Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Gay osobnost: Jimmy Somerville, zpěvák a zastánce gayů

James William (Jimmy) Somerville, zkráceně Jimmy Somerville, v roce 1983 spoluzaložil synth-popovou kapelu „Bronski Beat“. Jejich největším hitem se stal singl „Smalltown Boy“, který obsadil první místa v hudebních žebříčcích. Singl pochází z desky „The Age of Consent“ vydané roku 1984.

Povolání: Zpěvák, písničkář
Datum narození: 22. 6. 1961, Glasgow, Skotsko, Spojené království
Znamení: Rak
Web: jimmysomerville.co.uk

Hudební video k „Smalltown Boy“ ukazuje Jimmyho jako mladého kluka, kterého díky jeho homosexuální orientaci zmlátí parta kluků. Když ho policista přivede zmláceného domů, přiznává rodičům, že je gay. Nakonec se po otcově nepochopení rozhodne opustit své rodné nepřátelské město za město přívětivější.

„Smalltown Boy“ se dočkal mnoha remixů. Známý je např. remix od skupiny „Supermode“ s názvem „Tell Me Why“.

Za krátký čas, v roce 1895, po vydání druhé desky „Hundreds & Thousands“, se skupina „Bronski Beat“ rozpadá. Jimmy ale zakládá spolu se zkušeným pianistou Richardem Colesem novou skupinu „The Communards“.

Vytvořili spolu několik hitů včetně cover verze singlu „Don't Leave Me This Way“ skupiny „Harold Melvin & the Blue Notes“. Singl pochází z jejich debutového alba „Communards“. Singl strávil čtyři týdny na prvním místě hudebního britského žebříčku. Cover verze se také stala nejprodávanějším singlem roku 1986 v Británii.

Druhé album skupiny nese název „Red“, ze kterého pochází známý singl „Never Can Say Goodbye“.

V roce 1988 se duo „The Communards“ rozdělilo a Jimmy zahájil svou sólovou kariéru. V letech 1989–1991 vytvořil několik sólových hitů. Na konci roku 1989 spolupracoval na projektu „Band Aid“.

„Band Aid“ byla charitativní skupina, která představovala řadu britských a irských hudebníků a umělců. Byla založena v roce 1984. Uvolněním singlu „Do They Know It's Christmas?“ vybrala peníze na pomoc při hladomoru v Etiopii. Na tomto projektu se také podílel George Michael z tehdejší skupiny Wham!

Debutové sólové album „Read My Lips“ vydal Jimmy v roce 1989. Album zahrnovalo hity jako „You Make Me Feel (Mighty Real)“, nebo cover verzi „To Love Somebody“ skupiny „The Bee Gees".

O rok později Jimmy opustil výsluní a byl v hudebním průmyslu několik let nepřítomen. Akorát v roce 1990 přispěl singlem „From This Moment On“ na album „Red Hot + Blue“ na počest zpěváka Cola Portera. Tento projekt produkovala „Red Hot Organization“, jejíž výnosy z prodeje alba byly využity na výzkum AIDS.

Ještě jednou přispěl svým hlasem v roce 1991 na skladbu „Why aren't you in love with me?“ z alba „Ripe“ od skupiny „Banderas“. Dvě členky ze skupiny „Banderas“ Caroline Buckley a Sally Herbert byly v minulosti součástí Jimmyho doprovodné kapely.

Po čtyřroční pauze v roce 1995 se Jimmy vrací zpět na hudební scénu s albem „Dare to Love“. Album obsahovalo hit „Heartbeat“, který se dostal na první pozici U.S. dance chart.

Další album s názvem „Manage The Damane“ vypustil v roce 1999. Z této desky byl úspěšný singl „Lay Down“. Videoklip k singlu „Lay Down“ obsahuje homosexuální prvky.

O rok později v roce 2000 vyšlo jeho zremixované album „Root Beer“. Ten samý rok spolupracuje na soundtracku k britskému televiznímu seriálu „Queer as Folk 2“. Ten zaznamenává osudy tří homosexuálů žijících v „The Gay Village“ podél Canal Street v severozápadní Anglii.

Jeho tanečně orientované čtvrté album „Home Again“ vychází v roce 2004. První singl z alba „Come On“ byl vypuštěn v Německu v roce 2004. Další singl je např. „Under A Lover's Sky“.

25 let po vydání „Smalltown Boy“ Jimmy vydává v květnu 2009 desku „Suddenly Last Summer“. Tohle album je dostupné pouze přes digitální download. Album je inspirováno jeho cestou po Austrálii. Obsahuje singly jako „Sweet Unknown“, „Hush“ a „Hanging On The Telephone“.

V roce 2011 vydává svou zatím poslední taneční desku „Bright Thing“. Jsou na ní ale pouze 4 singly. Mezi nimi třeba i taneční pecka „Overload“.

Jimmy vedl také hereckou kariéru. V roce 1992 se objevil ve filmu „Orlando“ filmové režisérky Charlotte Sally Potterové. Roku 1998 si zahrál ve filmu „Looking for Langston“ režiséra Isaaca Juliena. Také se objevil v epizodě televizního vědecko-fantastického seriálu „Lexx“.

Jimmy Somerville je kromě svých skupin a sólové dráhy známý především pro svou techniku zpěvu. Využívá tzv. falzet. Od svých hudebních počátků se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci. Vystupuje také za práva gayů a účastní se mnohých queer pride parade. Letos ho také uvidíme na Prague Pride 2011.

Foto: jimmysomerville.co.uk

Onload

3 názory ke článku

07. 06. 2013 v 08:47Off-line DougFlynn  (62/173/71)
Vzpomínám. Udělal jsem známost Jimmy Sommerville v té době když měl skupinu Communards. Pracoval jsem za gay časopisu The Advocate v Hollywoodu. Communards zpívali v Palace Theater on Vine Street above Hollywood Boulevard. Po koncertě měli jsem party pro nich. Fun.
14. 03. 2014 v 11:41Off-line Fogacer  (55/172/61)
Jimmy Somerville i Communards je prostě klasika co se furt dobře poslouchá i po letech. A obdivuji i jeho činnost na poli gay aktivit.
05. 08. 2014 v 16:46Off-line Voki  (34/168/55)
Díky,že se nestydí,že je buk.
Přihlas se a okomentuj článek. Ještě nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload