Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Máte rádi hřbitovy?

09. 06. 2019 v 18:03Off-line Sailing  (44/188/95)
Máte rádi hřbitovy a rádi je navštěvujete? Já jsem na hřbitovech docela často, cítím se tam mnohem lépe, obklopuje mě krásná funerální architektura, stromy, květiny, je tam ticho... prostě naprosto úžasné uklidňující místo. Když jsem vytočený, zajdu si na hřbitov. K tomu jsem si vloni u nás na hřbitově pronajal na deset let jeden hrob, je to jedna německá dáma, 75 let, zemřela v roce 1937. Náhrobek byl povalený a zarostlý v trávě, tak jsem ho znovu postavil a vše vrátil do původního stavu, starám se teď o to jak kdyby to byla členka rodiny.
V Praze funguje něco podobného, jmenuje se to adopce hrobů, každý si může adoptovat hrob nějakého člověka (herec, umělec, či jiná významná osobnost), nemůže se tam sice pohřbít, ale zaplatí nájemné a zajistí opravu hrobu. Tímhle jsem se tak trochu inspiroval.
Uvažoval by taky někdo, že by se ujal opuštěného hrobu?

P.S. Cítím se zdráv na těle i na duchu :)
09. 06. 2019 v 18:07Off-line i8051  (53/184/97)
Zatim ne, ale jiste se mi tam bude libit :-)
09. 06. 2019 v 18:14Off-line Sailing  (44/188/95)
TomasKeller, to jsme na tom stejně. Já žiji v pohraničí, takže tu je spousta německých hrobů a hrobek, lékaři, továrníci, dělníci, od každého někdo. Bohužel tím, že tu nejsou rodiny těch zemřelých to pomalu chátrá. Takže někdy to je smutný pohled na kdysi výstavní hrobku. Osobně nikdy nepochopím, jak si někdo může přivlastnit cizí náhrobek, prostě Franz Herlt se přebrousí a druhý den tam je napsáno: Jan Novák. Je mi to silně proti srsti, proto ten hrob co mám v nájmu zůstane té dámy a nikdo jiný tam nepůjde.
09. 06. 2019 v 18:15Off-line Sailing  (44/188/95)
I8051, doporučuji návštěvu za života. Opravdu tam je krásně :)
09. 06. 2019 v 18:16Off-line Lolitak69  (22/171/62)
Dříve jsem tam chodil taky navštěvovat jeden zarostlý hrob podobné dámy. Tedy doufám, že se nejedná o tu, kterou máš namysli ty, protože to, jak byl onen hrob zarostlý v trní.. Má to takový zvláštní náboj a nevypadá to tak uměle jako ostatní “vyňuňánkované” hroby.
09. 06. 2019 v 18:24Off-line FreudToldYou  (27/179/67)
Jsem tam každou Neděli protože to mám kousek od baráku a na své předky se snažím nekálet. Pokecat s dědkem a zbytkem osazenstva, zapálit svíčku a být trošku na měkko. Jojo, je zvláštní to tak říci ale na hřbitov chodím rád. Máme rodinnou hrobku a hrobku pro menší koleno v naší rodině, nevím proč si "adoptovat" ještě jiné které bychom nevyužily. Když budu mít peníze navíc tak raději daruji do dětského domova, než abych si pronajímal hrobku aby ji pak mohlo město zadarmo dát nějaké sociálně slabé svini.
09. 06. 2019 v 18:40Off-line Sailing  (44/188/95)
Freude, já mám bohužel předky buď na jihu Čech nebo na Moravě, tady na severu nemám nikoho (na hřbitově). No a pokud si ten hrob pronajmeš, tak je tvůj a město ho nemůže někomu dát zadarmo. Proto jsem trval na pronájmu, nechtěl jsem investovat peníze do hrobu, aby si to pak někdo jiný vzal pro sebe. S tou adopcí to je takto, to není o tom, že se tam začneš pohřbívat, prostě adoptuješ hrob, zajistíš údržbu a tím zachováš do budoucna kus místní historie, umělecky krásný náhrobek, vzpomínku na nějakou místní osobnost. Samozřejmě, pokud nemá člověk peníze na rozhazování, tak chápu, že jsou jiné prio***y.
09. 06. 2019 v 18:58Off-line FreudToldYou  (27/179/67)
Hroby Osobností si má jako kulturu udržovat město samo, hrob random nedůležitého člověka který nikdo nefinancuje se má vyprázdnit a nabídnout budoucím mrtvolkám a popelu, protože hřbitovů s volným místem je sakra málo a nové hřbitovy se neplánuji.... Lidí je stále víc a víc ale hřbitovy zůstávají stejné...
Jinak to chodíš hlavně na židovské hřbitovy, viď? Ty jsou většinou pěkně zarostlé a pochmurné :)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
09. 06. 2019 v 19:33Off-line Sailing  (44/188/95)
Freude, ne, u nás je zarostlý a pochmurný katolický hřbitov :). Jsou města, které si hrobů osobností váží a podle toho k tomu přistupují, pak jsou města jako to moje, kterým to je jedno..., jinak, i obyčejní lidé mají krásné náhrobky jenž si zaslouží ochranu. K té přeplněnosti hřbitovů. Ten náš tzv. starý je plný ani ne z poloviny (Češi), ten tzv. nový hřbitov který vznikl asi před sto lety, jelikož ten starý byl přeplněný, se nepoužívá. Takže z hlediska současného počtu obyvatel našeho města, je náš hřbitov předimenzovaný. Tudíž, si můžeme dovolit zachovat staré hroby, volného místa (hrob bez náhrobku) je tu dost. Ale samozřejmě vím, že jsou obce, kde to místo už není.
09. 06. 2019 v 20:22Off-line idea  (39/170/-)
Chodím málo, ale některé hřbitovy vypadají dobře, člověk si tam může sednout a přemýšlet o životě a nebo na hrobech zjistit jak měl ten život někdo krátký. Spousty lidí dnes nemá na nic čas, tak tedy obdiv, že ve volném čase se staráš o něco co není tvoje ani tvé rodiny.
09. 06. 2019 v 20:41Off-line Sailing  (44/188/95)
Ideo, mě té paní bylo strašně líto, její rodina od roku 1945 pryč, od té doby ta paní nikoho nezajímala, náhrobek povalený, zarostlý..., prostě smutný pohled. Ta paní žila nějaký život, měla manžela, 3 děti (zjištěno z matriky) a nakonec takhle dopadla... Je hrozný, že je to vlastně jediná věc, která tady po člověku zůstane, tedy náhrobek s jménem a větou: Zde odpočívá v Bohu naše milovaná matka... (v němčině)

A ještě horší je to, že dneska hodně lidí si nevyzvedne ani urnu s popelem... Takže mnozí rodičové se mohou těšit na to, že po roce uložení, skončí nakonec jako anonymní popel někde v hromadném hrobě...
09. 06. 2019 v 20:47Off-line Sailing  (44/188/95)
A jak píšeš o krátkém životě, tak to mě dostává náš pomník obětem 1. světové války, je tam přes 200 jmen, když čtu datum narození a úmrtí, že ten voják XY zemřel ve věku 18,19, 20 let... je mi úzko.
09. 06. 2019 v 21:12Off-line i8051  (53/184/97)
Tak zajdi i sem https://goo.gl/…iuVvs1SgW9v7 .. tam jsou podel ty asi pulkilometrovy cesty pomnicky padlejch, co jim nebylo ani 18 :-(
09. 06. 2019 v 22:23Off-line Mychajlo90  (34/185/70)
Na tomhle hřbitově jsou ještě mladší: https://en.wikipedia.org/…of_Lw%C3%B3w
09. 06. 2019 v 22:30Off-line pauxi  (49/178/79)
Ještě štěstí , že když si pronajmu hrob , nemám vyživovací povinnost k neboštíkovi
09. 06. 2019 v 23:11Off-line kloudik  (38/182/80)
Občas taky chodím, ale to jen abych si pomalu zvykal. Jinak každej hřbitov dřív nebo pozdějc skončí a vyroste na něm panelák. Kdo si myslí že tam spočne navěky je na i v ní. Bude tam jen pár desetiletí ale vlastně mu to bude ve finále jedno :D
09. 06. 2019 v 23:16Off-line Monogatari  (43/195/80)
Mám rád hřbitovy, protože z živých lidí mám úzkosti.
09. 06. 2019 v 23:38Off-line kloudik  (38/182/80)
Mrtvej aspoň neublíží
10. 06. 2019 v 11:46Off-line ozvien  (73/-/-)
Tento problém stojí a padá na tom, jaké máme představy o posmrtném životě. Ten hrob je jejich součástí.
10. 06. 2019 v 18:04Off-line Monogatari  (43/195/80)
Ve Zlíně je hezkej lesní hřbitov. Byl jsem tam v zimě v noci když byl zasypanej sněhem. Ještě bych se tam chtěl podívat v létě..
10. 06. 2019 v 19:09Off-line Sailing  (44/188/95)
Kloudíku, u nás jsou tři hřbitovy, jeden nejstarší je u kostela, v 70. letech 19. století se postavil nový, před sto lety další část výše. Ti lidé u kostela tam leží i přes 200 let, na dalším přes 140 let. A i ti co již nemají náhrobek, jsou stále na hřbitově, nikdo je neodstraňuje, prostě se při novém pohřbu do země dají kosti předchozích lidí hlouběji pod rakev. A nepředpokládám, že by tam někdo někdy stavěl panelák :)
10. 06. 2019 v 19:57Off-line idea  (39/170/-)
To je asi tak všude. V Brně jsou taky velké luxusní náhrobky z let současných, kde jde vidět, že ta rodina na to má, pak skromné menší udržované a pak ty zarostlé a neudržované, kde jde vidět, že tam roky nikdo nebyl. To samé i u nás na maloměstě.
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload