Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

„Neptej se a nemluv“ na HBO: Zvláštní historie zákona, kvůli kterému armáda USA propustila přes deset tisíc gay vojáků

Historie stovky let nazpět dokazuje, že gayové byli vždy součástí armád. Až s příchodem druhé světové války nastal zlom, kdy byli homosexuálové odmítáni kvůli údajné zženštilosti, slabosti a narušování morálky. Dalších několik desítek let platilo – pokud jste o sobě řekli, že jste gay, z armády vás vyloučili.

Americký prezident Bill Clinton to chtěl na počátku svého funkčního období změnit, ale Kongres byl zásadně proti. 30. 11. 1993 přišel tedy alespoň s kompromisním zákonem „Neptej se a nemluv“ (Don't Ask, Don't Tell), který se však minul účinku.

Po přijetí zákona nastaly hony na gaye a lesby v americké armádě. Rok od roku se zvyšovaly počty vojáků, kteří přestali sloužit. Mezi lety 1994 až 2003 armáda propustila 54 gay znalců arabského jazyka

V televizním dokumentu HBO dále zaznívá, že překladatelé našli v arabských textech zmínky o plánovaném útoku, a to pouhé dva dny po útoku na Světové obchodní centrum a další americké cíle. Překladatelů z arabštiny býlo málo, takže dokumenty od tajné služby nestíhali překládat.

Americká armáda kvůli homosexualitě propustila za celou dobu přes deset tisíc vojáků, přitom do jejich výcviku investovala stovky milionů dolarů.

V roce 2008 se gayové a lesby vrátili jako téma prezidentské volební kampaně Baracka Obamy. „Opakuji, že to nedává smysl. Proč bychom neměli chtít schopné muže a ženy, kteří jsou ochotni za se za nás obětovat?“ prohlásil na jejich podporu. Zákon byl nakonec po dlouhých diskuzích zrušen 20. 9. 2011, což umožnilo poprvé v dějinách homosexuálním vojákům otevřeně sloužit v armádě USA.

Dokument „Zvláštní historie zákona Neptej se – nemluv“ (The Strange History of Don't Ask, Don't Tell) můžete zhlédnout s českými titulky na HBO GO.

Titulní foto: © Depositphotos.com/artofphoto

Onload

1 názor ke článku

28. 01. 2021 v 19:01Off-line Juno  (65/175/75)
No a pan Trump bývalí prezident USA to zase vrátil zpět jak to bylo před Obamou.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2021 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload