Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm posouvá termín

Vzhledem k tomu, že se situace nezlepšuje tak, jak by všichni rádi uvítali, organizátoři Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm v Liberci se rozhodli stejně jako řada dalších festivalů a podobných kulturních akcí pro posun termínu. Původně květnový termín se tak mění na červnový a Anifilm se uskuteční ve dnech 22. až 27. 6. 2021. Zakoupené akreditace zůstávají v platnosti. V případě, že je nebude možné v novém termínu využít, budou festivalem odkoupeny zpět.

Jedním z hlavních důvodů změny termínu je snaha organizátorů, aby plánovaný program festivalu mohl bezpečně proběhnout, pokud možno v plném rozsahu, aby se lidé mohli účastnit festivalových projekcí, dílen, her, výstav, koncertů i divadel. Vždyť hlavním smyslem festivalů je setkávání lidí v prostoru zaplněném kulturními zážitky a bez lidí, kteří se cítí bezpečně, by kultura ztratila smysl.

Krátké filmy

A že se je na co těšit už Anifilm naznačil. Proběhl výběr filmů do většiny soutěžních kategorií. Například soutěž krátkých filmů letos nabídne 38 snímků, jimž i v dnešní nelehké době nechybí humor, i když často ironický, absurdní či černý. Patří mezi ně například Comeback Vladimira Leschiova či Affairs of the Art od Joanny Quinn.

Comeback Vladimira Leschiova (Foto: TZ)

Affairs of the Art od Joanny Quinn (Foto: TZ)

Studenské filmy

Mezi 32 vybraných studentských filmů se probojovaly i čtyři české, které potvrzují vzestup naší animace: Hrůza v tónu gramofonu studentů ze zlínské UTB a tři snímky z pražské FAMU: Rudé boty, Jsme si o smrt blíž a Mraveniště.

Kvalitní současná tvorba se představí i v kategoriích videoklipů a abstraktní a nenarativní animace. Otevřené jsou zatím stále kategorie celovečerních filmů, VR filmů a počítačových her, v nichž se také představí světová i česká animační špička.

Hrůza v tónu gramofonu (Foto: TZ)

Rudé boty (Foto: TZ)

Jsme si o smrt blíž (Foto: TZ)

Mraveniště (Foto: TZ)

„Planeta A“

Každý ročník Anifilmu pracoval v doprovodném filmovém programu s hlavním tématem a letos se tato festivalová část nazvaná Planeta A zaměří na celý svět. Země a zdejší život v jeho rozličných podobách a prostředích si totiž nezadají s fantaskními světy, které jsou obzvlášť pro médium animovaného filmu tak typické. Téma přírody a životního prostředí je nedílnou součástí našich každodenních životů, je stále aktuálnější a stejně silně již nějakou dobu rezonuje i animovanou tvorbou.

Anifilm se tím hlásí k potřebě hlubší reflexe problémů, které ovlivňují svět, jak ho známe. Díky své specifičnosti a možnostem nabízí animace mnohem širší a lákavější pojetí fenoménu života na Zemi, než jak jsme zvyklí jej vídat v hrané či dokumentární tvorbě. Pojetí oslovující i ty, kteří jsou k problematice životního prostředí tradičně skeptičtí či chladní. V pestrém výběru celovečerních a krátkých snímků najdete výpovědi o reálných problémech, náznakové metaforické eseje, oslavu přírody a života na Zemi, ale i parodie a ironické filmy subverzivní, ba dokonce půlnoční.

Foto: TZ

Titulní foto: 

Onload

Názory ke článku

Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2021 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload