Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Josef Čechota: Jsem gay, queer komunita mě ovlivňuje

Druhý rozhovor jsme připravili s Josefem Čechotou, kostýmním návrhářem a spoluzakladatelem Art for Life. Queer komunitě drží palce, potěšil ho Prague Pride 2011 a rád by předal zkušenosti do východních zemí.

Josef je kostýmní návrhář a stylista. Pracuje na významných zahraničních i tuzemských reklamních projektech, videoklipech a filmech – Grandhotel, Kanye West, Aneta Langerová, Support Lesbiens, The Prostitutes, Deep Dish a další. 

Spolupracuje na kadeřnických soutěžích (Aichi, Redken, Bomton), organizuje tematické party, je dvorním stylistou skupiny CARTONNAGE a členem České společnosti AIDS pomoc.

1. Kdy se Vám o něčem podobném, jako je Art for Life, v hlavě zrodila prvotní myšlenka?

Josef: Nápad na realizaci benefičního projektu vznikl v roce 2008, všimli jsme si, že ve světě podobné projekty fungují a přinášejí finanční prostředky na pomoc lidem postiženým touto zákeřnou infekcí. V České republice krom několika jednorázových kulturních akcí chyběl komplexnější projekt. 

Art for Life jsme založili s přáteli Danem Kupšovským, Martinem Kámenem a Honzou Valderem. Od myšlenky k realizaci uběhl krátký čas a za pomoci umělců a „uměnímilovné“ veřejnosti se nám podařilo zrealizovat první benefiční výstavu uměleckých děl v galerii Le Court.

Josef Čechota (foto: Art for Life)

2. Co bylo hlavním podnětem, který Vás definitivně přiměl k založení Art for Life?

Josef: Hlavním podnětem k založení, tehdy ještě volného sdružení Art for Life, byla kritická situace Domu světla. V roce 2008 byla drasticky snížena dotace Ministerstva zdravotnictví na provoz Domu světla a také na bezplatné anonymní testování.

Dalším důvodem bylo rozšíření HIV infekce mezi přáteli a kamarády. Pokud máte osobní zkušenost s komplikacemi, které onemocnění přináší, nemůžete zůstat lhostejný a snažíte se pomoci.

V našem případě pomoc spočívala ve finanční podpoře aktivit Domu světla, ale především upozornění společnosti na to, že HIV a AIDS jsou stále mezi námi.

Leckdy i z na první pohled nereálného nápadu vznikne další forma pomoci nebo spolupráce...

3. Vydržet u projektu vyžaduje pořádnou dávku motivace, co vás nejvíce na Art for Life motivuje a z čeho máte největší radost?

Josef: Nejsilnější motivací jsou právě přátelé z řad HIV pozitivních a jejich okolí, rodin, partnerů. Dalším silným momentem jsou velice pozitivní ohlasy veřejnosti, médií, odborníků.

Největší radost mám osobně z úspěchu kalendáře Art for Life, který již počtvrté vydáváme. Reakce a názory osobností z kulturního, sportovního a uměleckého světa jsou velmi důležité. Pokud veřejnost vnímá spojení známých osobností, jejich názorů a mnohdy i osobních zkušeností, je to veliký úspěch.

Od loňského roku zároveň s fotografováním do kalendáře vzniká filmový dokument a rozhovory s osobnostmi na téma HIV/AIDS.

4. Zklamalo vás něco ve spojení s Art for Life? 

Josef: Zaznamenali jsme také různé spekulativní názory ohledně naší práce na projektu. 

V tomto ohledu máme naprosto čisté svědomí. Všichni, bez výhrady, se Art for Life věnujeme ve svém volném čase, bez finančních nároků, tím jsme se hned od začátku chtěli odlišit od jiných charitativních projektů.

Částka 500 000 korun a trvání, pokračování a rozrůstání aktivit Art for Life hovoří samo za sebe.

5. Stalo se vám někdy, že jste v nějaké době neměl nápady, přesto jste ale musel do termínu „něco představit“? 

Josef: Veliké plus spatřuji ve vstupu dalších členů do projektu. Lukáš Sapík a Bára Trojanová vnesli do Art for Life svěží vítr nápadů a především praktické dovednosti v oboru Public Relations, velmi důležitá je komunikace s veřejností prostřednictvím médií. Další velikou pomoc je zabezpečení právní, kterou zajišťuje Petr Kalla. 

Většina pravidelných společných schůzek je vlasně takový brainstorming. Leckdy
i z na první pohled nereálného nápadu vznikne další forma pomoci nebo spolupráce.

Co se týká mé profese kostýmního návrháře, leckdy ten nejlepší návrh nebo nápad vznikne v časovém presu. V době, kdy jsem pravidelně představoval autorské kolekce, tak obvykle ten vrcholný model vznikal těsně před přehlídkou.

Při práci v reklamě většina návrhů prochází schvalováním agentury, režiséra a klienta. Je to mnohem zodpovědnější a náročnější proces.

6. Kde získáváte inspiraci pro svoji práci?

Josef: Inspiraci pro svůj podíl práce na projektu Art for Life hledám v podobných zahraničních projektech, v umění, cestování, názorech přátel a blízkých. A také v reakcích veřejnosti. Zpětná vazba je ta nejlepší inspirace.

Inspiraci pro svoji profesi nacházím v cestování, umění, přírodě, ale i v nových technologiích, např. oděvy se zabudovanými LED diodami.

Vzorem pro práci v Art for Life je nejspíš rakouská AIDS HILFE, jejich projekt LIFE BALL je obrovskou, vlastně celosvětovou událostí...

7. Ovlivňuje vás při práci gay (queer) komunita? 

Josef: Ve vztahu k Art for Life je inspirace queer komunitou jasná. Velice mě potěšil a nadchl úspěch Prague Pride. Doufám, že přijetí veřejností bude mít i pozitivní dopad na výsledky letošního ročníku Art for Life a zaznamenáme zvýšení zájmu o výstavu, kalendář, aukci, autorská čtení, divadelní představení, party a benefiční koncert.

Vliv queer komunity na moji profesi? Jsem gay, tak mě queer komunita samozřejmě ovlivňuje. Moje autorské přehlídky vždy nesly prvky queer komunity.

Například přehlídky stejnopohlavních svatebních párů, projekt Nevěsty ve spolupráci s Janou Štěpánovou (lesbické svatby), realizace kostýmů na opravdové gay svatby, fashion performance na gay party Lollypop.

8. Máte nějaký vzor ve svém oboru? 

Josef: Vzorem pro práci v Art for Life je nejspíš rakouská AIDS HILFE, jejich projekt LIFE BALL je obrovskou, vlastně celosvětovou událostí. Hosté z různých zemí, světoví návrháři, mecenáši. 

Dokázali z původně malého projektu utvořit respektovanou událost, která pokaždé přitáhne pozornost veřejnosti k problematice HIV/AIDS a přinese obrovské finanční prostředky na potřebné projekty.

Naším přáním do budoucna je předat naše zkušenosti do zemí bývalého východního bloku a pokusit se najít stejně nadšené lidi, kteří by stejný projekt rozjeli i v dalších zemích jako například na Slovensku, v Maďarsku nebo v Polsku. Ale to je zatím hudba budoucnosti, uvidíme...

Profesním vzorem je mi akademický malíř a kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, obdivuji jeho sci-fi a historizující kostýmy ve filmech a hyperrealistickou malbu.

Z fotografů je to tvorba Josefa Sudka, jeho vnímání světa, práce se světlem a nezaměnitelná poetika.

9. Je něco, čeho byste chtěl ve svém oboru dosáhnout?

Josef: V projektu Art for Life bych si přál dosáhnout toho, aby mě neopouštěla síla a nápady, abych měl dostatek energie a času. 

Pochopitelně největší radost bych měl z nalezení účinné a úplné léčby HIV/AIDS. Prozatím se daří virus pouze zpomalit, ale to už je úkol pro celosvětový výzkum, já se budu snažit dále pomáhat a být i oporou pro HIV pozitivní přátele.

Ve své profesi bych dál rád pokračoval na reklamních projektech a videoklipech. Mým snem je kostýmní výprava pro operní představení nebo další celovečerní film. (Josef navrhoval kostýmy pro film Grandhotel, pozn. red.)

10. Prozradíte našim čtenářům, jak relaxujete a jakým způsobem si „dobíjíte“ energii?

Josef: Ve svém volném čase, kterého není mnoho, s přítelem cestujeme po Česku a zahraničí, jsme milovníci opery a klasické hudby. Máme rádi dobré jídlo, v každé zemi se zaměřujeme na místní speciality. Trochu sport, brusle a fitko.

Relaxuji při četbě, návštěvách výstav, procházkách. Vedu si fotodeník, kde všechny své zážitky z cest zaznamenávám. No a samozřejmě jako každý člověk se „dobíjím“ láskou a sexem :)

11. Jak vnímáte českou/slovenskou gay scénu? V čem je odlišná od jiných zemí? 

Josef: Myslím, že česká gay scéna má, také díky Prague Pride, slušně našlápnuto. Chybí jen více specializovaných klubů, ale to je otázka času. Kluby, podniky a atmosféru v nich vytvářejí především návštěvníci.

Velmi sympatické je v tomto ohledu Q café. Je to kavárna světového střihu, kde naleznete knihy a časopisy. Navíc podporují neziskové organizace. Je to komplexní prostor, který se nesoustředí jen na zisk z prodeje v baru. Chodí tam barevné, duhové spektrum hostů.

Na Slovensku, vzhledem k tomu, že v Bratislavě je v současnosti jeden klub a jedna sauna... no, nejspíš se bratislavská queer komunita jezdí bavit do Vídně, nebo jsou už všichni v Praze :)

12. Kdybyste teď mohl změnit tři věci (jakékoliv), které by to byly?

Josef: Asi to nebudou moc originální odpovědi:

  1. STOP všem válečným konfliktům. Jsem pacifista, prostředky na zbrojení by se daly využít v následujících přáních
  2. STOP AIDS
  3. STOP Hladomoru v rozvojových zemích

Ukázky prací

Kalendář pro Art for Life (foto: Tomáš Beran)

Kalendář pro Art for Life (foto: Maya Duljevic Liskovec)

Kalendář pro Art for Life (foto: Petr Krupik Krupička)

Kalendář pro Art for Life (foto: Paul Pacey)

Design ostýmu a concept pro skupinu Cartonnage (foto: Maya Duljevic Liskovec)

Design kostýmů postav počítačových her PS3

Design kostýmů postav počítačových her PS3

Design kostýmů postav počítačových her PS3

Design kostýmů postav počítačových her PS3

Design kostýmů postav počítačových her PS3

Design kostýmů pro Bomton studio (foto: Maya Duljevic Liskovec)

Design kostýmů pro Tony a Guy (foto: Aleš Fermut)

Vlastní tvorba – Kala

Vlastní tvorba – Lisboa

Vlastní tvorba – Motionspictures

Vlastní tvorba – Algarve

Vlastní tvorba – Love in Motion

Vlastní tvorba – Okna

Foto: artforlife.cz, Josef Čechota

Onload

5 názorů ke článku

01. 12. 2012 v 12:02Off-line Solun  (32/193/76)
To jsou parádní fotky... Hodně se mi líbí ty postavy z her.
11. 01. 2013 v 21:57Off-line FlamingSpaz  (27/180/75)
Úžasná práce, zaujala mě každá fotka. :)
22. 06. 2013 v 11:59Off-line Ep2012  (39/174/84)
Jsem gay, queer komunita mě neovlivňuje, spíše sere. Gay komunita naštěstí není (je snad komunita heterosexuálů?), je jen komunita buzen...
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
24. 10. 2013 v 21:41Off-line Milanek.mazlik  (42/180/70)
Pepo jste sympatický a šikovný chlap vždy jsem si takového muže přál
17. 02. 2014 v 18:33Off-line Onlip  (61/180/84)
Nádherný chlap. Obsahem i vzhledem.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload