Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Kostarický nejvyšší soud podpořil manželství pro všechny. Gratulujeme!

Kostarika se do 18 měsíců stane 27. zemí na světě a 1. zemí v kontinentální Střední Americe, která otevřela institut manželství gay a lesbickým párům. Tamní nejvyšší soud totiž rozhodl, že zákony zakazující sňatky gay a lesbických párů jsou protiústavní.

Podobně, jako je tomu v případě Rakouska a Tchajwanu, má i kostarická vláda na výběr, zda legalizuje manželství gayů a leseb dřív, anebo počká, až se stane právní skutečností uplynutím doby. V Rakousku se gayové a lesby budou moct brát od 1. ledna příštího roku a na Tchajwanu od 24. května 2019.

Ačkoliv je v kostarickém parlamentu silný odpor proti legalizaci sňatků pro gay a lesbické páry z řad evangelikálů, tak nově zvolený kostarický prezident Alvarado Quesada rozhodnutí kostarického nejvyššího soudu uvítal. Quesada by dokonce byl radši, kdyby se sňatky gay a lesbických párů uzákonily ještě před uplynutím lhůty.

Gayové a lesby žijící na Kostarice mohou svůj svazek za stávající právní úpravy stvrdit prostřednictvím institutu neregistrovaného „de facto“ soužití na psí knížku, které jim garantuje pouze limitovaná práva a povinnosti. Pohlavní styk mezi lidmi téhož pohlaví byl dekriminalizován v roce 1971.

Práva sexuálních menšin jako předvolební téma?

LGBT+ lidská práva hrála významnou roli v kostarických prezidentských volbách v souvislosti s rozhodnutím Meziamerického soudu pro liská práva – IACHR, podle něhož jsou všechny smluvní státy Americké úmluvy o ochraně lidských práv a a základních svobod zavázány k legalizaci manželství pro gay a lesbické páry. Na IACHR ostatně odkazoval i kostarický nejvyšší soud. Jedná se o celkem 16 latinskoamerických zemí.

V reakci na to se evangelickému prezidentskému kandidátovi Fabriciovi Alvaradovi Muňozovi podařilo postoupit do závěrečného klání o prezidentské křeslo, a to díky aktivní podpoře agresivní kampaně proti manželství pro všechny, která se snažila přimět kostarickou vládu, aby nerespektovala rozhodnutí IACHR.

Ve druhém kole prezidentských voleb byl však Fabricio Alvarado Muňoz poražen centristickým kandidátem Carlem Alvaradem Quesadem, kterého volilo 60,59 % Kostaričanů a Kostaričanek.

Titulní foto: © Depositphotos.com/actualtime

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

Názory ke článku

Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload