Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Je ohováranie trestné?

25. 11. 2017 v 13:34Off-line Anonym
Zdravím dostal som sa do situácie kedy sa jeden zo spolužiakov dozvedel že som gay (od bývelého partnera, ktorý je tiež s nami v triede avšak narozdiel od tohoto spolužiaka drží jazyk za zubami napriek tomu, že je zjavné z výzoru a správania že je gay a je to o ňom v triede čiastočne známe). Tento spolužiak po mne najprv pokukával a neskôr pri vnímaní nezáujmu z mojej strany začal potajmo za mojim chrbtom tichučko rozširovať že som gay. Držím to v tajnosti a nemám záujem aby o tom vedela polka triedy, vie to asi 2/5 sa mi zdá.

Moja otázka znie, je takéto rožširovanie, aj keď pravdy trestným činom? Dá sa s tým niečo robiť z právneho hladiska? Čo v prípade že zapriem že som gay, nemôžu mi to dokázať, je možné v tomto prípade spraviť niečo? Ďakujem za rady.
25. 11. 2017 v 13:42Off-line Anonym
UPDATE: hovoríme o strednej škole 4. ročník
25. 11. 2017 v 13:46Off-line Vlado2  (61/180/80)
Nemůžeš dělat vůbec nic, pokud se nejedná o vyslovenou šikanu. A čím více se to budeš snažit "řešit", tím více se v tom budou všichni rochnit.
25. 11. 2017 v 17:12Off-line RayOfTheLight  (24/180/65)
''nemôžu mi to dokázať'' ty jsi nikoho nezabil, co chceš k***a dokazovat, vzpamatuj se a příjmi to, jsi gay ne vrah.
25. 11. 2017 v 17:24Off-line i8051  (53/184/97)
A co je na tom pomluva? Buzna jsi, takze on mluvi naprostou pravdu. A to je trestny jen v politice :-)
25. 11. 2017 v 19:07Off-line Anonym
Ray máš u mňa bod :D :D

Že som gay to viem, aj som s tým už rok OK jak som spoznal jedného chalana ale rád by som ak by to vedeli len taký ľudia u ktorých je to nevyhnutné. Ja to prežijem aj keď to povie svojej sestre či bratovi, ale načo treba ohovarať pred celou triedou.

Keď ma nasere tak začnem aj ja, nech sa posere.
25. 11. 2017 v 19:13Off-line paul86  (103/-/-)
Asi takto. Trestný čin pomluvy trestní zákoník zná:
"Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.“

Problémem bude v tvém případě ten "nepravdivý údaj". Sice tvrdíš, že to tajíš, nicméně připouštíš tu sám, že je to pravda a pokud by opravdu došlo na trestní oznámení, resp. soud, pro obhajobu nebude větší problém dokázat, že gay nebo minimálně bisexuál opravdu jsi. Divil by ses, co všechno dokáže PČR/advokát zjistit.
25. 11. 2017 v 19:28Off-line paul86  (103/-/-)
Mimochodem citoval jsem český trestní zákoník, nicméně definice TČ pomluvy (ohováranie) je na Slovensku stejná, jen mírně odlišná trestní sazba.
25. 11. 2017 v 19:29Off-line paul86  (103/-/-)
Beru tedy v prvním odstavci, ty zbývající podle mě nepřipadají v úvahu ani teoreticky.
25. 11. 2017 v 19:33Off-line Anonym
Diky Paul, cením si. Porozprávam sa s ním ešte v pondelok.
25. 11. 2017 v 19:41Off-line paul86  (103/-/-)
Anonyme, raději si to vyřiď bez soudů, policajtů atd. Podle mě by to s nejvyšší pravděpodobností shořelo na tom, že se neprokáže ten nepravdivý údaj, což je u TČ pomluvy rozhodující. Minimálně o tom budou pochybnosti v takové míře, že se uplatní zásada In dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného. Nezapomeň, že důkazní břemeno nese obžaloba a ta by musela prokázat nade vší pochybnost, že se opravdu jednalo o nepravdivou informaci. Pak je tu také to ohrožení vážnosti atd., čili musela by tato pomluva mít za následek nějakou zjevnou újmu. Což si taky úplně nemyslím.
25. 11. 2017 v 19:44Off-line paul86  (103/-/-)
Notabene jestli je to nějaká "tichá pošta" z ucha do ucha, kde ani nemusí být jasné kdo to vlastně šíří. To by potom mohla sedět v base většina ČR/SR.
25. 11. 2017 v 19:56Off-line Anonym
Tak ja som sa chcel skôr len informovať, páči sa mi moc, nerád by som to riešil takto. Pokecám s ním o tom ešte lebo keď sa naňho usmejem tak na mňa aj žmurkne ale to ohováranie mi strašne vadí.
25. 11. 2017 v 19:58Off-line paul86  (103/-/-)
Jasně, to chápu. To by asi sralo každého. Ale ptal ses jestli je to trestné, tak ti odpovídám na toto. Tak se ti snažím vysvětlit, že za určitých podmínek sice ano, ale podle mě to není tento případ a v nejlepším případě bys ze sebe udělal akorát vola.
25. 11. 2017 v 19:59Off-line Anonym
Vôbec nechápem o čo mu ide a čo ho k tomu viedlo, snáď sa to dozviem pretože inak so mnou normálne kecá a je milý ochotný ak od neho niečo potrebujem vrámci vyučovania. O týchto gayských záležitostiach sme sa nikdy nebavili a ako som myslím už aj spomínal ani netuší že ja o tom viem.
25. 11. 2017 v 20:02Off-line paul86  (103/-/-)
Tak radu a odpověď na dotaz jsi dostal. Pokud pominu právní stránku věci, tak řešit nějaké školní drby soudně mi přijde jako hloupost. Tohle si vyřiď v soukromé rovině.
25. 11. 2017 v 20:07Off-line Anonym
Presne. Skôr som sa len chcel informovať, napadlo ma to ale určite by som to takto neriešil. Chcel som len možno do budúcna vedieť.
25. 11. 2017 v 20:13Off-line paul86  (103/-/-)
V pohodě, tak doufám že ti to nějak pomohlo a rozšířilo obzory.
25. 11. 2017 v 20:20Off-line Anonym
Áno ďakujem :-)
25. 11. 2017 v 20:24Off-line paul86  (103/-/-)
Kdybys měl náhodou potřebu to ještě rozebírat, tak můžeš do zpráv, ale osobně si myslím že je to pitomost. Beru to jen jako teoretický dotaz.
25. 11. 2017 v 20:28Off-line Anonym
Nie myslím že toto postačí ale diky moc za ochotu
02. 12. 2017 v 19:22Off-line yperit  (91/186/68)
Anonym: normálně mu naplácej,nejlépe před ostatními,aby to viděli,za to,že Tě pomlouvá. To pomůže vždycky. Kdyby byl fyzicky silnější,tak zkus možnost b) vůbec si ho nevšímej a na zjevné provokace nereaguj,toť celé
02. 12. 2017 v 23:29Off-line Anonym
Mlátiť ho nemôžem, jeho kamoši by ma vyhodili z okna a ja sa bojím výšok :-D Žiadne provokácie nie sú, v triede je celkom kľud až nato že sa na mňa jeden vždy tak pozerá že sa skoro počúra od smiechu a ďalší s jemným odporom a je to maximálne nepríjemné keď to o tebe niekto rozširuje za tvojim chrbtom. S daným spolužiakom čo to robí som to včera riešil, trval na tom že online .. Snáď to nebude horšie. Ku všetkému sa priznal až som mu podal dôkazy, inak zapieral. Ale ani potom nebol úprimný "odkial som to o tebe mal vedieť? šlo len o srandu" ja neviem čo bude nasledovať ale strašne ma to desí a stresuje, neviem spať. On to bere úplne lahko a vôbec .. je uzavretý jak najbezpečnejší trezor na svete, vôbec ma nepustí hlbšie konverzácia bola taká povrchná v zmysle "ok prestanem, však sa nič nestalo aj tak mi to nikto neveril" čo nie je pravda ešte jednému aj vysvetloval niečo ..
03. 12. 2017 v 04:58Off-line BussterX  (103/130/150)
Jj, bejt top secret bazerant jest údělem nelehkým, oč lepší je se sám sebe veřejně vyřvat jako bazeranta a mít pokoj :D
03. 12. 2017 v 18:59Off-line gin  (63/184/120)
Máte tu poradnu, ale chybí v ní právník. Já právník nejsem, jenom něco mlhavě z mých znalostí.

O trestný čin pomluvy se nejedná v žádném případě. Jedině bys mohl vysoudit odškodnění v soukromoprávním sporu, kvůli nactiutrhání, pokud ti to způsobuje duševní strádání. To si však mohou dovolit pouze ti, kdo mají na drahé právníky.
04. 12. 2017 v 12:27Off-line Anonym
Keďže sám nemám rád keď niekto nakoniec nenapíše ako sa to vyriešilo, tu je rozuzlenie: jak som si s ním písal bol totálne neúprimný v podstate popieral aj svoju orientáciu čo ale plne chápem, aj ja som mal problém mu to písať. Tvrdí, že nevedel že som gay, vraj odkial by to mal vedieť. No odkial asi od môjho ex ktorého teraz jebe.. Najviac bolelo asi keď mi oznámil že o mňa záujem nemá, to mohol myslieť asi tak vážne. Ten záujem tak ale v minulosti bol, nevyjadroval sa k jeho pokusom vôbec, ja som ho nechal keďže je jasné že on by do zaznamenávanej konverzácie niečo také nenapísal nato ho poznám moc dobre. Mňa ale k tomu prinútil.. No nevadí.

Dôležité je, že mi hneď na začiatku slúbil že o ničom ani o tej konverzácii samotnej nebude hovoriť, nakoniec som ho poprosil aby ju vymazal, čo vraj urobil a po tom čo som dnes počul tomu aj plne verím.

Dnes ráno prišiel do školy, meškal na hodinu, čo povedal môjmu ex "počuj a toho tvojho necháme už nebudeme hovoriť o ňom že je gay slúbil som mu to" ma nakoplo na celý deň :-D Zrejme mi to postačí, bude musieť viac nechce. No nie je to zlatý hajzel? :-D
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload