Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Lékaři: Masturbace je zdraví prospěšná, dopřejte si ji několikrát týdně! 80 % českých mužů bez ní nedokáže žít

K masturbaci jako pravidelné součásti intimního života se přiznalo téměř 80 % dotázaných. Toto téma souvisí se skutečností, že v České republice žije v současnosti více než 60 000 mužů s rakovinou prostaty.

Každý den je v Česku zjištěno téměř 20 nových případů rakoviny prostaty a cca čtyři muži na ni denně zemřou. Ovšem ne všichni o svém onemocnění vědí.

Obávají se vyšetření, respektive negativního vlivu nemoci na partnerský a sexuální život. Přitom při včasném záchytu zhoubného onemocnění lze nejen úspěšně karcinom prostaty léčit, ale zachovat i kvalitu sexuálního života pacientů.

Masturbace pomáhá léčit záněty, bolesti i psychickou pohodu

Přestože naprostá většina mužů pravidelně masturbuje (75 % z nich má stálou partnerku, případně partnera) a kombinují masturbaci s pohlavním stykem, 28 % dotazovaných vůbec neví, čím je masturbace prospěšná jejich zdraví.

Pouze 12 procent z nich si aktivně vyhledává informace o masturbaci, ale naprostá většina dotazovaných je přesvědčená, že masturbace je nejen příjemná, ale i zdraví a psychické pohodě prospěšná.

Z pohledu urologa či androloga je zásadní, že pravidelná masturbace:

  • pomáhá při léčbě zánětů a bolestí prostaty,
  • zlepšuje plodnost,
  • může působit dokonce jako prevence nádoru prostaty,
  • dle některých studií má pozitivní efekt při tak zvané rehabilitaci penisu, při poruchách erekce a předčasné ejakulaci.

Existuje také vzácná příčina, kdy není  masturbace doporučována ze zdravotního hlediska:

  • postorgasmický syndrom.

„Toto vzácné onemocnění se projevuje bolestmi svalů napříč celým tělem, únavou, příznaky podobnými chřipce nebo alergické reakci ihned po ejakulaci. Pacient může trpět depresemi, problémy s komunikací, zapomnětlivostí, ztrátou koncentrace,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. Příčiny onemocnění nejsou jasné a vyskytují se pouze v podobě hypotéz, například jako důsledek alergie na vlastní semeno či nedostatek některého z hormonů (progesteron, kortizol, testosteron).

Problémem se stává nacvičení speciálních rituálů a technik

Ideální četnost masturbace je velmi subjektivním kritériem a liší se v různých věkových skupinách, jak často muž masturbovat chce a jak často může. Například s ohledem na své časové možnosti, na další aktivity, například zaměstnání, studium, koníčky či sport.

„Masturbace by měla uspokojovat sexuální potřeby jedince náhradním, ne partnerským způsobem. Není žádná ideální obecně platná frekvence, záleží na individuálním vkusu a temperamentu, obecně lze říci, že pozitivní je několikrát týdně,“ komentuje doc. MUDr. Michal Pohanka, Ph.D., sexuolog ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze, MUDr. Libor Zámečník.

Důležité je, aby člověk dokázal udržet určitou minimální frekvenci sexuálního vzrušení a vyvrcholení také v situaci, kdy nemá žádný partnerský vztah. V takových případech masturbace udržuje sexuální kondici a prospívá tedy zdraví.

„Problémem je masturbace na úkor partnerského sexu a ta, která nakonec nedovoluje běžné sexuální aktivity, neboť vede k nemožnosti dosažení uspokojení při partnerských sexuálních aktivitách. Tím míním nacvičení speciálních masturbačních rituálů a technik, které brání dosažení orgasmu při vaginálním styku (či análním styku – pozn. red.),“ dodává MUDr. Libor Zámečník.

Vyšší otevřenost a tolerance ve vztahu

Za velmi intimní záležitost považuje masturbaci doc. Michal Pohanka. Není tedy podle jeho názoru nutné tuto aktivitu sdílet s partnerkou či partnerem. Dotázaní mají často odlišný názor. Polovina z nich nepovažuje masturbaci za žádné tabu a klidně o těchto sexuálních praktikách s partnerkou či partnerem otevřeně hovoří.

Zjištěním také je, že k masturbaci, respektive diskuzi o ní, se hlásí muži s vysokoškolským vzděláním častěji než jedinci se základním vzděláním. Čím to může být? Vzdělanější jedinci mají liberálnější přístup k sexu, a proto o masturbaci bez obtíží dokáží otevřeně mluvit jako o běžné součásti intimního života.

Jaký je vliv masturbace na partnerský vztah?

„Jedinci, kteří se dokáží uspokojit masturbací, jsou v sexuálních vztazích v partnerství tolerantnější a klidnější. To může vztahu prospívat. Nesmí se však jednat o těžkou závislost na autoerotice s konzumací pornografie. Takové závislosti propadají častěji muži než ženy. V takových případech mluvíme o frekvenci masturbace i několikrát denně a tato forma sexuálního uspokojení nezřídka zcela nahrazuje pohlavní styk. Je jasné, že podobné extrémní případy partnerskému vztahu nejen neprospívají, ale dokáží ho zcela zničit,“ vysvětluje doc. Pohanka.

Výkyvy frekvence masturbace souvisí s různými životními etapami

Zajímavý je i závěr týkající se sexuálního chování v různých etapách života. Mladí lidé bývají často kolem dvacátého roku věku single, přitom mají vysoce pozitivní vztah k sexu, to může vysvětlovat vysokou míru masturbace mezi 20.–30. rokem věku, naopak po třicítce zakládají rodiny, tedy žijí pravidelným partnerských sexuálním životem.

Na přelomu září a října 2017 uskutečnila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze spolu s agenturou STEM/MARK průzkum mezi 506 muži ve věku 18–70 let, který měl zjistit aktuální informace o sexuálním chování a pocitech českých mužů. Mapoval jejich názor na masturbaci, a především, zda vědí, že je zdraví prospěšná.

„Vysoká míra pracovního nasazení, rodinné starosti, ale i déle trvající partnerské vztahy a jejich labilita ve středním věku mohou být příčinami opětného poklesu frekvence sexuálního soužití mezi partnery po čtyřicítce,“ komentuje doc. Michal Pohanka výsledky průzkumu.

Video: První masturbace? Ne, první gay objetí!

9 důvodů, proč je dobré masturbovat: Budete zdravější a v pohodě?

Masturbujte každý den! Vzkazuje Miley nejen gayům

Jak často masturbujete? Často! A to je dobře…

Titulní foto: © Depositphotos.com/PawelSierak, zdroj: TZ

Onload

5 názorů ke článku

10. 12. 2017 v 13:00Off-line Vasek698  (25/-/-)
Článek o prospěšnosti masturbace tu už byl, potom s tím kdosi otravoval v poradně, tady už to být znova nemusí.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
10. 12. 2017 v 16:42Off-line Misanek007  (25/-/-)
honim
10. 12. 2017 v 17:22Off-line Vasek698  (25/-/-)
Tak proto jsem takovej b***c. :D
15. 02. 2022 v 13:10Off-line Juraj1  (54/168/61)
Super
30. 05. 2023 v 08:39Off-line PaulBrian  (51/180/72)
Radšej by som zasuval ale keď nie je s kým tak masturbujem denne
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload