Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Zimbabwe: Mnangagwa nepovažuje LGBT+ lidská práva za důležitá

Nový zimbabwský prezident Emmerson Mnangawa se odmítl distancovat od dosavadní anti-LGBT politiky svého předchůdce Roberta Mugabeho. Ten byl znám jako jeden z nejhomofobnějších světových vůdců, za jehož režimu docházelo k politickým čistkám, systematickému porušování veškerých lidských práv a i mučení politických vězňů.

Mugabe se několikrát za sebou nechal slyšet, že homosexualita je ohavnost, a že Zimbabwe nikdy nebude akceptovat lidská práva LGBT+ skupin. Dekriminalizaci homosexuálních styků, k níž je většina afrických zemí politicky tlačená, rázně odmítl. 

Kritici Mugabeho režimu zastávají názor, že se homofobní politikou snažil odlákat pozornost od reálných problémů, jimž země čelí a čelila. Vyhnání bílých farmářů ze země a pozemkové reformy dostaly zimbabwskou ekonomiku do inflační spirály, které vedla k nahrazení místní měny americkým dolarem. Inflace byla tak vysoká, že bankovky s nominální hodnotou 1 000 000 nebyly žádnou zvláštností.

Mugabeho pád a nástup nového prezidenta mnoho místních lidí vnímalo jako naději na modernizaci a zlepšení úrovně lidských práv. Pokud ale jde o LGBT problematiku, je nový prezident Mnangagwa liknavý.

„Lidé, kteří chtějí na tomto poli něco měnit, nechť tak činí. Já to ale nepovažuji za svojí povinnost,“ odpověděl Mnangagwa novinářům.

Na otázku, zda zruší ústavní zákaz gay a lesbických svazků, odpověděl, že pokud to ústava zakazuje, je povinen to respektovat.

Mnangagwa, známý také pod přezdívkou „krokodýl“, je sice k otázce LGBT+ lidských práv opatrný, ale na rozdíl od svého předchůdce by se od něj dalo čekat, že nebude vést aktivní anti-LGBT politiku. Dříve byl jedním z Mugabeho klíčových důstojníků, který se později v roce 2014 vypracoval až na prvního viceprezidenta.

Už tehdy jasně odmítl, že by Zimbabwe přehodnotila své stanovisko, které v roce 2008 vyjádřila na půdě OSN, když podepsala anti-rezoluci proti Deklaraci o ochraně LGBT+ lidských práv.

Mnangagwa také připomněl, že občané Zimbabwe jasně odmítají jakékoli snahy o zavedení nových práv, která jsou v rozporu s jejich hodnotami, tradicemi a náboženským přesvědčením.

Homosexuální styk je v Zimbabwe trestný podle britských koloniálních zákonů z období Jižní Rhodesie.

Přestože se nový prezident nevyslovil přímo na podporu LGBT+ lidských práv, vidíme zde určitou kapku naděje na, byť dlouho trvající, zlepšování situace. Nicméně pokud jde o dekriminalizaci homosexuálních aktů, tak na tu si budeme muset počkat ještě hodně dlouho. Rozvojové země s nízkou úrovní vzdělání, ekonomickými problémy a hladomorem jsou více náchylné k tomu, aby se v nich šířily předsudky vůči různým minoritním skupinám. Zlo plodí vždy jenom další zlo.

Titulní foto: © Depositphotos.com/lightpoet

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

Názory ke článku

Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2022 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload