Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Za sex se stejným pohlavím půjde student do vězení

V Tunisku odsoudili studenta, známého pod přezdívkou „Marwan“, k ročnímu vězení kvůli homosexuálnímu styku. Přiznání studenta získaly úřady výhružkami a za použití fyzického násilí. Policie navíc donutila Marwana podstoupit anální vyšetření, aby prokázala provozování homosexuálních praktik. Marwan se odvolal a čeká na verdikt soudu.

Soud první instance v Súse odsoudil 22. září studenta známého jako Marwan k ročnímu vězení podle článku 230 trestního zákoníku. Ten kriminalizuje vztahy stejného pohlaví. Soudní policie předvolala 22letého studenta Marwana k výslechu 6. září poté, co našla jeho číslo v telefonu muže, který byl zavražděn.

Během výslechu se Marwana dotazovali na jeho vztah k zavražděnému muži. Podle jeho právníka policisté nutili mladíka k přiznání homosexuálního vztahu se zavražděným. Použili proti němu fyzické násilí, vyhrožovali znásilněním a obviněním z vraždy, pokud by homosexuální vztah nepřiznal.

Na žádost soudu podstoupil Marwan 11. září anální vyšetření. Posudek usvědčil Marwana z provozování homosexuálních praktik. Podle právníka se Marwan cítil zastrašený přítomností policie před vyšetřovací místností. Zároveň nevěděl, že mohl vyšetření, které považoval za velice ponižující, odmítnout.

Amnesty Internation věří, že neexistuje žádný vědecký základ pro takové anální vyšetření. Jde pouze o formu mučení a špatného zacházení s osobou, která je vyšetřována proti své vůli. Amnesty International věří, že uvěznění kohokoliv kvůli sexuální orientaci, pohlavní identitě nebo vědomému homosexuálnímu vztahu mezi dospělými a v soukromí, je vážné porušení lidských práv. Kdokoliv je zadržován na tomto základě, je vězněm svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Pozadí případu

Marwanův případ vyvolal nevídanou vlnu nevole tuniské občanské společnosti proti kriminalizaci vztahů stejného pohlaví a nucenému análnímu vyšetření. Tuniský ministr spravedlnosti Mohamed Saleh Ben Aissa učinil průlomový krok, když uznal 28. září, že článek 230 trestního zákoníku porušuje osobní svobodu, která je zaručena novou ústavou z ledna 2014. Ministr také prohlásil, že článek 230 by měl být zrušen a podpořil občanskou společnost, ať pokračuje ve svých aktivitách.

Kriminalizace sexuálních vztahů stejného pohlaví mezi dospělými není jen diskriminující, ale také porušuje tuniskou ústavu a je v rozporu s tuniskými závazky vůči mezinárodním lidským právům vyplývajících z mnoha úmluv. Výbor pro lidská práva OSN potvrdil, že státy (včetně Tuniska) mají povinnost zamezit diskriminaci na základě sexuální orientace a pohlavní identity (články 2 a 26); respektovat svobodu projevu (článek 19); právo na nezasahování do soukromí (článek 17) a právo na svobodu svědomí (článek 18).

Amnesty International nalezlo důkazy, že kriminalizace sexuálních vztahů mezi stejnými pohlavími v článku 230 trestního zákoníku Tuniska podporuje násilí proti lesbám, gayům, bisexuálům, transsexuálům a intersexuálům (LGBTI) v Tunisku. Vytváří prostředí, kde jsou tyto zločiny z nenávisti snadněji tolerovány, a kde oběti zločiny nenahlašují, protože se obávají možného trestního stíhání.

Podepište petici! V případu se stále nic nezměnilo a mladík potřebuje naši pomoc. Prosím, podepište petici na webu Amnesty International ČR.

Titulní foto: © Depositphotos.com/focuspocusltd

Amnesty International ČR / další články autora ›
Autorem článku je Amnesty International, které usiluje o dodržování lidských práv. Je dobrovolným hnutím lidí z celého světa, kterým není lhostejné porušování lidských práv, a chtějí se mu postavit. Amnesty International má v současné době 7 milionů členů a sympatizantů ve více než 150 zemích a regionech.
Onload

3 názory ke článku

09. 02. 2016 v 17:58Off-line Owcus  (30/181/90)
Vtipné, že jsou proti tomu, že měl homosexuální styk, ale že mu ti policajti vyhrožovali znásilněním, je trochu paradox... Asi si policajti na něm něco kompenzovali :D :D
10. 02. 2016 v 14:58Off-line Colombo  (103/192/90)
Je to sice síla, ale na druhou stranu věděl, co mu za to hrozí v případě "profláknutí", musel si být vědom rizika postihu, přesto "do toho" šel, tedy jeho svobodná volba.
03. 04. 2017 v 20:19Off-line Tibiis  (23/-/-)
hmmm. to je blbý. :/
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload