Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 

PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Zapomněl jsi heslo?
Onload

Gay imám se v Melbourne chystá otevřít LGBT+ friendly mešitu

Gay imám Nur Warsame, původem ze Somálska, se chystá v „Australském zahradním městě“ Melbourne otevřít LGBT+ friendly mešitu pro všechny muslimy a muslimky bez ohledu na jejich sexuální orientaci nebo genderovou identitu.

Má se jednat o vstřícné gesto vůči LGBT+ lidem, kteří jsou odmítáni ze strany své rodiny a okolí, ale zároveň nezanevřeli na svou víru, a chtějí zůstat ve spojení s Alláhem.

Mešita nebude pouze místem modlitebním, nýbrž i azylovým. LGBT+ muslimové a muslimky v ní budou moci najít útočiště v případě, že je vlastní rodina po coming outu zavrhne, nebo dokomce v krajních případech i pronásleduje.

Podle průzkumů většina australských muslimů neakceptuje LGBT+ komunitu.

Warsame je jedním z otevřeně homosexuálních imámů, kteří se snaží o liberalizaci a reformu islámu. Na otázky ohledně svého coming outu odpověděl tak, že je v islámu velmi obtížné najít soulad mezi spiritualismem a sexualitou.

Musíte chránit dobré jméno své rodiny a komunity, z níž pocházíte. Důvod, proč je coming out v muslimském světě náročný, je ten že jeho následky můžou být velmi drastické. V případě převahy konzervativní interpretace islámu vám může za přihlášení se k homosexualitě dokonce hrozit i smrt,“ vysvětluje Warsame.

Homosexualita je ve většině částí muslimského světa trestným činem, v některých zemích za ní lze uložit i trest smrti (Saúdská Arábie, Írán). Určité snahy o liberalizaci v tomto směru jsou patrné v Libanonu a v Turecku. Turecko se však za Erdoganovy vlády vydává spíše opačným směrem.

Titulní foto: © Depositphotos.com/Gajus-Images

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

6 názorů ke článku

11. 01. 2018 v 14:04Off-line matshep76  (41/178/78)
Důvod, proč je coming out v muslimském světě náročný, je ten že jeho následky můžou být velmi drastické. V případě převahy konzervativní interpretace islámu vám může za přihlášení se k homosexualitě dokonce hrozit i smrt,“ vysvětluje Warsame.
A prej je islám náboženstvím míru a lásky
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
11. 01. 2018 v 14:33Off-line Fermin  (25/176/63)
matshep76 - Problém není v islámu jako takovém, nýbrž lidech, kteří ho interpretují. Ono i ve jménu křesťanství se páchaly, páchají a asi i budou nadále páchat zvěrstva.
Souhlasím - 6   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
11. 01. 2018 v 22:26Off-line Mychajlo90  (29/185/70)
Přesně tak, stačí se podívat na takové Rusko, kde je režim dost silně prorostlý s pravoslavnou církví. A u nás v Polsku to taky není žádná hitparáda, byť je tu dost silná liberální městská vrstva (mnohem větší než třeba na Slovensku).
12. 01. 2018 v 08:34Off-line matshep76  (41/178/78)
Fermin - spíš církev páchala kdysi strašné veci než křestanství samo, ale i sama církev přešla nejakým vývojem kděžto islám zamrzl někde v středověku.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
12. 01. 2018 v 11:36Off-line Fermin  (25/176/63)
matshep76 - A proč je tedy podle tebe křesťanství z podstaty dobré, ale kdysi špatně interpretované církví, která však prošla nějakým vývojem, zatímco islám nikoliv? Co když i v případě islámu za to můžou fanatičtí imámové, nikoliv on samotný?
15. 01. 2018 v 23:18Off-line StanleyZrpo  (24/-/-)
Když tak vidím tu debatu, která tu vznikla, nemohu nepřispět. :)

Pro začátek by bylo asi dobré zmínit, že já jsem něco mezi ateistou a věřícím (nevěřím, že náš život ovládá Bůh, Allah atd., věřím však, že něco nad námi je, něco jako hlubší smysl toho všeho) :)

Veškerá náboženství mají určitá poselství a mají vytvářet určitou kázeň v soužití lidí. Problém ale nastává v momentě, kdy se do "čela" dostává člověk, který má tendenci manipulovat lidmi. Potom už nastávají ty situace, kdy náboženství naopak začíná trhat celou kulturu.
Např.: Bůh řekl: "Milujte se a množte se" původně to sice řekl Adamovi a Evě ano, ale homosexualita už je "trestána" napříč generacemi nějakou tu dobu. Proč? Protože v tu dobu nikoho nezajímalo a nenapadlo se podívat do přírody, zda "Boží zázrak" neobsahuje taky tento prvek, jednodušší bylo okamžitě to hodit na krk Satanovi, že on je za to zodpovědný.
Vezmeme-li to ještě jinak. Z Vatikánu přišel příkaz pohany nutit mečem k víře. Proč? Protože, to řekl Bůh, bylo to tak napsáno v Bibli? Ne. Bůh naopak "dal" do Desatera: Nezabiješ.
Další příklad: Odpustky, zaplatit za to, že ti bude odpuštěno? Ne, to je naopak rouhání, ale lidé už byli tak oblblí těmi mocichtivými pány, že si to ani neuvědomovali.

Co tím chci říct? Ať už jakákoliv víra to je, je to pouhý nástroj a je jen na tom představiteli jak ho použije. Bohužel ale jsou lidé nepoučitelní a stále vkládají důvěru raději někomu nebo v něco, než v sebe sama. (teď to zní strašně egoisticky ale hledejte v tom právě ten hlubší význam, čtěte mezi řádky)
Hodnoty jako přátelství, láska, sebekritika upadají. Nahrazují je lhostejnost, mocichtivost, lež.
A všemu tomu bohužel napomáhá systém, který máme. Když to vidí mladí ve vedení, proč bych to taky nezkusil něco si ukrást, jim to přece prochází.

Díky za přečtení menší slohovky :D
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2019 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload