Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Gayové a lesby mohou v Rakousku uzavírat manželství. Ihned na Nový rok toho využil první pár

Zatímco jsme u nás slavili Den obnovy samostatného českého státu a příchod nového roku 2019, u našich jižních sousedů se kromě pití šampaňského házela také kytice, pekly koláče a zvonily svatební zvony.

První rakouský stejnopohlavní pár se totiž rozhodl využít práva, které mu počínaje 1. lednem 2019 dává nález rakouského ústavního soudu, podle něhož je neústavní, aby byla párům stejného pohlaví odepřená možnost vstupovat do manželství.

Lesbický pár Nicole Koapuniková a Daniela Paierová si svojí svatbu uspořádaly o úterní půlnoci, těsně po nabytí účinnosti soudního nálezu, ve Veldenu, v rakouské spolkové zemi Korutany. Pro obě ženy to byl symbol vyvrcholení jejich čtyřletého boje za práva gay a lesbických párů.

Svatba, nebo registrace? Každý si může vybrat

Rakousko nejprve umožnilo od roku 2010 gayům a lesbám uzavírat registrované partnerství, které jim ale dávalo pouze určitá práva a povinnosti vyplývající z manželství. Evropský soud pro lidská práva v roce 2013, v případu X a ostatní proti Rakousku nejprve rozhodl ve prospěch novely zákona o registrovaném partnerství, která by gayům a lesbám umožnila přisvojení si dítěte partnera. V lednu 2015 podpořil rakouský ústavní soud právo stejnopohlavních párů na společnou adopci děti.

V prosinci 2017 rozhodl rakouský ústavní soud, že je neústavní nadále znemožňovat heterosexuálním párům vstup do registrovaného partnerství a gay a lesbickým párům vstup do manželství. Návrh z dílny pana poslance Nachera (ANO) by tedy v rakouském právním prostředí neobstál.

Rakouská vláda složená z lidovců a svobodných řekla, že s manželstvím pro všechny (Ehe für Alle) sice nesouhlasí, ale že nález ústavního soudu respektuje. V Rakousku odteď přistoupilo na pluralistický model, kdy se všechny páry bez ohledu na pohlaví mohou svobodně rozhodovat, zda svůj svazek stvrdí svatbou, či registrací podobně, jako to má například Francie.

Titulní foto: © Depositphotos.com/DigitalMagus

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

1 názor ke článku

03. 01. 2019 v 21:06Off-line JohnnyBee  (39/185/75)
Už, aby to bylo i tady u nás (bez plua***)... O to bude větší důvod k radosti.
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload