Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

5 důvodů, proč u voleb kroužkovat kandidáty, kteří podporují manželství pro gaye a lesby

Za pár dní proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. V tuto chvíli máme poslední možnost změnit to, jakým směrem se Česká republika vydá v dalších čtyřech letech a zda budou mít konečně gay a lesbické páry a jejich rodiny s dětmi právní jistoty a ochranu, které jsou v jiných rodinách samozřejmostí.

Proč byste měli právě vy podpořit manželství pro všechny a kroužkovat férové kandidáty a kandidátky, přestože se vás toto téma třeba přímo netýká? Iniciativa Jsme fér připravila podrobný přehled férových kandidátů a pět hlavních důvodů.

V nadcházejících volbách bude manželství pro všechny bojovat o každý hlas. Právě 101 férových poslanců a poslankyň by stačilo k tomu, aby byly sňatky desetitisíců gay a lesbických párů konečně zrovnoprávněny a aby tisíce dětí gayů a leseb získaly jistoty i právní ochranu. Aby k tomu došlo, je potřeba kroužkovat ty kandidáty a kandidátky, kteří by manželství pro všechny v hlasování podpořili. Jak na to?

Kromě celých stran můžete jednotlivým kandidátům udělit takzvané preferenční hlasy tím, že jejich jméno zakroužkujete. V případě, že v rámci jedné strany chcete vyzdvihnout jednoho kandidáta například pro jeho názory, můžete využít právě preferenčních hlasů. Pokud jich kandidát v rámci strany dostane více než pět procent, může se v kandidátní listině posunout výše a má tak větší šanci dostat se do Sněmovny. Kdo jsou ti, kteří chtějí podpořit rovné sňatky, zjistíte v předvolebním průzkum Jsme fér.

1. Rovné sňatky by vyřešily desítky praktických problémů i nedůstojné postavení statisíců lidí

Registrované partnerství nemá ve vztahu k manželství téměř žádné praktické ani finanční zvýhodnění, to z něj tak dělá nedůstojné polomanželství. Například registrovaní partneři nemohou nabývat majetek do společného jmění (což nakládání s majetkem zjednodušuje), ale musí si vše pořizovat jako podíloví spoluvlastníci, udělovat si donekonečna plné moci a následně se jimi prokazovat.

Neexistuje pro ně žádná úprava vypořádání společného majetku v případě rozpadu partnerství. Pokud jeden z partnerů zemře, ten druhý nemá nárok na vdovský či vdovecký důchod a ani na něj nepřechází dávky sociální podpory (důchod, nemocenská).

2. Právní jistoty zajistí dětem stabilní rodinné zázemí a právní ochranu

Podle současného zákona nemají registrovaní partneři dostatečné právní jistoty a nevytváří tak stabilní rodinné zázemí, které by mělo být základem každé rodiny. Gay a lesbické páry jsou již teď adoptivními rodiči nebo pěstouny.

V případě rozpadu vztahu jsou tak děti v právním vakuu a v horším případě mohou s faktickým rodičem úplně ztratit kontakt. Faktický rodič je pak na úřadech či ve zdravotnických zařízeních ve vztahu k dítěti prakticky cizí osobou. Pokud je tedy v dané chvíli k dispozici pouze on, zdraví dítěte může být ohroženo.

3. Ukotvíme Česko směrem na západ

Obě politické koalice – koalice Pirátů a Starostů a koalice SPOLU, která zahrnuje ODS, TOP 09 a KDU-ČSL – se před volbami ohání tím, že Česko patří na západ. Co to ale vlastně západní hodnoty jsou? Jsou to ty, které respektují demokratické principy.

Posunutí Česka na západ znamená podporu a souhlas s lidskými právy, tzn. uznávání principů svobody, spravedlnosti, solidarity i rovnoprávnosti. To jsou hodnoty, kterým féroví poslanci i poslankyně rozumí. Naslouchají totiž všem občanům bez výjimky, i těm znevýhodněným, kteří se mohou nacházet na okraji společnosti i přesto, že si svou roli v ní kolikrát nevybrali dobrovolně.

Příkladem mohou být právě i tisícovky gay a lesbických párů, které čekají, až se s nimi bude zacházet stejně jako s ostatními páry a rodinami. Manželství pro všechny už uzákonilo celkem třicet jedna států po celém světě. Celkem tak na světě žije více jak miliarda lidí v zemích, kde si lidé mohou vzít toho, koho milují. Pojďme se i my k těmto státům připojit.

4. Manželství pro všechny povzbudí českou ekonomiku

Stalo se to v Irsku, stalo se to na Tchaj-wanu a v mnoha dalších zemích. Poté, co se manželství otevřelo i gay a lesbickým párům, se roztrhl pytel se svatbami. Pro ekonomiku, hlavně pro tu lokální, to znamená příjemný vzestup. Zvýší se poptávka po drobných podnikatelích a podnikatelkách – od cukrářů a cukrářek přes květináře a květinářky až po ty, co plánují rodinné akce nebo vedou hotely a restaurace.

Podle analýzy organizace Open For Business z ledna roku 2020 by přijetí zákona o manželství pro všechny mohlo do státního rozpočtu bezprostředně přinést až 2,7 miliardy korun. V „době post-koronavirové“ je tahle částka ještě důležitější. Vlna svateb by mohla doslova zachránit stovky malých a středních podniků, které pandemie postihla nejvíce.

5. Manželství pro všechny podporuje většina Čechů a Češek

Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research z července tohoto roku manželství pro všechny podporuje 65 % Čechů a Češek. I další průzkumy ale dokazují stabilní podporu rovných sňatků napříč českou společností.

Výzkum agentury MEDIAN z ledna roku 2020 ukazuje, že by manželství pro všechny podpořilo 67 % českých občanů.

Podle jiného kontinuálního průzkumu MEDIAN MML TGI o mediálním chování, životních postojích a názorech mezi 7 417 respondenty starších 12 let konaném v době od ledna do června 2021, je manželství pro všechny nakloněno 62 % populace. Jednalo se o nejdelší a nejrozsáhlejší šetření v ČR, do nějž byla zahrnuta otázka na postoj k manželství pro všechny.

Koho volit? Jděte k volbám a kroužkujte tyto kandidáty, kteří podporují manželství pro gaye a lesby

Koalice Pirátů a Starostů odhalila volební program: Uzákoní sňatky pro gaye a lesby, stačí jim na to rok

Titulní foto: © Depositphotos.com/feedough, zdroj: jsmefer.cz

Autorem článku je iniciativa Jsme fér, která od roku 2017 usiluje o to, aby v České republice mohli dva muži nebo dvě ženy vstoupit do manželství se všemi právy i povinnostmi a mít skutečnou svatbu.
Onload

12 názorů ke článku

07. 10. 2021 v 11:33Off-line buzna_z_ovy  (101/-/-)
Jak už jsem psal Vejce, s tebou se nikdo brát nebude, takže o čokly nemusíš mít strach. A nech si prosím ty tvoje stupidní názory hodny nevyvinutého plodu pro sebe, ušetříš tím spoustu času, který můžeš věnovat svému vojenskému výcviku před barákem.
Souhlasím - 9   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
08. 10. 2021 v 01:27Off-line weave  (35/177/94)
Hlvne nevolit Piraty topku a podobne struktury protože to je konecna pro Česko...
Souhlasím - 5   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
08. 10. 2021 v 01:29Off-line weave  (35/177/94)
Ale Piráti tu maj predplaxenou dobrou propagandu... To uz je pátý clanek za sebou kde redakxe vyzyva k volení pirátů...
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
08. 10. 2021 v 01:30Off-line weave  (35/177/94)
Ale když ma clovek konceptuální gramotnost a vidi co Piráti delaj za svinstva okolo, jak se chovají a co jeste planujou tak tahle strana nikdy!
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
08. 10. 2021 v 14:56Off-line ellvin  (22/183/81)
V současné chvíli jsou (tedy aspoň pro mě) důležitější témata, která jsou zapotřebí řešit, než manželství pro všechny. Máme zde podzim a tím pádem Covid-19 dává o sobě (zcela nečekaně) opět vědět. Je potřeba se na případnou čtvrtou vlnu pořádně připravit, aby to nedopadlo, jako minulý rok, což se obávám, že se k tomu nezadržitelně blížíme :-( teď před volbami nikdo nechce uvalit žádná tvrdší opatření ze zcela pochopitelných důvodů. Ale po volbách může být taky pozdě.
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
10. 10. 2021 v 14:29Off-line Steve.D  (48/185/129)
A kdy, když ne teď?
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
13. 10. 2021 v 16:24Off-line waioleta  (48/-/-)
Jako příslib dobrý jenže počítám že proti bude ODS ,KDU čsl ,SPD Takže zůstane jen otázkou zda bude mít na příč těmito stranama podporu u ANO
16. 10. 2021 v 20:49Off-line Steve.D  (48/185/129)
Tak vyjdeme do ulic. Prague Pride to jistí. Povedlo se jim ho sice letos zrušit, ale ne na věky!
29. 10. 2021 v 14:55On-line jmeno-nick  (16/178/55)
Nějak to nevyšlo když tam ani ty Piráti nejsou :D
29. 10. 2021 v 17:17Off-line Steve.D  (48/185/129)
Při ruských a čínských dezinformacích je div, že se tam vůbec dostali.
08. 12. 2021 v 23:20On-line iglw  (52/172/77)
Jen sliby,skutečnost je opačná!
13. 03. 2022 v 08:18Off-line waioleta  (48/-/-)
Je tu možnost jak to zvrátit a Ukrajina nahrála do karet takže už víme co přinesli tyhle volby a jak kdo se k čemu staví takže je čas u podzimních voleb na odvetu ale snad se najde lepši kandidát i na prezidenta
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload

Podívej se na další – Gay manželství a registrované partnerství:

Podívej se na další – Politika:

Podívej se na další – Tipy:

Podívej se na další – Parlamentní volby 2021:

Podívej se na další – Jsme fér:

Mohlo by tě zajímat:

Nejnovější články:

OnloadOnload
Copyright 2011–2022 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload