Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Hong Kong: Translidé mají právo na změnu pohlaví bez sterilizace

Čínské město a správní oblast s vysokou stupní autonomie na centrální vládě v Pekingu Hong Kong se chystá zrušit stávající povinnost translidí podstoupit před úřední změnou pohlaví chirurgický zásah. Jedná se tak o další liberalizaci v oblasti LGBT+ lidských práv v Číně.

Výbor pro rovné příležitosti (Equal Opportunities Commission) vyzval hong kongskou teritoriální vládu ke změně stávajícího postupu změny pohlaví lidí, kteří cítí nesoulad mezi pohlavní identitou a svým anatomickým pohlavím.

Za pozornost také stojí, že zatímco jsou LGBT+ aktivisté činní, tak místní křesťanští konzervativci si nad ní takříkajíc myjí ruce. Součástí návrhu výboru jsou také změny sociální politiky, včetně zavedení genderově neutrálních toalet. Proti těm se například velmi odmítavě staví americký prezident Donald Trump, který chtěl také zároveň upírat translidem právo sloužit v armádě. K aktivaci příslušných reforem by mělo dojít v listopadu.

K podobným změnám v oblasti práv translidí mělo dojít například i ve Velké Británii, ale oddálil je nátlak pravicových stran, ačkoli je nutno připomenout, že toryovci stáli v pozadí legalizace rovných sňatků, a že britská premiérka Theresa Mayová nejen, že přiznává párům stejného pohlaví právo na sňatek, ale také loni vyzvala Austrálii k rychlé legalizaci manželství pro všechny.

Ač se to možná zdá neuvěřitelné, tak na rozdíl od Ruské federace se přeci jenom v Číně začínají alespoň částečně bourat ledy. Stále se sice jedná o autoritářský režim, ale ve větších městech a správních oblastech, a to nejen těch autonomních jako je Hong Kong, ale i v Šanghaji a v Pekingu se částečně uznává homosexuální soužití.

Po legalizaci rovných sňatků pro páry stejného pohlaví a obecně uznání LGBT+ lidských práv ve většině liberálních demokracií se možná v budoucnu staneme svědky jejich uznávání z řad autoritářských režimů, což by vlastně indikovalo, že se nejedná o žádný postmoderní výdobytek, nýbrž o zcela běžnou součást našich životů jako například volební právo žen. O lidských právech LGBT+, včetně práva na sňatek nebo registrované partnerství, se totiž diskutuje nejen v Číně, ale i ve Venezuele nebo třeba na Kubě.

Titulní foto: © Depositphotos.com/mihtiander

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

Názory ke článku

Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload