. 2014 v 20:03Off-line Anonym
Zdravím..Už jsem tu jednou psal, jestli ruštinu X němčinu..Dám si asi němčinu..Ale teď druhé dilema :D
Je to gympl s jazykovkou..a můžu se tam učit běžné jazyky, ale taky norštinu nebo čínštinu..Původně sem chtěl norštinu..Moc lidí to neumí a slyšel sem, že je po tom docela sháňka..Ale zase čínština..S touto zemí asi komunkuje více firem a možná bych se díky tomu měl lépe..
Co vy na to?
zkust brát všechna pro i proti..
Díky:)
28. 04. 2014 v 20:44Off-line Titan24  (30/168/56)
Tak čínština je dost náročná. Ale to pro mne je i němčina, takže ti nezávidím :D Nebo asi záviídm, pokud ti jde němčina, tak nebudeš mít problém ani s činštinou, nebo francoužštinou :D
28. 04. 2014 v 20:52Off-line uzivatelske_jmeno  (26/184/-)
Norština je jednodušší :)
28. 04. 2014 v 21:04Off-line Quique  (33/-/-)
Zkus si zjistit, co se lze reálně naučit za dobu tvého studia v tom kterým jazyce. Jako laik bych si dovolil tvrdit, že vyšší úrovně dosáhneš v norštině. Samozřejmě ber v potaz i tvé budoucí směřování, já mám to štěstí, že do budoucna počítám s jazykem, který je mi i srdcově nejblíž. :)
28. 04. 2014 v 21:09Off-line numberfour  (26/187/-)
Já osobně bych šel určitě do norštiny, ale myslím si že čínštinu využiješ o něco více, halvně pokud z tebe bude bisnisman. Mám severské země rád a jednou bych tam rád i měl dům,.. a tak,..
28. 04. 2014 v 21:15Off-line onlip  (61/180/84)
Čínštinu pro ty, co myslí prakticky, ale mě táhne sever, takže pro mě vždycky Norsko.
Jinak mě opakovaně překvapují problémy s češtinou. Asi by se měla i pro rodilé mluvčí učit podobně jako jako cizí jazyk - protože spisovná čeština fakticky takovým jazykem je.
28. 04. 2014 v 21:32Off-line Socksboy  (33/181/70)
Urcite norstinu je ovela jednoduchsia a vela slov je podobnych anglictine, napriklad melk / milk , frukt/fruit ... okrem toho ked budes vediet dobre norsky mozes ist po skole pracovat do Norska kde platy zacinaju niekde okolo 2000euro a mas skvelu buducnost pretoze Norsko je najbohatsia a najlepsia krajina na urovni kdezto Cina ma co dohanat aj v oblasti ludskych prav. okrem toho v Norsku sa ma gay komunita najlepsie, a vazenie tu je nieco ako dovolenka na hoteli . Radost tu zit. Na tvojom mieste by som sa hlavne zameral na Norstinu po celej doby studia a vedel ju perfektne aby si mohol hned ist tam pracovat a mat sa dobre.
29. 04. 2014 v 10:40Off-line onlip  (61/180/84)
Bret1337: Souhlasím.
29. 04. 2014 v 10:56Off-line Tsumorashi  (103/-/-)
Z vlastní zkušenosti ti mohu říct toto. Čínština je nejtěžší jazyk na světě a zároveň ze všech melod**ky dokonalý.
Já bych šel do čínštiny (možná je to tím že jsem ulítlej na asii celkově) ale vyber si zjednodušenou (dialekt). Ta ti zabere k plnému ovládnutí asi 5 let pokud na to máš hlavu. Pokud si vezmeš mandarinský dialekt tak ti to zabere klidně i 30 let a stejně budeš dělat chyby.
Nemluvě o tom že všechny asijské jazyky vychází z čínských znaků, primárně tedy japonština kde je mnoho kanji stejných ale s jiným významem.
Osobně kdyby jsi měl možnost spíše bych šel do korejštiny nebo japonštiny.
Oba to jsou jednoduché jazyky, dovolím si tvrdit že dokonce jednodušší než angličtina jen se musíš u japonštiny naučit 2 abecedy + pár stovek kanji. U korejštiny je to jen hangul.
Hangul ti zabere na naučení a nedělání chyb asi jeden den. Hiragana a katakana asi 4 dny, pak už jen kanji.
Ale to jsem odbočil.

Pokud se rozhoduješ jen mezi těma jazyky které jsi napsal tak jednoznačně čínština, je to jazyk zvučný, vychází z něj resp používala ho cela asie a taky se s ním domluvíš si myslím více než s norštinou. Navíc čínská literatura a historie je jedna z nejzajímavějších, nejpravdivějších a navíc nejinteligentnějších.

onlip: Já ti nevím ale určitě jsi v poradně už ode mě něco četl a češtinou zrovna nevládnu. Osobně jí přímo nenávidím ale bohužel je to můj rodný jazyk. Osobně češtinu beru jako změť pazvuků a grimas. Čeština? Ne děkuju, raději angličtinu.
29. 04. 2014 v 19:49Off-line dmk  (26/180/79)
Čínština je podle mě mnohem zajímavější, nicméně je(jak už tu bylo řečeno) velmi náročná, navíc je to jazyk velmi vzdálený námi používaným jazykům(ČJ, AJ, RJ, NJ).
Já bych asi volil norštinu, severský jazyky jsou celkem in a znám spoustu lidí, které by si tím dokonale okouzlil
Myslím si, že u jazyků je hodně důležitý tvůj vnitřní pocit, jak tě jazyk okouzlí, když jej budeš milovat, budeš se jej učit, když ne, budeš při jeho výuce trpět.
Takový je můj názor
29. 04. 2014 v 20:09Off-line BennyD  (26/-/-)
Když už si vybíráš takový dva jazyky, tak určitě čínštinu, moje učitelka angličtiny umí i čínsky a dá se to hodně využít :)
29. 04. 2014 v 20:43Off-line ehrweis  (39/158/66)
Čínštinu. Sám se ji snažím nějak naučit (chodím na kurzy), ale je to zapeklitě těžký jazyk, ale má svoji logiku, gramatika je docela dost jednoduchá, trochu zádrhel jsou znaky, ale postupně se je naučit dá. Čínština má budoucnost - no je to už otřepaná fráze, ale je to tak.
29. 04. 2014 v 22:19On-line daimonos  (35/179/96)
Nórčina, sám sa ju učím. Je to pomerne jednoduchý jazyk ak vieš anglicky a nemecky
29. 04. 2014 v 22:30Off-line MiliForYoyo  (27/180/68)
Rozhodně čínštinu :) učil jsem se jí sám a není zase tak těžká. :) je to fajn jazyk :P
30. 04. 2014 v 00:34Off-line ztracen  (40/183/83)
Čínštinu schvaluji, protože to bude za 20 le jako dnes angličtina, ale místo němčiny, kterou se domluvíš v pár státech bych volil ruštinu, přeci jen, až utáhnou kohoutek, tam si budem zase kousek blíž :-D
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
04. 05. 2014 v 18:58Off-line Anonym
Moc všem děkuji !
Jinak..Jdu teda na jazykový gympl..a angličtinu, tu mít budu, a pak další sem si dal němčinu..Němčina X ruština..Moje velké dilema..Ale nakonec si dám asi němčinu..Moc se mi nelíbí, ale je to blíž a nevím, zda bych chtěl například v rusky mluvících nebo příbuzně mluvících státech, to spíš v německy mluvících..
No a norština a čínština..Jsou to 2 neobvyklé jazyky..norštinu bych se učil na jazykovce u gymplu, a to prakticky 4 roky asi 2 hodiny týdně..
No a čínština..Každá druhá firma snad obchoduje nebo má něco s čínou a tak by se mohla uplatnit..Město, co mám 5 km a má tak 10 000 lidí, nabízelo práci, podmínka byla čínština a plat 40 000..Na výšku chci nejspíš do Prahy a kdybych tam zůstal, snad bych měl i víc ..
Ale nevím, jestli bych se z toho neposral..
A s čínštinou nevím jak to je..Je to jako volitelný jazyk, ale je taky na jazykovce a dal by se učit minimálně dvě hodiny týdně..
Zajímaly mě vaše názory a je to fakt jako ruština X němčina..50%z vás se přikládá z čínštině, 50% k norštině..
Nejraději oba dva..Byl bych na sebe pyšný ty jazyky umět..:)
PS: čínština se učí s rodilým mluvčím..Bavíš se s ním anglicky a učíš čínsky..Myslím tak to je:)
05. 05. 2014 v 20:56Off-line Anonym
Tak můj gympl je asi zaměřený na jazyky..je spolu s jazykovkou no..a takovou příležitost jistě nikdy asi mít nebudu..
A vyser se na prachy..Nevybírám si jazyk podle toho, jak se mi líbí, ale podle toho, jak ho budu moci v budoucnu využít..němčina se mi moc nelíbí, ale i přesto si ji dám, protože ji s největší pravděpodobností využiju..
Myslím, že když díky nějakému jazyku budu mít fajn práci, budu na sebe jedině hrdý..Nebo budu mít radost, že jsem se to učil..
08. 05. 2014 v 09:19Off-line Betonica  (39/191/93)
Ze všeho nejdřív se nauč česky.
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
14. 05. 2014 v 12:00Off-line Anonym
Tak tohle bych teda chabý komentář no :)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
14. 05. 2014 v 23:16Off-line Mychajlo90  (34/185/70)
Tak především je potřeba ctít jedno zásadní pravidlo. Je potřeba dělat to co tě baví a víš, že se tomu chceš do budoucna věnovat. Učit se čínsky bez toho aniž by člověk měl hlubší zájem o zemi/kulturu/reálie etc. nemá příliš velký smysl, protože když se tomu nebudeš po studiu věnovat, tak to zase hodně rychle zapomeneš.

Obecně je skvělá výhoda znát nějaký méně obvyklý jazyk, přeci jen anglicky, německy, francouzsky nebo rusky umí kde kdo. Třeba mě je hodně blízká středovýchodní Evropa, obzvláště pak prostor Polska-Ukrajiny, takže sám umím rusky, ukrajinsky i polsky a učil jsem se i běloruštinu, které bez problémů rozumím. To by ovšem nešlo bez toho, aniž bych do těhle zemí často jezdil, soustavně se jim věnoval a neměl k nim hlubší vztah. Každý i sebemenší jazyk obrovsky rozšiřuje obzory, protože učí člověka přemýšlet jinak. A samozřejmě jde taky o to, že zdaleka ne každý umí anglicky a ne všechno je přeložené do angličtiny.

Takže abych to shrnul: ideální je volba toho, co je ti bližší. Naučíš se to líp a budeš to mnohem spíš využívat.

Mimochodem dobré je taky něco univerzálnějšího. Jak už tady padlo, v tomhle jsou evropské jazyky docela šikovné. Naučíš se jeden a další podobný jde mnohem rychleji - viz moje slovanská kombinace. Pokud se už učíš německy a anglicky tak ti půjde norština eventuelně nizozemština/švédština/dánština strašně rychle. Já jsem se takhle třeba dva roky na střední škole učil latinu a i když si z ní moc nepamatuju, tak docela obstojně rozumím italštině.
14. 05. 2014 v 23:49Off-line Titan24  (30/168/56)
Asi tak. K Německu taky nemám vůbec vřelý vztah a k němčině už teprve ne, takže jsem většinu znalostí ze SŠ zapomněl. Zbytečné 4 roky NJ pro mě.
15. 05. 2014 v 00:08Off-line Mychajlo90  (34/185/70)
Kilttilapsi: Tak nějak. Pardon,že se občas nedokážu vyjádřit stručně :)
15. 05. 2014 v 12:29Off-line Anonym
Je to takové, že extra vřelý vztah nemám ani k Číně ani k Norsku..je to takové..Že se nechci učit co mě baví, ale taky co hlavně upotřebím..Němčina se mi moc nelíbí a možná bych raději ruštinu, ale vzhledem k naší lokaci je možná němčina lepší volbou..
A norština..To sem se se sestřenkou hecl..Ale potom se mi to začalo líbit a myslím, že to nebude na škodu..No a jelikož gympl na který jdu jako jediný v mojem kraji snad vyučuje čínštinu..Tak ta přece v životě je taky využitelná dost..Snad každá druhá firma má něco společného s Čínou..A vzít někoho, kdo umí čínsky, by bylo pro ně asi lepší, že..
norština se mi bude učit buď rychle a dobře, nebo špatně..Bojím se toho, aby se mi to nepletlo..Němčina, angličtina, norština..Vše prostě germánské jazyky, tak možná chápete..
Je to těžké..Ale byl bych pak na sebe dost pyšný, kdybych těmi jazyky uměl :) A taky bych byl rád, že to nejsou jazyky, kterými opravdu umí každý druhý člověk..
15. 05. 2014 v 12:57Off-line Anonym
Neučím se ještě ani jedno..s norštinou začnu v září až..s čínštinou nevím..
Hele..Zažraný nejsem prakticky ani do angličtiny :) O Anglii se bůh ví jak nezajímám..A o anglicky mluvící státy..Ale tak tu se učit musím :D Ale jako co se týče principu..
Ale zajímá mě vaše názory, co si o tom myslíte..:)
15. 05. 2014 v 13:08Off-line Anonym
Norštinu budu mít, to je nejspíš jasné..na čínštinu..Samozřejmě se jí bojím..A myslím, že nikdo, s kým se budu bavit nebo tak, na to se mnou jít chtít nebude..Ale myslím, že je to opravdu jedinečná příležitost..
Takže buď se budu učit jen norštinu, nebo obojí..
Ale viděl sem, že v norštině jsou takové slova, moc jich je, které jsou podobné buď angličtině nebo němčině..tak se bojím, aby se mi to právě nepletlo..
15. 05. 2014 v 13:18Off-line Anonym
Jo..norština je prý jednoduchá, stejně jako švédština..Ale výslovnost je úplně jiná, což bude to nejtěžší..
a říkal sem si..v Norsku je průměrný plat +- 150 000..Tak bych teoreticky tam šel na rok pracovat a uvidělo se, že..nebo když bych byl na výšce, chci jít na UK, tak na Erasmus do Norska..To by bylo super.
15. 05. 2014 v 13:27Off-line Titan24  (30/168/56)
No, mne se němčina s angglinou nikdy nepletla. Připadá mi mnohem těžší a hrozně odlišná. Jen pramálo slov má společný kořen v AJ a NJ. Většina slov je úplně odlišná. Nechápu jak si někdo může myslet, že je to tak strašně podobné, když není. Podobné by to bylo, kdyby to bylo jako španělština a italština, ale tak podobné ty dva jazyky prostě nejsou. :(
15. 05. 2014 v 14:02Off-line Anonym
Tak s tím nemohu souhlasit..Ano, je to v severských státech, ale že měsíční stipendium vydrží pouze na ubytování..ne..
Bratr jede ze své výšky na erasmus do Finska a měsíčně bude mít 500 euro..z toho mám pocit max. 280 euro jde na ubytování..Dejme tomu, že polovina..
15. 05. 2014 v 14:05Off-line Titan24  (30/168/56)
Mne se nepletli vůbec žádný. Možná je to tím, že jsem se moc německých slov nenaučil. Měl jsem z ní 3 a 4
15. 05. 2014 v 14:09Off-line Anonym
No, tak jasně no, záleží na lokaci..Ale zase je to svobodná volba a do severských států na Erasmy děcka chodí s tím, že dopředu ví, že jim ty peníze taky stačit nebudou..PS:je to město velké +- jako Zlín, to jest +- 70 tisíc obyvatel..
15. 05. 2014 v 14:17Off-line Anonym
Řekl bych ti to, ale nevím, jak se jmenuje..Jen vím, že je myslím 400 km severně od Helsinek..Ale je tak +- velké, jak jsem psal..
15. 05. 2014 v 17:15Off-line Anonym
Ano, o Vaase se myslím mluvilo :)
15. 05. 2014 v 18:51Off-line Mychajlo90  (34/185/70)
Anonym (Ich): Nebál bych se toho, že se to bude plést, přeci jenom to nejsou úplně stejné jazyky. Jak už jsem psal výše - já umím kombinaci polština, ukrajinština, ruština a snad až na okamžiky, kdy jsem opravdu unavený jsem nikdy neměl zásadní problém s tím, že by se mi to pletlo (asi nejvíce jsem vždycky matlal polské fráze do ukrajinštiny).

Ad erasmus. S nedostačujícím stipendiem je potřeba počítat. Já jsem byl na erasmu na UCL v Londýně a se stipendiem 580 euro jsem sotva zaplatil ubytování. Pokud by člověk chtěl na erasmu žít normálně ze stipendia, tak by asi musel někam do Rumunska :)

Titan24: Angličtina je odlišná od zbytku germánských jazyků kvůli tomu, že vznikla smícháním germánské anglosaštiny s jazykem, který přinesli Normané po dobytí Anglie v 11. století. Proto má angličtina třeba mnohem více slovní zásoby z latiny než zbytek germánských jazyků.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
15. 05. 2014 v 19:08Off-line Titan24  (30/168/56)
Ano a proto je jednodušší než ostatní germánské jazyky :D Díky latino :D
15. 05. 2014 v 19:10Off-line Titan24  (30/168/56)
Někde jsem četl, že prý když američtí zákonodárci rozhodovali, jaký jazyk bude v USA úřední, tak prý angličtina vyhrála nad němčinou o 1 hlas :D
Ale to bude určo mýtus. USA založili a ovládali B***ové, tak proč by najednou zaváděli němčinu :/ :D
15. 05. 2014 v 20:10Off-line Mychajlo90  (34/185/70)
Titan24: V USA bylo na počátku existence velké množství osadníků z německého prostoru a skutečně se o tom snad mělo diskutovat. USA je směs lidí ze všech koutů světa i naše středovýchodní Evropa tam hodně přispěla (kromě Čechů tam odcházelo obrovské množství Slováků, Poláků, Rusínů nebo Ukrajinců), takže angličtina nikdy nebyla v USA samozřejmostí. Dodnes dokonce není formálně na federální úrovni oficiálním jazykem.

Kilttilapsi: Proto je třeba jezdit sem na Ukrajinu. Pivo už od 12 korun a lahev vodky za 60 :)
15. 05. 2014 v 20:16Off-line Titan24  (30/168/56)
To asi ne. Mám dojem, že dnes už angličtina jako úřední jazyk zavedená je. A to, že USA je směsice různých národů samozřejmě vím, ale 13 kolonií zakládali B***ové. Franklin, Washington a spousta dalších byli Angličané. Málokterý ne-angličan se v prapůvodních USA dostal do vysoké funkce, aby o něčem mohl rozhodovat. A všichni tam mluvili anglicky, to by se mezi sebou ti lidé těžýko domluvili, kdyby užívali jazyky svých pravlastí.
15. 05. 2014 v 21:36Off-line Mychajlo90  (34/185/70)
Titan24: Formálně skutečně v USA není na federální úrovni žádný oficiální jazyk. Jinak je to ale samozřejmě na úrovni jednotlivých států. Viz http://en.wikipedia.org/…nited_States#…

Mimochodem s tou němčinou v USA. Jako důkaz toho, že to už od samého začátku byl významný jazyk svědčí i to, že dodnes na severovýchodě USA cca 250 tisíc lidí (Amišů) mluví tzv. Pennsylvania German. Viz http://en.wikipedia.org/…man_language

Ale to už moc odbočujeme od tématu, takže bych to tady zastavil :)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
15. 05. 2014 v 21:44Off-line Addam  (27/-/-)
Být tebou, tak si vyberu jazyk, který se ti líbí. =) Mě osobně se nejvíce líbí asi švédština a islandština, ale ta je docela těžká.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
15. 05. 2014 v 23:19Off-line Titan24  (30/168/56)
Souhlasím. Moc off topic, ale díky za info :)
16. 05. 2014 v 00:02Off-line Ligerisek  (36/172/62)
Až Čína zaůtočí na Rusko, tak myslím, že se ti budou hodit oba jazyky... takže asi Ruštinu a Čnštinu
16. 05. 2014 v 00:11Off-line Titan24  (30/168/56)
Čínština není až tak dobrá. Číňani se na obchodní i sociální úrovni přizpůsobují světu a učí se anglicky, tudíž i v čínských nadnárodních firmách asi čínštinu neuslyšíte. Možná tak v soukromé konverzaci jejích majitelů, ale není to v jejich zájmu, aby jim rozuměli jejich zaměstnanci. :D
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
17. 05. 2014 v 13:33Off-line Anonym
Titan24: To můžeš říct o jakémkoli jazyku..Němci, Rusové, Norové..Prostě všichni se učí anglicky a převážně se jedná anglicky..Ale pokud chce česká firma navázet něco s Čínou, tak určitě je sympatičtější, když mají někoho, kdo s nimi bude mluvit jejich rodným jazykem ..
17. 05. 2014 v 19:21Off-line Anonym
To ano..Ale to je jako kdybys měl firmu, Číňani by s tebou chtěli obchodovat a uměli česky..Byl by si rád
17. 05. 2014 v 19:34Off-line Titan24  (30/168/56)
O všech se to říci nedá. Číňani si totiž uvědomují, že pro svět je jednodušší naučit se anglicky než čínsky. Rusové si tohle dovolit můžou, protože je to češtině blízký jazyk a němci taky, protože mají latinku a s Německem Česko sousedí. Číńani sází víc na AJ, protože i jim dost usnadňuje život, nejen ostatním.
17. 05. 2014 v 19:34Off-line Titan24  (30/168/56)
Ale neříkám, že to není výhoda a nemůže jim to být sympatické. :)
17. 05. 2014 v 21:06Off-line Mychajlo90  (34/185/70)
Ale ono přece nejde zdaleka jen o obchod. Tím nejzásadnějším je to, že každý - byť sebemenší - jazyk obrovsky člověku rozšiřuje obzory a pomáhá mu pochopit reálie té které země (bez místního jazyka to opravdu nejde - kdo vlastně skutečně vůbec něco ví o Maďarsku? A je to přesně proto, že i když je to nám blízká země, tak nikdo nezná jazyk). Už jenom to, že si můžu popovídat se spoustou lidí, kterým bych jinak nerozuměl a že si přečtu věci, které bych si přečíst nemohl je obrovský plus. V těhle věcech nemám moc rád čistě pragmatická řešení. Ono totiž nakonec ve výsledku nejde "matematicky přesně spočítat" (jak by někteří chtěli), která volba je lepší, a proto je potřeba se řídit pocitem.
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload