Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Bývalý český policista Max Blanck: Vyhodili ho kvůli HIV. Nyní míří s žalobou k Nejvyššímu soudu

Dnes 1. prosince je Světový den boje proti AIDS, který upozorňuje na nebezpečí této nemoci a zároveň vyjadřuje podporu lidem žijícím s virem HIV i ctí památku obětí epidemie. Ve světě se tento den připomíná od roku 1988. Česká republika svůj postoj k HIV a lidem nakaženým tímto virem zatím hledá. Tápání a represivní postoj oficiálních míst ilustruje případ bývalého policisty Maxe Blancka, který si před třemi týdny vyslechl další zamítavý rozsudek týkající se jeho žaloby na někdejšího zaměstnavatele kvůli diskriminaci.

Život Maxe se otřásl do základů v roce 2010. Nejprve při pravidelném testu na HIV zjistil, že je pozitivní. A o pouhých pár měsíců později přišel o zaměstnání u policie a s ním i o střechu nad hlavou, protože musel opustit zaměstnaneckou ubytovnu. Jak se informace o jeho nemoci dostala k nadřízenému, Max neví dodnes. Oficiální cestou to ale nebylo. Závodní lékař poslal Maxe do pracovní neschopnosti a lékařská komise ho v prosinci 2010 shledala zdravotně nezpůsobilým k výkonu povolání. Hned začátkem ledna 2011 byl Max propuštěn ze služebního poměru.

Max Blanck do té doby působil v útvaru ochrany ústavních činitelů. Zodpovídal za ostrahu objektů a zejména za kontrolu přijíždějících vozidel. Max od začátku tvrdí, že jeho zdravotní stav mu nikdy nebránil ve výkonu činnosti. V březnu 2011 jeho virová nálož dosahovala 36 kopií/ml, což je v podstatě nedetekovatelné množství, jedince je možné považovat v podstatě za neinfekčního. Od října 2010 dodnes je Maxova virová nálož na nule. Jediné klinické projevy, které u něj ošetřující lékař konstatoval, byly zvětšené lymfatické uzliny. Více informací o virové náloži a přístupu „nedetekovatelný – nepřenositelný“ najdete v otevřeném dopise České společnosti AIDS pomoc.

Max oslovil nejprve Veřejného ochránce práv, který při svém šetření došel k závěru, že se vyhozený policista stal obětí diskriminace. Max se proto rozhodl obrátit na soud s tzv. antidiskriminační žalobou. Cílem bylo upozornit na to, že vyhláška, podle níž policie posuzovala jeho zdravotní způsobilost, je zastaralá. Navíc je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky, s mezinárodními úmluvami a evropským právem. HIV pozitivita dnes již není a nemůže být důvodem pro ukončení služebního poměru v mnoha zemích – jmenujme například Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko nebo Chorvatsko.

Problematický je však i postup soudů, které se případem zabývají od roku 2013. Soud první instance nejprve odmítal svou pravomoc k rozhodování v uvedené věci a odkázal Maxe, aby se se svým podezřením na diskriminaci ze strany policie obrátil na Ministerstvo vnitra. Téměř dva roky trvalo, než se podařilo původní postoj soudu zvrátit. Následně se řízení před soudem prvního stupně protáhlo o další rok kvůli pořizování znaleckého posudku, který následně odvolací soud označil za nadbytečný.

Soudy na jednu stranu potvrdily, že propuštění ze zaměstnání z důvodu HIV pozitivity zaměstnance by bylo diskriminací z důvodu zdravotního postižení. Na druhou stranu však došly k závěru, že Max s ohledem na své onemocnění nebyl způsobilý u policie nadále sloužit. Připomeňme, že jediným projevem nemoci u Maxe v té době bylo zvětšení lymfatických uzlin. Soudy tedy vlastně řekly, že již samotná HIV pozitivita je důvodem pro shledání zdravotní nezpůsobilosti.

S tímto názorem se Max nemůže ztotožnit. Trvá na tom, že je nutné zkoumat aktuální zdravotní stav. Tato otázka se přitom netýká jen Maxe, ale může mít vliv na životy dalších HIV+ příslušníků bezpečnostních sborů – Hasičského záchranného sboru, Celní správy, Vězeňské služby, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

„Ozvalo se mi už několik dalších HIV pozitivních kolegů napříč sbory. Nejsou v lehké situaci. Ačkoli jejich zdravotní výsledky jsou velmi dobré, předpisy se k lepšímu nezměnily, tudíž jim hrozí podobný scénář jako mně,“ říká Max. Proto v současné době zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu a je připraven kauzu vést případně i k Ústavnímu soudu, Evropskému soudu pro lidská práva či Soudnímu dvoru Evropské unie.

Od svého odchodu od policie Max vystřídal několik zaměstnání, z některých musel opět odejít kvůli neopodstatněnému strachu spolupracovníků z přenosu HIV. Před necelými dvěma lety se odstěhoval z Prahy a našel klid v příhraničí na Plzeňsku. Věnuje se práci v pohřebnictví a na LFUK v Plzni přednáší ve výuce epidemiologie.

„Zjistil jsem, že mne naplňuje má stávající profese, která, ač výrazně odlišná od policejní práce, má místa, v nichž se práci policisty podobá. Psychicky, zdravotně a fyzicky se cítím dobře. Tomu dlouhodobě odpovídají i mé laboratorní výsledky,“ říká Max.

Gay film: „120 BPM“. Devadesátá léta, AIDS už deset let zabíjí a skoro nikoho to nezajímá

Čeho se nebát: 9 mýtů o HIV/AIDS

21 důležitých faktů o sexuálně přenosných nemocech, které jste určitě nevěděli. Dejte si na ně pozor!

Titulní foto: © Depositphotos.com/yekophotostudio, zdroj: TZ

Onload

4 názory ke článku

01. 12. 2017 v 16:26Off-line colombo  (101/192/90)
Autor píše, že po nuceném odchodu od policie vystřídal několik dalších zaměstnání a z některých kvůli HIV také odešel (resp. musel odejít). To se chce (jako s policií) se všemi soudit ? No, moc šancí mu nedávám.
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
01. 12. 2017 v 19:12Off-line Vlado2  (60/180/80)
Dovolil bych si nabídnout i třetí pohled.
Že v některých zaměstnáních z homosexuálů nejsou zrovna dvakrát nadšeni je všeobecně známo. A v rizikových profesích, mezi které služba u policie patří, HIV pozitivita rozhodně žádaná není. Ony "zvětšené" lymfatické uzliny jsou navíc překážkou i pro výkon jiných povolání a lékařské komisi nezbývá, než se držet předpisů.
Navíc pokud je toto vše o dotyčném známo (všechno se rozkecá), tak se jen velice těžko bude hledat pro něj parťák, kterému by to nevadilo.
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
02. 12. 2017 v 22:00Off-line GayTomBoy  (41/179/63)
To jsou jen keci. Nemůžou vás vyhodit z Práce, ikdyž jste se nakazil virem HIV,
pokuď neděláte svou práci poctivě.
Jinak se podívejte na film Philadelphia.
Věřím, že to vyhraje. Držím mu pěsti.
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
03. 12. 2017 v 20:09Off-line beowafle  (28/180/85)
Ty reakce ostatních jsou naprosto nechutný. Je vidět že o HIV většina lidí neví vůbec nic. V ČR je moderní se bát a nenávidět. Romy. Uprchlíky. HIV pozitivní. Vždycky se někdo najde. Je mi z toho tady na blití.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2023 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload