Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu NaKluky.cz s užitím cookies souhlasíte. Další informace
Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload

PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Zapomněl jsi heslo?
Onload

Kolik materiálu je potřeba na výměnu elektroinstalace v bytě 3+1?

14. 03. 2019 v 13:57Off-line Anonym (a)
Dobrý den, je mi někdo schopen říct, jaký veškerý materiál je třeba použít při výměně kompletní elektroinstalace v bytě 3+1 v panelovém domě?
Máme pouze vyměněnou novou rozvodnou skříň a jističe, potřebujeme však novou elektřinu kompletně v celém bytě.
Zjišťoval jsem si ceny a obvolával elektrikáře, měl poptávku na SuperSousedovi a výsledné cenové nabídky se pohybovaly okolo 60-70 000 Kč. Což mi přijde nehorázné.
Napadlo mě, že bych si tedy materiál nakoupil sám, dokázal si jej...

Představujeme naše rádce…

Poradna je tu pro vás - můžete se zde ptát na své problémy, zvídavé dotazy nebo jen necíleně diskutovat či radit druhým.

Radek Řadu let se věnuje problémům ve vztazích a milostném životě.
14. 03. 2019 v 14:05On-line akutol  (97/150/150)
Panelák je přece dočasné st**tovací bydlení než člověk našetří na něco normálního, proč do toho vrážet peníze ? Nestačí utáhnout hliník jednou za půl roku ?

Jinak holt práce je dneska drahá, všichni chtějí být gender aktivisty, enviromentalisty nebo dokonce muzikology, tak elektrikářů je málo. Se s tim smiř.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
14. 03. 2019 v 14:23On-line St63V  (88/-/-)
Jde o to, zda je byt v soukromém vlastnictví, či státní. Pokud je státní, rozvody by měl zajistit byťák, jelikož rozvody jsou součástí bytu. Pokud je byt v soukromí, natažení elektrických rozvodů po bytě si musí zajistit majitel.
Rozvody po bytě by měla provést el.firma, popř soukromý elektrikář, který pak současně provede kolaudaci a svým podpisem ji stvrdí. Fušované práce neradi elektrikáři stvrzují svým podpisem. Takže pokud budeš si dělat el rozvody sám, počítej, dokud nebudeš mít zkolaudovanou elktriku v bytė, těžko tě někdo napojí na hodiny. Spíš si zaděláš problém, který by tě mohl v konečném výskedku ( revize tvých rozvodů) stát nemalý poplatek.
14. 03. 2019 v 14:40On-line FelixGabriel  (20/170/58)
Ako hovorí Steve, robiť si to sám no neviem čo na to poisťovňa v prípade žeby vznikol nejaký skrat a zneho požiar, hoci si to neviem predstaviť :-D Pokiaľ by som mal ja kupovať byt ktorému elektrické rozvody zapájal nejaký neprofesioná, moc by sa mi to nepáčilo hoci v tvojom prípade ide iba o naťahanie nových káblov takže to nie je také ako keď si niekto svojpomocne stavia dom a ťahá káble všelikade. Existuje celá rada vecí ktoré sa pri kabeláži musia dodržovať a to minimálne hrúbky/izolácie/typ kábla podľa umiestnenia a účelu atď. Pokiaľ si tam dáš tenký kábel pretože je lacnejší a bude preťažený, roztopí sa ti izolácia a vznikne skrat, ak nie aj niečo horšie. Takisto bezpečné zapájanie svietidiel kde treba zapojiť prívodový kábel do spodnej časti úchytky aby nemohlo dojsť k elektrickému šoku pri nešikovnom vymieňaní vypálenej žiarovky a tak.
14. 03. 2019 v 14:41On-line FelixGabriel  (20/170/58)
Inak čo sa týka bytoviek, nie každý má ten sen prejsť do domu. Hoci na slovensku a zrejme aj česku to tak väčšinou pokiaľ viem je, ale naozaj nie každý túži po dome. Niekomu vyhovuje viac byt.
14. 03. 2019 v 15:05On-line St63V  (88/-/-)
Dám příklad. Před dvěma lety jsme se na osadě konečně dočkali zavedení elektriky. Firma, která provedla rozvody po osadě, dávala hlavní sloupky a kdo chtěl, tak tomu udělala za poplatek i rozvodný sloupek. Já jsem si sloupek koupil sám ( byl levnější). Jelikož mám chatu v záplavové zoně, chtěl jsem sloupek s hodinama vyvýšit kvůli vodě. Udělal jsem základ, na který elektrikář sloupek uchytil a krabice s jističem a hodinama se dala výš, než mají sousedé. Hlavní kabel od sloupku do chaty jsem si kupoval sám ( současně ho i uložil do země). Takže elektrikář jen kabely propojil se sloupky a pak k rozvodné skříni s jističi v chatě, včetně veškerých rozvodů po chatě. Vše kromě granátů za které jsem platil 8,5 tis kč mne elektrika vyšla ( rozvody, jističe, zásuvky, a další) na 17,5 tis kč včetně práce a kolaudace.
Soused chtěl ušetřit, pozval si kamarády a ti mu udělali rozvody, jak si přál. Pak scháněl revizáka, ten mu kolaudaci odmítl udělat s tím, že nebude kolaudovat odfušovanou práci. V konečném výsledku přijeli revizáci a kompletně mu zkontrolovali elektrické rozvody. Samozřejmě musel zaplatit, jelikož tam neměl takzv chráničku a další potřebné jističe. V konečném výsledku se mu to prodražilo, jen kvůli tomu, že chtěl ušetřit.
14. 03. 2019 v 15:20On-line St63V  (88/-/-)
Samozřejmě, že elektrické rozvody nusí být dnes v mědi. Hliníkové rozvody se už dnes nedělají, už kvůli tomu, že hliník časem zkřehne, díky oxidaci a láme se.
14. 03. 2019 v 15:24On-line FelixGabriel  (20/170/58)
Hmm ty si čakal na zavedenie elektriny aby si sa mohol konečne regnúť na túto zoznamku? Podla dátumu registrácie to sedí :D :D
14. 03. 2019 v 15:34On-line St63V  (88/-/-)
Ne ne ne, Felixi. S elektrikou seznamka nemá co dělat. Ale časem uvažuji, že si pořídím internet ( po elektrice) i na chatu, jen čekám jak se zadaří jednání ohledně snížení cen za internet, o které se teď dost aktuálně bije Babiš, aby jsme měli podobné ceny, jako v zemích evropy. Když operátor sníží cenu za intenet, tak do toho půjdu.
14. 03. 2019 v 15:57On-line FelixGabriel  (20/170/58)
Aké tam máte ceny? Vyššie ako v zbytku EU? Pretože známy býva v nemecku a top akciová ponuka je 19,99 eur / mes aj to len max na prvý rok. Bežná cena internetu je tam od 34,99 eur / mesiac mimo časovo obmedzenej akcie na max prvý rok služby.
14. 03. 2019 v 16:00On-line St63V  (88/-/-)
Se můžeš podivat na nabídku Českých operátorů.
14. 03. 2019 v 16:41On-line FelixGabriel  (20/170/58)
Prve hladanie na googli od 95 kč, upc od 229 kč mesačne. Ale na stránkach oboch poskytovateľov žiaden cenník. Ja by som to tiež nebral keď nemajú na webe cenník, a kľudne to môže byť aj za korunu.
14. 03. 2019 v 16:57Off-line Sailing  (39/188/85)
Technická, on je ještě nějaký byt státní? On je ještě nějaký byťák? Jinak k tématu elektrika. Mám obavy, že oficiálně levnější to asi nebude. Je tu jedna možnost, najít si nějakého elektrikáře v důchodu co si přivydělává, ten ukáže kde co bude, majitel bytu si udělá drážky do betonu, zkrátka to připraví, elektrikář melouchář to natahá a zapojí.
Majitel bytu si pak jen pozve oficiálního elektrikáře který provede revizi a dá razítko na papír, že je vše ok. Takhle se to dělá běžně. Jinak dnes je dostupná literatura na téma zapojování rozvodů. Takže není problém postupovat přesně dle instrukcí. Tedy trasy vedení, výška nad podlahou, výška zásuvek, vypínačů, samotné zapojení kabelů taky není nic složitého, buď tradiční věneček nebo wago svorky, kabely měď, na zásuvkový obvod síla 2,5 světelný 1,5 (na světla musí být tří žilový, světlo musí být uzemněno), pak zóny v koupelně, tedy kde co smí nebo nesmí být, jak daleko zásuvka od umyvadla, atd. (v koupelnách je povinný proudový chránič), to vše se lze dnes dočíst.
Takže opravdu s pomocí nějakého důchodce elektrikáře, není problém si to udělat za levnější peníz.
14. 03. 2019 v 18:54On-line St63V  (88/-/-)
Sailing, se mi zdá, že trochu kecáš. Žádný revizní jen tak nedá razítko za cizí práci. Dnes elektrikář stvrzuje svým podpisem, že odvedl a po sobě zkontroloval rozvody ( vím to z první ruky) a současně vystavuje revizní zprávu na jejíž základě se pak připojují hodiny a pod. Dále dnes je jedno v jaké výšce jsou zásuvky, vypínače ( to, co platilo tehda už neplatí). Pokud je důchodce ekektrikář s tím, že natáhne elektriku a může vystavit revizní zprávu, je vše ok.
14. 03. 2019 v 19:01On-line akutol  (97/150/150)
Samozřejmě že revizák dá razítko na cizí práci, pokud výsledek splňuje normy.

Úkolem revizáka je posoudit elektroinstalaci, nikoli osobu zhotovitele.

Ostatně "revizák" na STK také to auto nevyrobil a přesto dá razítko, že ...

Nakonec revizáka si obvykle dotáhnu vlastního a nezávislého na zhotoviteli, jen ať je hezky kontrola ...
14. 03. 2019 v 19:32On-line St63V  (88/-/-)
14. 03. 2019 v 19:47Off-line facesitting  (36/188/80)
A hlavně na googlu se dá určitě najít i takováto věc. stačí jen chvíli hledat.
14. 03. 2019 v 20:15Off-line i8051  (47/184/97)
STV - prosim te, dve veci: elektricky rozvody v dome/byte se nekolauduji, ale dela se na ne revize. Dale na pripojeni elektromeru potrebujes pouze revizi odbernyho mista (cili elektromerovyho rozvadece), co mas doma, to rozvodaky naprosto nezajima :-) Je tudiz naprosto jedno, kdo udela samotnou dratovacku, podstatna je revize od revizaka, kterej to schvali a potvrdi, ze to je v souladu s normou. Navic anonym pise, ze domovni rozvadec ma a tyka se to jen dalsiho rozvodu v byte. Pokud je tedy anonym sikovnej, muze si to udelat sam v souladu s normou a pote si pouze zaplatit revizi .. kterou myslim, ze by ani nepotreboval, pokud ji po nem nebude chtit treba majitel bytu nebo domu :-)

Ono neni tezky si za pul hodiny na netu zjistit, ze na svetla 3Cx1.5 zasuvky a topeni 3Cx2.5 .. pokud ve zdi, muzes CYKYLO, jinak na povrchu CYKY. Naspojkujes vse wagosvorkama a mas to. Pak staci nebejt prase, bejt zrucnej a udelas to lip, nez nejakej elektrikarskej smudla (a ze jsem instalaci videl). Matros koupis v kazdym velkoobchode za par kacek a za vikend panelakovej byt mas hotovej i s afterparty :-)
14. 03. 2019 v 20:15Off-line Sailing  (39/188/85)
"...pokud si doma zapojujete něco sám pro sebe tak jste za to zodpovědný sám , pokud jako firma dodáváte službu ( práce na VTZ ) tak odpovědnost nese zástupce firmy případně revizní technik který na provedení vystaví revizi.." Ano, pokud revizní technik podepíše prasárnu, nese za to odpovědnost. Pokud si tu instalaci udělá člověk sám, ta je v souladu s předpisy, revizní technik neshledá závadu na provedení, tak se technik může bez obav podepsat.
14. 03. 2019 v 20:17Off-line Sailing  (39/188/85)
Pokud jde o rekonstrukci bytu, kde se ten byt nebude nově připojovat, tam není co řešit, ano, revize by se měla dělat asi každých 5 let, ale kdo to reálně dělá? Mám připojený byt? Chci jen vyměnit staré kabely za nové? Budu si zvát revizáka? Proč? Prostě vyměním kabely pod něčím odborným dozorem za nové, připojím do rozvodné skříně a hotovo.

Tady u mě je právě takový elektrikář důchodce, když byl zaměstnán u místní firmy, měl jako zaměstnanec smluvně daný přísný zákaz dělat po práci melouchy. Nyní jede na plné obrátky. Určitě nemá certifikát na revize, je to prostě jen montér el. instalací, ve firmě montoval i rozvaděče. Přijde do panelákového bytu, domluví se s majitelem o nějaké představě. Majitel si vyřeže drážky do panelu, podle instrukcí natahá kabely a ten pán XY pak provede samotné zapojení v krabicích, vypínačích a v rozvaděči. A věřte, že kdyby si majitel bytu za půl roku pozval revizáka kvůli pojišťovně, tak ta instalace projde, jelikož po technické stránce je vše v naprostém pořádku. Osobně neznám nikoho, kdo by si na rekonstrukci zval firmu.

Pokud jde o výšky zásuvek, dovolím si nesouhlasit. Minimálně v koupelně jsou přísná pravidla pro rozmístění, platí tzv zóny, 1, 2, 3. Dále, například světlo nad umyvadlem, tedy v umývacím prostoru, musí být minimálně 180 cm nad podlahou a ne méně, než 40 cm nad umyvadlem. Pokud je zásuvka ve výšce umyvadla, musí být vzdálena 20 cm od jeho hrany. Pokud má být zásuvka či vypínač světla zároveň s hranou umyvadla, musí být alespoň 120 cm nad podlahou. To jsou pak přesně ty věci, na kterých vás nachytá ten revizák.

Podotýkám, že tady nikoho nenabádám, aby si teď vzal kabel, a šel něco zapojovat. Jednak se to podle zákona nesmí a dále předpokládám, že každý rozumný člověk si něco o tom napřed nastuduje. Viděl jsem i hrůzy v podobě krabice, kde nebyl žádný věneček, nic... prostě dráty zatočený do sebe kombinačkama na prasáka.
14. 03. 2019 v 20:18On-line s.a.m.i.k  (48/183/94)
Milý anonyme. Pokud se v elektrikařině nevyznáš vůbec, tak potom to, co navrhuje Sailing, je asi nejschůdnější cesta. Jestli už máš zapojený hodiny a rekonstrukci budeš dělat od rozvaděče dál, potom se sice bez revize obejdeš, ale už pro tvůj klid bych to nedělal. Je to v podstatě pakatel oproti možnosti, že se něco přehlídne a vyhoříš.
Hlavně se vůbec neohlížej na Estévákovy rady. Dneska to je opět co slovo, to perla.
14. 03. 2019 v 20:26Off-line i8051  (47/184/97)
STV .. to je zase p*****na, co? "Žádný revizní jen tak nedá razítko za cizí práci" proc by nedal? Je to revizni technik a ten neresi, kdo to delal, ale jestli to sedi s normama a je to bezpecny, proto se taky jmenuje revizni technik a ne "tahac dratu a zapojovac zasuvek" :-)
14. 03. 2019 v 20:27On-line akutol  (97/150/150)
Škoda tunit panelákový byt, to je jako sypat peníze do prorezlé felicie ...si nech hliník a za ušetřený prachy si budeš moct koupit normální bydlení o dva měsíce dřív ...

Moje babička strávila život v baráčku kde měla dráty omotané navoskovaným papírem, když se zaply akumulačky, kapal z vedení ohřátý vosk ... a přežila, protože jí to politicky myslelo.

Navíc furt to bylo bezpečnější než když wifista nainstaluje na anténu na hromosvod a UTP kabel z ní vede po vodovodní trubce do bytu :-)
14. 03. 2019 v 20:28On-line akutol  (97/150/150)
Dyť mu píšu "Úkolem revizáka je posoudit elektroinstalaci, nikoli osobu zhotovitele.".
14. 03. 2019 v 20:29On-line BussterX  (98/130/150)
Akorát si anonyme dávej bacha až si to budeš sám drátovat na to abys sis někde neudělal uzel na drátech, ona ta elektřika pak skrz ten suk blbě teče
14. 03. 2019 v 20:32Off-line i8051  (47/184/97)
Akutole, vim, ze to pises, ale STVcku se to musi napsat 10x a stejne bude remcat, se to ma z prvni ruky :-)
14. 03. 2019 v 20:35Off-line i8051  (47/184/97)
Nejvetsi problem ale bude to sepsat .. protoze to mas krabice hluboke, krabice melke, krabice odbocne, vypinace, krizaky, schodistaky, zasuvky, sadru, draty, dvojlinky, trojlinky, hrebiky, svorkovnice, jistice, rozvadece, objimky, zarovky, prichytky, kabely, svorky, sekac, kladivo ... no ja bych si mozna na to pozval pana Lorence :-)

https://www.youtube.com/watch?…
14. 03. 2019 v 20:36On-line akutol  (97/150/150)
Tak v Alze od každé velikosti tři kusy a co zbyde to do 14dnů vrátit ...
14. 03. 2019 v 20:37On-line akutol  (97/150/150)
Proč jsem si při čtení "svorkovnice, hrebiky, prichytky" vzpomnel na igyho ? :-)
14. 03. 2019 v 20:38On-line BussterX  (98/130/150)
Protože máš chuť zkusit sádlo-máslo? :D
14. 03. 2019 v 20:44Off-line i8051  (47/184/97)
STV - tohle mam doma https://www.nakluky.cz/…3751/338764/ revizak se podival, napsal zpravu a rek, ze to nema cenu resit, ze to je bez problemu a kdoze to delal (trosku remcal, proc mam do vypinacu UTP kabel, ale pak to po vysvetleni pobral). Takze si jen zmeril zemni odpory par zasuvek, zkontroloval par dalsich veci a udelal revizni zpravu :-)
14. 03. 2019 v 20:53On-line akutol  (97/150/150)
Vidíš estéváku, mohl jsi ušetřit ...
14. 03. 2019 v 20:59Off-line i8051  (47/184/97)
Tak samozrejme, treba u vypinace vyjde metr Cat5e na 4 kacky a metr CYKY2x1.5 na 8 .. a navic muzes to UTP retezit a v Tree rezimu pak spinat desitky zarizeni .. takze na kabelu uspora klidne i 99 % ... :-)
14. 03. 2019 v 21:00On-line akutol  (97/150/150)
Myslel jsem že si mohl dráty natahat sám a ne k tomu nutit chudáka revizáka ...
14. 03. 2019 v 21:01Off-line i8051  (47/184/97)
To taky, nejvetsi srani je tahani kabelu, na to je dobrej nejakej podrzdrat. Ja si taky uzival jen tu hezkou praci :-)
14. 03. 2019 v 21:08On-line BussterX  (98/130/150)
Jojo, tukabel tamkabel... https://www.youtube.com/watch?…
14. 03. 2019 v 21:17Off-line Anonym (a)
Já si to určitě sám dělat nebudu. Mám problém si i sám vyměnit žárovku a pochopit rozdíl, mezi velkým a malým závitem :-)
Mě šlo jen o to,že bych ušetiřl peníze tím,že si dokážu skrz kamaráda sehnat levnější materiál.
Jen potřebuji vědět,od nějakého elektrikáře, že budu potřebovat tolik metru takového kabelu, tolik toho a tolik tamtoho. Vypínače,zásuvky, co k tomu vše se potřebuje. Kolik metru sadroše na zeď,kde se dráty schovaj a udělá podhled,aby se nemuselo sekat.
Nemám peníze na to,abych pak dělal komplet nové omítky a tapety. Takže sekat nemůžu a lišty se mi nelíbí,ty nechci.

Chci jen ušetřit tím,že si seženu materiál a eletrikáři pak jen zaplatím za jeho práci.
Dnes jsem obvolal celkem 31 firem a soukromníků elektrikářů (OSTRAVA) a cenny včetně materiálu a práce na 3+1 byt se pohybovali od 45 000 do 80 000 Kč. (To je rozdíl,co?). Ale mě i těch 45 000 přijde moc a proto chci ušetřit tím,že elektrikáři dám třeba jen 20 000 za práci a materiál si prostě seženu sám. Mám na to známosti.
14. 03. 2019 v 21:22On-line akutol  (97/150/150)
Známosti u sběračů kabelů co se povalují podél kolejí ? :-)
14. 03. 2019 v 21:23On-line akutol  (97/150/150)
Hele a proč to děláš celou tu akci ?
14. 03. 2019 v 21:25Off-line Anonym (a)
Aktuol: Nene, známosti ve správných obchodech :-)
Proč?
Protože chceme tento rok udělat kompletní rekonstrukci. A elektřinou bychom rádi začali.
A protože např. koupelnu máme vyčíslenou na 150 000, kuchyň 130 000 Kč, obývák na 80 000 Kč, nemluvě o podlahách, nové omítky, sádrokartonové podlhedy na strop,atd.atd.atd. Prostě totální rekonstrukce.
Byt je původní, 45 let starý a už tu vše padalo na hlavu :-) Nebo tedy,vlastně stále ještě zatím padá :)
14. 03. 2019 v 21:29On-line BussterX  (98/130/150)
Jak je vidět tak dělám dobře že čekám na bohatého prince... který bude mít elektřiku v platinových tukabelech :D
14. 03. 2019 v 21:31On-line akutol  (97/150/150)
A proč panelák ? Proč to neprodáš, nepřiplatíš si těch 150+130+80 a nekoupíš barák ?
14. 03. 2019 v 21:32Off-line BretislavBret  (16/168/49)
Minulý měsíc jsme dělali elektřinu u nás na baráku. Vyšlo nás to na 130 000 Kč.
Ale nemám představu jak se to pohybuje v panelových domech.
14. 03. 2019 v 21:34Off-line Anonym (a)
Aktuol: Protože bych musel prodat aspoň 4 byty,aby mi to hodilo na barák :-)
Pozemek + stavba + vybavení :-)
A možná i proto,že vlastně ani dům nechci. Je kolem toho spoustu starostí a práce :-) A pokud není člověk zručný,jsou to zbytečné starosti navíc.
Mě panelový byt naprosto vyhovuje :-)
14. 03. 2019 v 21:36On-line akutol  (97/150/150)
No já nevím, to se chystáš strávit život v paneláku že ho takhle tuníš ?
14. 03. 2019 v 21:36Off-line Anonym (a)
Věřím tomu,že bych na hypotéku při svém platu nikdy nedosáhl :) A jak jsem psal, po RD ani netoužím,takže ano :-)
Naprosto bez problému.
14. 03. 2019 v 21:37On-line akutol  (97/150/150)
I estévák se vzmohl na vlastní chaloupku ...
14. 03. 2019 v 21:38On-line BussterX  (98/130/150)
Vila nebo panelák
raketa jim vytře zrak

https://img26.rajce.idnes.cz/…P1180456.jpg

moc lpíte na materiálnu, panstvo
14. 03. 2019 v 21:39On-line akutol  (97/150/150)
Navíc v paneláku do něčeho vrtneš a vysype se na tebe tuna azbestu z nějaké stoupačkové trubky, to si rovnou napiš závěť ...

https://prazsky.denik.cz/…0110202.html
14. 03. 2019 v 21:43On-line akutol  (97/150/150)
Hele estéváku, šel bys bydlet do paneláku ?
14. 03. 2019 v 21:46Off-line i8051  (47/184/97)
Hele tak rekni tomu elektrikari, kterymu das tech 20, at si to za dalsi litr navic spocte a nakoupi. Jiste ma registrace ve spouste velkobchodu. Navic .. ty si fakt neumis spocitat, kolik vypinacu a zasuvek potrebujes a nemuzes si ukrast v obi papirovej metr a zmerit dylky dratu? :-)
14. 03. 2019 v 21:51Off-line i8051  (47/184/97)
Akutole, urcite by v panelaku bydlet nechtel. Pres zdi by bylo slyset vresteni jeho znasilnovanejch sestnactek ... :-)
14. 03. 2019 v 21:53On-line akutol  (97/150/150)
Tak by si udělal protihlukové sádrokartonové podhledy i na zdi, nejen na strop no ;-)
14. 03. 2019 v 21:56Off-line Anonym (a)
Umím vypočítat kolik vypínačů a kolik zásuvek.
Ale těžko si spočítám kolik drátů. Jak? Já nevím kudy to povede,odkud kam?
Netuším.
A co ještě k tomu? Husí krky? Čokolády? Nějaké pojistky? Nevím nic:D
14. 03. 2019 v 22:00On-line BussterX  (98/130/150)
Až to budeš mít natažený tak si pak zrovna můžeš vyoperovat slepý střevo, vpodstatě nepotřebuješ experty :D
14. 03. 2019 v 22:01On-line akutol  (97/150/150)
14. 03. 2019 v 22:03On-line akutol  (97/150/150)
Smutný výsledek našeho školství, samá muzikologie a takhle to dopadá. Já doma měnil zvonkové trafo když mi bylo sedm let a to jsem ho v Tesle i sám koupil ...
15. 03. 2019 v 00:04Off-line i8051  (47/184/97)
Anonym (a) NOVÉ
Já nevím kudy to povede,odkud kam?
------------------------
od pantaty vedou draty do zarovky nade vraty, odtud proud se rozleva, do stodoly, do chleva ... co je na tom slozityho? Asi od zdroje ke spotrebici, ne? :-)
15. 03. 2019 v 05:48On-line Mio6602  (53/-/-)
Jó, takové zákazníky, kteří si sami nejdřív nakoupí materiál a pak shánějí někoho, kdo jim ho zpracuje, ty mají řemeslníci nejvíc v oblibě.
Naprostá většina řemeslníků, kteří opravdu za něco stojí, má dnes tolik práce, že podobné šetřílky pošlou do zádele. Takže seženeš pak možná nějakého joudu, který ti to nakonec nějak zpytlíkuje, ale záruku ti na to logicky nikdo nedá. Proč by taky někdo ručil za něco, co nedodával?
15. 03. 2019 v 05:51On-line Mio6602  (53/-/-)
I8051: Ještě je potřeba dodat, že při náhodném spojení dvou drátů, dochází k tak zvanému zkratu. Kdo má pojistky normou předepsané, tomu se při zkratu nic nestane. Kdo si tam narve dráty, hřebíky, ten vyhoří a začne od píky.
15. 03. 2019 v 06:29On-line akutol  (97/150/150)
Hlavně rychle než EU zavede povinný AFDD na každý okruh ... to pak zdvojnásobíš hodnotu toho panel kutlochu jen na materiálu :)
15. 03. 2019 v 07:01On-line St63V  (88/-/-)
No já jsem ušetřil, páč mi ještě nabídl úspornou ledničku ( na chatu) v hodnotě 4.5 litru ( spotřeba 600W/24h). Takže mi vykompenzoval ztrátu. Když spočítám cenu za elektřinu ( včetně granátů) 25 - 4,5 = 21,5 tis kč za kompletní elektriku. Krásná práce.
Ps: celková délka všech kabelů činí cca120 m.
15. 03. 2019 v 08:20On-line akutol  (97/150/150)
Jo a až budeš ty dráty kupovat, řekni že chceš na střídavý proud, aby ti neprodali stejnosměrné. Častý trik prodavačů když před sebou vidí jelito které tomu nerozumí, prodat jim levnější stejnosměrný za cenu dražšího střídavého. Jeden enviromentalista pak musel vysekávat již natažené kabely a měnit je za střídavé.
15. 03. 2019 v 08:37On-line St63V  (88/-/-)
Akutole, proč vysekávat? Dnes se elektrika tahá přes husí krky. Ušetří to plno práce při výměně kabelů ve zdi.
15. 03. 2019 v 13:55On-line Mio6602  (53/-/-)
Akutol: Jaké stejnosměrné a střídavé dráty. Prostě třížilová trojlinka z plného drátu, na zásuvkový okruh 2,5mm, na světelný stačí 1,6mm. Ale jestli ten člověk nezná tohle, nebude vědět ani co je "fíčko", "vagovka" a "stromák polní". Takže nejlepší rada je, aby neškudlil a přenechal to někomu, kdo to udělá. Ta doba, kdy si to doma tahal kdejaký amatér je už dávno pryč, stejně jako si lidi běžně nedělají v garáži rozborku motoru.
15. 03. 2019 v 13:57On-line Mio6602  (53/-/-)
STV: Ty granáty, které dostáváš s elektrikou, to je zas co? Máš na to vůbec papíry? :D
15. 03. 2019 v 14:14On-line St63V  (88/-/-)
Voe granáty jsou hlavní pojistky na přívodním sloupku. Granáty se dávaj jakmile je zkolaudovaná elektrika, dřív ne.
Pak je teprve vedena elektrika do sloupku s hlavním jističem a hodinama a dál k rozvaděči s chráničkou ( ochraný jistič) dále přes jističe k zásuvkám a světlům.
15. 03. 2019 v 14:41Off-line i8051  (47/184/97)
STV, par veci:
- spotreba (=energie, prace) neni ve W, ale ve Wh/kWh (pripadne J/cal/eV), ve W se udava vykon/prikon (proto je to fyzikalne E=P*t)
- pokud mas lednicku s "600W/24h" .. tak te dost pojebal s tou spotrebou, protoze za den to mas 14 kWh a bezna lednicka ma asi 1 kWh :-)
- dnes se tahaji silove kabely v krcich? A na to jsi prosim prisel kde? Pouzivaji se bezne CYKY nebo CYKYLO, ktere jsou primo urceny k zamaznuti do omitky nebo zaliti do podlahy. Dobre polozena medena cykyna totiz vydrzi ve zdi dyl, nez zed samotna :-)
- "chránička" neni ochranny jistic, ale trubka na vedeni kabelu (treba ten tvuj husi krk, ale bejva i kovova), jesti myslis RCD v domovnim rozvadeci, tak to je chránič .. tak si neplet pohlavi :-)

Tvl ty radeji fakt nepis k oboru, o kterym vis prd. Mozna u vas v mistni ctyrce jsi za experta na granaty, ale v realnym svete spise za hlupaka :-)
15. 03. 2019 v 14:48On-line BussterX  (98/130/150)
Možná o tom ví prd, ale často se hlásí, má zájem o probíranou látku a domácí úkoly odevzdává včas... já bych ho do té deváté třídy pustil pane kolego :)
15. 03. 2019 v 14:51Off-line i8051  (47/184/97)
Ok, ale s reparatem :-)
15. 03. 2019 v 15:06Off-line JirkaJAWA  (34/175/70)
Tak jestli jsi v podnájmu tak to není tvoje starost ale pronajímatele.... co tady řešíš vůbec
15. 03. 2019 v 15:09On-line BussterX  (98/130/150)
@ kolega fyzikář íčko - no to si dovoluji nesouhlasit... Franta Reparát má opakovaně problémy s neomluvenou absencí, v hodinách vyrušuje a jeho prospěch je více než nedostatečný... takže do devítky jedině bez Reparáta, Reparát si dá repete...-__-
15. 03. 2019 v 15:19Off-line JirkaJAWA  (34/175/70)
Navíc jako elektrikář tohle vědět musím kdo zodpovídá za elektroinstalaci v bytě
15. 03. 2019 v 15:19On-line rosju  (46/170/72)
Kolik třešní, tolik višní!
15. 03. 2019 v 17:19On-line St63V  (88/-/-)
Ičkofoune, pokud vím 1 kw = 1000w takže pokud má lednice spotřebu 0,5 kwh/24 hod tak by to mělo být zjednodušeně řečeno 500w za 24h pokud se nemýlím.
15. 03. 2019 v 17:23On-line FelixGabriel  (20/170/58)
Nesledujem konverzáciu medzi vami, ale ak má niečo príkon 500 wattov tak je to predsa za hodinu a nie za deň, alebo sa mýlim?
15. 03. 2019 v 17:39On-line St63V  (88/-/-)
Jenže ičkoň jako detailista to až moc rozvádí. Sám ví, že spotřeba 500W/24hod není 500x24hod. Dnes se vyrábějí lednice s jiným ( úsporným, ale výkonným) typem kompresoru s nízkou spotřebou a hlučností.
15. 03. 2019 v 17:53Off-line BretislavBret  (16/168/49)
JirkaJAWA: Ale on přeci ani jednou nenapsal,že je v podnájmu.
15. 03. 2019 v 18:08Off-line JirkaJAWA  (34/175/70)
Panelový dům - byt si představuji jako byt - podnájem a celkově by to mohlo být odhaduji do 50 000 musí tam být revize
15. 03. 2019 v 18:29On-line St63V  (88/-/-)
Nemusí být v podnájmu, pokud byt odkoupili od města. Bohužel je ještě plno bytových domů jejihž majitelem je město.
15. 03. 2019 v 18:33On-line FelixGabriel  (20/170/58)
Byty v dnešnej dobe budujú súkromné spoločnosti a následne ich buď prenajímajú alebo predávajú.
15. 03. 2019 v 18:38On-line akutol  (97/150/150)
Mio6602: ve stejnosměrných drátech nemají atomy mědi tak kvalitně fixovaná jádra, a ta se do roka vyklepou, jak s nimi cvičí 50x za sek***u změněná polarita proudu - uvědom si že to je bilion a půl vibrací za rok. Pak jádra nedrží a rozpadají se - na hliník a síru, síra pak smrdí a hliník časem oxiduje. Pak musí panelákář ty hliníkové rozvody měnit a větrat.

Střídavé kabely s cyklickou změnou polarity počítají a jádra to unesou, jak píše i8051, vydrží déle než zeď. Ale musí to být CYKY (od slova CYKlus).
15. 03. 2019 v 18:50Off-line i8051  (47/184/97)
St63V (88/-/-) NOVÉ
Ičkofoune, pokud vím 1 kw = 1000w takže pokud má lednice spotřebu 0,5 kwh/24 hod tak by to mělo být zjednodušeně řečeno 500w za 24h pokud se nemýlím.
---------------------
Prave, ze se mylis a to primo fatalne, protoze si stale pletes watty (prikon) a watthodiny (energie/spotreba), coz OPRAVDU neni detail :-) Pokud by prikon lednice byl tvych zjednodusenych 500 W a bezela 24 hodin trvale, jeji denni spotreba bude 12 kWh, ona ale bezi tak 20 % casu, proto by realna spotreba byla 2.4 kWh. Obracene vzato, pokud jeji spotreba bude 500 Wh/24h, bude jeji trvaly/prumerny prikon asi 21 W :-)
15. 03. 2019 v 18:58Off-line i8051  (47/184/97)
Ne Felixi, prikon se za den nemeri, lze merit mnozstvi energie (=spotreba energie) za urcitou dobu. Prikon se maximalne muze v case menit a pokud tento menici se prikon zintegrujes, vyjde ti prave ta energie. Fyzika zakladky, mozna prvaku na prumce :-)
15. 03. 2019 v 19:01Off-line i8051  (47/184/97)
Akutol (39/178/150)
Mio6602: ve stejnosměrných drátech nemají atomy mědi tak kvalitně fixovaná jádra, a ta se do roka vyklepou, jak s nimi cvičí 50x za sek***u změněná polarita proudu - uvědom si že to je bilion a půl vibrací za rok
------------------------
+100 bodu :-)))
15. 03. 2019 v 19:02On-line FelixGabriel  (20/170/58)
Koľko bodov bolo maximum? :-D
15. 03. 2019 v 19:03Off-line i8051  (47/184/97)
50 :-)
15. 03. 2019 v 19:05On-line FelixGabriel  (20/170/58)
To mi pripomenulo jeden starý vtip :-D

Gynekolog, který přišel o práci, se uchází o místo v autoservisu.
Přijímací komise ho informuje:
"Vaší úlohou bude rozložit a složit motor.
Za svůj výkon můžete získat maximálně 100 bodů a na to, aby jsme vás přijali, potřebujete alespoň 80 bodů."
Gynekolog přikývne, vyhrne si rukávy a pustí se do práce. Komise
ho pozorně sleduje, jak rozkládá motor, skládá motor a potom už přichází na řadu hodnocení. Předseda komise přichází ke gynekologovi, podává mu ruku a povídá:
"Blahopřeji vám, jste přijatý, získal jste 150 bodů!"
"Jak to? Říkali jste přeci, že můžu získat maximálně 100 bodů," diví se gynekolog.
"To je jednoduché," vysvětluje předseda komise. "50 bodů jste dostali za perfektní rozložení motoru, 50 bodů za jeho perfektní složení, a 50 bodů jako bonus za to, že jste to všechno zvládl přes výfuk!"
15. 03. 2019 v 20:04On-line Mio6602  (53/-/-)
Akutole, ty si takový mistr demagog, že bych tě skoro vzal i vážně. Jenže to bych se začal hádat a už chápu, že bych zbytečně vynakládal energii, zatímco ty by ses pochechtával schovaný za úspornou ledničkou, omotaný hliníkovým kabelem :P :D
15. 03. 2019 v 20:16Off-line i8051  (47/184/97)
Mio, nezapomen na hlinikovou cepicku proti UFO :-)
15. 03. 2019 v 20:41On-line St63V  (88/-/-)
No vidíš to 21W průměrný příkon je supr. Nebo né?
15. 03. 2019 v 20:54On-line St63V  (88/-/-)
Jsem vyučen v černém řemesle a důchod daleko
15. 03. 2019 v 21:19Off-line i8051  (47/184/97)
Nojo, cerny remeslo .. cernoty, kradeze a tak ... :-)
15. 03. 2019 v 21:42On-line St63V  (88/-/-)
Houby s octem :)
15. 03. 2019 v 21:43On-line Mio6602  (53/-/-)
Pepa Zámečník, přezdívaný konečník :D
15. 03. 2019 v 21:45On-line St63V  (88/-/-)
Jo chlapečku to jsi hodně daleko. Před pár měsíci jsem měl na profilu fotky vztahující se k tomu řemeslu.
15. 03. 2019 v 22:04Off-line i8051  (47/184/97)
St63V (88/-/-)
Před pár měsíci jsem měl na profilu fotky vztahující se k tomu řemeslu.
-----------------------
No a ted maji ty fotky na mravnostni kriminalce :-)
15. 03. 2019 v 22:11On-line Mio6602  (53/-/-)
Tak u nás se černým řemeslem nazývá zámečník, kovář nebo obraběč kovů. Ale tak v Táboře to může být i kominík, notorický pasažér bez jízdenky nebo Batman.
15. 03. 2019 v 23:16On-line St63V  (88/-/-)
Prvek Si by vám měl hodně napovědět.
15. 03. 2019 v 23:55Off-line i8051  (47/184/97)
STV, kdybys rovnou napsal kremik, nemusels googlit, jakou to ma znacku :-)
16. 03. 2019 v 01:25Off-line JirkaJAWA  (34/175/70)
Íčkoune mluvíš jako kniha :D
16. 03. 2019 v 05:02On-line Mio6602  (53/-/-)
Je to jasné. Estévák pájel klempířskou pájkou tranzistory v integrovaných obvodech.
16. 03. 2019 v 06:36On-line St63V  (88/-/-)
Jo občas si něco připájím, ale elektrotechniku ( slaboproud) jsem nedělal. Křemík, respektive křemen se používá i jiném odvětví výroby, jako hlavní složka.
16. 03. 2019 v 06:43Off-line kloudik  (33/182/80)
No to sou bláboly :D tak prvně názvy cyky 3c x 1,5 atd se už 15 let nepoužívají je to cyky J 3 x 1,5 atd ale samozřejmě taky používám starý značení jako všichni :D eletrika se kolauduje? a bez této kolaudace nedostaneš elektroměr? :DDD k elektroměru potřebuješ revizi hlavního jističe. domovní instalace nikoho nezajímá. dneska se všechno tahá v krkách? no to by ses nakrkoval právěže dneska se do krků už nic nedává. krabice plýtká, odbočná a bůhví jaká? odbočný se taky už spousty let nedělají všechny spoje sou pod vypínačem ve wagovkách z toho vyplývá, že všude používáš hluboký. teda klasický KU 68. v koupelnách je povinný proudový chránič? to je zas co za nesmysl. přes fíčko musí jít všechno krom ledničky ne jenom koupelka ale to se furt mění někdy musí být jen zásuvky, za rok i světla a za další rok jen něco ale dycky se přes chránič dává všechno tím nic nezkazíš. a jak někdo psal, pokud si materiál koupíš sám tak se na tebe každej vysere nebo zvýší svou hodinovou nebo úkolovou sazbu navíc s materiálem kerej ti zbyde si možeš leda tak vytřít p***l kdežto u řemeslníka zaplatíš jen to co se spotřebuje za pár procent navíc takže opravdu neušetříš na ničem jen si přiděláš starosti. zavolej si soukromníky, dej jim prácu, peníze a klíče aby měli volnej přístup do bytu kdykoli budou potřebovat, nachystej každej den půllitra a je to nejlepší co možeš udělat. 70 000 za tu raubířinu v bytě 2+1 mi nepřide nijak moc
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
16. 03. 2019 v 08:40On-line Mio6602  (53/-/-)
Kurnik, já už taky po ránu vidím nějak blbě. Chtěl jsem zprdnout kloudika, že píše nesmysly a on v podstatě shrnul a potvrdil základní fakta. Takže má pravdu ten chlapec.
16. 03. 2019 v 08:44On-line St63V  (88/-/-)
Jo popsal to dobře a srozumitelně oproti ičkofouňovi a současně tím nikoho nenapadá za to že blbě něco napsal :)
16. 03. 2019 v 08:46On-line akutol  (97/150/150)
Silicum ?

Podle mne estévák silikonem flikuje rozděravěné střechy které íčkofoun proděravěl při odborné montáži ultravysokorychlostní wifi antény :-) Jednou mu upatlal i anténu a od té doby se ti dva moc nemusí ...
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
16. 03. 2019 v 08:47On-line Mio6602  (53/-/-)
:)))))))))))
16. 03. 2019 v 08:50On-line St63V  (88/-/-)
Tak co Mio, už jsi zjistil díky strýčkovi google co jsem dělal po vyučení?
16. 03. 2019 v 08:53On-line Mio6602  (53/-/-)
Promiň, já netušil, že mám domácí úkol. Umřela mi kočka a musel jsem s křečkem vyřizovat pohřeb, tak mám na dnešní den omluvenku.
16. 03. 2019 v 09:01On-line St63V  (88/-/-)
Chudák křeček:)
16. 03. 2019 v 16:02Off-line i8051  (47/184/97)
Mio, kloudik vykrad nase prispevky, sepsal to do jednoho a ted slizne smetanku .. hajzl jeden ... :-)))
16. 03. 2019 v 16:06Off-line i8051  (47/184/97)
Btw kloudiku, separatni 30 mA chranic pro koupelnu bejt musi, pro celej byt se dava 100 nebo 300, ale koupelna ma porad predepsanej 30 mA :-)
16. 03. 2019 v 16:10On-line akutol  (97/150/150)
Se hádejte o chrániče když za humny jsou povinné AFCI/AFDD.
16. 03. 2019 v 17:08On-line St63V  (88/-/-)
Ičkofoune, takovej velkej kluk a žaluje. Že se nestydíš!!!
A nekopej kolem sebe nožičkama, to se nedělá :-))
16. 03. 2019 v 18:13Off-line i8051  (47/184/97)
Za humny je konec sveta .. 2021 nebo 2060 .. takze nejaky AFCI nikoho nezajima :-)
17. 03. 2019 v 09:40Off-line kloudik  (33/182/80)
Iosmičko nevím proč, ale 30 mA používám pro všechno, ale asi rači pudu do fabriky skládat puzzle nebo tak něco tam nebudu tak nebezpečnej :)
17. 03. 2019 v 12:30Off-line i8051  (47/184/97)
Kloudiku. Pokud mas vsude 30mA, neda se pak zkouset prstem, kde je faze ;-)
17. 03. 2019 v 12:47Off-line kloudik  (33/182/80)
To zní logicky takhle sem nad tím nikdy nepřemýšlel tak já už nebudu pro jistotu používat žádný a jističe nahradím pojistkama s dvoustovkama hřebíkama nebo to rovnou šecko v rozvaděču spojím ve dvou megačokoládách a budu nejlevnější ve střední evropě :)
17. 03. 2019 v 15:27On-line akutol  (97/150/150)
Dobrej nápad, panelák vyhoří a na jeho místě se postaví normální barák :-)
17. 03. 2019 v 16:24On-line akutol  (97/150/150)
Pokud někdo řeší novej barák, nemusí napřed demontovat staré dráty, navíc v paneláku kde s panelama je to docela opruz. Do novýho baráku udělají přípravu zedníci a elektrikář udělá jen dráty a osadí zásuvky/vypínače, pokud jde o prvky do rozvaděče, těch v baráku zase o tolik více nebude.

Navíc když někdo staví barák, obvykle i umí počítat a domluvit si cenu. Malý zakázky pro socky jsou jasněže na položku nejdražší, protože je tam prostě větší overhead.

Tedy, zvláštní to není.
17. 03. 2019 v 16:46On-line St63V  (88/-/-)
U nás se mají předělávat jádra. Tak jsem se ptal za jak dlouho to budou mít hotové. Odpověď mě uzemnila: No my kromě rekonstrukce jader budem dělat i novou elektriku, takže potřebujem na 1 měsíc uvolnit celej byt!!!???
Nechci bejt sprostej, ale jeden měsíc na rekonstrukci byt.jádra včetně rozvodů vody a elektriky (voda jen napojení na stávající stoupačky - koupelna a kuchyň) a nově natažení elektriky do celýho bytu je moc dlouhá doba pro cca 5-6 lidí, kteří to budou dělat. To padne kafí, než to udělají podle našeho systému.
Ps: známý mi dělal kompl rozvody elektřiny ze sloupku do chaty co by jako už důchodce za dva dny!! A to vše dle norem, včetně zalištování. A tihle se s elektrikou budou srát v bytě pomálu měsíc!?!?!?
17. 03. 2019 v 16:50On-line Mio6602  (53/-/-)
Estéváku, já se pohybuju mezi firmama, které rekonstrukce jader dělají (mimo jiné) a můžu ti naprosto zodpovědně říct, že 2-3 týdny čistě jenom na jádro je naprosto běžná doba. Počítej raději ty tři týdny. Když se dělá k tomu ještě něco navíc, tak se to může lehce natáhnout.
17. 03. 2019 v 16:53On-line akutol  (97/150/150)
Tak to bude brzo po estévákovi, protože jak někdo hrábne do azbestových trubek ve stoupačkách, už ten bordel z bytu nikdy nikdo nedostane :-)

Rekonstruovat jádro je jako tunit starou Felicii, proboha proč to neprodáš tak jak to je a za utržené prachy si třeba nezateplíš chalupu kde bys pak mohl být celý rok fklidu bez sousedů a fpohodě ?
17. 03. 2019 v 16:59On-line St63V  (88/-/-)
Tvl, vybourat jádro ( umakart), začistit+ nové vyzdívky ( počítám cca týden i na zaschnutí - používá se většinou už malta s lepidlem) vyštukování + omítka. Tři týdny a dóza kafe k tomu?
17. 03. 2019 v 17:00On-line Mio6602  (53/-/-)
No kdybych ti to popisoval, ztrácel bych asi zbytečně čas, ale pohybuju se v tom, tam mi zkus věřit, že jinak to nejde.
17. 03. 2019 v 17:02On-line St63V  (88/-/-)
Jde, to jsou jen výmluvy. Sám víš, když se chce, jde všechno :-)
Jinak řečeno, za málo peněz, málo muziky, že? Tak se práce rozvrhnou tak, aby to vypadalo, že je to složitější, než to ve skutečnosti je :)
17. 03. 2019 v 17:04Off-line kloudik  (33/182/80)
Akutol jakou přípravu nebo co dělaji zedníci za elektrikáře? Tos malinko přestřelil jinak Teda souhlas
17. 03. 2019 v 17:04On-line akutol  (97/150/150)
Mio a kolik to stojí? Jako to vážně má smysl ?

Jaká je prodejní cena před a po "rekonstrukci" versus cena "rekonstrukce" ?
17. 03. 2019 v 17:04On-line Mio6602  (53/-/-)
Nevím, jak budeš třeba ukecávat maltu a lepidla, aby vytuhla dřív, ale nechám tě při tom.
17. 03. 2019 v 17:07Off-line kloudik  (33/182/80)
Teda nesouhlasím ani s přirovnáním počtu prvků byt/barák. V baráku jich je 3x víc. Někdy i 10x
17. 03. 2019 v 17:07On-line St63V  (88/-/-)
Beton se dá taky ukecat, aby vyrvrdnul i ve vodě. Je to tak, nebo není? Stačí přidat trošku octa a vodního skla.
17. 03. 2019 v 17:08On-line Mio6602  (53/-/-)
Akutol: Ceny bývají samozřejmě různé podle toho, jaké zařizováky si majitelé vyberou. Ale při nějaké ekonomické verzi projektu, včetně bouračky se pod 150 tisíc dnes nedostaneš. Teda pokud si to necháš udělat komplet celé firmou. Pokud si někdo chce něco udělat sám, může pár korun ušetřit, ale narazí na tolik komplikací, že je to fakt lepší nechat na firmu, která udělá všechno a za práci jako celek pak ručí.
17. 03. 2019 v 17:09On-line Mio6602  (53/-/-)
Estéváčku, od tebe koukám bych si nenechal postavit raději ani vodu na kafe.
17. 03. 2019 v 17:10On-line St63V  (88/-/-)
Neboj, já bych ti tam to vodní sklo nedával :-)))
17. 03. 2019 v 17:12On-line akutol  (97/150/150)
No, ptal jsem se zda to vůbec nějak zvedne hodnotu toho bytu ...

A azbestový bordel ze stoupaček se řeší jak ?
17. 03. 2019 v 17:15On-line akutol  (97/150/150)
Marie Báčová upozorňuje na případ, kdy se po rekonstrukci paneláku v Praze 3 měřením ukázalo, že po bourání vzduchotechniky v bytech zůstala azbestová vlákna. Dodatečné vyčištění vyšlo až na 60 milionů korun.
Zdroj: https://www.idnes.cz/…2_stavba_web

To se fakt vyplatilo do stoupaček drbat ...
17. 03. 2019 v 17:15On-line Mio6602  (53/-/-)
Nevím, jak azbestový bordel. Většinou je to plné čedičové vaty. A hodnotu bytu to zvedne určitě. Když mrkneš na realitky, tak byt, který prošel rekonstrukcí a má zděné jádro, se lépe prodává a hlavně za víc.
17. 03. 2019 v 17:16On-line akutol  (97/150/150)
Co přesně znamená "většinou" ? Resp. co se dělá kdy se zrovna nenarazí na "většinu" ?

Tak holt má majitel smůlu a má byt jeho sanace bude stát víc než je tržní hodnota bytu kdyby do toho nerýpal ?
17. 03. 2019 v 17:19On-line St63V  (88/-/-)
Azbest by měla dělat firma na to vybavená vysavačem a zaměstnanci to musí odstranit ve spec obleku. Vysavačem se musí odsát vzniklý prach, při odstraňování azbestového obložení stoupaček, aby se nedostal do bytu a ty jako nájemník to pak nedýchal. Tuším, že by měla firma na to mít i certifikát.
17. 03. 2019 v 17:21On-line akutol  (97/150/150)
"By měla"...takže v realitě nakráčí deset úkáček bez jakýchkoli ochranných pomůcek (životnost úkáčka nikdo neřeší), životnost obyvatel bytu nakonec také ne...

Viz Mio, který "se v tom pohybuje", ale azbest neřeší, protože "většinou" tam není.

Hele tak aspoň tam pak do zaazbestovabného bytu netahej ty patnáctileté zajíce, mají život před sebou a nechtějí v pětatřiceti umřít jen proto že někoho napadlo že ti diletantsky vytuní koupelnu.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
17. 03. 2019 v 17:24On-line BussterX  (98/130/150)
Pro nevzdělané - úkáčko = špatně placený nekvalifikovaný zahraniční dělník z británie (united kingdom) ... 8)
17. 03. 2019 v 17:25On-line St63V  (88/-/-)
Jo to se nám stalo. Přišla firma, že odstraní izolace. Měla mladý kluky, ti dostali starý vojenský atombordel. Samozřejmě vysavač žádnej. Prach stírám snad ještě dodnes.
Bydlím v paneláku, který stojí cca 60 let. Prý tu azbest byl.
17. 03. 2019 v 17:28On-line akutol  (97/150/150)
Tak to byli blbí a zoufalí mladí kluci, to už bych raději točil fekální porno s Bussterem než někde bez jakékoli efektivní ochrany řešil azbest.

Bustterovy howna ze sebe umeju, ale azbest už jaksi z těla nedostanu nikdy.
17. 03. 2019 v 17:28On-line Mio6602  (53/-/-)
Akutole, to že se v tom pohybuju, ještě neznamená, že tohle dělám. Pouze přicházím denně do styku s firmama, které to dělají a zrovna problémy s azbestem mě fakt nezajímají, tak ti na tvůj detailní zájem prostě neumím odpovědět. Mám jiné zvláštní schopnosti a stavebnictví není můj obor.
17. 03. 2019 v 17:29On-line BussterX  (98/130/150)
Vaše howno - naše radost :*
17. 03. 2019 v 17:30On-line Mio6602  (53/-/-)
Bingo
17. 03. 2019 v 17:32On-line akutol  (97/150/150)
Mio, já zase z praxe vím že tyhle firmy jsou z 99% pěkná verbež která jen spoléhá na to že v paneláku bydlí socky který prostě 2xpatnáct litrů (před reko a po reko) za měření azbestu nedají.

Morálně někde na úrovni prodejců svařovaných vraků v AAA/ESA, ty taky nezajímá kdo v tom vraku chcípne protože sloupek jaksi nevydržel to co vydržet měl...

Zlatí lowcost wifisti, ti jen rozvrtají střechu ;-)
17. 03. 2019 v 17:34On-line BussterX  (98/130/150)
Akutole ty žiješ v nějakým jiným vesmíru asi :D

Byty v panelácích zdražily o 50 procent, nedosáhne na ně ani střední třída

Zdroj: https://www.idnes.cz/…konomika_dtt
17. 03. 2019 v 17:35On-line Mio6602  (53/-/-)
No lidi dnes opravdu hodně šetří na nepravých místech. To se netýká jen toho omílaného azbestu. Nakonec vem si základní otázku tohoto vlákna. A šetří všude možně místo toho, aby dřív mysleli a informovali se, než začnou něco dělat.
17. 03. 2019 v 17:36On-line akutol  (97/150/150)
To máš Mio samozřejmě pravdu, protože třeba o těch AAA se to ví a stejně tam lidi lezou ...

Estvák dokonce ví že má plnej byt naprášeného azbestu a taky to neřeší ... v civilizované zemi by stáhnul zhotovitele z kůže.
17. 03. 2019 v 17:38On-line BussterX  (98/130/150)
Pro nevzdělané - AAA = anti-aircraft artillery
17. 03. 2019 v 17:39On-line akutol  (97/150/150)
Busstere, když jsou blbí - barák 20km za Prahou vyjde levněji ... proto se ptám proč vůbec tu elektřinu rekonstruuje místo aby to prodal.

Prostě líný socky kterým vyhovuje bydlet v něčem kde se chodba sama vymaluje, žárovka na chodbě sama vymění ...

jak už jsem dnes psal - socka není stav peněženky, ale stav duše.
17. 03. 2019 v 17:41On-line BussterX  (98/130/150)
Protože panelák :P
17. 03. 2019 v 17:41On-line Mio6602  (53/-/-)
To tak. Ještě aby mi nějaké íčko čučelo přes záclonu do kuchyně...
17. 03. 2019 v 17:41On-line St63V  (88/-/-)
Protože se áčka vydávají za Mototechnu. A Mototechna v týdle republice měla jméno.
17. 03. 2019 v 17:43On-line akutol  (97/150/150)
Čumět do pokoje ?

Říká Sára Kohnovi: "Muži, musíme koupit naší holce do pokoje záclony. Všimla jsem si jak Roubíček odnaproti, vždy večer když se holka svléká, čumí do jejího pokoje."
"Ale Sára", říká Kohn, "ty vůbec neuvažuješ. Žádný vydání za blbosti nebudou. S holkou si vyměníte pokoje a záclony si koupí Roubíček!
17. 03. 2019 v 17:48On-line akutol  (97/150/150)
Busstere, když bude rekonstruovat panelák a utápět v něm prachy, samozřejmě zůstane navždycky v paneláku. Já zamlada spořil, trochu přemýšlel a teď vím že v paneláku nikdy bydlet muset nebudu.

A nebyly v tom nějak extra velké peníze, jen jsem holt nelítal na dovolenou do Egypta, nekupoval jsem si dementní Androidy a nejezdil nejnovějším Báwem. A pár let bydlel malinko v provizoriu který bylo možná horší než panelák, ale zamlada to člověk snese.

Nevěřím tomu že kdyby tazatel vzal do ruky tužku, papír, kalkulačku a chvíli počítal a přemýšlel 50 let dopředu, že by mu vyšlo že má smysl rekonstruovat elektřinu v paneláku.
17. 03. 2019 v 18:07On-line BussterX  (98/130/150)
Akutole vzhledem k tomu že za tvýho mládí byl žhavou novinkou telegraf tak se nechvástej že sis nekupoval android :D
18. 03. 2019 v 04:48Off-line i8051  (47/184/97)
Tvl akutole, prejmenuj se na Lorence nebo na Sally :-)
18. 03. 2019 v 05:07On-line Richard33  (39/185/87)
Jak se to vezme. Pokud to bude komplet (dodáno na klíč), tak by tahle cena i odpovídala. U kámoše jsme to dělali taky (při ledasčem jsem byl). Nakonec to bylo řešeno sádrokartonovými podhledy, protože sekat elektriku do panelů je prakricky nemožné :). Já jsem byl u škrábání stěn, trhání lina, odvozu a likvidace nábytku a dovezl jsem sádroše na celej byt. Vše jsme nosili do 4 patra bez výtahu :)
18. 03. 2019 v 17:45Off-line kloudik  (33/182/80)
Nic není nemožné jen to chce máknout a ta cena cca 70-80k beru bez světel a ostatní kompletace ABB tango což je standart v rozpočtu zbytek se připlácí
18. 03. 2019 v 17:49Off-line kloudik  (33/182/80)
Richarde stavba na klíč je podle mě hrubá a nic k tomu to asi fakt odpovídá.
18. 03. 2019 v 18:18Off-line i8051  (47/184/97)
Hruba stavba nemuze bejt na klic, protoze nema dvere ... :-)
18. 03. 2019 v 19:46On-line Richard33  (39/185/87)
Kloudik: já to nijak nerozporuju, jen říkám, že jsem u něčeho podobného v podmínkách paneláku byl a jak se to řešilo (kvůli panelům) :)
19. 03. 2019 v 16:29Off-line kloudik  (33/182/80)
Dvěstětřicítka flexa s pořádným kotoučem nezná problém :)
19. 03. 2019 v 18:27Off-line i8051  (47/184/97)
C4 uz vubec ne :-)
19. 03. 2019 v 18:35On-line Mio6602  (53/-/-)
Íčko, ty jsi asi neslyšel nikdy od Suchého a Šlitra písničku, kde v pimprlové komedii stalo se, že usedla vosa králi na nose... :D
Pokud neznáš, stači si vygůglit text ;)
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
Onload

OnloadOnload
Copyright 2011–2019 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload