Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Austrálie legalizovala gay a lesbické sňatky

Australská Sněmovna reprezentantů dnes téměř jednomyslně přijala Smithův návrh zákona o manželství pro páry stejného pohlaví. Pro změnu definice manželství ve federálním zákoně se vyslovilo 154 poslanců, jenom 4 byli proti. LGBTI Australané a Australanky tedy opravdu dostanou manželství k Vánocům. Nicméně na jeho účinnost si budou muset pravděpodobně počkat až po novém roce.

K plné implementaci nové manželské legislativy chybí už pouze podpis britské královny, kterou v této věci pravděpodobně zastoupí australský generální guvernér. Ten by tak měl učinit do poloviny prosince.

Austrálie se stane v pořadí 25. světovou zemí, která umožnila gay a lesbickým párům uzavřít manželství. První bylo v roce 2001 Nizozemsko.

V pozadí jednoznačného souhlasu dolní komory svazového parlamentu stojí kladný výsledek nezávazného poštovního plebiscitu, který v Austrálii probíhal od září do listopadu, a v němž se 61,6 % oprávněných voličů vyslovilo „pro“ legalizaci manželství párů stejného pohlaví.

Hořké vítězství je stále vítězství

Konání plebiscitu se nesetkalo s pochopením, a to ani z řad LGBT organizací, podle nichž bylo kontroverzní, aby se o lidskoprávních otázkách a rovnosti před zákonem rozhodovalo lidovým hlasováním. Došlo také k několika neúspěšným žalobám u Nejvyššího soudu. Austrálie však už jednou takovým způsobem hlasovala, a to o nahrazení britské hymny God Save the Queen vlastní hymnou Advance Australia Fair.

Australské LGBTI osobnosti, včetně plavců Iana Thorpe a Daniela Kowalského, herečky Magdy Szubanské a aktivistky Kerry Phelpsové se shromáždili v australské metropoli Canbeře, aby oslavili vítězství mnohaletého aktivismu a tři měsíce trvající kampani za hlasování pro rovné manželství.

Austrálie jako poslední

Austrálie je nyní poslední anglofonní zemí, která přiznala párům stejného pohlaví rovnost v manželství, pokud nezahrneme Severní Irsko, které je součástí Spojeného království. Na rozdíl od většiny zemí západního světa se takovým změnám dlouhodobě úspěšně bránila. Když v roce 2004 legalizoval americký stát Massachusetts rovné sňatky, tak vláda Johna Howarda na to okamžitě reagovala přijetím federálního zákazu stejnopohlavního manželství.

Austrálie jako by měla problém překročit stín své minulosti. Nutno poznamenat, že ještě v 90. letech byla homosexualita v některých státech a teritoriích trestná. Nyní je to přesně 20 let poté, co byl homosexuální styk dekriminalizován v posledním státě Tasmánii.

Rok 2017, který je zároveň 100. výročím Velké říjnové socialistické revoluce, je paradoxně opravdu revoluční. Ač nejsem pověrčivý, tak je to stejně zvláštní.

Austrálie hlasovala „pro“ stejnopohlavní manželství. Gratulujeme!

Stejnopohlavní manželství: Australský premiér podezřívá muslimy z hlasování „NE“

Premiérka Mayová vyzývá Austrálii k okamžité legalizaci manželství

Australský senát schválil gay a lesbické manželství

Australští anti-LGBT aktivisté opět bojují proti stejnopohlavním sňatkům

Titulní foto: © Depositphotos.com/feedough

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

Názory ke článku

Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload