Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Filmový festival pro gaye: Mezipata 2016 jsou v plném proudu!

Ve čtvrtek v Praze začala první část queer filmového festivalu Mezipatra 2016, která potrvá do 10. listopadu. Poté poputuje do dalších měst. V hlavní soutěži se utká deset aktuálních snímků s queer tematikou.

K vidění budou dramata, která sbírala ocenění na zahraničních festivalech, jako je Je to jen konec světa (Just la fin du monde) režiséra Xaviera Dolana, portugalský Ornitolog (O Ornitólogo) nebo francouzské Stát pevně (Rester vertical), evropskou kinematografii zastoupí také italská Arianna, švédská pohádka pro dospělé Kluci (Pojkarna) nebo rakouský Kocour (Kater), který bude zahajovacím filmem ročníku.

Americkou nezávislou tvorbu v soutěži zastupuje dramedie My ostatní (Other People) a intimní drama Lovesong. Z Chile dorazí Nikdy nebudeš sám (Nunca vas a estar solo) debutujícího režiséra Alexe Anwandtera; izraelská režisérka Michal Vinik pak osobně představí svou romanci Barash.

Vizuál Mezipatra 2016

Retrospektivní sekce

Retrospektivní část festivalu tradičně vrací do kin snímky, které pomohly psát historii queer kinematografie. Nejstarším z nich je letos britské noirové drama Obět (Victim) z roku 1961. Devadesátá léta zastupují hned dva snímky: kubánské Jahody a čokoláda (Fresa y chocolate) z roku 1993 a německé výpravné drama Aimée a Jaguár (Aimée & Jaguar) z roku 1999. Pražskou část festivalu pak uzavírá patnáct let stará muzikálová adaptace Hedwig a Angry Inch (Hedwig and the Angry Inch).

Zvláštní uvedení

Snímek Hustler White z roku 1996 natočil legendární kanadský režisér a fotograf Bruce LaBruce, který je klíčovým hostem letošních Mezipater a jedním z porotců hlavní soutěže, a to společně s americkým režisérem Rickem Castrem. Film, který kombinuje explicitní sexuální scény a brakovou estetiku s postupy New Queer Cinema a amerického nezávislého filmu, je nadčasovou satirou o světě mužské prostituce a hollywoodského pornoprůmyslu.

Dokumentární tvorba

V oblíbené dokumentární sekci bude letos k vidění šestice snímků. Americký dokument Holkou odmalička (Growing Up Coy) sleduje příběh rodičů, kteří žalují vedení školy, jež vyčleňuje jejich šestiletou dceru, protože je trans*. Film Stejně rozdílné (The Same Difference), který je sondou do života afroamerické lesbické komunity v New Yorku, pak na Mezipatrech osobně uvede jeho režisérka Nneka Onuorah.

Z Velké Británie pochází dokument Chemsex o rostoucím fenoménu konzumace drog při sexu. Irská královna (The Queen of Ireland) je portrétem úspěšné drag queen a politické aktivistky Panti Bliss. Dánský film Jak to bylo (Det Han Gjorde) sleduje skutečný příběh dramatika, který před dvaceti lety zavraždil svého milence. A neotřelý španělský dokument Yes, We Fuck! se věnuje tématům sexuálního života handicapovaných a sexuální asistence.

Hlavní soutěž krátkých filmů

Krátkometrážní snímky mohou diváci vidět v sedmi tematických blocích. Mužem na pět způsobů a Vztahy v ženském rodě ukazují nejrůznější podoby lásky; Rodinná pouta jsou krátké filmy o rodinách šťastných i nešťastných, tradičních i netradičních; hrdiny bloku Víš ty, kdo já jsem? spojuje hledání (a úspěšné nalézání) vlastní genderové identity. Zašlý lesk mládí studuje témata, jako jsou stárnutí a pomíjivost; Zlo mezi námi zkoumá prolínání sexu a násilí i vztah dominance a podřízenosti. O vraždách, medvědech a lidech jsou stylové krátké filmy s brakovou estetikou.

Poroty a ceny pro vítěze

Cenu pro nejlepší celovečerní film tradičně udělí porota v mezinárodním složení. Kromě režiséra Bruce LaBruce v ní zasednou interní doktorandka Ústavu filmu a audiovizuální kultury FFMU v Brně a filmová publicistka Šárka Gmiterková a umělecký ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och.

O ceně za nejlepší krátký hraný film rozhodne studentská porota. Letos ji tvoří umělkyně, kurátorka a publicistka Markéta Garai (AVU), člen marketingového a PR týmu Prague Pride Matouš Hartman (FF UK) a režisérka, spisovatelka, překladatelka, fotografka a vizuální umělkyně Piaoyu Xie (FAMU).

Vyhlášení vítězných filmů proběhne v rámci závěrečného ceremoniálu ve středu 9. listopadu; vítězové si odvezou stylové ceny z designového studia Dechem. Pražskou část festivalu zakončí  ve čtvrtek 10. listopadu projekce vítězného snímku.

Během celého festivalu budou diváci moci hlasovat pro svého favorita pomocí jednoduchého známkování přímo v kinech. Vítěz divácké ceny bude vyhlášen při slavnostním zakončení brněnské části festivalu v pátek 18. listopadu.

Brno, Olomouc, Ostrava a Hradec Králové

  • Brno 11. – 18. 11. 2016
  • Olomouc 22. – 26. 11. 2016
  • Ostrava 3. 12. 2016
  • Hradec Králové 8. – 9. 12. 2016

Titulní foto: Pepa Dvořáček, zahajovací party Mezipatra 2016

Onload

Názory ke článku

Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2023 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload