Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Kostarické prezidentské volby vyhrál gay friendly kandidát!

Středolevicový kandidát na kostarického prezidenta Carlos Alvarado porazil v nedělních volbách jasnou většinou svého rivala Fabricia Alvarada Muňoze, evangelického pastora, který založil celou svojí politickou kampaň na odmítání legalizace gay a lesbických sňatků.

Ty se totiž staly žhavým politickým tématem nejen v Kostarice, nýbrž ve většině zemí Latinské Ameriky, neboť podle lednového rozhodnutí Meziamerického soudu pro lidská práva je neslučitelné s Americkou konvencí o ochraně lidských práv a základních svobod, aby byl institut manželství přístupný pouze heterosexuálním párům.

Ačkoliv se jedná o celkem 16 zemí, včetně těch hodně konzervativních, řídit se jím hodlá zatím pouze Panama, Kostarika a Chile.

V Kostarice podporuje sňatky gayů a leseb nově zvolený prezident, v Panamě generální prokurátor a v Chile bývalá prezidenta Michele Bacheletová, kterou ale v prezidentském křesle vyměnil konzervativní exprezident Sebastian Piňera (ten, jak mu náš bývalý prezident Klaus „štípnul“ protokolární pero).

Piňera navzdory svému dřívějšímu nesouhlasu s gay a lesbickými sňatky připustil závaznost rozhodnutí Meziamerického soudu, ale zároveň řekl, že jejich legalizace nebude pro jeho administrativu prioritní.

Bude Kostarika první středoamerickou zemí s manželskou rovností?

Carlose Alvarada volilo 60,8 % Kostaričanů a Kostaričanek, zatímco Fabricia Alvarada Muňoze 39,2 %.

„Slibuji, že budu prezidentem všech občanů s respektem, a že budu aktivně bojovat za svobody, rovnost a prosperující budoucnost naší země,“ řekl Carlos Alvarado po svém zvolení.

Gay a lesbické manželství legalizovaly zatím čtyři latinskoamerické země – Argentina, Brazílie, Uruguay a Kolumbie. V Mexiku smějí gay a lesbické páry uzavřít manželství pouze v některých státech.

Pokud Alvarado dostojí svým slibům, pak se možná stane Kostarika první středoamerickou zemí, která legalizovala sňatky gayů a leseb.

Od roku 2013 je v Kostarice legální neregistrované soužití gay a lesbických párů, které jim garantuje určitá práva a povinnosti.

Meziamerický soud podpořil manželství pro všechny v Latinské Americe pro 16 dalších států

Titulní foto: © Depositphotos.com/actualtime

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

1 názor ke článku

03. 04. 2018 v 08:49On-line I8051  (53/184/97)
To byl i venca klauzu, a? :-)
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload