Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Hypotéka? Vyplatí se to?

16. 04. 2018 v 14:49Off-line Anonym
Zdravim...
Chci se vás zeptat. Vlastníte někdo dům na hypotéku?

Přemýšlel jsem totiž nad ní, že za nějaký čas, až budu mít odpracované roky a budu mít trvalý příjem, že bych si jí vzal. Žiju přes 20 let v paneláku a chtělo by to u mě, dříve, nebo později změnu.

Jak to vůbec funguje, dá se s tím v klidu žít?
Přece jenom, pokuď si někdo splátky nenavyšuje, tak by tu hypotéku mohl mít na krku i přes 30 let.
Nebo je snad výhodnější si ten dům pronajmout i s nemovitostmi? A nebo ještě jedna varianta, koupit si opravdu starý dům, sice za méně peněz, ale, zase + náklady na rekonstrukci...
Co by se stalo, kdybych splácel hypotéku a zrovna bych podal výpověď a našel si jinou práci, třeba za lepší peníze?
A ještě by mě k tomu zajímala nemovitost. Budu chtít dejme tomu zahradu, na kolik je přibližně 1 metr čtvereční?
Koupit si v podstatě dům v hotovosti dneska nejde. Dneska spousta lidí je uvázaná na dluhu, za tuto cenu... Je to divný, ale je to tak. Nebo, možná že bych si na dům mohl "vydělat", ale spořit bych musel dost dlouho, to bych se také nemusel dočkat. Chtěl bych si, ale každopádně založit stavebko, je to pro někoho dost důležité, kdo chce jednou žít spořádaně.
Jenom by mě to tak zajímalo.
16. 04. 2018 v 14:51Off-line i8051  (53/184/97)
Kdyz mas z ceho platit, hyposka je dobra vec. Samozrejme pokud nemas par mega ve slamniku :-)

PS: na spousty tvych otazek ti vyrazne lepe odpovi realitni makler nebo hypotecni poradce, davat so sem mi prijde slusne receno pitomy :-)
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
16. 04. 2018 v 14:54Off-line i8051  (53/184/97)
Jo a kolik ze je priblizne 1 metr ctverecni? Tak to je naprosto presne metr krat metr :-) pokud byla otazka na cenu, je to LOGICKY vsude jinak :-)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
16. 04. 2018 v 15:03Off-line pauxi  (49/178/79)
Metr čtvereční stojí všude jinak, jestli chodíš do práce, stavebko už jsi mohl dávno mít, mému synovi je 10 a má 3
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
16. 04. 2018 v 15:25Off-line colombo  (102/192/90)
Anonyme, polož si otázku, zda bys měl v důchodu třeba 10 tisíc/měs. na nájem. A myslím, že odpověď na otázku, zda se vyplatí hypotéka je na světě.
16. 04. 2018 v 15:40Off-line pauxi  (49/178/79)
Ještě se nabízí otázka co bude s tvým majetkem po tvé smrti , bude ho mít kdo zdědit ? Děti ? Milující rodina ? Stát ? Já vím, po smrti ti to už může být jedno , ale proč se zas celý život dřít jen na dluhy ? Pokud máš v plánu do budoucna žít jen s tvým partnerem, nepotřebuješ kdoví jaký dům, stačí útulná vlastní chata a prachy si užít
16. 04. 2018 v 15:44Off-line i8051  (53/184/97)
Ja to po jeho smrti klidne zdedim, vezmu si to brime na sebe ... :-)
16. 04. 2018 v 15:46Off-line colombo  (102/192/90)
Íčko, to záleží, kolik mu je, může se stát až on zemře, ty už budeš 20 let po smrti :)
16. 04. 2018 v 15:57Off-line pauxi  (49/178/79)
Jiná věc je , když jsou děti , rodiče mají pro koho šetřit , at se mají lépe , než se třeba měli oni
16. 04. 2018 v 15:59Off-line pauxi  (49/178/79)
Íčko, nedali jste to s colombem dohromady ? Koukám oba máte rádi vodní sporty :)
16. 04. 2018 v 16:18Off-line colombo  (102/192/90)
Pauxi, já ve vířivce nesportuji, jen se válím :)
16. 04. 2018 v 16:27Off-line pauxi  (49/178/79)
Ve svém věku pokládám za sport jakýkoliv i minimální pohyb :)
16. 04. 2018 v 16:33Off-line i8051  (53/184/97)
Colombo, to je fuk. Tak to pripadne mejm detem a koupej mi na hrobecek hezci kyticky a automaticky zalejvani :-)
16. 04. 2018 v 16:44Off-line colombo  (102/192/90)
Ičko: houbeles, půjdeš na rozptylovou loučku, za tu se nic pak už neplatí a nikdo nepozná, že za tebou nikdo několik let nebyl :)
16. 04. 2018 v 16:46Off-line i8051  (53/184/97)
Nechtej me nasrat! ... :-))
16. 04. 2018 v 17:32Off-line pauxi  (49/178/79)
A nebo tě spálej na obecní náklady
16. 04. 2018 v 17:38Off-line colombo  (102/192/90)
To ne, náklady by byly vymáhány po dědicích.
16. 04. 2018 v 18:20Off-line poklad  (29/177/69)
Pochopitelně že se hypotéka vyplatí.... Když si jí člověk nastaví na úroveň nájmu, ani nepocítí rozdíl... A co se týče vysokého přeplacení - je potřeba si uvědomit, že hodnota koruny (pokud bude ještě existovat) bude s inflací za 10/15/20 let úplně jiná...
16. 04. 2018 v 18:29Off-line colombo  (102/192/90)
Poklad: jde také o to, kolik bude za 10/15/20 let hodnota nemovitostí...
16. 04. 2018 v 21:03Off-line Anonym
Ceny půjdou jedině nahoru. Do práce teprve budu nastupovat,no a děti mít nebudu, to si myslím, že je zase výhoda, být bezdětnej. A vzít si hypotéku z partnerem napůl?? No nevím, nevím, něco se zvrtne, najednou se k sobě nebudeme mít a co potom?? Jsem spíš samotář, já nemám zapotřebí se o někoho opírat.Dneska se kvůli majetku soudí mezi sebou tolik lidí, že mě to dovedlo k názoru, že nejspíš bych se neměl s nikým o nic '' dělit ''.
17. 04. 2018 v 08:37Off-line pauxi  (49/178/79)
Hlavně ty chaty jsou v lokalitách , kde je i klid , většinou v těch okolních bydlí zas starší lidi bez dětí a svůj byt nechali dětem . Pokud se rozhodneš pro chatu , dávej pozor , at je na vlastním pozemku
17. 04. 2018 v 09:41Off-line Betonica  (39/191/93)
Poloz si otazku jinak. Potrebujes nemovitost opravdu vlastnit? A za jakym ucelem? Pro zajisteni bydleni, jako investici do budoucna, jako investici k najmu... Tohle jsou dulezity otazky.

m2 stoji ruzne, dle regionu, lokality, vybavenosti obce, kvalite pozemku a tak dale. Neni problem vyplaznout za 400 m2 pet mega a stejne velkej pozemek se da sehnat i za 200k.

Cenu hypoteky pocitej jako soucet vsech nakladu na porizeni domu. Tedy: kupni cena domu (pripadne pozemky), vybaveni a ostatni polozky movitych a nemovitych veci, naklady na hypoteku samotnou, pojisteni uveru (banky v drtive vetsine chteji zivotni pojisteni na minimalne vysi uveru vinkulovat ve svuj prospech), naklady na pojisteni nemovitosti a tak dale. Tohle vsechno vezmi, pricti uroky z hypoteky, dan z nemovitosti, provozni naklady (pocitej cca 50k rocne na udrzbu, modernizaci, ruzny revize atd.). Tak. A mas rocni naklady na vlastnictvi domu, bez energii a sluzeb. Ted tu castku podel 12 a ziskas mesicni naklady. Tuhle mesicni castku porovnej s castkou za najem, ktery je obvykle v miste tvoji nemovitosti (majitele domu obvykle chteji, aby si najemnik uzavrel pojisteni odpovednosti, takze to k najmu pricti). Vyjde ti nejake cislo, kterej je rozdilem tech dvou nakladu (vlastnictvi vs. najem). Pokud vlastnictvi vyrazne (jakoze treba 2x) neprevysuje najem, pak se v dlouhodobem horizontu oplati v miste bydliste dum vlastnit. Vlastnictvi domu navic umoznuje s domem disponovat, tj. ho napriklad pronajmout. U najmu se obvykle udava rocni vynos 6-8% z najmu, tj. realne zhodnoceni po odectu dane je cca 5% (opet zalezi na lokalite). Tedy z v dlouhodobem horizontu se rozhodne oplati dum vlastnit a pronajimat. Na druhou stranu vlastnictvi jakekoli nemovite veci s sebou nese odpovednost za tu vec a za skody ji zpusobene. Uroky zaplacene z hypoteky lze odecist od zakladu dane pri rocnim zuctovani.

Ja jsem uvazoval takto. Deti nemam a mit nebudu, proto nemam nikoho, komu bych svuj dum odkazal, nebo kdo by ho mohl zdedit. Ceny v Ostrave jsou u najmu tak nizko, ze se mi vubec neoplati kupovat byt nebo dum. Nemam jeste uplne jasno, kde chci zit, takze vlastnictvi je pro me ted spise omezenim nez vyhodou. Proto jsem nic nekoupil a ziju v najmu. Az ale najdu misto, kde budu chtit zapustit koreny, budu zvazovat, ze si tam opatrim bydleni.

P.S. Nejvetsi mytus je tzv. vlastni bydleni. To je iluze krmena reklamou, protoze cokoli na uver zajistene samotnou nemovitosti je sice ve vlastnictvi majitele, ovsem se zastavnim pravem ve***ele (banky). Zastavni pravo do znacne miry pravo vlastnicke limituje, takze vlastni bydleni neni tak uplne vlastni. Barak na hypoteku jen tak totiz neprodas, nemuzes jim znovu rucit a tak dale. Ad absurdum by banka mohla mluvit i do toho, komu a za kolik dum pronajmes, nebo jestli a jak ho opravis (pokud dojde k zasahu do podstatnych konstrukci domu).

Dobre to promysli, protoze jak spravne pises, je to zavazek na dlouhou dobu a clovek snadno podlehne vidine hezkyho domecku se zahradkou, aniz by zvazil rizika.
17. 04. 2018 v 10:25Off-line ozvien  (73/-/-)
Dva hospodáři, hubená kobyla, aneb nikdy s nikým něco dohromady. Nebudeš mít volné ruce. Stále vidím jako vhodné najít chatu v okolí Prahy kde je možné přistavovat. Budeš mít základ a postupně si něco přistavíš. Dělal jsem to takto 25 let a dneska mám dům s pronájmy.
17. 04. 2018 v 10:58Off-line esthetique  (40/-/-)
Jasne, ze se to vyplati. tvy bance.
:-))))))
17. 04. 2018 v 14:42Off-line Anonym
No jo no..Banky na tom vydělávají. Jiná cesta bohužel většinou neexistuje.
17. 04. 2018 v 14:56Off-line Anonym
Není mi 40 :-D. Jsem o polovinu mladší.Ano, budu mít určitě nad čím přemýšlet.
19. 04. 2018 v 22:21Off-line idea  (38/170/-)
Je právě blbé, že tu jsme jen na skok, řekněme do max. 100 let, dům vydrží mnohem déle, pokud jako gay nebudeš mít děti, tak ho budeš celý život nebo desítky let splácet, ve stáří tě šoupnou do domova důchodců, protože už se o sebe nepostaráš. Takže je to těžký. Peníze, domy atd. tu budou, ale mi nebudem. Ideální by bylo něco zdědit :D Když budeš zase v nájmu tak tím živíš zase někoho jiného. Taky je dobré si uvědomit, že tam kde žiješ chceš žít další desítky let, nevím jestli jde během hypotéky dům jednoduše prodat, asi to tak jednoduché nebude, pokud ho bude mít banka v zástavě....
19. 04. 2018 v 22:31Off-line idea  (38/170/-)
Mě by zase zajímalo, Vy co máte děti a desítky let jste platili hypotéku, tak plánujete dům ve stáří jen tak ,,zdarma,, za dožití(břemeno) přenechat dětem a nebo dům prodáte a budete si užívat peníze a děti ať si platí hypotéky taky sami? :D
19. 04. 2018 v 22:41Off-line pauxi  (49/178/79)
Ten kdo má děti, většinou uvažuje tak, že chce , aby se jeho děti měli lépe, než se měl on, proto dům nechá dětem , nebo ho prodá a za života je podělí , mají z čeho začít. Kdo myslí jen sám na sebe , tak si za života vše pro sebe rozfrcá
20. 04. 2018 v 18:24Off-line Anonym
To by mě také zajímalo, jestli je vůbec možné dům během splácení hypotéky prodat. To si myslím, že si jen tak někdo nelízne..No, hypotéka se nesplácí celý život ne? To záleží, na jak dlouho se uvážu. (jakou hypotéku si vemu).Musel bych se, asi hodně uskromnit a smířit se s tím, že si budu muset jednou za čas něčeho vzdát, abych to vůbec byl schopen utáhnout.Jak je to s úrokama?
20. 04. 2018 v 18:54Off-line colombo  (102/192/90)
Anonym: ano, dům lze prodat i v době splácení hypotéky.
20. 04. 2018 v 19:06Off-line yperit  (91/186/68)
Dlouho jsem přemýšlel, co napsat. Dům je vhodný pro někoho, kdo se nebojí práce a zvládne nejen pravidelnou údržbu, ale hlavně taky opravy. Každý tady vypisuje fixační sazby, úroky a tak, ale hlavně při bydlení nejsou největší položkou úroky nebo náklady na bydlení, ale opravy. Každý dům i při pravidelné údržbě se začne nejpozději po 10 letech, většinou už po 5, "projevovat". A ceny firem jsou nastaveny tak, že když máš na barák, osolíme Tě na opravách. Sám to dělám tak, že si vyberu vhodnou nemovitost ( neudržovaný, rozbitý, rozestavěný dům v dobré lokalitě), ten koupím, opravím, přidám nějakou blbost(jezírko, garáž, altán), kompletně zasítuju, nechám zavést pevnou linku ( kvůli inernetu), užívám ho 5 let, během té doby vychytávám drobné mouchy, a po 5 letech dům prodávám. Mezitím si zase hledám v okolí něco vhodného ke koupi a tak pokračuju dál. Proto si držím i byt, když prodám dům, a ten nový není ještě obyvatelný, bydlím přechodně v bytě,který jinak pronajímám. Hypotéka je závazek na hodně dlouho, nikdy nemůžeš vědět, co buduš budeš mít za sousedy a dům s hypotékou se špatně prodává. A když už ho náhodou prodáš, vždycky na tom proděláš.
20. 04. 2018 v 19:14Off-line yperit  (91/186/68)
Další věcí je, že nejsou předražené nejen hypotéky, ale taky domy na ně kupované. Banka, která Ti dá hypotéku, Ti pošle odhadce na dům, a ten cenu domu proti normálnímu odhadu ještě skoro o polovinu zvedne. Banky si prostě svoje peníze hlídají a chtějí vydělat, i když nebudeš mít na splátky.
20. 04. 2018 v 19:18Off-line colombo  (102/192/90)
Ype***: Chci reagovat se dvěma body: 1. A nájmy nejsou předražené ?? 2. Naprostá většina lidí bez hypotéky na vlastní bydlení nedosáhne.
20. 04. 2018 v 19:26Off-line yperit  (91/186/68)
Colombo: do ceny nájmů jsou započteny i ceny budoucích oprav ( oprava strechy co, cca 15 let, atd. A jenom výměna blbých okapů stojí desetitisíce:) Dům nebo byt můžeš koupit i bez hypotéky,stačí, když se zavážeš dluh,který na nemovitosti zůstal,zaplatíš ty. A většinou Ti dají i výrazně lepší podmínky. Anebo může koupit chatku a vylepšováním a následnými prodeji se může vypracovat až ke koupi Hradčan:)
20. 04. 2018 v 19:30Off-line colombo  (102/192/90)
Ne každý se chce stěhovat pravidelně po pěti letech... :-)
20. 04. 2018 v 19:36Off-line yperit  (91/186/68)
Colombo: nemusí, může v něm bydlet až do konce života. Až najdu ideální dům, udělám totéž:)
20. 04. 2018 v 19:58Off-line Betonica  (39/191/93)
@ype***: Netusim, kdo pujci nekolik mega bez zastavy... Snad lichvar na mega urok a se zesplatnenim po prvni opozdene splatce. At tak ci tak, uver bez zajisteni nemovitosti je vysoce rizikovy aktivum, do kteryho zadnej normalni investor nejde. Kdyz totiz nekdo nema na splatky, nema ani na uhrazeni celyho dluhu, obvykle.
20. 04. 2018 v 20:10Off-line yperit  (91/186/68)
Betonica: první byt jsem získal tak, že jsem koupil byt s dluhem na nájmu 150000kč. Prostě jsem podepsal papír, že byt opravím na vlastní náklady, budu platit nájem+splátky dluhu a v hotovosti jsem zaplatil 67000kč. Samozřejmě s novostavbou platí,co píšeš.
20. 04. 2018 v 20:21Off-line Betonica  (39/191/93)
Tak 150k je mala castka. Bavime se tady o dome. Pokud clovek zrovna nehleda Bilinu, Chanov nebo jinou podobnou lokalitu, tak se tezko dostane pod 2 mio. A takovou catku nikdo bez zastavy nepujci, nikdo normalni.
20. 04. 2018 v 20:29Off-line yperit  (91/186/68)
Nezajímám se o novostavby, nebo o stavební parcely. Klíčové pro mně je, aby měla nemovitost status ruiny anebo třída hospodárnosti minimálně G:) Prostě něco, co je výrazně podhodnocené, stojí na vlastním pozemku, má volný příjezd bez věcných břemen a majitel se chce nemovitosti zbavit:) Teď se tu třeba zrovna ve velkém Rpg zbavuje majetku a prodávají za tabulkové odhady, tak třeba půl dvojdomku Tě vyjde na necelý milion, pozemek k tomu dostaneš v ceně. A přitom běžné ceny se pohybují na dvojnásobku.
20. 04. 2018 v 20:33Off-line yperit  (91/186/68)
Bavím se teď konkretně o Muglinově a Michálkovicích....nebavím se o Přívozu nebo Radvanicích,tam dostaneš byt za 1kč. A Slezská má ohromný potenciál, ale o tom se nechci bavit,protože. tam mám něco rozdělané.
20. 04. 2018 v 20:34Off-line Betonica  (39/191/93)
A jak tvoje plany souvisi s dotazem na hypoteku?
20. 04. 2018 v 20:39Off-line yperit  (91/186/68)
Betonica: to je můj velký problém-nedokážu se držet tématu. Ale reagoval jsrm na ten Chanov, nebo Bílinu.
20. 04. 2018 v 20:49Off-line Betonica  (39/191/93)
Ype***: Sel bych s tebou na pivo, probrat ty nemovitosti :)
20. 04. 2018 v 20:53Off-line yperit  (91/186/68)
Betonica: rád, ale jsem ten typ co už nepije a vzal bych sebou i svoji drahou polovičku, aby si nemyslel,že jdu na rande:)
20. 04. 2018 v 20:55Off-line Betonica  (39/191/93)
Vem :) Moje polovicka je uz jakasi nesva, ze mame v novym meste malo znamych :D
20. 04. 2018 v 21:08Off-line yperit  (91/186/68)
Dobrá tedy, skusím opatrně promluvit s tou svou a ozvu se.
21. 04. 2018 v 01:30Off-line onlip  (60/180/84)
Tedybero = Paulw, ty jsi mi ale překvapivý realitní poradce. Chatu, kterou tu navrhuješ, jsem ti kdysi doporučil, když sis stěžovala na manžela a na smrady, kteří tě mají na háku. A ty ses pak rozhodla, že bude lepší přisát se na nového nositele, protože ze sociálních dávek na válení u gay seznamky ve vlastním bydlení nenašetříš. Začíná mi být jasné, co tu hledáš.
21. 04. 2018 v 03:22Off-line onlip  (60/180/84)
Anonym (Dům): Víceméně souhlasím s ype***em. Pokud nejsi milionář, vyžaduje vlastní dům hodně vlastní práce. Ale dá se to zvládnout. Začínal jsem s 200 tis. ze stavebního spoření a minimalistickým plánkem udělaným téměř na koleně. V záloze jsem měl ručení chalupou rodičů, ale ani to nebylo potřeba. Bance stačil nekrachující zaměstnavatel, spoluručení příjmy dvou příbuzných a pak už jsem postupně ručil tím, co bylo: pozemkem, základovou deskou, prvním patrem... Firmám jsem dával udělat jen to, na co jsem si netroufl, hrubou stavbu jsme zvládli víceméně sami. Hypotéku platím ve stejné výši jako jiní nájem v 1 + 1. Aby nejbližší nepřišli o bydlení, kdybych nemohl splácet, měl jsem pojistku, teď už není nutné ani to. Pokud se rozhodnu pro zásadní změnu, nebude problém převést vše na mladé, nebo prodat.
21. 04. 2018 v 06:32Off-line BussterX  (103/130/150)
A proto nepudu nikdy do vztahu s tatíkem od rodiny, barák zdědí děcka a partner utře hubu :D
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
21. 04. 2018 v 14:51Off-line onlip  (60/180/84)
BussterX, první závěť jsem měl napsanou ve 14 letech, aby naši věděli, co s foťákem a s morčetem :) Zajistit podmínky zbývajícím je to nejmenší.

V mezičase bylo třeba vyplatit manželku, aby měli mladí kde být, než se postaví na vlastní nohy - dodatečná informace pro Anonym (Dům), řešit se dá téměř vše.

Převod nebo prodej zmiňuju, protože každý se bojí, jestli ho nemovitost nespoutá. No spoutá, pokud se nechá. Pokud by mě vedlo srdce jinam, zápis v katastru mi nezabrání. Že s tím souvisejí nějaké ztráty, to asi jó, ale nejspíš výrazně menší, než kdybych nešel.

Uchazečům o vlastní bydlení k četbě: H. D. Thoreau: Walden, aneb život v lesích. A pak sledovat možnosti dřevostaveb, hliněných domů...
Ale třeba syn to má úplně jinak, poslední roky je převážně na druhém konci světa a nemyslím, že by se chtěl v brzké době vázat byť jen k náročnějšímu nájmu.
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload