Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Co dělat se šikanou?

07. 06. 2014 v 15:58Off-line NaKluky.cz
Co dělat se šikanou? Nemyslím jen nadávky, myslím vážnou šikanu. Už nevím jak dál.

(Otázka z http://ask.fm/NaKlukycz)
07. 06. 2014 v 15:59Off-line NaKluky.cz
Říká se, že nejlepší obranou je útok. Lidé, kteří šikanují, si obvykle takto kompenzují svoji vlastní méněcennost. Většinou to jsou zbabělci. Takže si od nich rozhodně nenech líbit nic, co ti není příjemné.

A pokud si na to sám netroufáš, rozhodně se neboj o problému říct rodičům či učitelům ve škole. Učitelé tyto problémy znají a ví, jak je řešit, protože se s tím setkávají dennodenně. Promluvit si o tom s učitelem rozhodně není ostuda, stydět by se naopak měli zakomplexovaní hlupáčci, kteří ti ubližují.

Držíme palce a ničeho se neboj! :)
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 4  Nahlásit
07. 06. 2014 v 16:04Off-line dmk  (26/180/79)
Změň školu,
na pár školách jsou schopni a ochotni něco se šikanou dělat ale ve více než 90% případů neudělají vůbec nic
Rozhodně se svěř rodičům(aby pochopili proč chceš přestoupit)
Svěřit se učiteli není ostuda, ale je to v podstatě zbytečné
pokud ovšem nemáš luck na dobrého pedagoga
Takže to rozhodně zkus cestou "říci to učiteli, žádej o pomoc vedění školy, zajdu za výchovným poradcem"
Ale doporučuji si projistotu už zařizovat možnost přestupu na jinou školu, protože šance , že tvá škola něco udělá je skutečně malá.
07. 06. 2014 v 16:13Off-line IDK  (27/186/-)
Souhlasím s dmk, pokud můžeš jdi pryč a to co nejdál..
Učitelům to řekni, ale nic s tím dělat nebudou a když ano tak tě nechaj jenom na chvilku a pak to bude zase pokračovat :/ Nemá cenu tam být, když to dělají jednou udělají to klidně znovu..
07. 06. 2014 v 16:17Off-line dmk  (26/180/79)
Hlavně nevěřit slibům,
Naše výchovná poradkyně vždyck nadšění mluví o tom, jak to společně s tím studentem zvládne, dá mu spoustu rad a ukončí to "promysli si to, a příště to spolu ještě probereme a rozhodneme se, co z toho uděláme"
a žádné příště není.
07. 06. 2014 v 16:17Off-line Umbaros  (33/180/75)
Všechno podstatné už tu bylo řečeno. Rozhodně si to nenechávej pro sebe, protože je ti trapně nebo máš svou hrdost. S odstupem času tohle byla ta největší blbost, co jsem mohl udělat. Chyba není v tobě.
07. 06. 2014 v 16:20Off-line dmk  (26/180/79)
A ještě nutno dodat:
NECHOĎ DO PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÝ PORADNY
tam tvé rodiče budou přesvědčovat, že přestup je zbytečný, protože chyba je v tobě
COŽ NENÍ PRAVDA
07. 06. 2014 v 18:31Off-line Vlado2  (61/180/80)
Přátelé, pod pojem ŠIKANA můžeme zařadit spoustu věcí. Ale pokud nevíme, v čem dotyčný ony projevy šikany spatřuje a neznáme skutečnou příčinu chování domnělého agresora, resp. co tomuto stavu předcházelo, byl bych opatrný. Mohlo by se nám totiž stát, že se v tom nejlepším úmyslu budeme zastávat notorického provokatéra, kterého už všichni mají plné zuby.
Budeme-li ale předpokládat klasický scénář, kdy oběť i viník jsou nezpochybnitelní, pak DMK krásně popisuje obvyklé chování výchovných poradců; inu, slibem nezarmoutíš (a hlavně nepřijít o žáka, protože bychom přišli i o dotace). V případech vystupňované a opravdu hnusné školní šikany je tady totiž ještě jeden viník, jenž svoji chybu nikdy nepřizná - škola. Ne instituce, ale její zaměstnanci, kteří dopustili vytvoření šikanujícího prostředí, a kteří nemají ani ten základní přehled o vztazích mezi žáky. A od nich byste očekávali účinnou pomoc? No to snad ne!
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
07. 06. 2014 v 18:33Off-line THX1188  (40/183/90)
No tak pánové, nevím s čím jste se setkali vy, ale já ve školství dělal přes pět let a se šikanou jsem se samo setkal, na každé škole je poradce a většinou je to schopný člověk a pokud já vím, ze své praxe, tak se nám vždy podařilo šikanu potlačit kontinuální citlivou prací se všemi stranami (obět, tyran, rodiče, třídní učitel) . Vše záleží na lidech, kteří vyučují na dané škole, ale házet tu velkými slovy, že PPP je k ničemu, ukazuje pouze na osobní zášť jedince, nikoliv na konstruktivní argument!
07. 06. 2014 v 18:38Off-line THX1188  (40/183/90)
Vlado, tvůj příspěvek vyznívá, že za šikanu mohou především učitelé, či svojí ignorací umožňují vznik podhoubí pro ni....tak tomu většinou není....jsou to jen lidé a skutečně neuhlídají vše, to jak dnes školství vypadá je zásluhou společnosti, učitelé jsou demotivovaní, nezaplacení a neustále ve strachu...dětičky jsou agresivnější a velmi zběhlé ve svých právech, nikoliv už povinnostech...a to co vidí doma, přenášejí do školy, kariérní, bezcitný postup vpřed, bezohlednost bez soucitu a ukájení se na slabých....ale všemu se dá zamezit, stačí se dívat a poslouchat co se ve třídě děje....zažil jsem to...
07. 06. 2014 v 19:18Off-line dmk  (26/180/79)
Dětičky jsou agresivnější a velmi zběhlé ve svých právech, nikoliv už povinnostech.

Mám pocit, že jsou mechanismi, kterými se dá adekvátně trestat neplnění povinností, pokud nejsou nesvádějte vinu na nás, je to vaše chyba

Ohledně naší znalosti práv
Ano znám práva, a to že porušuji(myšleno teď obecně) povinnosti, neznamená, že by mi měly být upřena práva, pokud není v řádu/v zákonech
zakomponováno to, že o dané právo přijde.

Tohle je typický přístup našich učitelů,
když si někdo stěžuje, že mu jsou upírána práva
tak učitel začne "kdyby sis ten školní rád přečet celý, tak najdeš i kolonku povinnosti"
Přičemž většinou sám učitel školní řád nezná, aodpově%d " já jsem školní řád četl, tohle tam není" prostě ignoruje

A i kdyby to tam fakt bylo a mi to fakt porušovali, pořád ho to neopravňuje nám odepřít práva, pouze
07. 06. 2014 v 19:25Off-line dmk  (26/180/79)
"Vše záleží na lidech, kteří vyučují na dané škole, ale házet tu velkými slovy, že PPP je k ničemu, ukazuje pouze na osobní zášť jedince, nikoliv na konstruktivní argument!"

Nejsme jediný kdo má podobné skušenosti
Navíc je tu otázka: z čeho ta osobní zášť vznikla? 6e by ze zažitý negativní zkušenosti
To co zde prezentuji, je můj skutečný zážitek z PPP
A je to názor poradkyně(takže minimálně v té naší to zažívá každý, ne jen já)
07. 06. 2014 v 19:27Off-line THX1188  (40/183/90)
Bavíme se tu o problému šikany, tento problém má dvě strany mince, jako všechno, ne jenom tu vaší (dětskou)... já bohužel neovlivním, že s tebou někdo z učitelů zacházel jako s hadrem, ale tys byl vždy jen zlaté dítě? Tohle není o soupeření, kdo je víc, či kdo má jaká práva, ale o úsudku, správném posouzení situace a včasném a citlivém řešení...už vůbec ne o nějakém školním řádu!
je potřeba se zamyslet i nad druhou stranou a jejím pohledem, ne jen slepě následovat svoje ublížené nitro...nic to ovšem nemění na tom, že pokud škola nedokáže jednat je potřeba, aby jednali rodiče a dítě radši umístili jinam, na to v dnešní době mají právo...právo výběru.
Já tu nehájím PPP..sám jsem se setkal s neskutečným přístupem, proto jsem po 5 letech svojí činnost ukončil a nikdy se k tomu již nevrátím, důvodů bylo více, ale ten hlavní byl strašnej systém a přístup a chování dětí....pak se, ale zamysli....já znám více kolegů co odešli a věnovali s dětem maximálně, nikdy už se tam vrátit nechceme....kdo tam tedy potom zbyl?
07. 06. 2014 v 19:49Off-line dmk  (26/180/79)
"ale tys byl vždy jen zlaté dítě?"

Jasně, že jsem nebyl vždy zlaté dítě,
nicméně vzhledem k svoji uzavřenosti jsem nikdy nijak nepřekračoval důležitejší pravidla
Pravda nějaké "nepěkné projevy" jsem měl v 1. stupni , kvůli svým problémům vychízet z vrstevníky
Nicméně problémy se šikanou začli na nižším gymplu, kde nikdo z mojí ZŠ nebyl, takže tohle rozhodně není příčina

Jediné co jsem dělal je, že jsem téměř vůbec nezdravil(je mi to vnitřně nepříjemné, mnohdy si ani druhou osobu nachodbě neuvědomím) a že jsem měl při zvonění tendenci sklízet si věci do aktovky
Ale to NENÍ důvod, aby po mě někdo Křičel, ponižoval mě před třídou, nutil mě přepsat sešit

"už vůbec ne o nějakém školním řádu!"
Jenže školní řád všichni předhazují mě, "ve školním řádu je tohle"

A jsem zastánce toho, že na mnohé jeho pasáže(třeba ta část, co říkám, že nemám být šikanován, ) by se dbát mělo


"..já znám více kolegů co odešli a věnovali s dětem maximálně, nikdy už se tam vrátit nechceme....kdo tam tedy potom zbyl?"

Dobrá, to je smutný a pochopitelný důvod, proč je na ttom systém bránící šikaně dítěte špatně
Ale to nic nemění na radě:
Nevěř slibům, že se něco změní, vedení školy(ve většině případů) nemá problém ti lhát do očí, dokonce nemá problém upozorňovat na to, že nic ze slibů nedodržuje
naopak mou radu to podporuje

Prostě přejdi, odejdi od agresora
Pokud je to skutečně agresorem tak se tak problémů zbavíš
I kdyby si byl typ, který "přitahuje agresory" pořád je tu fakt, že tě ve většině přpadů nezačnou šikanovat hned,
07. 06. 2014 v 19:56Off-line Kudaro  (103/230/150)
Nic, nikdo mě nikdy nešikanoval :-D
07. 06. 2014 v 19:58Off-line THX1188  (40/183/90)
Dmk : mě je to skutečně líto, pořád ve mě zůstává solida***a k mojí profesi a vím, že vždy není špatným ten učitel....ale pořád tu jsou možnosti : podat podnět na Českou školní inspekci, třeba i anonymně, která má za povinnost prošetřit každou stížnost! Toho se dá využít v případě, že postup poradce či PPP je nevyhovující....
Ale ještě jedno ale, jde o psychologii skupiny, kde se ve vývojové psychologii mluví o problému utlačovaného jedince, kdy problém přetrvává i se změnou soc. skupiny...jak píšeš, nebude to hned, ale problém se pravděpodobně znovu objeví, proto je nutné ho řešit, ne přesouvat, jelikož patologie šikany má tendenci přetrvávat.
07. 06. 2014 v 20:24Off-line dmk  (26/180/79)
To kudaro
No to je rada k nezaplacení -_-
THX1188
Je hezké, že k tobě zůstává solida***a k profesi i přes sklamání :)

k problému utlačovaného jedince
věřím, že fakt existuji jedinci, ktří budou mít problémy téměř všude,
ale podle mne exisstují kolektivi, které šikanovat nebudou
a zním i případ, kdy měl můj kamarád problém s několika učiteli najednou
přešel na jinou školu a je tam spokojený už druhým rokem
07. 06. 2014 v 20:36Off-line THX1188  (40/183/90)
Počkej, počkej....já myslel, že zde řešíme šikanu : ditě x dítě, ne dítě x učitel! To je pak trochu něco jiného a nejedná se o šikanu, ale zcela jiný problém, který prostě ve školství je. Každý pedagog v rámci školního roku má za povinnost podstupovat kurzy dalšího vzdělávání, kdy musí absolvovat kurzy řešení krizových situací, či zvládání konfliktních situací...zde se zajímavě dozvídáš, že antipatie k jedinci (dítěti) jednomu či více jsou běžné, jako tvoje nechuť k někomu ze třídy, učíš se tedy postupy jak tyto situace zvládat...je to skutečně zajímavé, sám je mám, ale když o tom píšu, tak si vybavuji, že je na výběr, zda si uděláš tento kurz či jiný (rukodělný, arteterapii...atd....) snad jsou již dnes povinné, asi by měly byt, ale nevím to, budu se muset informovat.
Závěrem : šikana dítě x dítě by se měla řešit, pokud tomu tak není, klidně kontaktovat ČŠI. Pokud má prostředí školy negativní vliv na jedince, změnit instituci.
07. 06. 2014 v 20:43Off-line dmk  (26/180/79)
No asi jsem zobecnil něco, co není šikovné zobecňovat
mí prvotní poznámky se skutečně vztahovali dítě x dítě
ovšem já se mnohem běžněji setkávám (u sebe, u přátal) s dítě x učitel
Ke školení pedagogů jsem dost skeptický(už proto, že můj táta je učitel a vždy barvitě vyprávím o tom, jakou úroveń mají(či spíše nemají) ta školení)

A hlavn důvod
Pokud jsou ta školení každý rok
tak musí být asi dost zbytečná,, tenhle učitel už se takhle chová minimálně dvacet let
07. 06. 2014 v 20:51Off-line THX1188  (40/183/90)
Můžeš si vybrat u jakých institucí je budeš absolvovat a s kým(přednášející), můžeš jet do Prahy, nebo zůstat ve svém kraji...asi záleží co si vybereš a jakou cestou chceš jít, generace učitelů promujících v 80 a 90 letech se celkově považuje za nešťastnou, ta mladší zase za nezkušenou....a také záleží jestli je kurz školou předepsaný, či máš možnost výběru, to je zase o vedení školy, mnohdy se všichni pošlou někam najednou, ať to mají zkrku...pak to vypadá, jak to vypadá, já měl v tomto štěstí a mohl jsem si vybírat, taky jsem tam vždy seděl jen s pár lidmi,ale dalo mi to dost...
07. 06. 2014 v 21:10Off-line dmk  (26/180/79)
Proč se "generace učitelů promujících v 80 a 90 letech se celkově považuje za nešťastnou"
respektive, když se podívám na učitele tak je to jasný :D :(
Z čeho to ale vzniklo, že to je "špatná generace" ?
07. 06. 2014 v 21:17Off-line THX1188  (40/183/90)
Jde o úroveň vysokých škol na přelomu komunismu a "demokracie" ...výukové metody a přístup k budoucím pedagogům byl tehdy velmi poznamenám demagogií komoušů a to odráželo na výsledku vzdělání ped. pracovníků, po revoluci, byl zas problém jiný a trvalo pár let než začalo učit jinak, i učitel měl své učitele a ti se na něm podepsali, ale třeba v šedesátých letech byla u nás pedagogika na velmi vysoké úrovní, bez ohledu na panující politickou situaci a výsledky našich studentů byly jedny z nejlepších na světě.
Dnes je tomu opět tak, že ped, fakulty jsou trochu záchranný kruh pro lidi, kteří se nikam jinam nedostaly, dělat učitele jako poslání je vyjímkou, přesto se úroveň zvedá čím dál více a znám spoustu velmi dobrých učitelů co dnes učí, ale nemají to zrovna lehké....kus od kusu, bych řekl...záleží na co narazíš :D
07. 06. 2014 v 21:27Off-line dmk  (26/180/79)
" velmi dobrých učitelů co dnes učí, ale nemají to zrovna lehké"
je pravda, že když narazím na nějakého dobrého učitele, tak mám tendenci jej spíš litovat, než obdivovat, :/

"ped, fakulty jsou trochu záchranný kruh pro lidi, kteří se nika jinam nedostali"
hmm :/ ta osobně i můj životní plán je, že pokud nebudu dost dobrý, abych "dělal vědu" tak mám v plánu jít učit(doufám, že toto nebudu muset naplnit)
07. 06. 2014 v 21:36Off-line THX1188  (40/183/90)
No z čeho myslíš, že vzniklo úsloví :

"Kdo nic neumí, tak učí?"

Zas mě neber doslovně, vystudovat pedák, není zas tak jednoduché, spíše nabírají skoro všechny, ale mají dobrá síta a na konci zůstávají ti lepší, myslím, že těch horších je už méně...také to, že nyní vešel v platnost zákon a povinném magisterském vzdělání je dobře, garantuje totiž jednu zásadní věc, že by na školách měli být skutečně studovaní odborníci....což se ovšem nemusí přímo shodovat s realitou, největší b***i jsou ti studovaní a mnohdy nedostudovaný učitel je lepší, díky citlivému přístupu, než ten promovaný, ale dále by to mělo zrealizovat další věc, že učitelů bude méně než je nyní, pak tedy bude možnost jim zvýšit plat...docenit je jako odborníky na slovo vzaté....ale to bude spíše týkat budoucí generace učitelů...
07. 06. 2014 v 21:52Off-line gargamel  (37/182/74)
Nic neměn prostě ze sebou nenech vorat oni vetšinou šikanujou ti co mají sami velké problémy se sebou
07. 06. 2014 v 21:52Off-line dmk  (26/180/79)
"ze sebou nenech vorat "
a jak by sis to "nenechání sebou vorat" představoval?
07. 06. 2014 v 21:55Off-line dmk  (26/180/79)
Tohle totiž většinou říkají lidé, kteří se se šikanou nikdy nesetkali...
08. 06. 2014 v 11:14Off-line johnj  (40/186/82)
Nenechat se sebou vorat se dá uplatnit v případě, že máš pevné základy, na kterých můžeš stavět. Pevné základy si můžeš vybudovat čistě jen své vlastní bez větší pomoci druhých, jednodušší je ale využít pomoci kamarádů a známých.
Znal jsem jednoho kluka, kterého ve škole šikanovali, protože byl cikán a ještě ke všemu tlustý. Byl na tom dost špatně do té doby, než praštil do stolu a začal se sebou něco dělat - intenzivně sportovat a posilovat. Netrvalo ani rok a situace se úplně otočila. Jakmile se z něho stal svalovec, nikdo si na něho nedovolil, holky se o něho praly, získal si respekt ve škole. Bojovat se šikanou tedy jde i svépomocí.
Co se týče pomoci kamarádů, už jsem tu jednou psal, že získat je pro takové stavění základů není vůbec jednoduché (především pokud jde o šikanu gayů), protože se musí sami vystavovat prakticky stejné šikaně. A to nedokáže každý.
Pokud se má šikana nějakým způsobem eliminovat, je potřeba spolupráce všech stran - žáků, učitelů, vedení školy + PPP a rodičů. A to je spousta práce, úsilí, času (= peněz). Proto na to na většině školách kašlou.
Přeju hodně štěstí při zvládání šikany. :)
08. 06. 2014 v 12:05Off-line majo210  (32/176/78)
Hlavne hlavu hore...ak budes sebavedomejsi a cielavedomo si pojdes za tym ze ta uz nebudu sikanovat tak to tak bude len tomu musis zacat ve*** a robit vsetko preto aby ta vobec nesikanovali...povedz im narovinu co si o nich myslis aj ked ta zosmiesnia a podobne ale ked uz tam je aj fyzicke ublizovanie odporucil by som to riesit urcite s rodicmi a ucitelmi pretoze je to velmi dolezite a tebe sa konecne ulavy...drzim palce vo vsetkom co spravis len si ver a staň sa panom situacie.

A zrazu príde moment, kedy povieš: Dosť!
Zvykne ho spustiť túžba, hrdosť alebo zlosť
Alebo všetko dohromady sa to v tebe miesi
A ty si potom v hre, v ktorej zároveň už nie si

Vnímaš ten nepatrný rozdiel?
Alebo len čakáš na svoj ortiel?!
Dokým je čas, radšej o osude rozhodni
No ak chceš ďalej spať, na tieto slová zabudni...

Keď aj ty si taká povaha, že nikdy nechýba ti odvaha
Tak poď so mnou, zarev jak lev
Na celý svet, nech je počuť ten rev
Keď aj ty si taká povaha, že nikdy nechýba ti odvaha
Tak ukáž všetkým, čo je v tebe
TO SRDCE LEVIE NOSÍŠ V SEBE!!! ;)
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload