Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Registrované partnerství uzavřelo v ČR téměř 3 000 párů. Homosexuální páry jsou mnohem stabilnější než heterosexuální!

V červenci 2006 umožnila Česká republika gay a lesbickým párům uzavírat registrované partnerství. Za celých 12 let jeho existence využilo této možnosti celkem 2 950 párů, z toho 1 880 mužských a 1 070 ženských

Přestože do registrovaného partnerství vstupuje stále více gayů než leseb, rozdíl se v porovnání s předchozími lety snižuje. Tento trend lze zaznamenat od června 2016, kdy Ústavní soud zrušil zákaz adopcí pro registrované partnery. Dalo by se tedy spekulovat, že se lesbické páry zezačátku bály úředně stvrdit svůj svazek, protože by tím přišly o možnost založit rodinu.

Nejvíc registrovaných partnerství se tradičně uzavírá v Praze, která má nejvíce obyvatel. Dále pak ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Naopak nejmenší zájem o registrované partnerství je na Vysočině a ve Zlínském kraji.

„Rozvodost“ menší než u manželství

Registrovaná partnerství mají také ve srovnání s manželstvím nižší míru rozpadu. Pouze 423 párů (tedy 14,34 %) využilo možnosti zrušení partnerství. Naproti tomu manželství heterosexuálních párů má dle Českého statistického úřadu rozvodovost 45,2 % (v roce 2016).

Registrované partnerství není manželství

Přestože si část veřejnosti myslí, že je registrované partnerství jakýmsi ekvivalentem ke klasickému manželství, případně že jsou rozdíly zanedbatelné, není tomu tak.

Registrovaní partneři nemají nárok na vdovský, či vdovecký důchod, nevzniká jim společné jmění, partnerství mohou uzavřít pouze na vybraných krajských úřadech bez práva na svatební obřad (registrované partnerství je chápáno pouze jako úřední akt) a beze svědků a nemohou si společně osvojit dítě.

Ačkoliv Ústavní soud zrušil v červnu 2016 zákaz adopce dětí registrovanými osobami, nebyla ještě zcela vyřešené právní postavení dětí vyrůstajících v gay a lesbických rodinách. Český právní řád neumožňuje, aby mělo dítě v rodném listě zapsané dva rodiče stejného pohlaví. Pokud si registrovaný gay/registrovaná lesba adoptuje dítě, jeho nebo její partner nebude mít ke společně vychovávanému dítěti žádný právní vztah. Pokud například zemře, dítě po něm nebude moct brát sirotčí důchod.

Jsme fér chce legalizovat gay manželství

V současné době běží kampaň Jsme fér za legalizaci občanských sňatků pro gay a lesbické páry. Petici za manželství pro všechny, tedy i pro gaye a lesby podepsalo 70 tisíc lidí. Příslušný návrh novely občanského zákoníku, který by umožnil gay a lesbickým párům uzavřít manželství, předložila skupina 46 poslanců napříč celým politickým spektrem, vyjma ODS, SPD a KDU-ČSL. Jiná skupina poslanců naopak navrhla, aby bylo manželství ústavně definované jako svazek muže a ženy podobně, jako je tomu třeba na Slovensku, či v Polsku. Ústavní novely nicméně potřebují podporu 120 poslanců.

Manželství gayů a leseb už legalizovalo 26 zemí. První bylo v roce 2001 Nizozemsko následované v roce 2003 Belgií a v roce 2005 Španělskem.

Jsme fér: Vláda ČR brzy projedná návrh zákona o manželstvích pro gaye a lesby

46 českých poslanců ze šesti stran chce uzákonit plnohodnotné manželství pro gaye a lesby

Přelomový krok: Český Ústavní soud uznal rodičovství dvou gayů

Titulní foto: © Depositphotos.com/creatista

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

6 názorů ke článku

08. 08. 2018 v 07:22Off-line filip.2580  (52/174/73)
My měli úplně normální obřad včetně svědků v obřadní síni města Kladna. Tvrzení že je RP bez práva na svatební obřad je tedy poněkud mimo realitu
08. 08. 2018 v 11:21Off-line Fermin  (28/176/63)
filip.2580 - To, že vám kladenská matrika vyšla vstříc je sice hezké, ale všude to tak být nemusí. Záleží pouze na dobré vůli konkrétních úřadů. Byly zaznamenány i případy, kdy probíhala registrace jako výdej nového pasu, či občanky. https://www.jsmefer.cz/anicka_a_klara
08. 08. 2018 v 22:52Off-line igy  (37/173/81)
Filipe, a ti svědkové tam je byli do počtu a nebo se i někam podepisovali? A co řečník, byl to starosta nebo tam byla jenom úřednice na podepsání papíru a řečníka jste si museli zajistit sami?
My jsme měli "obřad" na pražské staroměstské radnici, ale byla tam jen úřednice a proslov dělal kamarád. A rodina a kamarádi se dívali, ale žádný funkční svědek nebyl. K čemu taky.
09. 08. 2018 v 06:59Off-line filip.2580  (52/174/73)
Igy, svědkové podepisovali protokol, úplně stejný jako na normální svatbě, proslov měla matrikářka, a v podstatě vše bylo stejné jako hetero svatba před námi, kterou vedla úplně stejná matrikářka, jako všechny svatby ten den. Netvrdím že je to tak všude, píšu jak jsme to měli my. Když jsem si vyzvedával na radnici žádost, tak jsme o tom zda bude či nebude obřad ani nemluvili. Matrikářka to tak nějak brala jako automatické. Probírali jsme jen detaily typu hudba, přípitek atd. Každopádně za nás mohu Kladenský magistrát jen doporučit.
09. 08. 2018 v 14:44Off-line Fermin  (28/176/63)
filip.2580 - Na kladenské matrice oddává paní Jaroslava Vrňáková, která je oblíbenkyní všech gay a lesbických párů, a která to dělá s velkou radostí. Mimochodem také podpořila kampaň "Jsme fér".
09. 08. 2018 v 14:47Off-line Fermin  (28/176/63)
Ale jinak co vím, tak nám většina úřadů vychází vstříc. Co ale vím, tak je zde nerovné zacházení, když se chceme nechat oddat mimo matriku. Některé kraje, třeba Ústecký, za to chtějí víc peněz. Nějak ale v této věci zasahovala omdusmanka, aby kraje sjednotily výkon i poplatky.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2022 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload