Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Kdy zavede Švýcarsko manželství pro všechny? Možná později než Česká republika

Společně s Itálií patří Švýcarsko mezi poslední země bývalého Západního bloku, které ještě nelegalizovaly sňatky gay a lesbických párů. Z toho také vystává otázka, kdy tak učiní, a zda to bude dřív, nebo později, než u nás.

Vzhledem k tomu, že se u Švýcarů poměrně obtížně prosazovalo i volební právo žen, nelze s jistotou konstatovat, že by to tak nemuselo být i s manželstvím pro všechny. Švýcarky mohou volit na federální úrovni až od roku 1972 a na kantonální až od roku 1990, a to nikoli z politické, ale soudní vůle.

Nejen Švýcarsko, ale i Itálie, patří mezi konzervativnější část západních zemí, a proto lze předvídat, že bychom je mohli v prosazování sňatků pro gay a lesbické páry předhonit podobně, jako tomu bylo s registrovaným partnerstvím, které je ve Švýcarsku legální od roku 2007, a v Itálii až od roku 2016, a to i díky rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v kauze Oliari a další proti Itálii, předhonit.

Švýcarsko a LGBT+ práva

Švýcarsko jako takové je založené na tradici přímé demokracie a lidových iniciativ, kdy je občan chápán jako držitel státní moci, který jí zákonodárcům (reprezentantům) pouze propůjčuje. Většina zákonů se schvaluje v referendu, které je v případě změn ústavy povinné, a v případě běžných zákonů dobrovolné za splnění určitých zákonných podmínek – získání určitého počtu podpisů, případně souhlas určitého počtu kantonů.

Tak tomu bylo i v případě registrovaného partnerství, které v referendu konaném 5. června 2005 podpořilo 58 % Švýcarů a Švýcarek. Švýcarský zákon o registrovaném partnerství garantuje gay a lesbickým párům téměř stejná práva a povinnosti, jako mají manželé, vyjma společného osvojování dětí (přiosvojení je legální od letošního roku) a snadného získávání občanství pro zahraniční partnery švýcarských občanů.

Spory o ústavu

Jak už bylo nastíněno, tak Švýcarsko je velmi specifická a v lecčems konzervativní země. Jako jediné ze západního bloku koketovalo s myšlenkou ústavní definice manželství jako svazku muže a ženy, kterou u nás navrhlo 37 poslanců ihned krátce po předložení návrhu zákona o manželství pro všechny.

Začalo to v roce 2011, kdy Křesťanskodemokratická lidová strana CVP/PDC přišla s lidovou iniciativou „Für Ehe und Familie – gegen heiratstrafe“, v překladu „Za manželství a rodinu – stop útokům na manželství“, požadující ústavní změnu, která by definovala manželství jako jedinečný svazek muže a ženy.

Příslušné referendum se po nasbírání povinného počtu podpisů konalo 28. února 2016. Ústavní zákaz manželství pro všechny odmítla těsná většina švýcarských voličů – 50,8 %. Stačilo málo a Švýcaři se mohli stát první západní zemí s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy.

Nicméně spolu s výše uvedenou iniciativou probíhá také jiná, a ta usiluje o přijetí ústavní změny, která bude garantovat rovnost v manželství, respektive jeho přístupnost i pro gay a lesbické páry.

Zpracováním příslušného návrhu zákona a všech souvisejících změn je pověřen parlamentní výbor pro právní záležitosti, který by tak měl učinit do léta 2019 s tím, že by pak proběhlo referendum, kde ale na rozdíl od Irska a Austrálie není taková jistota, že projde.

Titulní foto: en.wikipedia.orgcs.wikipedia.org

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

3 názory ke článku

03. 07. 2018 v 14:35Off-line Betonica  (39/191/93)
Jak kdyby to nebylo jedno. Cesko nepotrebuje soutezit. A nepotrebuje to ani zadna jina zeme.
Souhlasím - 9   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 07. 2018 v 12:36Off-line Fermin  (30/176/63)
Potřebuje. Čím dřív to zavede, tím lépe bude vnímáno v mezinárodním kontextu.
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
08. 11. 2021 v 15:06Off-line Waioleta  (50/-/-)
No někdo by se měl zamyslet zda má vůbec budoucnost svazky muž žena když my tu spíš vevodíme co se týče rozvodů a jinych deliktů k tomu spjatých
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload