Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Gay osobnost: George Michael, začátky a pecky skupiny Wham!

Georgios Kyriacos Panayiotou, ale světu známější pod uměleckým jménem George Michael (na obrázku vlevo), je zpěvák, skladatel a producent s řeckým kořenem. V této první části článku si přiblížíme Georgovy začátky.

Wham!

Psal se rok 1983 a již dva roky fungující duo 18letých mladíků s řeckým a egyptsko-italským původem, Georgem Michaelem a Andrewem Ridgeleyem, poprvé zaútočilo na britskou scénu se svým debudovým albem Fantastic, a to rovnou na pozici 1 v britské Top 10 charts.

Album, kterým se dvojce odprezentovala jako „ti rebelové z ulice v kožených bundách“ a ve kterém skladby vynikají svým agresivním (leč stále silně popovým) podtextem – zejména Wham Rap! (Enjoy What You Do?) se může zdát na dnešní poměry legrační, především díky faktu, že těmto „klukům“ lze drsňácký image jen těžko věřit.

A tak o Fantastic nelze říct, že by bylo dobrým albem, ale je přinejmenším zábavné, což sice určitě záměrem nebylo, ale zase je to důkaz o Georgeově kariérní vyspělosti.

Co se videoklipů ke zmíněnému albu týče, lze je opět považovat za drsňácko-úsměvné, ba víc než to. V klipech vidíme mladičkého George máchajícího rukama všude kolem, vidíme jeho šibalsky zamračené čelo, křečovité taneční kreace s našpulenými rty, a hlavně je tu ta kožená bunda.

Za paradoxní můžeme považovat video ke Club Tropicana. George zde pokukuje po spoře oděných slečnách, se zájmem mladého, zapáleného proutníka. A to už mu nevěří vůbec nikdo.

Poté už to ale přišlo jen ve velkém stylu. Již v samotném názvu druhého alba „Make It Big“ je příslib velkoleposti. Z alba vzešly megahity „Wake Me Before You Go-Go“, „Everything She Wants“, ale také „Freedom“ a „Faith“.

Zbytek písní na „placce“ jsou „do počtu“. Make It Big zbouralo až zaoceánskou americkou hitparádu, kde se zmiňované písně dlouhodobě umístily opět na prvních příčkách.

Wake Me Before You Go-Go

Bylo nanejvýš zvláštní, jak v 80. letech nikomu nepřišlo divné, když kapela vystoupila s klipem k již zmiňované Wake Me Before You Go-Go, kde se nosí proklatě nízké šortky, žluté rukavičky bez prstů, vytrhané obočí, lesk na rtech, a nakonec – na triku (zcela mimo) potisk CHOOSE LIFE (jednalo se o protidrogovou kampaň).

Nikdo to nepovažoval za byť jen malý projev homosexuality, která z klipu sálá na nejvyšší úrovni. Nikdo to v podstatě ani neznal, protože do té doby se žádná jiná kapela tímto způsobem neprezentovala (dobrá – pomineme Village People, která útočila na vyzrálé gaye ;).

Ve své podstatě je song spolu s videoklipem natolik stupidní, že právě a jenom v jeho stupiditě je jeho síla. Zajímavý je rovněž vznik samotného názvu písně. Kdo se pozastavil nad překladovým nesmyslem („Vzbuď mě, než půjdeš-půjdeš“), ten může být po právu lehce zmaten.

Název totiž vznikl v podstatě překlepem, kdy Ridgeley („ten druhý“ zpěvák z Wham!, co si vlastně nikdy nic moc nezazpíval) napsal rodičům na kus papíru vzkaz „wake me up up before you go go“. V momentě, kdy omylem napsal „up“ dvakrát, rozhodl se tuto chybu napravit tak, že i k samotnému „go“ přidal další „go“.

George Michael se potom naplno tímto omylem nechal inspirovat a stvořil tak chytlavou melodii k úspěšnému hitu.

Album Music from the Edge of Heaven

Z posledního studiového alba „Music from the Edge of Heaven“, které je navíc sympaticky rozděleno na Hot Side a Cool Side, stojí za zmínku pouze hudební titul „Last Christmas“ na Cool Side.

Navzdory značnému gay-působení hlavních protagonistů chtěli být Wham! chápány jako kapela, která je nová, módní a která jde s dobou.

Kdo neviděl klip ke zdánlivě nekonečné Last Christmas, nemůže tvrdit, že by se nejednalo o typické zobrazení vztahového problému mezi ženou a mužem (přičemž nás může stále uvádět v údiv, jak tehdejší ženy mohly být tak naivní a ignorovat tak typického gaye).

Skupina působila na scéně po dobu pěti let, za kterou prodala téměř 20 milionů alb a 15 milionů singlů. Oficiální konec kapely byl dovršen v rámci posledního, emocemi překypůjícího koncertu, jež se konal 28. června 1986 na Webley Stadionu v Anglii a trval 8 hodin.

Osud Andrewa Ridgeleyho

Co se osudu Andrewa Ridgeleyho týče, chlapec neskončil nikterak slavně. Zkoušel to se surfem, závodil s formulí, sólově zpíval, ale nic s valným úspěchem.

George začal vynikat

Zato George začal tehdy coby samostatná osobnost vynikat. O svém působení v kapele se na veřejnosti projevuje negativně a pohrdá zejména repertoárem prvního alba Fantastic.

Oproti zacílení Wham!, které bylo primárně určeno mladým posluchačkám, se setkáváme s trochu serióznějším, prvním sólovým hitem Careless Whisper.

Vcelku slušný hit, navzdory faktu, že byl napsán v autobuse ještě 3 roky před jeho zveřejněním. Tehdy George jako 17letý školák, přivydělávající si v kině jako uvaděč, neboli „ten člověk, co stojí ve dveřích“. Ale o sólové dráze si povíme až příště v dalším článku.

Foto: youtube.com

Autor článku miluje focení, hudbu osmdesátých let a plnými doušky si užívá provozování Laser Game.
Onload

6 názorů ke článku

11. 10. 2012 v 22:34Off-line Sorbonne  (54/200/100)
vynikající ...
15. 10. 2012 v 21:36Off-line RulesOfAttraction  (35/-/-)
Georges rules!
28. 12. 2016 v 01:36Off-line Powlusik  (37/179/69)
/Dnešní dojem jejich homosexuality mohl být jen rozpustilou částečnou zženštilostí. Mladým se to líbilo, zase něco nového! V klipech se oba zpěváci po sobě až tak neplazí. Konečně dívky jim asi padali k nohám, mohli si snad i užívat. Zda byli opravdu gayové, to by mohl dokázat jen někdo z jejich důvěrné blízkosti.
George - typově jeho normal; Andrew - oči skoro Paula McCartnyho. :-)

Ale nechat Georga umřít skoro hned po padesátce - to je Boží podraz!!
15. 04. 2021 v 10:00Off-line Mikaela  (49/176/60)
Sice je fakt že nikde se o tom nepsalo i když jeho jsem měla za Romea všech dívek ale měl svůj styl a na něm se mě to líbylo
10. 03. 2022 v 07:00Off-line Waioleta  (50/-/-)
Dnes jen málo kdo ho uvidí na hudebních kanaléch hold je už jen legendou
12. 12. 2022 v 15:29Off-line Mikaela  (49/176/60)
Ale jeho vánoční song se hraje dál a zahřeje to na duši kdo by takovou romantiku by nechtěl zažít
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload