Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Slovenská vláda chce posílit práva LGBT párů, dočkají se dědictví a péče o děti

Naši východní sousedé se možná po letech neúspěšných snah dočkají alespoň částečného uznání soužití gayů a leseb. Dle informací agentury TASR totiž slovenská vláda podpořila návrh zákona o „fiduciárním prohlášení“, kdy jedna osoba může přenést část svých práv a povinností na jinou. Týkalo by se to zejména otázek dědictví, vzájemného zastupování, zdravotnictví a péče o nezletilé děti.

Šlo by v podstatě o zmenšenou podobu francouzského paktu solidarity, který je otevřený všem párům bez ohledu na pohlaví, a umožňuje jim úpravu vzájemných vztahů. Fiduciární prohlášení by se uzavíralo před notářem a umožnilo určit důvěrníka pro správu dědictví, ale i osobní péče a zastupování před soudem.

Dle Ministerstva spravedlnosti SR návrh respektuje faktické rodinné soužití a sleduje i nejlepší zájem dítěte, neboť spočívá i v určení poručníka nebo opatrovníka dítěte zesnulého. Duhové rodiny na Slovensku by se tak alespoň částečně dostaly z právní nejistoty.

Slovenský ministr spravedlnosti Viliam Karas se ve věci připravované legislativy nechal slyšet, že úlohou státu není zasahovat do soukromých vztahů lidí, ale respektovat autonomii při jejich právní úpravě.

Účinnost nového zákona je naplánovaná na 1. ledna příštího roku, ale vzhledem k zářijovým předčasným volbám do Národní rady SR, není příliš pravděpodobné, že by návrh stihl projít celým legislativním procesem. Podobně jako český parlament v minulém volebním období nestihl schválit manželství pro gaye a lesby.

Slovenští gayové a lesby navrhovaný zákon příliš nevítají, protože tím zdaleka nevyřeší všechny jejich problémy. Mají obavu, že se tím téma absence práv zakonzervuje na další dlouhé roky. Premiér Heger a ministr spravedlnosti jej ale vnímají jako jedinou možnou průchozí variantu, na rozdíl od registrovaného partnerství nebo plnohodnotných sňatků.

Na Slovensku výrazně roste nenávist vůči novinářům a LGBT menšině

Novinář Martin Šimečka: Slovensko není dobré místo pro život homosexuálů

Titulní foto: © Depositphotos.com/fotomaximum, zdroj: teraz.sk

Autor článku je gay aktivista, jenž se věnuje zkoumání právního a politického postavení LGBT komunity nejen u nás, ale i v celém světě.
Onload

3 názory ke článku

25. 04. 2023 v 16:20Off-line Mikaela  (49/176/60)
Jednou z alternativ je počkat jak dopadnou předčasné volby i když zas pujde jen o kosmetickou úpravu což jak známo kde je Culík tam je jasné že zas červík bude hlodat do kde koho . Druhá možnost je ústavní soud tedy ustanovít zákon tak ,aby osoba blízka nebo vrámci rodiny měla první slovo potom se můžem bavit o osobě jako jsou adepti na opatovníka .Co se týče děditsví tak opět první řadě je rodina pokud nebyla stanovená závět ve prospěch druhé osoby. Hold to co u nás je je spíš mafijanské praktika v podobě bílích koní což i mě přispěli k legalizaci co se týče neutrálního jména .Hold nemusím říkat co nebo kdo je obětí trestního činu a co zatím je v dnešní době jasná odpověd´ve stylu padni komu padní hold od nájemných vrážd až po olovo a tohle opravdu chcete?
21. 05. 2023 v 20:35On-line Tessien  (38/180/90)
Hnus
25. 05. 2023 v 23:46Off-line ThomasTodd  (37/186/84)
Už včera bylo pozdě.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload