Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Američan Nick Rhoades byl odsouzen na 25 let za to, že je HIV pozitivní

Na setkání s názvem „Kriminalizace významných skupin: jak reagovat na HIV?“ se delegáti dozvěděli o situacích, kterým musí čelit LGBT a HIV pozitivní v různých zemích světa. Jeho tématem byla krize v oblasti dodržování lidských práv, která nastala v souvislosti s nekvalitními zákony, jež kriminalizují osoby ve stejnopohlavních vztazích či svazcích nebo HIV pozitivní osoby.

Nejvíce delegáty šokoval příběh Nicka Rhoadese z americké Iowy (ilustrční foto), který byl souzen a odsouzen k odnětí svobody kvůli své HIV pozitivitě. Byl odsouzen na 25 let vězení za to, že zatajil svou diagnózu poslednímu sexuálnímu partnerovi, ačkoli nedošlo k přenosu viru. Poté se podařilo jeho rozsudek zvrátit a byl propuštěn z vězení. Iowa následně změnila zákony, které tam kriminalizovaly HIV pozitivní, a stala se příkladem pro další státy z celých USA. Ty až nyní přehodnocují podobné přetrvávající právní úpravy.

Daisy Nakato z Ugandy podala svědectví coby HIV pozitivní bisexuální žena, jak ji místní policie odvlekla z domova v rámci snahy „ukončit homosexualitu“ ve zmíněné zemi. Poté byla nucena vzdát se svých léků na HIV, načež se ve strachu skrývala před úřady. To byl další příběh, který účastníky šokoval. O ugandských zákonech diskriminujících gaye se již vědělo, ale osobní příběh podtrhl to, že se musí změnit postoje vůči sexuálním menšinám a HIV pozitivním v různých zemích a že zákony musí odrážet specifickou situaci takových skupin obyvatel.

Podobné myšlenky zopakoval i bývalý soudce Nejvyššího australského soudu Michael Kirby a akcentoval, že je třeba důrazněji jednat ze strany dotčených menšin a jejich příznivců. Podtrhl, že shromáždení, konference, zprávy a podobně jsou účinné, ale že je především třeba jednat a podávat petice na státní úřady.

Jeho otázka zněla: „Jak můžeme my dosáhnout toho, aby demokratizace fungovala a pomáhala?“

Indický aktivista za práva LGBT komunity Ashow Row Kavi uvedl, že Indický nejvyšší soud znovu zavedl v zemi zákony proti sodomii. Řekl, že mnho lidí a organizací ještě stále pracuje na zvrácení zmíněného rozhodnutí, aby přinesli tamní LGBT minoritě rovnoprávnost. Manisha Dhakal - aktivistka za práva transgender občanů z Nepálu popsala pronásledování, kterému musí čelit spolu s ostatními transgender obyvateli Nepálu ze strany policie a spoluobčanů.

Velvyslanec USA v Austrálii John Berry byl také přizván k účasti v panelové diskusi. Hovořil o stigmatu spojeném s HIV a LGBT skupinami a vysvětlil, že se prezident Obama zasadil za revizi všech zákonů kriminalizujících HIV pozitivní ve Spojených státech.

„Svět dosáhl kritického okamžiku, pokud jde o HIV a AIDS,“ řekl a vysvětlil, že stigmatizace a přehlížení dokonce přibývá, když se přijímají zákony bez skutečného pochopení dotčené problematiky. „Kriminalizující legislativa… neodráží stav vědeckého poznání.“

A současně s úsilím Spojených států o změnu federálních i místních zákonů týkajících se HIV infekce a práv LGBT menšiny před námi zůstává spousta práce na reformování či rušení zákonů a ústavních dodatků jako je indický paragraf 377, Zákon o veřejném pohoršování v Mumbaí, nepálské místní úpravy týkající se sexuality a pohlavní identity, ugandský zákon proti homosexualitě, ruský zákon o propagaci LGBT, singapurský paragraf 377A Trestního zákoníku a mnoho dalších, které existují po celém světě.

Titulní foto: © Depositphotos.com/Naypong, zdroj: hivequal.org

Autorem článku je Česká společnost AIDS pomoc, z. s., která vybudovala Dům světla. Nabízí praktickou pomoc HIV pozitivních občanům a bezplatné anonymní testování na HIV.
Onload

7 názorů ke článku

02. 10. 2014 v 09:27Off-line colombo  (100/192/90)
Zatajení pozitivity HIV komukoliv, s nímž má takový člověk sex, by se trestat určitě mělo, ať už dojde k přenosu viru, či nikoliv. Nositel této nemoci přeci nemůže spoléhat na to, že "to vyjde". Je to v podstatě, jakoby nad svými nenakaženými sexuálními partnery vynášel rozsudky smrti.
Souhlasím - 36   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
02. 10. 2014 v 20:56Off-line klucinek  (31/176/75)
Takýto člověk má být rovnou popraven, ne být vyzdvihován v pseudodojemném příběhu.... zatejení infekčnosti beru jako úkladnou vraždu v případě že dojde k přenosu, v případě že nedojde beru to jako pokus o ní...obojí je nutné velice razatně potrestat, klidně trestem smrti..
Souhlasím - 9   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
03. 10. 2014 v 04:10Off-line Mirek.H  (28/175/62)
Nejspíš by bylo vhodné viníka nějak potrestat, ale hned trest smrti? Nikdo tu nezná přesné detaily, co se jak odehrálo a podobně. Vzít někomu život je dost razantní zákrok, pro to bych raději nechal vynášení takových rozsudků na povolanějších osobách. Navíc si myslím, že ten člověk je už dost potrestaný tím, že je HIV pozitivní a neřekl bych, že měl v úmyslu vyloženě nakazit i někoho dalšího.
Nejsme ve středověku, kromě postojů v některých zemích, abychom hned každého odsoudili a hned nechali zlikvidovat.
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
03. 10. 2014 v 06:55Off-line ent  (47/-/-)
Zas lživý název článku. Ten člověk byl souzen za to , že to zatajil a né že je pozitiní. To je konckoncům trestný čin i u nás.
Plně se ztotožnuji s předchozíma názorama, že je to rovno pokusu o vraždu a měl by být na to tvrdý postih.
Podle mne 90% lidí se dnes v evropě americe a australii nakazí jen proto, že jsou nezodpovědní a hloupý.
03. 10. 2014 v 10:44Off-line 123456789987654321  (24/197/75)
HIV pozitivním bych tetoval na č...ka velké +.
03. 10. 2014 v 14:19Off-line 18xxx20  (33/177/69)
OMG, NAUČTE SE PSÁT !!!!!!!!!

Nebyl odsouzen za to, že je HIV +, ale za to, že svoji nemoc zatajil sexuálnímu partnerovi! A to je naprosto normální!!!!!!!!!

Poslední dobou je úroveň "teplých" článků zoufale nízká, ať už tady, nebo na některých "informačních" webech...
06. 03. 2018 v 12:02Off-line atjov  (23/-/-)
Já osobně bych lidem co zatajuji a úmyslně šíři HIV dal trest smrti .... Popř bych člověka ukamenoval !!!!!
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2021 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload