Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Filipínský nejvyšší soud rozhodne o gay a lesbickém manželství

Katolické Filipíny mají našlápnuto k legalizaci sňatků pro gay a lesbické páry. Tamní nejvyšší soud se začal zabývat kauzou LGBT+ aktivisty a právníka Jesus Falcise, který napadl filipínský zákon o rodině, podle něhož je manželství zvláštní smlouvou stvrzující trvalý svazek muže a ženy.

Podle Falcise je zákonné pojetí občanských sňatků jako svazku muže a ženy v jasném rozporu s ústavou garantovaným právem na život a svobodu a na rovné zacházení. Proti jsou tradičně náboženští představitelé, kteří mají na Filipínách silnou autoritu, ale Falcis argumentuje, že manželství uzavíraná před státním orgánem nemají v sekulárním státě s náboženstvím nic společného.

„Dovoluji si připomenout, že je tady řeč pouze o občanských sňatcích. Pokud jde o církevní sňatky, tak tam zůstane každé náboženské organizaci zachována plná svoboda rozhodnout se, jak se k tomuto postaví,“ řekl Falcis britskému deníku The Guardian.

Jako důvod své žaloby uvádí Falcis případ gay páru Cresencia Agbayaniho a Marlona Felipa, kteří jsou z pohledu zákona vnímáni jako cizí lidé, ačkoli spolu žijí už 12 let. Filipínští zákonodárci dosud nepřijali žádný zákon, který by jim přiznával právní status.

Případ z roku 2015 s vnitrostátní i mezinárodní podporou

Jesus Falcis napadl filipínský zákon o rodině pro neústavnost článků 1 a 2, které zakazují gay a lesbickým párům uzavřít manželství, a článků 46 (4) a 55 (6), podle nichž je jiná sexuální orientace jednoho z manželů zákonným důvodem k rozvodu. Podpory se mu dostalo jak ze strany tamních LGBT+ organizací, univerzit a dokonce i prezidenta, tak i vyspělých liberálních demokracií celého světa – Francie, Velké Británie, Kanady, Itálie, Nizozemska, Austrálie a Nového Zélandu.

Přestože na Filipínách není legální manželství, ani registrované partnerství gay a lesbických párů, tak nezákonná Komunistická strana Filipín a její militaristická organizace Armáda nového lidu na svých ovládaných územích běžně sezdávají gay a lesbické páry.

Katolická církev, k níž se hlásí 82,9 % Filipínců a Filipínek, odmítá manželství gay a lesbických párů a aktivně vyzývá tamní politiky, aby hlasovali proti jeho legalizaci, a aby se nezúčastňovali svatebních obřadů tohoto typu. K lidem s jinou sexuální orientací nebo genderovou identitou je podle ní potřeba přistupovat s maximálním citem a vstřícností, ale nestavět jejich svazky na úroveň tradičního manželství.

Filipíny jsou na asijské poměry obecně řazeny spíše mezi gay friendly země v porovnání s Malajsií a Singapurem, kde je praktikovaná homosexualita trestná.

Titulní foto: © Depositphotos.com/actualtime

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

1 názor ke článku

22. 12. 2021 v 11:15Off-line Tuxedo33  (46/-/-)
Velice krasny par!
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload