Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Cennost staré věci

01. 01. 2021 v 18:52Off-line Auditor  (29/-/-)
Rád bych nadhodil otázku, proč jsou staré věci tak ceněné. Například pokud mám knihu z roku 1890, proč má 20x větší cenu, než kniha z roku 2010 - ta samá, pouze jiné vydání. K čemu mi je vlastnit takto starou věc, když mohu mít novou, která bude v lepší kondici?

Ptám se, protože se zbavuji stovek knih po prarodičích a když vidím např. staré vydání knihy "Plavčíci kapitána Bontekoea" a na internetu mám nové, tak nevím, proč bych si měl přečíst to staré - kor když kniha je už svým způsobem "zatuchlá". (já je nečtu hlavně ze zdravotních problémů, mám na něco z toho alergii)

V čem jsou ty knihy lepší? Je to jen a jen sběratelská záležitost? Já mám třeba jen 10 mých oblíbených knížek, a když už si koupím nějakou novou a přečtu si jí, tak jí většinou prodám dál - pokud mě opravdu neosloví.
01. 01. 2021 v 18:57Off-line mr.mrkvicka  (20/-/-)
Protože někdo má třeba rád tu zatuchlost a je ochoten za to zaplatit majlant.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
01. 01. 2021 v 19:00Off-line somerone  (36/180/80)
Protože co je starý je přitažlivý :D
01. 01. 2021 v 19:21Off-line Fgjk  (21/195/90)
Protože ta kniha už něco zažila...a to ty léta co za sebou má jí davají cenu
01. 01. 2021 v 22:27Off-line jmeno-nick  (18/176/61)
Nevím u mě je to teda jak co já bych si nekoupil nějakou obličejnou knihu za víc protože je stará ale nějaká kniha která má historii nebo příběh tu už jo zase je to tip věci kterých se člověk nezbaví já mám na půdě 1000 obrazů který mají velkou cenu a stejně bych je neprodal stejně tak bych asi neprodal bibli která je psána písmem z pravého zlata z roku 1432 ale chápu že to asi cenu má stejně tak Mein Kampf první vydání s podpisem Hitlera. Jednoduše mi přijde že se prodávají často staré věci za výši cenu zbytečné a ty věci co mají cenu jsou většinou takové že se jich člověk nezbaví
01. 01. 2021 v 22:31Off-line jmeno-nick  (18/176/61)
Třeba takové housle dneska i housle za 5000 tisíc hrají stejně jako nějaké z 18. stol za milióny ale stejně nikdo kdo na ně hraje delší dobu by si nekoupil housle za 5tis.
01. 01. 2021 v 22:39Off-line Mrvecek  (26/174/59)
5000 tisic = 5000000=pet milionu. Takze housle za 5 milionu hraji stejne jako nejake housle z 18. stol za miliony. Ja se ani nedivim ze ma z tebe kazdej jenom srandu
Tady je videt co s zakama dela distancni vyuka. Mel by ses vic pripojovat na hodiny matiky
01. 01. 2021 v 22:45Off-line jmeno-nick  (18/176/61)
No tak to jsem se jenom upsal ale pokud vím tak jsem napsal 5000 tisíc, ne 5000 x tisíc.
No srandu ze mě má jenom i8051 a ten z každého a zbytek sere že mám jiné názory.
01. 01. 2021 v 22:54Off-line Fgjk  (21/195/90)
Jde o to, že ty knihy něco zažili a jejich 'životní příběh' jim dává tu cenu...navíc už jenom technologie výroby. Nebo je to jedna z mála...nebo úplně jednoduše je něčím jiná...
5000 tisíc...to je pět tisíc tisíců, nrboli 5000 krát 1000, což je 5 milionů...a opravdu máš ten matfyz?
01. 01. 2021 v 23:05Off-line jmeno-nick  (18/176/61)
Pět tisíc tisíců by to bylo kdybych to napsal takhle, 5000 5000 nebo takhle 5000 tisíců. Jak může mít 15ti letý kluk mazfyz ?
Ano životní příběh má obraz nějaký lepší nábytek hudební nástoj něco co má nějakou přidanou hodnotu ale ne obyčejná kniha jenom protože je stará kdyby to bylo třeba mezi prvními vydání kterých bylo pár ale knihu kterých v roce 1890 udělali 20 tisíc asi těžko ( btw taky to není 20 x 1000 ) třeba i ne každé staré housle mají tu cenu teď mám doma Stradivárky což si člověk řekne že to budou drahé housle ale leda hovno používám je na cesty stojí asi 20 tis ale nemají tu přidanou hodnotu protože nebyli vytvořený s tím úmyslem aby byli dobré a předávane byli to prostě normální housle od člověka co udělal jinak kousky které se prodávají za stovky tisíc.
02. 01. 2021 v 01:01Off-line Artenkotorer  (36/180/84)
Je to sběratelská záležitost (tedy subjektivní teorie užitku a z ní vyplývající že subjektivní užitek z vlastnictví předmětu je pro sběratele vyšší, než kolik za to zaplatí) v kombinaci s nabídkou x poptávkou.

Kniha z roku 2010 je nová, vytištěná v celkem velkém množství. Pro hodně lidí sice může být zajímavá, ale máš i velkou nabídku - k dostání je snadno.
Oproti tomu kniha z roku 1890 nemusela být vytištěna v tak velkém množství, ale navíc skoro určitě se ji nedochovalo tolik. Ti sběratelé které zaujme a chtějí ji jsou pak na trhu na straně poptávky, zatímco ty jsi na straně nabídky. Pokud by jsi našel ve sklepě 1000 kopií té knihy, tak pokud by jsi je všechny dal na trh zároveň, cena logicky bude padat dolů, třeba i na úroveň té z roku 2010 (závisí na počtu případných zájemců), protože zájemci nebudou chtít platit hodně za něco co je běžné.

Další věci které ovlivňují cenu jsou kvalitativní parametry které dále ovlivňují vzácnost/jedinečnost. Například jak moc je zachovalá, zda je s podpisem autora, či mezi předchozími vlastníky byl někdo zajímaví.
02. 01. 2021 v 07:41Off-line Lukrecius.01  (52/172/78)
Tak i tady to bude zajímavé.
Takze 5000 tisíc je podle tebe prosim kolik?

A dle Tebe máš přece matfyz a dalších několik škol, navic
dle Tebe ti přece není 15, takže...
02. 01. 2021 v 08:40Off-line Invictus  (23/182/100)
Jmeno-nick: Tak že jo, Stradivarius je snadno kopírovaná značka, ale už ne jeho housle. Jeho housle jsou jedinečné v tom, že jsou pravděpodobně ze dřeva z malé doby ledové. Mají mnohem lepší rezonanci. Ale všichni okopírovali jen jeho stavbu houslí a přilepili tam samolepku Stradivarius.
Ale kdybys opravdu hrál na housle, tak víš, jak propastný rozdíl je mezi překližkovými houslemi, a celomasivními houslemi. Ale ono to moc nejde poznat pro hlupku jako ty.
02. 01. 2021 v 08:57Off-line Vlado2  (61/180/80)
Auditore, pokud si cokoli pořizuji (kupuji), mám k tomu obvykle jeden ze dvou následujících důvodů:
1. Potřebuji jakýsi předmět denní (občasné či dočasné) potřeby, který mám v úmyslu používat po celou dobu omezené životnosti a je mi jasné, že jeho finanční hodnota se bude postupně snižovat. Jednoznačně zde tedy převažuje funkčnost a okamžitá použitelnost nad vším ostatním.
2. Z „jiného“ důvodu (estetického, investičního, …) si pořizuji cosi, u čehož možnost praktického využití k jakékoli běžné efektivní činnosti není až tak podstatná, nicméně se obvykle předpokládá časově neohraničená trvanlivost.
Spojovat tato dvě hlediska není šťastné.
02. 01. 2021 v 22:18Off-line Levent  (102/180/75)
Nabídni ty knížky za odvoz, je škoda je vyhodit. On si je rád někdo vezme.
02. 01. 2021 v 22:35Off-line klucinek  (33/176/75)
Cennost starých věcí je ve více spektrech. Pro mě jako technika mají třeba cenu staré stroje, havně obráběcí, nekoupím moderní frézku, soustruh nebo vrtačku. Jelikož ty staré stroje i po svých 60 - 100 letech dosahují bohužel lepších parametrů jak ty moderní, je to smutné ale je to tak. Ale jsou zároveň dražší, jelikož to trh ví. Stejně tak sbírám třeba i zbraně. Tu to je složitější, jelikož spolehlivost a provední moderních zbraní je v mnoha ohledech horší než třeba prvo válečných nebo druhoválečných, ovšem nároky na taktickou výbavu atd. jsou dnes již jinde. Prostě zbraň na které je vyražen rok výroby 1944 a zároveň svastika nebo orlice má jinou cenu než tatáž zbraň z roku 1950 bez těchto značek. Prostě velkou roli hraje možný příběh toho předmětu. Jako pro srdcaře je pro mě jiný pocit střílet ze zbraně která možná někoho zabila, která možná někomu zachránila život, než ze zbraně co je jen "mrtvé železo" a jsem ochoten za to zaplatit.
03. 01. 2021 v 00:39Off-line jmeno-nick  (18/176/61)
Invictus podívej se nejdřív než si něco přečteš na internetu v první řadě kolik let je za falzifikát takových houslí a v druhé řadě kolik stradivarius udělal houslí kdyby měli být každé z nich cenné tak jelikož by jich bylo hodně tak by ve výsledku všechny ztratili na hodnotě.
Jinak taková doplňující otázka proč by měl znát i ten nejlepší hráč na housle nějaké třídění ? Jen se ptám ale zase jsi si sám vytvořil nějaký blud já akorát řekl že hraju na housle ne že jsem mistrovský hráč ani se tím neživim housle jsou 3 nejčastější nástroj na světě po piánu a kytaře takže to že mi nevěříš stejně jako to že jsi mi předtím nevěřil ani že umím anglicky je akorát důkaz v jak vzdělané společnosti se pohybuješ kde umět hrát na nástroj a umět nejjednodušší a nejvyučovanější jazyk je vzácnost.
03. 01. 2021 v 09:29Off-line ubas2  (45/-/-)
Učitě je nevyhazuj,lidi je sbírají,taky mám rád staré věci.
03. 01. 2021 v 12:40Off-line VegWan  (23/194/82)
Ha! Nedokázal byste mi někdo poradit, jak zjistit o této knížce nějaké informace? https://www.youtube.com/watch?… nemůžu nikde dohledat rok vydání ani nakladatele... ))
03. 01. 2021 v 13:54Off-line Invictus  (23/182/100)
Jmeno-nick: Tak mě posvěť, kolik let je za zkopírování houslí od Stradivaria. Jen ti zmíním, že žil hodně dávno, a že dneska stejnojmenná firma neprodává housle.
Nejlepší hráč by měl znát to, jak housle fungují, aby mohl být nejlepším hráčem. Nikdy jsem neviděl hráče na saxofon, co neuměl popsat, jak funguje saxofon, nikdy jsem neviděl hráče na flétnu popsat, proč je to dřevěný dechový nástroj ačkoliv dneska se vyrábí preferenčně z kovu.

Neztrapňuj se a nepózuj tady.
03. 01. 2021 v 14:04Off-line Lukino_Luk  (35/180/75)
To není jen v oblasti knih, ale obecně staří čehokoli, protože staré věci bývají sběratelskou záležitostí a každý takový sběratel si logicky cenní víc věci, která je stará a zachovalá než té samé věci, která byla vyrobena nedávno. Nemluvě o faktu, že čím starší výrobek, tím kvalitnější zpracování. Nové věci jsou vyrobeny lacině jakožto spotřební zboží z pásové výroby a z Číny. :-P
03. 01. 2021 v 18:29Off-line jmeno-nick  (18/176/61)
Invictus tak teda já znám i hráče v orchestru co ani neví co mají za housle a ani neví že se to dá přečíst v f otvoru což neznamená že neví jak fungují housle ne? Jinak pokud stačí vědět jak funguje saxofon abych byl na něj skvělí hráč tak výborně sice na něm neumím zahrát ani c ale očividně jsem dobrý, jinak proč je příčná flétna dřevěný nástroj ikdyž se vyrábí z kovu se učí i na gymplu v ČR tak nemachruj.

Já se ztrapnuji ty jsi ten co nevěří že umím nejpoužívanější jazyk na světě ty jsi ten co nevěří že hraju na 3 nejčastější nástroj já světě tak asi to musí mít důvod a logicky když já se pohybuju ve společnosti kde angličtina je naprostý základ tak se tomu divit nebudu.
03. 01. 2021 v 20:49Off-line Invictus  (23/182/100)
Tak to je ten hráč v orchestru pěkný i***t. Nebo to asi nebude hráč.
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload