Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Zapomněl jsi heslo?
Onload

Tomáš: Jsem gay a ostatním může být jedno, co dělám v soukromí

Tomáš (Xclnt) je 21letý Ostravák, který momentálně studuje v Olomouci obor odborné ruštiny na Univerzitě Palackého. Coming outem si prošel terpve nedávno, přesto si ujasnil, co od života a kluků očekává.

1. Kdy sis poprvé uvědomil, že jsi na kluky?

Bylo to celkem nedávno, prakticky v prvním čtvrtletí loňského roku. Do svých prakticky dvaceti let jsem žil s přesvědčením, že mým budoucím protějškem bude žena, se kterou budu mít rodinu.

Každopádně blížil se začátek třetího desetiletí mého života a já si uvědomil, že jsem nikdy neměl vztah se ženou (kromě tedy jednoho úletu tak 6 let zpět), nikdy jsem se do žádné nezamiloval, na druhou stranu se mi také nestalo to, že by se mi nějaký kluk líbil natolik, že bych s ním chtěl něco „více“.

Tehdy jsem si o homosexualitě přečetl hodně věcí a založil také profil na jedné z gay internetových seznamek, kde jsem se postupně ujišťoval, že homosexuálem skutečně jsem a že touto cestou se bude ubírat i můj budoucí život.

2. Co tě přimělo jít s „pravdou ven“?

Ve chvíli, kdy jsem do vztahu „spadl“ podruhé a přítele jsem neskutečně miloval a byl jsem si jistý tím, že toto je to, co skutečně od života chci a požaduji, rozhodl jsem se pro coming out

Nechtěl jsem být už omezovaný skutečností, že rodina, přátelé a kamarádi ode mě očekávají jinou „společenskou roli“, než tu, kterou jsem skutečně „hrál“.

3. Jak dlouho ses odvažoval, než to někomu řekneš?

Moc dlouho času toto rozhodnutí nezabralo. Měl jsem to štěstí, že dva z mých dobrých přátel jsou právě homosexuálové a jedna kamarádka bisexuální.

Právě ti mi pomohli v počátečních depresích a rozhodnutích a jsem jim za to neskutečně vděčný. Přispěli tak vlastně k mému dosavadnímu štěstí.

Jsem smířený se svou orientací, nemusím se před nikým a ničím skrývat, jsem tedy „volný“, co víc si přát?

4. Komu jsi to prvně řekl a proč? Jak reagovali?

Prvním člověkem, který se dozvěděl celou pravdu o mém zaměření, byla právě moje kamarádka, která je také homosexuální. I když jsem věděl, že je lesba, pořád jsem se bál odsouzení, nevím vlastně proč, možná proto, že jsem do té doby tvrdil, že jsem heterosexuál.

Nebyla to však lež záměrná, já si to v té době opravdu myslel. Kamarádka reagovala naprosto v pořádku, byla ráda, že mi mohla ulevit od mých starostí a že se stala prvním vhodným člověkem, který se měl celou pravdu o Tomášovi dozvědět.

Přece jen se v tomto „duhovém“ světě pohybuje delší dobu, a tak se se mnou podělila o životní zkušenosti z tohoto „druhého břehu“.

5. Co rodina? Ví to o tobě? 

Rodiče ano, z rodiny ví moje „tajemství“ pouze sestřenice a sourozenci tuto informaci neví, nemají se ji ani jak dozvědět. Když jsem tuto věc chtěl sdělit rodičům, zabralo mi to nějakou tu chvíli.

Nakonec jsem ale posbíral veškerou svou odvahu a myslel na přítele, kterého jsem v té době měl a miloval, a právě ta myšlenka, že se už nebudeme muset „skrývat“ byla pro mě dostačující odpovědi, zda se o tuto záležitost podělit i s rodiči, či nikoli. 

Vždy jsem byl vzorným synem, s výborným prospěchem a ukázkovým chováním, a tak jsem čekal pozitivní reakci ze strany matky a otce. Ta se bohužel nekonala, byla přesným opakem.

Nevyhnul jsem se poznámkám o léčbě, ale také jsem se dozvěděl, že jsem mamince zničil život. Po sdělení jsem okamžitě odjel do Olomouce, abych nemusel dále snášet tu napjatou atmosféru.

Hned po příjezdu mi ale maminka volala, omluvila se mi za to, že tuto situaci nezvládla a řekla, že jsem její syn a bude mě mít ráda takového, jaký jsem a to se vším všudy.

V tuto chvíli je vše v naprostém pořádku, myslím, že nás to i s rodiči trochu sblížilo, což je tedy ironií života. I když ještě občas slýchávám, že bych si měl pořídit slečnu pro společný život, neprotestují proti společnému soužití s budoucím potencionálním partnerem – mužem – a za to jsem neskutečně rád. Přece jen se ukázalo, že mě rodiče mají skutečně rádi a že jim záleží na tom, abych byl v životě šťastný.

6. Když jsi to o sobě řekl, ulevilo se ti? 

Ano, ulevilo a hodně. Spadl mi obrovský balvan ze srdce, ale musím říct, že i přes počáteční slzy to stálo za to. Nemusím už tvrdit o sobě něco, co nejsem, ale zaměřuji se na to, co jsem a jaký jsem.

Nejsem typem člověka, který by při představování řekl jméno, příjmení a sexuální orientaci v jedné větě, pokud se ale člověk na toto zeptá či na to přijde řeč, nemám problém říct pravdu a dívat se při tom onomu člověku do očí.

Je to můj život a každému může být úplně jedno, co si dělám ve svém soukromí a s kým se stýkám, důležité je, jak se chovám ke svému okolí a jakým člověkem jsem. Jsem hrdý na to, že jsem byl silnější než strach z coming outu a že jsem tento strach překonal s nadhledem.

7. Měl jsi nějaké problémy po coming outu?

Nepříjemné situace jsem nezažil kromě jedné a to když si se mnou chtěli rodiče ještě jednou promluvit o tomto „problému“, tentokrát bez zbytečných emocí a s čistým štítem. Měl jsem to štěstí, že veškeří lidé, kterým jsem se s tímto svěřil, to přijali jako běžnou věc a ještě mne podpořili, s některými mě to dokonce ještě více sblížilo, což bylo příjemným překvapením.

8. Setkal ses s odporem od nábožensky založených lidí?

Vůbec ne. Jelikož se většinou pohybuji mezi ateisty, tak nejsem moc v kontaktu s těmito lidmi. Každopádně jedna kamarádka je věřící, když jsem se jí s homosexualitou svěřil, řekla mi to následujícími slovy:

Jsem proti homosexualitě a neuznávám ji. Naučila jsem se ale rozlišovat lidi podle toho, jací jsou a jak se ke mě chovají. Neodsoudím Tě přeci pro to, do čeho mi ve své podstatě nic není. Mám Tě ráda za to, jaký jsi kamarád a člověk a to s homosexualitou nemá nic společného. Pokud jsi takto spokojený, jsem ráda i za Tebe a je mi jedno, jestli Tvým partnerem bude slečna či muž.“

9. Co bys poradil klukům, kteří jsou ve stejné situaci, jako jsi byl ty?

Myslete pozitivně. Pokud se budete utápět ve vlastních depresích z coming outu nebo vlastní orientace, ničemu to nepomůže. Budete negativněji působit na lidi ve svém okolí a reakce budou tím horší.

Za mračny se opět objeví slunce a zase bude dobře, i přes možné počáteční nesnáze. Tento krok Vám hodně pomůže, prospěje, budete se cítit posílení a Váš život nabere nových obrátek. 

10. Co bys vzkázal lidem, kteří nemají rádi gaye?

Uvědomte si, z čeho pramení Vaše nenávist. Uvědomte si, kolik významných umělců a osobností v minulosti byli homosexuálové a co dokázali. Proč nemáte homosexuály rádi? Důležitým faktorem jste pouze Vy sami. Pokud jste heterosexuály, můžete být rádi za to, že jste v životě spokojení, tak i tuto možnost dopřejte lidem opačného zaměření.

Vžijte se do následující situace: Máte dlouholetého kamaráda, chová se normálně, v životě Vám hodně pomohl, vždy jste si rozuměli a nikdy jste spolu neměli žádný problém. Nyní se Vám po několika letech svěří s tím, jak to s ním je a není. Odsoudíte ho za to, i když je to v běžném životě naprosto bezproblémový člověk a skvělý kamarád? Myslím, že ne.

11. Jací kluci se ti líbí?

Líbí se mi mladí kluci, vyšší než já, spontánní, inteligentní, zábavní a slušní. Jsem na kluky, protože se mi líbí právě „mužnost“, proto bych nerad, aby můj partner byl jakkoli zženštilý.

Každopádně to neznamená, že zženštilé kluky odsuzuji. Pokud se tak cítí dobře a ví, že právě takoví jsou, nemám s tím problém, jen bych asi s takovým člověkem nemohl vstoupit do vztahu.

12. Jakou nejvíc gay věc jsi kdy dostal?

Kamarádka je výtvarně nadaná. Když jsem za ní jednoho dne přišel, dostal jsem koláž, kterou pro mě sama vytvořila. Na koláži je několik polonahých mužů, nápisy typu „Doufám, že chlapi zrají.“, „Erotic city“ a tak dále. Tato koláž mi udělala radost a mám ji vystavenou na studentském bytě.

13. V čem tě tvoje orientace omezuje?

Myslím si, že sexuální orientace nemůže člověka žádným způsobem ovlivnit. Je jen na nás, jakým lidem se s touto důvěrnou věcí otevřeme a jak s ní budeme nakládat. Sexuální orientace nás v žádném směru ohrozit nebo omezit nemůže, pokud jí to sami nepovolíme.

14. Myslíš, že ti tvoje orientace přináší nějaké výhody?

Ne, nemyslím si, že sexuální orientace může přinést nějaké razantní výhody. Možná snad to, že při rozhovoru s lidmi se stejným zaměřením si můžeme více sednout či najít společné téma. 

15. Baví tě škola?

Baví mě život, kdy se o sebe musím starat sám a sám si i řešit problémy. Navíc Olomouc, ve které studuji, je krásná a plná zábavy a příjemných lidí, takže svým způsobem můžu říci, že ano, baví mě. Pokud jde pouze o obor, kterým se zabývám, tam již bude trošku negativnější odpověď.

Ruština není zrovna tou vysněnou specializací, kterou bych rád v životě dělal, každopádně ruština jako taková, navíc odborná ruština má dle mého názoru velký potenciál, co se trhu práce týče.

Kdybych měl ale znovu volit, ruština by to nebyla. Vždy jsem chtěl být lékařem, každopádně nemůžu říci, že bych byl zrovna talent na chemii a další přírodovědné obory, které jsou ke studiu medicíny potřebné, naopak na jazyky si myslím, že mám vlohy.

16. Jak se vypořádáváš s kritikou?

Naštěstí pro mne můžu říci, že takové lidi ve svém životě skoro nevídám. Podle mě každý člověk je strůjcem svého štěstí a za většinu věcí si lidé ve svém životě mohou sami.

Existují těžké životní situace, které se staly každému z nás, a není na nich nic k závidění, každopádně to není důvod k tomu, abychom se řídili nějakým pravidlem: „Nemám se dobře, tak Ti alespoň trochu život znepříjemním.“

Jsem toho názoru, že za většinu problému si mohu sám, a to svým myšlením či jednáním, to ale neznamená, že jelikož mám problémy, musí se mými těžkými životními zkušenostmi zabývat mé nejbližší okolí a řešit je za mne. Hodně mě v tomto myšlení ovlivnily filmy „Miluj svůj život“ a „The Secret (Tajemství)“.

17. Čeho bys chtěl v životě dosáhnout? Kdo je tvůj vzor?

Můj životní cíl je jediný. Žít spokojeným a běžným životem. Dostudovat, pořídit si byt, ve kterém na mne bude čekat můj protějšek ve chvíli, kdy se budu vracet z práce, která mne, doufám, bude naplňovat a bavit.

Společně s partnerem budeme užívat vydělaných peněz a života, samozřejmě s nějakou tou peněžní rezervou na „těžší časy“. Kdybych měl ale říci, co je takovým mým snem, byl by to úspěch na hudební scéně.

Od mala jsem se zpěvu celkem intenzivně věnoval a slavil jsem úspěchy v nejrůznějších regionálních soutěžích, každopádně po ukončení gymnázia se čas a prostor pro tento koníček razantně zúžil a v této chvíli se z něj stala jakási rekreační zábava.

Mým vzorem je Celine Dion, která se svým hlasem dokáže neuvěřitelným způsobem pracovat a zacházet. S neskutečnou lehkostí a minimálním úsilím dokáže zazpívat výšky i těch neobtížnějších písniček, a proto si myslím, že si zaslouží obdiv i lidí, kteří nejsou příznivci žánru, kterým se tato světová mega star zabývá.  

18. Jak relaxuješ a jakým způsobem dobíjíš energii?

Relaxace se u různých lidí liší. Co se mne týče, v případě krásného počasí rád jezdím po výletech, návštěvách, a nebo si jen tak zajdu na in-line brusle. Rád si zajdu zaplavat, podívám se na nějaký kvalitní film, zahraji si stolní tenis a strašně rád zpívám. 

Jelikož jsem ale velmi společenským člověkem, asi největší zábavou pro mě je setkání s lidmi, se kterými si rozumím, věřím jim a cítím se v jejich společnosti dobře, a to klidně nad sklenicí piva či vína.

19. Jak vnímáš internetové seznamování?

Upřímně si nedokážu představit, že by internetové seznamování neexistovalo, navíc v případě homosexuálů. Lidé se potkají na seznamce, popovídají si, a pokud si navzájem padnou do noty, domluví si reálné setkání.

Barů určených pro homosexuály je méně než běžných diskoték, navíc je navštěvují i heterosexuálové. Nedokážu si představit, že jsem na diskotéce, oslovím pro mě sympatického kluka a budu doufat, že je homosexuál či se to z něj budu pokoušet nějakým trapným způsobem vypáčit.

20. Co si myslíš o registrovaném partnerství a adopci dětí?

Jsem rád, že registrované partnerství existuje. Nejen že homosexuálové můžou nějakým právním svazkem potvrdit svou lásku a své rozhodnutí, ale také tento zákon umožňuje například starším lidem se „vzít“ v případě, že jsou nemocní, nemají dědice a rodinu a tímto způsobem pomohou jeden druhému.

O adopci dětí homosexuály mám rozporuplné pocity. Myslím si, že pro dítě nižšího věku musí být dost kruté vysvětlovat spolužákům ve škole, proč má dva tatínky a ne maminku a tatínka jako ostatní. Toto období může být pro dítě velmi těžkým, a proto bych si to asi na triko nevzal. Samozřejmě záleží na tom, jaké lidi dítě vlastně pozná, v jaké zemi se nachází a další věci.

Tomášův profil: Xclnt

Onload

24 názorů ke článku

02. 06. 2013 v 10:03Off-line BeCrazy  (25/186/-)
Nojo :) je to prostě fajn kluk na kterýho nedám dopustit :)
02. 06. 2013 v 10:13Off-line power  (25/180/70)
s nadpisem lze souhlasit
02. 06. 2013 v 10:44Off-line Richard33  (41/185/89)
Pěkné, opravdu pěkné :-)
02. 06. 2013 v 11:34Off-line Mikey  (24/173/63)
Ehm, nechcete změnit ty otázky? Už nemám náladu číst pořád to samý.
02. 06. 2013 v 11:36Off-line Herbi25  (31/183/88)
Ale Ale, koho tu máme? :-D
02. 06. 2013 v 11:36Off-line Richard33  (41/185/89)
Mikey: Třeba na:
- jak to máš rád?
- kolik ti měří?
- šel by jsi do trojky?
- jak hodně stř..... no nic, jako bych nic neřekl :-D
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 11  Nahlásit
02. 06. 2013 v 11:39Off-line Mikey  (24/173/63)
Ne, tohle fakt ne, ale uznej, že neustále dokola opakovat to samý a ještě ke všemu ve stejným pořadí dost omrzí..
02. 06. 2013 v 11:49Off-line Richard33  (41/185/89)
Mikey: Navrhni lepší nebo čti jen odpovědi :-)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 7  Nahlásit
02. 06. 2013 v 23:38Off-line ThomPrag  (42/180/76)
Mikey má pravdu, ty otázky už jsou ohraný, trapný.
Jinak pěkný fotky, kazí to jen ty s cigárem.
Souhlasím - 10   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
03. 06. 2013 v 00:02Off-line TommyTheBlueFox  (35/-/-)
Jsem tu jedinej komu ty rozhovory příjdou strašně umělé ?
Souhlasím - 8   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
04. 06. 2013 v 14:48Off-line Edd  (25/188/68)
Ty rozhovory slouží k tomu, aby klukům kteří chtějí projít coming outem dali odvahu to udělat, ukazují jim jak jsou na tom ostatní a že většinou se není čeho bát. Je dobře že tu jsou. Člověk se něco dozví o lidech kteří mají něco společného a nemusí je posuzovat jen dle fotky nebo informací na profilu. Jinak ten kluk dle toho co se tu píše vypadá velmi rozumně.
04. 06. 2013 v 14:50Off-line Mikey  (24/173/63)
Mě nejde o obsah, ale o tu "formální stránku", tím myslím pokládaný otázky. Na rozhovor samotnej si nestěžuju.
04. 06. 2013 v 14:51Off-line Edd  (25/188/68)
No ale zrovna tyhle otázky si většina kluků pokládá.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
04. 06. 2013 v 14:57Off-line Mikey  (24/173/63)
Asi nejsem ani trochu většina;) Je tu uplně umělý.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
04. 06. 2013 v 15:02Off-line Edd  (25/188/68)
když to říkáš :D
05. 06. 2013 v 10:40Off-line Martin123  (27/168/55)
Jsem rád,že jsem měl tu možnost Tě poznat... Vím, že jsi člověk se srdcem na právým místě... Přejí Ti jen to dobré, ať se Ti daří a vše jde od ruky.. Je toho smousty co by se tu dalo psát, ale kdo Tě zná tak ví nejlíp... :)
07. 06. 2013 v 11:49Off-line MsStepka  (24/180/70)
Pěkný článek, hezké názory, máme i stejný vzor: Celine Dion :)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
17. 06. 2013 v 19:29Off-line colombo  (99/192/90)
Otázky jsou už sice ohrané, ale jinak je to první "zpověď", která mi připadá inteligentní, ten člověk tady nekňučí, neplácá kraviny a jeho povídání mi připadá realistické a má hlavu i patu.
18. 06. 2013 v 09:16Off-line tondapraha  (67/-/-)
Jeto pravda.Pořád stejné otázky a mám pocit,že předem domluvené odpovědi.Jeto už trapné,jak jsou všichni štastný že všem řekli,pravdu.
18. 06. 2013 v 11:20Off-line hns1989  (31/191/-)
moc pěknej článek a moc hezkej kluk :)
03. 08. 2013 v 12:37Off-line jarin84  (35/166/64)
souhlasim snim ( descaharm ) a sem rad že dalši se nestidi zato co je dyt sme lidi ad sme z menšn ( rordilni podle barbi narodnosti či orientace ) ala sme lidi
10. 03. 2014 v 20:11Off-line fogacer  (52/172/66)
Po delší době rozhovor jež se mi líbil. comming out od kluka co to má v sobě vyrovnané a nic si nehraje. Sympaťák kluk a navíc hezké fotky. Ano otázky jsou stejné ale to je jistě záměr. jsou to základní otázky ohledně comming outu a mnoha klukům jistě pomůže v tom jak to říci doma,přátelům apod.
16. 05. 2014 v 23:02Off-line Petardo  (99/-/-)
Je blbost, aby někdo ,kdo snad prodělal pubertu (cca. 15-16let) si najednou uvědomil, že radši než rybinu bude čuchat bílek! tedy, pokud není nábožensky omezen, omezen rodinou,... To tomu sladouši poprvý houpnul když uviděl hezkej zadek na osmnáctinách??? Ale jděte, dělá si z nás srandu ,,on´´, nebo spíše redakce!?
10. 09. 2017 v 13:46Off-line Alda29  (32/192/85)
Normální lidé ještě existují xD Mám to asi stejně.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2020 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload