Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Poslankyně Radka Maxová: „Doufám, že novela na uzákonění manželství pro gaye a lesby projde“

Ve středu zamíří do sněmovny návrh zákona o manželství pro gaye a lesby. Ještě před tím jsme se proto potkali s poslankyní Radkou Maxovou (ANO), která je jeho předkladatelkou spolu s dalšími 45 poslanci napříč politickými stranami. Zeptali jsme se jí, jaké vidí šance na přijetí této novely občanského zákoníku a proč se rozhodla hájit práva gayů a leseb.

Co Vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla takto aktivně hájit LGBT+ lidská práva?

Před pěti lety jsem byla oslovená se žádostí o předložení návrhu zákona o přiosvojení v rámci registrovaného partnerství, ačkoliv jsem na to neměla jednoznačný názor. A tak jsem dala důraz na postoj svého okolí, hlavně mladé generace, která mě přesvědčila, že se jedná o správnou cestu.

Myslíte si, že novela občanského zákoníku má v Poslanecké sněmovně šanci? Na rozdíl od protinávrhu jí stačí pouze prostá většina

Předpokládám, že diskuze na toto téma nebude zrovna nejkratší. Probírat se budou určité argumenty, včetně dopadů v praktickém životě. Stále však doufám, že ta novela má šanci projít, protože je spousta poslanců nerozhodnutých, a protože se čeká na jasné argumenty pro i proti. Za mě je třeba se zaměřit právě na ty praktické přínosy toho zákona. Společnost se přeci jenom vyvíjí a mladí lidé berou gay a lesbické páry jinak, než například naši rodiče.

Jaká atmosféra panuje v Hnutí ANO ve vztahu k LGBT?

Jsem moc ráda, že první Babišova jednobarevná vláda dala kladné stanovisko k novele občanského zákoníku, což bylo ostatně i našim cílem. Čili je vidět, že vrcholní představitelé Hnutí ANO jsou této změně nakloněni. Myslím si, že i druhá Babišova vláda, na níž se podílí také ČSSD, by se vzhledem k téměř stejnému složení zachovala stejně.

Co se týče poslaneckého klubu Hnutí ANO, tak zde máme různé tábory. Jedni jsou pro, druzí proti a pak tu ještě máme skupinu snažící se najít jakousi „třetí cestu“ v podobě „Nacher návrhu“ – stejná práva a povinnosti bez užívání slova „manželství“. Ale tím nedocílíme toho, co chceme. Je přeci rozdíl být registrovaná a vdaná.

Foto: Radka Maxová a Jan Fiala

Teprve před 100 lety získaly ženy v ČSR volební právo. Vidíte v tom, že by se gayové a lesby mohli brát při příležitosti tohoto významného výročí, nějakou symboliku?

Určitou symboliku zde vidím, protože kdyby určité skupiny nezačaly bojovat za svá práva, společnost by se nevyvinula a neměnila.

Jaké byly Vaše začátky v politice? Na mezinárodní úrovni jsme přeci jenom kritizováni, že máme málo žen v politice

Do politiky jsem vstoupila z několika důvodů, a to jednak kvůli svým dětem, abych měla možnost ovlivnit nejen tvorbu zákonů, ale i celou naši společnost, a pak protože jsem přesvědčená, že by v politice mělo být víc žen, a to na všech úrovních.

To, že je česká politika ryze mužskou záležitostí, je bohužel pravda, i když se na komunální úrovni v poslední době angažuje čím, dál víc žen. Češi jsou bohužel v tomto dost konzervativní a ženy to v politice bez opory v rodině nemají moc jednoduché. Je to velký zásah do osobního života.

Andrej Babiš: Vloni jsem byl na klučičí svatbě a mezi gayi mám spoustu přátel

Duel Jaromíra Soukupa: Petr Fiala z ODS nechce gayům povolit adopci dětí, Andrej Babiš s adopcemi problém nemá

Titulní foto: ct24.ceskatelevize.cz

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

3 názory ke článku

30. 10. 2018 v 14:07Off-line ellvin  (22/183/81)
To jim nestačí to registrované partnerství?!
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 12  Nahlásit
30. 10. 2018 v 14:59Off-line Fermin  (29/176/63)
ellvin - Jim, snad i jednou případně Tobě, pokud nechceš celý život ztratit v darkrommech, a pokud chceš mít jednou jistotu, že Tvůj protějšek bude po Tvé smrti zabezpečený formou vdovského/vdoveckého důchodu. Nevidím jediný důvod, proč by nám mělo stačit nějaké registrované partnerství. Stejná práva a stejné povinnosti, jako mají heterosexuálové, včetně stejného pojmenování našich svazků. Nic víc, nic míň. Absolutně na nikom to nemůže zanechat žádné šrámy na duši. Kdyby většina našich politiků měla pět pohromadě, tak to prostě odklepne, a nebude se tím dál zabývat. Jenomže pak by ztratili své obětní beránky, na které mohou svádět svou neschopnost vést řádnou rodinnou politiku.
Souhlasím - 7   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
31. 10. 2018 v 00:54Off-line FreudToldYou  (27/179/67)
A proč že se nemohl vymyslet nový pojem? Moc dobře všichni věděli že někoho ty změny definic slov naštvou a i přesto se o to dál snažíte. Proč neudělat něco co má stejná práva ale říká se tomu jinak? Jo to byste totiž potom nemohly ukazovat na ty duševně založené lidi, kterým tyhke změny vadí, že jsou homofobní protože jim vadí že przníte jejich svátost manželskou. Jooo ty změny definic. Lidé jako ty mohou za všechny ty magory co si dnes hrají na poníky, rybičky, ptáčky a všeobecně neuznávají existenci jen pouhých dvou pohlaví. Tyhle změny k ničemu dobrému nepovedou.. akorát ten pár buzerantů co jeden druhého táhl ve všední den nahatého přes náměstí na vodítku pro psa a sral tím všechny okolo sebe se konečně může oženit/vdát? Jakej je vlastně ten správný pojem? Omužit?
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2023 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload