Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Ako naspäť získať peniaze, ktoré som požičal kamarátovi

14. 02. 2015 v 18:20Off-line Anonym
Mám taký problém, požičal som peniaze "kamarátovi", a neviem ako ich mám od neho pýtať naspäť. Keď som mu ich požičiaval tak hovoril že do týždňa dvoch ich mám späť, ale prešlo už skoro mesiac a nič. Už sme spolu niekoľko krát odvtedy boli, ale ako keby sa nič nedialo. Neviem ako mu to povedať, že by mi ich už mohol vrátiť... p***om už viac krát som mu to aj naznačoval a nič neviete poradiť ako ich od neho pýtať? Je mi to trošku trápne mu povedať, že chcem svoje peniaze neviem prečo ale som taký človek že radšej nato kašlem ale, teraz tie peniaze potrebujem nemám ich až toľko aby som ich mohol rozdávať...Vďaka...
14. 02. 2015 v 19:50Off-line fifotronic  (33/188/92)
Nepujcuj b***ckum a vyzaduj pri pujcce podepsat doklad splnujici pozadavky vymahatelnyho postupu podle zakoniku.

Samozrejme zalezi na vysi. Do nekolika tisic (stovek €) se tim ani nebude nikdo zabyvat.

Bez zdokladovani mu muzes jen do smrti rikat at ti to vrati a jemu to muze byt do smrti vlastne uplne jedno, pripadne bude sazet vymluvu za vymluvou.
14. 02. 2015 v 20:34Off-line paul86  (103/-/-)
Půjčovat nějaké větší částky jen tak na dobré slovo je prostě hazard. Pokud si někdo usmyslí, že ti nic nevrátí, tak nebude Boha, který by ho k tomu přinutil.
Nezbývá ti, než se modlit, že ti ty prachy vrátí a brát to jako ponaučení do budoucna.
14. 02. 2015 v 20:35Off-line paul86  (103/-/-)
Titan24: A ti ho pošlou v p***l, že to není jejich starost.
Nehledě k tomu, že nevíme, kolik je dotyčnému let.
14. 02. 2015 v 20:54Off-line colombo  (103/192/90)
Půjčovat peníze by měli jen ti, co jich mají dost. Pokud jsi půjčil a nyní sám nemáš, je to pro tebe dobrá škola do budoucna.
14. 02. 2015 v 21:19Off-line bennett  (36/184/95)
Nechápu, co je trapného na tom, říct mu: "Potřeboval bych, abys mi vrátil ty peníze, co jsem ti půjčil." Třeba na to jen zapomněl a náznaky nepochopil.
Pokud se bude cukat, tak to teprve začít nějak řešit, ale lidi, co nedrží slovo, nesmí nikdy vyhrát.
14. 02. 2015 v 21:38Off-line esthetique  (41/-/-)
Normálně natvrdo si o ně říct, není jiná cesta
14. 02. 2015 v 21:50Off-line colombo  (103/192/90)
P.S.: Mnohdy se (bohužel) půjčky nedobrovolně mění v dary. Proto půjčovat (když už) pouze dobrým a dlouholetým přátelům a raději ne velké částky, abychom je případně dokázali oželet. Taková je doba.
14. 02. 2015 v 22:31Off-line Levent  (102/180/75)
Půjčil jsem třem kamarádům teď už bývalým a peníze mě nevrátili, tak už nepůjčuji i kdybych věděl že žijí na ulici.
15. 02. 2015 v 02:03Off-line Hypatia  (31/185/72)
Zavolat pravým kamarádům a vymlátit to společně z něho, nebo jednoduše si řekni, že jsi to dal na cha***u :D..
15. 02. 2015 v 02:19Off-line MICH  (28/189/71)
Dojemné
zaujalo mě to
6b. z 10b
15. 02. 2015 v 10:30Off-line paul86  (103/-/-)
Hypatia: A skončí v kriminálu i s kamarádama, prachy stejně nedostane a místo toho bude platit on jemu. Super rada.
15. 02. 2015 v 11:03Off-line bennett  (36/184/95)
Paul86: Pokud to neudělá hloupě, tak v kriminále neskončí.
15. 02. 2015 v 11:34Off-line colombo  (103/192/90)
Bennett: spousta lidí si myslela, že zrovna ONI to neudělají hloupě a pak v kriminále přemýšleli, kde se stala chyba... :)
15. 02. 2015 v 11:48Off-line paul86  (103/-/-)
Bennett: A jak se to například dělá chytře?
Teorie je jedna věc. On si každý myslí, bůhvíjak není chytrý, jak to nemá skvěle vymyšlené, že mu nikdo nic nedokáže a jak se mu nic nemůže stát, ale realita je v drtivé většině případů trochu jiná.
Věř mi, cosi o tom vím.
15. 02. 2015 v 13:01Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Peníze nikdy nikomu nepůjčovat! A to ani nikomu z rodiny. Je to kruté, ale taková je dnešní doba.
15. 02. 2015 v 13:22Off-line kloudik  (38/182/80)
Nejlepší je nic nemít. pak nemožeš nic pučit a tudíž nemusíš nic řešit a máš naprosto spokojenej život :)
15. 02. 2015 v 13:46Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Kloudik: Jenže ono je smutné, že i ten někdo, kdo "nic" nemá, je žádán o půjčky a ten někdo i z toho svého "nic" třeba půjčí.

Já si právě myslím, že ty kamarádské půjčky jsou převážně mezi sociálně slabšími lidmi, tedy těmi, kteří nemají "nic" než mezi těmi, kteří měsíčně berou alespoň nadprůměrné platy.
15. 02. 2015 v 15:31Off-line bennett  (36/184/95)
Colombo, paul86: Čistě hypoteticky, když někomu dáte přes hubu, tak to není ani ublížení na zdraví (to by musel mít zranění, které není přechodného rázu, pracovní neschopnost nebo třeba poškozený nějaký důležitý orgán) - samozřejmě ho nesmíte zmasakrovat, to ani není cílem, jestli má někdy zaplatit - jde o to nahnat mu strach a zdůraznit, že to myslíte vážně. Nevyrazit mu zuby, nekopat do hlavy (aby z toho nebyl otřes mozku), prostě rozumně. Ono asi často stačí jen násilím pohrozit nebo ho jenom přitlačit do kouta. Jen bacha, aby se nechtěl mstít a nesehnal si kamarády taky. A asi je otázkou, jestli to má cenu dělat pro pár stovek. Pokud je to ale nějaká velká částka, pak to smysl asi má, protože když nestačí si o vrácení peněz říct a není jak doložit, že byly peníze půjčeny, pak s tím policie nepomůže.
Ale za pár ran po tlamě se fakt do vězení nechodí, maximálně z toho může být nějaká menší pokuta, a pokud to uděláte na místě bez kamer a bez svědků a opatříte si nějaké věrohodné alibi, nemá nikdo šanci přijít na to, co se stalo, navíc nějaké menší rvačky většinou policie moc neřeší, protože je s tím moc práce a prachy za pokuty se dají vybrat i snazším způsobem. Jo a nechat mobily doma, kdyby to čirou náhodou někdo fakt řešil a kdyby policie ověřovala u operátora, kde jste v tu dobu byli.

Ale nikoho k ničemu nenavádím, nejlepší strategie je nepůjčovat ani nebýt dlužníkem, pak tyhle problémy nemusíte řešit z žádné strany. Po mně naštěstí nikdo nikdy peníze půjčit nechtěl, takže jsem tohle nikdy řešit nemusel.
15. 02. 2015 v 15:34Off-line colombo  (103/192/90)
Bennett: I "pouhé" dání přes hubu může skončit u přestupkové komise s následnou pokutou, takže může přijít o prachy hned 2x. Ale je mi to fuk, každého osobní boj.
15. 02. 2015 v 15:44Off-line bennett  (36/184/95)
Colombo: Ano, právě proto se to musí udělat beze svědků a mít alibi.
15. 02. 2015 v 17:13Off-line paul86  (103/-/-)
Bennett: No, jsem advokátní koncipient, tyhle věci řeším běžně, takže si dovolím trochu delší příspěvek. Neber to prosím jako machrování, ale pouhé objasnění faktů.
"když někomu dáte přes hubu, tak to není ani ublížení na zdraví" - to si jenom myslíš. Rozhodující je délka následné pracovní neschopnosti.
Každý aspoň trochu schopný advokát vysvětlí klientovi, co má říct doktorovi a kde ho to bolí, a co má za problémy. Typický příklad je "poúrazová blokáda krční páteře". Používá se to u soudu docela často, především k tomu, aby bylo možné někoho dát na patřičnou dobu do pracovní neschopnosti a tím docílit rekvalifikace nejakého skutku. V praxi se obecně považuje za UNZ, pokud je PN delší než 7 dnů. Např. zmiňovaná blokáda krční páteře na nějaký ten týden s přehledem stačí.

"nějaké menší rvačky většinou policie moc neřeší" - záleží KDO to řeší. Pokud je to bez nějakých větších následků, tak to řeší obvodní oddělení - tam je pravda, že ten přístup je vlažnější. Ale pokud to bude závažnější ublížení na zdraví (viz. výš), tak už to řeší SKPV a to už je trochu jiná liga - ti už si nemůžou dovolit jen tak něco hodit do šuplete a říct "serem na to", bo po nich nadřízení už docela šlapou a na to, aby se na něco vysrali, si svých teplých místeček moc váží. Nehledě k tomu, že mají mnohem víc možností k zajišťování důkazů, než policajti na obvodě. A policajti obecně umí být velmi aktivní, když chtějí nebo když jim hoří koudel u p***le - ony existují páky, jak je přinutit je něco dělat.

"a pokud to uděláte na místě bez kamer a bez svědků"
Nikdy nevíš, kdo tě uvidí, kdo náhodou půjde okolo nebo čumět z okna a kdo tam ty fízly zavolá. A i když tě kamera nebo svědci nezachytí přímo při činu, tak o ulici nebo dvě dál, kudy budeš odcházet/utíkat a kde už ta kamera/člověk venčící psa/důchodce šmírující z okna bude. Kamer je všude jako sraček a pár tě jich po cestě tam a zpátky zachytí, teda pokud zrovna nebydlíš v nějaké díře na konci světa nebo nepolezeš kanálama. Nehledě k tomu, že existuje něco jako biologické a pachové stopy nebo zjišťování polohy podle mobilu (pokud ho nebudeš mít ty, tak někdo další z kámošů).

"opatříte si nějaké věrohodné alibi, nemá nikdo šanci přijít na to, co se stalo, " - Co je podle tebe "věrohodné alibi"? takových, co si přesně tohle mysleli, jsou plné kriminály a to jsou jiní šíbři, než nějací hospodští bouchači. Ono v putyce u piva ti lidi slíbí cokoliv, ale kdyby přišlo na lámání chleba a měli jít vypovídat na PČR nebo dokonce svědčit k soudu, tak ti z toho 99% lidí vycouve (notabene pokud se ho to samotného netýká a má z toho hovno). Opět osobní zkušenost, takových svědků na klíč jsem už pár zažil a všichni to nakonec položili, bo nakonec pochopili, že to vážně nemá smysl a ten průser jim za to nestojí.

O variantě, že tě při výslechu na fízlárně napráskají právě ti kamarádi, co tam byli s tebou, ani nemluvě. Koneckonců, většina leváren, ve kterých jede víc lidí, shoří právě na tomhle.

A i kdyby přes to všechno se nepodařilo udělat z toho UNZ, tak pokud by to bylo na veřejnosti, tak výtržnictví zcela určitě.
15. 02. 2015 v 19:00Off-line bennett  (36/184/95)
Paul86: Díky za doplnění. Pokud si někdo půjčí peníze a nevrátí je, tak asi ani nebude mít na advokáta, ale OK, teoreticky by mu někdo mohl poradit, na co si má od doktora nechat napsat papír, že ho bolí.
Že z toho kamarádi vycouvou a že se může objevit svědek, se kterým se nepočítalo, to je jasné - to jsou to holt rizika, která je třeba zvážit. Jak jsem psal - nemá cenu to dělat pro pár stovek, ale pokud by se jednalo o větší částku, tak si dovedu představit, že to někdo zkusí. Konec konců se to ani na tu policii nemusí dostat.
15. 02. 2015 v 19:31Off-line paul86  (103/-/-)
Bennett:
"asi ani nebude mít na advokáta" - prostá konzultace s právníkem v kanceláři je otázka v průměru okolo tisícovky na hodinu (jak kdo a jak kde), což zas není taková petarda. Nehledě k tomu, že pokud někdo doloží nemajetnost, tak mu advokátní komora může přidělit advokáta bezplatně. To si akorát lidi myslí, že najmout si advokáta je nějaký luxus. Není. Jsou dokonce advokátní kanceláře, kteří se na takové lidi vysloveně specializují.
A konečně, soudní výlohy bys stejně nakonec zaplatil ty.
15. 02. 2015 v 19:53Off-line paul86  (103/-/-)
"Konec konců se to ani na tu policii nemusí dostat." - to, jestli to někdo ohlásí nebo ne, to už je věc druhá. Ale pokud to udělá a ví, kdo to byl, tak už si většinou dá záležet na tom, aby to jen tak nevyšumělo. A pokud je to nějaká socka, tak tím víc se bude snažit z toho něco vydojit.
15. 02. 2015 v 20:09Off-line klucinek  (33/176/75)
Sory za OT: ale živě si tu představuju jak mareček někoho mlátí jako žito se svou mužnou postavou...bože já se roztrhám smíchy....a na uklidnění jsem si představil jestli mareček někdy mohl držet v ruce cep (pokud ví jak vypadá) a jestlipak vůbec tuší jak se takový žito mlátí...no a další výbuch smíchu...
16. 02. 2015 v 07:28Off-line colombo  (103/192/90)
Paul86 to napsal přesně a výstižně, tak, jak to v reálu chodí. Vše ostatní jsou leda tak pivní řeči.
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload