Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 

PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Zapomněl jsi heslo?
Onload

Švédská církev schválila sňatky homosexuálů

Ve Švédsku od listopadu 2009 mohou mít gayové a lesby svatbu v kostele, informovaly o tom novinky.cz. Umožnil jim to zákon, který vstoupil v platnost 1. května 2009. I přes odpor některých kněží se rozhodla luteránská církev přejít k tomuto kroku.

Pokud nějaký kněží nebude schopen homosexuály oddát, bude muset zajistit obřad v jiné farnosti, popřípadně objednat i jiného kněze. Jde v podstatě o první případ, kdy se pro takový krok rozhodla významnější církevní instituce, řekla vrchní teoložka švédské luteránské církve.

Luteránská církev je největší církevní institucí v zemi a od státu se oddělila v roce 2000. Luteránští představitelé jsou homosexuálním svazkům otevřeni, avšak by rádi zachovali výraz manželství heterosexuálním párům.

Foto: gpaumier, Flickr, Creative Commons

Onload

1 názor ke článku

16. 10. 2013 v 11:58Off-line Uz_vim_kdo_jsem  (33/-/-)
No konečně se začínají bourat ledy v církvích! Osobně si myslím, že církve v současnosti představují jednoho z největších původců společenské intolerance vůči naší menšině (horším než extrémistická hnutí, jako třeba neonacisté). To však neplatí pouze o homosexuálech, ale i o dalších menšinových složkách společnosti. Rád bych k tomu dodal slovo "bohužel," protože církve by spíše měly ve společnosti plnit funkci stmelovače, který dává lidem určité morální hodnoty a vytváří tak lepší společnost, než v jaké v současnosti žijeme. Bohužel tuto funkci až příliš často neplní a v mnoha případech dokonce dělají pravý opak. Já osobně jsem idealista, který by možná i do kostela chodil, jenže v situaci, kdy mi je předkládáno, že jsem "prohnilý a zvrácený" jenom díky tomu, že je mé tělo naprogramováno tak, že se mi líbí kluci, místo holek, tak tyto organizace dnes vnímám jako vůči mé osobě nepřátelské a dnes již vůči nim zaujímám negativní postoj. Úplně nejhorší je v tomto ohledu Islám, který naštěstí v Evropě nemá takový vliv. Islám je nejméně tolerantním náboženským systémem na Zemi, který pošlapává práva celé obrovské skupiny složek společnosti - například ženy jsou podřadným majetkem muže a co se týče homosexuality, tak ta je v mnoha islamistických státech trestná, v extrémním případě dokonce trestem smrti (třeba Írán, ale třeba i některé státy v Africe), nebo je formálně sice zákonem povolena, ale veřejně se k ní přiznat v reálu znamená v těchto zemích stejně fakticky "spáchat sebevraždu." A změny jsou pomalé a bolestné a jediné co nakonec jednou v budoucnosti tyto strašné "bašty nesvobody" zbourá bude celosvětová globalizace a s ní spojený rozsáhlý přístup jedince k relevantním informacím a také nutná odvaha homosexuální menšiny bojovat za svá práva. Čím větší tato odvaha bude, tím rychlejší bude proces společenského uznání.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
Přihlaš se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2017 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Vytvořili: Zdeněk Večeřa a  Michal Kutňák,  design: Lukáš Churý
Onload