Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Musí se uzavření registrovaného partnerství hlásit zaměstnavateli?

02. 01. 2019 v 22:14Off-line Anonym
Zajímalo by mě, jestli se uzavření registrovaného partnerství nahlašuje zaměstnavateli nebo jestli se to zaměstnavatel dozví např. od sociální správy apod. Máte někdo zkušenost? Děkuji
02. 01. 2019 v 22:19Off-line LynxBaal  (32/173/80)
Myslím že to není povinnost nahlásit. Až snad přijde v platnost svatba, tak asi jo. Ta už je plná se všemi výhodami... Ale jistý si nejsem...
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
02. 01. 2019 v 23:49Off-line Sailing  (41/188/95)
Anonyme Petře, proč nepoužiješ Google? Našel bys tam spoustu odpovědí, například: https://www.emimino.cz/…raci-330899/
02. 01. 2019 v 23:51Off-line Sailing  (41/188/95)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli máme s partnerkou povinnost nahlašovat zaměstnavateli změnu rodinného stavu. Bojíme se homofobních reakcí. V OP obě nemáme stav uveden. Děkuji moc za odpoveď.


Advokát Mgr. Veronika Robotková (advokát)
Dobrý den,
tyto informace patří mezi zvláštní kategorii osobních údajů, kterou po Vás zaměstnavatel nemůže vyžadovat a Vy nejste ani povinni mu je sdělovat. Změnu osobního stavu, resp. jméno a příjemní manželky uvádí zaměstnanec, který uplatňuje daňové zvýhodnění na manžela/manželku.

Vzhledem k tomu, že ve Vašem případě, byste na takové zvýhodnění neměly nárok, neuvedením těchto informací ani o žádné výhody nepřijdete.
04. 01. 2019 v 02:18Off-line Betonica  (36/-/-)
Pokud si vzpominam, tak se v zamestnani vyplnuje osobni dotaznik, ve kterem je i polozka rodinny stav. Coz je paradoxni, protoze v obcance uz byt uveden nemusi - je ho tam nemam. A ten dotaznik clovek podepisuje i s cestnym prohlasenim, ze uvedene udaje jsou uplne a pravdive.

Rekl bych, ze dojde-li k jakekoli podstatne zmene v osobnich udajich zamestnance, ma zamestnavatel narok to vedet. To je dulezite treba pri stehovani, vymene dokladu... A taky pri snatku/reg. partnerstvi, protoze manzel/partner muze zasahovat do cele rady pravnich vztahu. Napriklad ma narok na informace v pripade pracovniho urazu nebo umrti...

Hledal jsem ale v zakoniku prace a zamestnanci tam neni kladena povinnost oznamovat svuj rodinny stav. Naopak § 316, pism. 4, odst. b vyslovene zakazuje zamestnavateli vyzadovat informace o rodinnych pomerech, cimz ale neni vyslovene zakazano chtit informace o rodinnem stavu.

Z ostatnich paragrafu ale vyplyva, ze je lepsi partnera uvest, protoze zak. prace mysli na radu situaci, v nichz ma partner ruzna prava. Tim myslim treba vyse zminene pravo na informace o zdr. stavu/umrti, pravo na odskodne, pravo na cestovni nahrady...

Je asi vyhodnejsi uvest partnera, protoze clovek nikdy nevi, co se prihodi.


Zdroj: http://www.pracepropravniky.cz/…-uplne-zneni
04. 01. 2019 v 15:42Off-line Sailing  (41/188/95)
Betonica - ještě doplním že například na mé soukromé telefonní číslo nemá zaměstnavatel nárok, je to považováno za osobní údaj a já nejsem povinen mu číslo poskytnou.
04. 01. 2019 v 16:17Off-line Portos1  (22/185/105)
Tohle není povinný údaj. Zákoník práce dokonce ukládá povinnost zaměstnavateli, aby měl otázky, při PPo* nebo při uzavírání PPs*, které souvisí pouze s pracovními záležitostmi.
Ale berme v potaz, že když se to někdo ve firmě dozví - těžko se to pak zaměstnavatel nedozví.

PPo - pracovní pohovor
PPs - pracovní smlouva
06. 01. 2019 v 22:36Off-line paul86  (100/-/-)
1) ne, nenahlašuje a za 2) ne, nedozví.
07. 01. 2019 v 06:03Off-line iglw  (50/172/77)
Ne,ale možná se to časem dozví!!!No a co!Pracuj dobře,možná i líp a bude vše v pořádku!
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2021 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload