Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Thajsko chystá zákon o registrovaném partnerství

Thajská vláda předložila návrh zákona, který umožní gay a lesbickým párům uzavřít registrované partnerství. Thajsko by se tak mohlo stát po Tchajwanu druhou asijskou zemí, která umožňuje gay a lesbickým párům úředně stvrdit své soužití. Podle místního tisku jej může dokonce předehnat, protože na Tchajwanu začne platit zákon o rovném manželství až od května 2019.

Nová legislativa pocházející z dílny thajského ministerstva spravedlnosti by podle informací měla být schválená před parlamentními volbami, které proběhnou v únoru 2019. Pokud tedy tchajwanští zákonodárci neuzákoní gay a lesbické sňatky dříve, než se zlegalizují nálezem Ústavního soudu, pak se Thajsko stane první asijskou zemí, kde mohou gayové a lesby uzavírat oficiální svazky.

Ratthanan Prapairat (38 let) řekl, že žije ve společné domácnosti se svým partnerem déle než 20 let, a že si během svého života pořídili dům a rozjeli podnikání v oblasti textilu. Prapairat dále uvádí, že úřední registrace jejich svazku by jim poskytla vysokou míru ochrany, pokud jde o majetek.

Homosexuální páry se nijak neliší od heterosexuálních. Díky novému zákonu budeme moci po sobě dědit a mít společný majetek,“ říká Prapairat.

První a zároveň jedinou asijskou zemí, která umožní gay a lesbickým párům uzavřít manželství, je zatím momentálně Tchajwan. Tamní ústavní soud rozhodl, že je neústavní, aby gay a lesbické páry nemohly uzavřít sňatek, když to v případě párů tvořených mužem a ženou jde. V případě, že nebude tato nespravedlnost odstraněná z iniciativy politiků, pak bude gay a lesbické manželství legální uplynutím lhůty, tedy od května 2019.

Izrael umožňuje gay a lesbickým párům žít v neregistrovaném soužití a uznává jejich sňatky uzavřené v zahraničí. Zahraniční gay a lesbické manželství uznává také postsovětská Arménie, ačkoliv má ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy. Určité právní uznání gay a lesbických svazků nabízejí některá japonská a čínská města a regiony.

Ve Vietnamu mohou gay a lesbické páry uzavřít manželství, ale bez právních následků.

Titulní foto: © Depositphotos.com/Tempusfugit1980

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

1 názor ke článku

28. 04. 2018 v 13:21Off-line Ellvin  (23/183/81)
Dobré vědět :-D že někde ve vzdálené zemi se chystá zákon o registrovaném partnerství xD
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload