Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 

PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Zapomněl jsi heslo?
Onload

HIV stále vzbuzuje nepřiměřené obavy. Česko kriminalizuje HIV pacienty víc než jinde na světě

Server HIV Justice Network zveřejnil zprávu o kriminalizaci HIV ve světě za uplynulé tři roky. Dle zprávy je Česko druhým nejhorším místem na světě v míře kriminalizace HIV pozitivních pacientů (5,5 případu na 1 000 diagnostikovaných pacientů). Na prvním místě žebříčku se ocitlo Bělorusko (13,9 případu na 1 000 pacientů), největší počet trestních případů byl zaznamenán v Rusku (celkem 314 stíhaných případů).

Zpráva dále konstatuje, že pokračující kriminalizace HIV přitom brání účinné prevenci a zhoršuje stigma a diskriminaci spojené s tímto onemocněním. Trestní zákon je často aplikován na základě mýtů nebo zastaralých informací o HIV a způsobu jeho přenosu.

Velká část trestních případů stíhá činy, které nepředstavují žádné nebo jen zanedbatelné riziko přenosu HIV, jakým je například nechráněný orální sex, kojení, kousání, poškrábání, plivání nebo sex bez kondomu s HIV pozitivní osobou, která má nízkou nebo dokonce nulovou virovou nálož HIV.

České soudy nejčastěji řeší případy jednání HIV pozitivních osob spočívající v nechráněném pohlavním styku. Podle českého trestního zákoníku se takové jednání obvykle posuzuje jako trestný čin šíření nakažlivé nemoci a současně obvykle také jako trestný čin těžkého ublížení na zdraví (často ve stádiu pokusu). Zejména druhý z trestných činů je velmi závažný a hrozí za něj vysoké tresty odnětí svobody.  Společným znakem téměř všech českých případů přitom je, že nikdy k žádné nákaze virem HIV nedošlo a soudy pouze posuzovaly teoretickou míru rizika nákazy.

„Policie ani soudy bohužel často neznají nebo nerespektují fakta o HIV a způsobech a pravděpodobnosti jeho přenosu,“ komentuje zprávu Jakub Tomšej, vedoucí právní poradny České společnosti AIDS pomoc.

„V zahraničí je například již několik let bráno za potvrzené, že úspěšně léčený HIV pozitivní člověk s nulovou virovou náloží je pro sexuální partnery neinfekční a nikoho nakazit nemůže. České soudy o tom zpravidla nevědí a pokud se obviněný kvalifikovaně nebrání, může být odsouzen, i když nejednal v rozporu s pokyny lékaře,“ připomíná Tomšej. 

Zatímco jiná infekční onemocnění, namátkou chřipka, na kterou každoročně zemře v Česku několik stovek lidí, se nikdy pod režim trestního stíhání za šíření nemoci nedostala, HIV stále vzbuzuje nepřiměřené obavy. Léčená HIV infekce je dnes přitom považována za chronické onemocnění, s kterým se pacienti dožívají stejně vysokého věku jako zbytek populace. 

„Na nepřiměřené užívání trestního zákona při stíhání HIV pozitivních osob v Česku upozorňujeme už delší dobu,“ říká Robert Hejzák, předseda spolku Česká společnost AIDS pomoc, který poskytuje pomoc HIV pozitivním osobám a jejich blízkým. „Jsem přesvědčen o tom, že několik lidí u nás bylo odsouzeno za něco, co se nikdy nestalo a ani stát nemohlo. Žijeme stále v zajetí předsudků z 90. let minulého století,“ uzavírá Hejzák.

Zpráva „Pokroky v spravedlnosti pro HIV pozitivní 3: Růst globálního hnutí proti kriminalizaci HIV“ (Advancing HIV Justice 3: Growing the global movement against HIV criminalisation) shrnuje výsledky dosažené v oblasti celosvětového úsilí proti kriminalizaci HIV za poslední tři roky. 

HIV Justice Network je celosvětové informační centrum hájící jednotlivce a organizace, které usilují o zastavení nepřiměřené aplikace trestního práva k trestání lidí žijících s HIV.

Titulní foto: © Depositphotos.com/belchonock

Autorem článku je Česká společnost AIDS pomoc, z. s., která vybudovala Dům světla. Nabízí praktickou pomoc HIV pozitivních občanům a bezplatné anonymní testování na HIV.
Onload

2 názory ke článku

01. 06. 2019 v 00:16Off-line Steve.D  (45/185/129)
V českém kocourkově je možné všechno.
02. 06. 2019 v 21:01Off-line luck1  (31/182/80)
HIV tedy moc nemusím. Ale klidně se kluci infikujte. Já do toho s Vámi nepůjdu :D
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2019 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload