Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Odpůrci manželství gayů a leseb v Severním Irsku vzdávají svůj boj. Manželství pro všechny je na dosah!

Předsedkyně Demokratické unionistické strany Arlene Fosterová, která byla dlouhodobým odpůrcem legalizace manželství gayů a leseb v Severním Irsku, vzdává svůj boj. Ačkoliv se jí myšlenka manželství pro všechny zajídá, počítá s tím, že nové složení Shromáždění Severního Irska takový zákon podpoří. Současné rozložení politických sil totiž neumožňuje DUP dál uplatňovat právo „petition of concern“.

Na otázku ohledně dalšího vývoje v jediné zemi Spojeného království, kde mohou gayové a lesby zatím uzavírat pouze registrované partnerství, odpověděla Fosterová levicovému novináři Owenu Jonesovi během rozhovoru při příležitosti konference Konzervativní strany v Birminghamu.

Přestože Fosterová souhlasí s tím, že láska je jenom jedna, manželství pro ni zůstává svazkem muže a ženy. Na druhou stranu ale uznala, že většina obyvatel Severního Irska s jejím postojem nesouhlasí, a že by na to měl parlament reagovat.

Dosud využívali unionisté, kteří jsou tradičními odpůrci legalizace manželství gayů a leseb, svého práva „petiton of concern“, díky němuž se jim podařilo zablokovat parlamentem přijaté zákony o gay a lesbických sňatcích.

Anglie a Wales legalizovaly manželství pro gay a lesbické páry v roce 2013 za podpory konzervativního premiéra Davida Camerona. „Manželství pro gaye a lesby podporuji, protože jsem konzervativní“, řekl Cameron na konferenci Konzervativní strany v roce 2011.

Následující rok se přidalo Skotsko. Tím, že v Severním Irsku nemohou gay a lesbické páry uzavřít manželství, nelze zrušit celostátní zákon o registrovaném partnerství, o jehož omezení na páry stejného pohlaví se vedly dlouhodobé spory.

Britský nejvyšší soud pak následně rozhodl, že je diskriminační, aby heterosexuální páry nemohly uzavírat registrované partnerství.

V Anglii a Walesu panuje růžová nálada. Ode dneška mohou gayové uzavírat sňatky

Severoirská politická strana DUP stále odmítá homosexuální manželství

Titulní foto: © Depositphotos.com/olly18

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

2 názory ke článku

06. 10. 2018 v 10:10Off-line Onlip  (60/180/84)
V době, kdy se rozvádí polovina tradičních manželství, není nic přirozenějšího než dát prostor jinému modelu soužití.
07. 10. 2018 v 22:37Off-line Firedog  (23/175/70)
jn :D
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2023 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload