Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Petr Ludwig bije na poplach: „Vycházejte jen v nejnutnějších případech, neshlukujte se a roušky noste i venku“

Petr Ludwig, český publicista a majitel vzdělávací společnosti GrowJOB, vyzývá všechny, aby omezili vycházení ven. Onemocnění COVID-19 se věnuje už od prvopočátku, kdy se na přelomu roku objevila v Číně. Velmi aktivní byl v jarní první vlně nemoci, kdy se jako jeden z prvních zasadil o nošení roušek na veřejnosti.

V nejnovějším příspěvku na Facebooku doslova zmiňuje, že se bojí psát prognózu vývoje nemoci na další tři týdny. Dle jeho slov nás čeká kolaps nemocnic i nárůst zemřelých. Svá slova doplňuje o prognózy z dřívějších týdnů, které mu vyšly. „Prosím tentokrát mi věřte,“ žádá všechny.

Co nás dle jeho prognózy čeká a co bychom měli dělat?

Přátelé, tohle bude nejdůležitější příspěvek za celého půl roku. Vzpomínáte si, jak jsem 20.9. nasdílel prognózu vývoje počtu hospitalizací? Tak jsem se opravdu přesně na dny trefil.

Moje prognóza byla:

- 27. 9. 2020 bude kolem 800 - 1 000 hospitalizací. (Nastalo o 1 den dříve) 
- 6. 10. 2020 bude kolem 1 600 - 2 000 hospitalizací. (Nastalo o 1 den později)
- 15. 10. 2020 bude kolem 2 400 - 4 000 hospitalizací. (Nastalo dokonce o 3 dny dříve)

Dnes 14. 10. 2020 dopoledne máme již 2 503 hospitalizací, jen za pondělí přibylo téměř 400. Exponenciálně roste i počet lidí v kritickém stavu (takže se to nedá odbít argumentem, že jsou tam nějací lidé zbytečně). Do toho exponenciálně roste počet nemocných zdravotníků.

Mnoho lidí mi tenkrát psalo, že jsem mimo, že plaším, schytal jsem mnoho urážek, výhružek a jeden pán se se mnou i vsadil (vyhrál jsem lahev vína, hurá)...

Lidé, a to i jinak skvělí lékaři, totiž intuitivně v prognózách selhávají. Běžně to neříkám, ale mám vystudované informační a datové vědy, specializace modelování a simulace komplexních systému (což je například i epidemie). Základ úspěšné prognózy je potlačit intuitivní lineární pohled a věřit číslům a exponenciále.

Bojím se vám napsat prognózu na další 3 týdny, ale musím to udělat:

1) Kolaps nemocnic – malé v horizontu dní, velké v horizontu týdnů. Významné omezení péče pro všechny pacienty.

2) Počet úmrtí do konce roku 5.000-15.000 lidí, a to je spíše optimistická varianta. Lidé bohužel budou umírat o samotě, na chodbách nemocnic a bez patřičné péče. Lékaři budou rozhodovat o osudu lidí podle věku, jak se dělo v Itálii.

3) Ve světě bude známý Wu Chan, Bergamo, New York a Česká republika. Problém je, že český scénář může být ještě horší než italský či newyorský, protože mnoho lidí stále riziko popírá, a tedy bude ohromný problém prosazovat dodržování nařízení.

Vím, máte pocit, že Petr zase plaší. Vzpomeňte si ale, že jste ho možná měli i při té minulé prognóze. Teď je potřeba překonat intuitivní pohled. Omlouvám se, ale selský rozum ani Vysoká škola života na exponenciálu nefunguje.

Teď je jediná priorita co nejdříve a co nejtvrdším způsobem srazit R a ulevit náporu nemocnicím.

Co musíme jako jednotlivci udělat:

1) Osobní lockdown #StayAtHome. Nečekejte na vládu, než nařídí zákaz vycházení. Vycházejte jen v nejnutnějších případech. Neshlukujte se.

2) #RouškyVšem 2.0 - Pokud musíte výjimečně ven, nevycházejte ven bez roušky. Roušky už měly bát povinně i venku (snad vyjma lesa). Opět nečekejte, až to nařídí vláda. E-rouška ani mytí rukou nás nespasí, vir se šíří hlavně kapénkami a ty je třeba zastavit buď vzdáleností, nebo kusem látky.

Víme z mnoha analýz a studií že kombinace 1) a 2) je pro potlačení epidemie neúčinnější.

Co by ideálně měla udělat vláda:

1) Zavést co nejdříve lockdown a začít pravidla opravdu vymáhat. Čím dříve lockdown přijde, tím bude kratší. Pokud ho vláda bude odkládat, tak bude delší, a i zásah do ekonomiky bude horší.

2) Zavést roušky povinně venku, bez diskuse a naprostým minimem výjimek (Češi výjimky zásadně zneužívají).

3) Začít urychleně stavět vojenské nemocnice. Připravit volné haly a podzemní parkoviště na vytvoření improvizovaných nemocničních prostor.

4) Požádat o zásadní pomoc ostatní státy, a to až daleko, že požádat o poskytnutí jejich armádní nemocnice. Německo je na tom násobně lépe, a i kdyby začalo růst jako my, jsme měsíc před nimi.

Opravdu nechci strašit a vyvolávat paniku. Tohle je realita s pravděpodobností hraničící s jistotou. Prosím tentokrát mi věřte...

COVID a kritické myšlení: Vzniká proti COVID-19 imunita?

COVID a kritické myšlení: Umírá se „na“, nebo „s“ COVID-19?

Evoluční biolog Jaroslav Flegr: 10 zásadních pravidel, jak se nenakazit COVID-19

5 zásadních tipů, jak „nechytit“ COVID-19 nebo jiné respirační onemocnění

Titulní foto: youtube.com

Onload

2 názory ke článku

14. 10. 2020 v 22:43Off-line ObcasnevPraze  (30/179/95)
tohoto k***ta neznám takže nezájem co žvatlá za sračky
Souhlasím - 5   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
22. 11. 2020 v 12:46Off-line Tommy196  (53/190/78)
Vjaceslav: na tohle vyvolávání paniky a strachu nejsou náhodou paragrafy? A nebo nikdo je nechce uplatnit. Toho Spalovače mrtvol - nevím teď, jak se ten zrzavej dochtor jmenuje - bycj nechal izolovat v jedno parku na Praze 8. Tam se na čerstvým vzduchu snad dá do kupy...
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload