Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Pátrání po předcích...

16. 05. 2017 v 01:12Off-line Anonym
Čau, napadla mě taková věc. Chtěl bych se jednou vydat po pátráním mojich předcích.
Mě by docela jako zajímalo, kdo a co vůbec byli mí předci zač, jak z maminy kolene, tak i z tátovo. Chtěl bych vědět, ale nechtěl bych být zase na druhou stranu zklamaný z toho, co bych se mohl potom dozvědět.
Netuším proč mě tato myšlenka skočila před pár dny do hlavy, ale třeba to má, svůj důvod, ať už jde moje psychické problémy, kterými trpím už několik let, problémy v rodinne, nebo jenom tak z čistě mé zvědavosti. Je mi 21 let.
Zkoušel se někdoz vás, nebo z vašich znamich dopatrat po svém rodokmeni?
Taková pátrací akce prý trvá dlouho, ne-li do nekonečna a je to prý i po finanční stránce, hodně dráha záležitost...
Víte třeba jak se vůbec taková činnost dělá?
Dalo by se třeba v rodokmeni dopatrat, například, do dob Renesance?Realismu?, Baroka,? do doby Marie Terezie? Nebo třeba až do dob prvních Premyslovcu?
16. 05. 2017 v 01:37Off-line BussterX  (103/130/150)
Tady máš základní návody, pročti si to pokud tě to nepřestane bavit: http://rodokmen.nase-koreny.cz
16. 05. 2017 v 02:15Off-line Z.M.R.D  (50/181/80)
V budoucnosti prostě nahlédneš do historie geno-banky. Je dobré vědět, protože můžeš dostat odpověď proč?
16. 05. 2017 v 10:09Off-line pauxi  (49/178/79)
Musíš začít tam , kde něco víš o posledních předcích, třeba babička děda, tam třeba z obecní kroniky , školního archivu zjistit od kud tam a kdy přišly, vydat se tam a pokračovat, dostaneš se až tam , kam budou nějaké dohledatelné zápisy , je to zas o trpělivosti v tom číst a ochotě , někoho , kdo to zpravuje , tě k tomu pustit . Nech si to na důchod to budeš mít času
16. 05. 2017 v 11:14Off-line Vlado2  (61/180/80)
Nejsi první ani poslední, kdo se o to zajímá. Ale nedělej si velké iluze o úspěchu; při troše smůly tě rychle zastaví zlikvidované matriky (např. v Sudetech), chyby matrikářů (nesmyslný fonetický přepis příjmení a míst původu) či nečitelný nebo úplně chybějící údaj. Bez velkých problémů se (při troše štěstí) dostaneš někam do druhé poloviny 19. století, kde už zase často narazíš na fyzickou neexistenci celých složek v příslušných archivech. Pokud pak budeš mít obrovské štěstí, prohrabeš se ještě o sto let dále do doby poněkud chaotického povinného zavádění příjmení, ve kterém měli tehdejší matrikáři značný „chlív“.
Představa, že se lze prokousat i dál, není u „nešlechtických“ předků vůbec reálná.
Dále vem na vědomí, že korespondencí na toto téma s tebou se nebude nikdo obtěžovat, tudíž všude musíš osobně (s okolkovanou žádostí a flaškou v ruce). A rozhodně nepočítej s tím, že se pro tebe kdokoli bude prohrabovat archivem zdarma.
16. 05. 2017 v 11:32Off-line RangerMatt  (28/185/80)
V našem případě se teta dostala do období napoleonských válek a jak zde bylo již zmíněno, obrovský problém dělal fonetický zápis, což může být výhoda, pokud vlastníš neobvyklé příjmení, cela ta práce se urychlý, nez kdyby ses jmenoval třeba Novák, no a jelikož prapra....předek byl vojákem v napoleonově armádě a po bitvě u Slavkova tu zůstal, takže z původně francouzského příjmení je tu dnes taková jakási slátanina. Jinak podle internetu je nás lidí, se stejným příjmením asi 100.
16. 05. 2017 v 18:15Off-line Anonym
No já mám neobvyklé příjmení.
Díval sem se na to, co poslal BussterX, přečetl jsem si několik těch odstavců a kromě toho, že musím umět starý jazyk a umět porozumět vůbec tomu písmu, tak to chce jen hledat, hledat, hledat.
Čím dál se člověk dostává, tím více se upisuje v '' archivech.''.
Ano, matrika mě může dostat do slepé uličky, a při vší smůle, věnovat tomu několik let a potom se dozvědět, že tzv. '' dal cesta nevede '' tak by omrzí asi každého.
Ovšem nechápu, proč by to nemohlo jít.

Nepředpokládám, že se někdo dostal až před nás letopočet, ale alespoň do 10.stol si myslím že když člověk chce,tak toho může dosáhnout.

Samozřejmě, čím dál do minulosti, tím to bude těžší, protože za tu dobu, už se narodilo a zemřelo tolik mých příslušníků,že bych to, určitě nespočítal na prstech.
A v předešlých dobách se stalo také určitě nespočet věcí, které si třeba neseme do dneška.

Musí se vycházet opravdu že všech třech matrik? Ta jedna mi přijde spíš jenom pro nějaké informace navíc, které ani nesouvisí s úmrtím, či narozením.
16. 05. 2017 v 18:16Off-line Anonym
Btw, jaký důchod,? My ho nebudeme mít.
16. 05. 2017 v 18:30Off-line Anonym
A příjmení se obecně v průběhu dob určitě často měnilo, takže asi máte pravdu no :-/
16. 05. 2017 v 19:32Off-line smaragd15  (22/180/85)
Ja už radšej nezisťujem nič o mojich predkich lebo som zistil že to boli nacisti
16. 05. 2017 v 19:39Off-line BussterX  (103/130/150)
Nacista je taky člověk, nebuď nacifobní :D
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload