Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Ceny beProud za rok 2018: Dva tátové, manželství pro gaye a lesby a brněnská legenda Richard Sehnal

Cenu bePROUD 2018 za počin roku, která se uděluje události, která zásadním či inovativním způsobem v uplynulém roce přispěla ke zlepšení kvality života LGBT+ lidí v Česku, si odnesla Koalice za manželství, seskupení šesti neziskových organizací stojících za kampaní Jsme fér.

Počin roku

V loňském roce se jim podařilo nasbírat bezmála 70 tisíc podpisů pod petici na uzákonění manželství pro páry stejného pohlaví, zásadně se také zasloužili o předložení poslaneckého návrhu novely občanského zákoníku, který by měl manželství gayům a lesbám otevřít.

Vedoucí koalice, Czeslaw Walek ve své řeči poděkoval tisícům lidí, kdo podepsali a desítkám lidí, které se na aktivitách Jsme fér podíleli a podílí. Poslanci sice skoro osm hodin v Poslanecké sněmovně již o návrhu novely jednali, ale stále iniciativu čekají významná hlasování, nebo, jak uvedl Walek, i podpis prezidenta. “Jsme fér dokazuje, že když se lidi spojí, tak se můžou podařit velké věci. Čeká nás a vás všechny ještě hodně práce,” tolik Walek.

Foto: Romík Filip ART pro bePROUD

Cenu předala velvyslankyně švédského království v Česku, její excelence Viktoria Li, která poskytla ceremoniálu prostory své rezidence s nádherným výhledem na pražské Staré město a Malou stranu. Ve své řeči také vzpomněla, že Švédsko ve svém zákoně o manželství v roce 2009 zkrátka zaměnilo slova svazek muže a ženy za svazek dvou lidí, aby se před zákonem docílilo úplné rovnosti. A problém byl vyřešen.

Dalšími nominovanými na počin roku 2018 byli:

  • Organizace Trans*parent za výzkum „Obavy a přání trans lidí“, jehož se zúčastnilo na 400 trans a queer osob
  • Naděžda Špatenková a Jaroslava Hasmanová Marhánková za odborné studie na téma LGBT stárnutí a seniorů a seniorek
  • Laura Henderson a Glynis Hull-Rochelle za workshopy pro queer a trans mladé lidi
  • Vydavatelství LePress za vydání dětských knih „Teď není čas na hraní“ a „Brzy ráno“.

Zviditelnění témat a života LGBT+ lidí

Za obzvláštní příspěvek ke zviditelnění témat a života LGBT+ lidí se uděluje Mediální cena bePROUD, kterou si dříve odnesli například herci Igor Chmela nebo Jan Cína či společnost HBO za produkci seriálu „Až po uši“.

Mezi letošními nominovanými byla režisérka Eva Lammelová za svůj dokument AsexuaLOVE, za odvahu a citlivosti s jakou zachytila život skupiny lidí, na kterou se (nejen v českém kontextu) v diskusi o LGBTQ+ lidech zapomíná.

Druhou nominaci večera si vysloužila organizace Trans*parent za svou neustálou snahu o zviditelňování trans témat a lidí, v roce 2018 to byl fotografický projekt na sociálních sítích: Den trans viditelnosti a #SpoluProtiTransfobii.

Cenu si nakonec odnesli tátové a novináři Michal a David Vaníčkovi za svůj vlog Dva tátové, kde zajímavým a zábavným způsobem přibližují život dvou otců s dcerami počatými náhradním mateřstvím.

Foto: Romík Filip ART pro bePROUD

Při přebírání ceny přečetli několik zpráv od sledovatelů a sledovatelek (mají jich přes 90 tisíc), jimž změnili názor na LGBT+ lidi nebo na rodičovství dvou mužů. „Myslím, že i naše mamka vás ráda sleduje a už se nebojí, že by brácha nemohl mít děti, když je bude chtít,“ přečetl jeden z tátů úryvek zprávy.

Nominované a vítěze předchozích dvou cen vybírá předsednictvo pořádající organizace PROUD z veřejných návrhů. “Na těchto cenách nejde jen o oceněné. Úžasné je, že každý rok je tolik nominací. Nemusí to být vidět, ale bez nich všech by ta cena a ocenění neexistovali a neměli by takovou hodnotu,” řekl člen výkonného výboru PROUDu Jiří Procházka, rodinný poradenský psycholog.

David a Michal Vaníčkovi: Jak se poznali? Nejprve katastrofy a trapasy, po „svatbě“ to ale bylo výrazně lepší

První český gay, který adoptoval dítě: „Všichni jsme lidi a všichni máme mít stejná práva“

David a Michal Vaníčkovi: Jak se rozhodli založit rodinu?

Celoživotní přínos LGBT+ komunitě

Poslední cena bePROUD je trochu jiná – nejsou na ni veřejné nominace a jen málokdy ji dostane někdo mimo komunitu. Uděluje se totiž za celoživotní přínos LGBT+ komunitě a v Česku, na rozdíl třeba právě od Švédska, byste těžko hledali osobnost, která není LGBT+, ale dlouhodobě se zasazuje o zrovnoprávnění.

Vítěze každý rok vybírá kolegium ceny, které je složené z předchozích držitelek a držitelů a zástupců organizací PROUD a Sdružení pro queer paměť. Držitelem pro rok 2018 se stal Richard Sehnal.

Zatímco jeho děkovný projev byl velice stručný, předávající Jiří Hromada, dlouholetý „český gay prezident“, prozradil, že již roku 1983 zorganizoval ve své garáži Richard Sehnal první setkání gayů v Brně. Čelil nevraživosti sousedů i obtěžování policií. Obzvlášť poté, co se jeho akce setkávaly s velkým zájmem. A tak se z jednorázového setkání stal následně klub Richard, který „doslova vykopal na zahradě“, jak řekl Hromada. Podnik ukončil svou činnost až předloni. Richard Sehnal také spoluzakládal organizaci Lambda Brno a v 90. letech jako jeden z mála pomáhal organizaci SOHO i finančně. Pokud má Brno LGBT+ osobnost 80. a 90. let, tak je to právě on.

Foto: Romík Filip ART pro bePROUD

Předáváním cen proveli moderátorka Ester Janečková a člen organizujícího PROUDu Zdeněk Sloboda. O zvukové podbarvení ceremoniálu se postaral barbershopový kvartet The Boaters a po skončení k poslechu, tanci a lahodnému občerstvení, které svůj švédský rukopis rozhodně nezapřelo, zahrál skvělý Live Band Milana Kroky.

Foto: Romík Filip ART pro bePROUD

Titulní foto: Romík Filip ART pro bePROUD, zdroj: TZ

Onload

2 názory ke článku

04. 06. 2019 v 23:03Off-line Steve.D  (49/185/129)
Teď to ještě dotáhnout do úplné rovnoprávnosti komunity LGBT s většinovou společností, ať se naši potomci nemusejí za Českou republiku stydět.
05. 06. 2019 v 06:41Off-line Toy  (100/178/70)
Tož tak co bych jako správné Brňák řek... Richard a jeho stejnojmenný podnik se stal navždy mým osobním coming outem. Jeho klub byl vůbec první, který jsem kdysi před hodně léty navštívil ještě jako "heterák", vlastně náhodou. V jeho klubu to pro mě všechno začalo. První kluci, první lásky. Možná právě proto, že to byl jediný podnik v Brně, který byl opravdu přátelský a do poslední chvíle i 100% levný, přesto na úrovni. Richardovi totiž nešlo ani tak o výdělek, ale o prospe***u brněnské komunity. Vždy jsem měl pocit, že všem těm klukům a holkám, nabízel něco víc než jen útočiště klubové zábavy. Když se totiž šlo každý víkend někam za zábavou, obvykle to vždy skončilo právě "U Richarda". Richard v Brně přežil až do roku 2016, kdy svůj klub definitivně uzavřel. Na jednu stranu to zřejmě nejen mě velmi mrzí, na druhou stranu jej chápu, neboť si Richard po tolika letech svůj "odpočinek" jistě zaslouží. Stále si pamatuji, jak jsem Richarda často potkával v supermarketech, jak osobně nakupuje zásoby pro svůj podnik, aby se každý kluk a holka, který se víkend co víkend k němu těšili, cítil na jeho party's dobře. Jeho párty baly výjimečné a lidi tam chodili moc rádi. Richard byl vždy velmi milý člověk a na jeho akcích to bylo vždy znát. Bohužel od té doby, co podnik uzavřel, jsem o něm neslyšel a tak trochu je mi smutno ze vzpomínek, které na něj mám. Přál bych si jednou s tímto ikonickým člověkem, posedět u dobré kávy a povídat si s ním o všech těch vzpomínkách a všem tom, co se událo za dob jeho slávy. Cena kterou obdržel je jen decentní poděkování za jeho celoživotní přínos nejen pro brněnskou LGBT komunitu. ...někdy před časem jsem v jiném příspěvku napsal: "Richard je jediný brněnský klub s tradicí, který je tady nejdéle ze všech. Nikdy nezměnil adresu, snad proto, že sídlil přímo v domě majitele. Byl také prvním porevolučním gay klubem, který byl v Brně oficiálně otevřen. Fajn vzpomínky na něj. Zavřeno od února 2016."
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload