Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Jaké má pravomoci město?

09. 06. 2021 v 14:22Off-line Anonym
Potřeboval bych fundovanou radu od někoho, kdo se vyzná v Právu. Jaké má pravomoci město ve chvíli, když se k němu dostane podepsaná petice od stovek lidí, kteří v ní žádají omezení provozu sportovního letiště, provozujícího komerční a rekreační lety? V jakém rozsahu může město na základě petice takové letiště omezit na provozu, jestli vůbec může?

Jinak provozovatel letiště by měla být soukromá osoba/osoby a nikoli město.

Ještě dodám, že letiště si kdysi záměrně na svůj podnět nechalo krajskou hygienickou stanicí udělat hlukovou studii (o její neobjektivnosti netřeba polemizovat) a samozřejmě nic neporušují a slouží jim tudíž jako argument k tomu, aby mohli říkat: "Nic neporušujeme, tak si budeme létat jakkoli a kdykoli chceme."
09. 06. 2021 v 14:42Off-line BussterX  (103/130/150)
Tak to je hrozný jestli máte u města sportovní letiště... vypadá to tam určitě takhle nějak - https://www.youtube.com/watch?…
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
09. 06. 2021 v 15:08Off-line Anonym
Nevím jestli je to odpověď prudivě ironická nebo upřímně soucitná, ale pokud to první, tak mít mezinárodní letiště vedle domu je jistě horší, ale narozdíl od sportovního letiště, které slouží jen někomu pro kšeft z provozování vyhlídkových letů, aerovleků, trénování parašutistů atd. je mezinárodní letiště součást infrastruktury a je její nezbytnou součástí a něco takového se asi těžko dá omezit.

Jestli k něčemu přirovnat sportovní letiště, tak spíše k jakémukoli sportovišti než k mezinárodnímu letišti. A sportoviště pro pár nadšenců nemůže mít přednost pro stovky/tisíce trpících sousedů. :-P
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
09. 06. 2021 v 15:14Off-line Honzik13  (19/-/-)
Napadá mě jedině rušení nočního klidu, které má město pravděpodobně ve vyhláškách a přes den jedině zpochybnit šetření hygieny.
09. 06. 2021 v 15:18Off-line BussterX  (103/130/150)
No přiznám se, že jako bejvalej sportovní parašutista ze SVAZARMu mám spíš pochopení pro to letiště :D naše letiště bylo ve Brně Slatině a pyšní se tím, že z něho v roce 39 st**tovaly Ju-87 k náletu na Polsko :D
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
09. 06. 2021 v 15:20Off-line Anonym
Honzik: No v noci nelétají (nebo minimálně), protože ví, že by měli problém. Jenže létají jak k***ti od rána do večera sedm dní v týdnu v nepřetržitém provozu.

S tou hygienou se to řeší no, jenže ty hlukové limity jsou tady nastavený snad ještě z doby komančové a během dne jsou tak benevolentní, že se jen těžko dají porušit. Krom toho si letiště jistě pohlídá, aby se do nich vešlo.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
09. 06. 2021 v 15:26Off-line BussterX  (103/130/150)
Btw napadlo mě, že kdyby se na letišti vysadil nějaký druh krutopřísně chráněné rostliny nebo ohrožený živočišný druh a poslali by se tam ekoteroristi, tak by jim to letiště možná vyhlásili za přírodní rezervaci což by soukromým pilotům a práškovacím letadlům a aerotaxi poněkud znepříjemnilo život :D
09. 06. 2021 v 16:11Off-line i8051  (53/184/97)
Rekl bych, ze kdyby to bylo proti normam, uz by nelitali. Normy na letiste jsou dost prisny a rizika velky. Ale mozna te stve, ze "slouží jen někomu pro kšeft" a ten "nekdo" nejsi ty, tak se jim to proste zakaze, co? Jen si pred tim uvedom, ze z toho jejich "kseftu" se platej dane a to jde do kasy mesta, ve kterym zijes ty :-)
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 4  Nahlásit
09. 06. 2021 v 16:26Off-line Anonym
Bezpečnostní normy možná přísný jsou, ale určitě ne hlukové a o těch je řeč. Jinak to o tom kšeftu je blbost a napsané to bylo jen tak mimochodem. Nechytej se slovíček.

Jinak svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda jiného. A jak už jsem psal, jich je pár nadšenců a oproti nim stojí pár stovek obyvatel. To my jsme ti, kterým je omezováno na právech (právo na klidné bydlení), oni doposud žádné omezení nemají a jediné co cheme je, abychom byli na svých právech omezováni méně. v Petici nestojí nic o tom, aby to letiště bylo zrušený, ale aby jim byla nastavena nějaká pravidla. Respektujeme jeho existenci, ale letiště bohužel nerespektuje naší existenci a naše práva.

Chce to trochu pochopit celý kontext předtím než se hned cynicky vyjádřit. :-P
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
09. 06. 2021 v 16:37Off-line Anonym
A hlavně otázka zněla jasně. Nepotřebuji tu číst názory na to, jestli jsme ti zlí my nebo oni. Tedy znovu: V jakém rozsahu může město konat na základě podepsané petice?
09. 06. 2021 v 18:40Off-line BussterX  (103/130/150)
To je fakt v hajzlu, jak jsou tady všichni ti právníci na gaysezmace neochotní zadarmo poradit anonymovi... tak tedy znovu - V jakém rozsahu může město konat na základě podepsané petice? tak honem právníci, šup šup, sem s radama, otázka zněla jasně, my čekáme -_-
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
09. 06. 2021 v 19:48Off-line Anonym
Hehe, no právě že těch "právních" rad se tady dává často. Je tu spousta expertů, kteří to rádi dávají najevo. Tak teď mají možnost. :-P
09. 06. 2021 v 21:08Off-line i8051  (53/184/97)
Anonym
Tedy znovu: V jakém rozsahu může město konat na základě podepsané petice?
---------------
Ty se stydis se jit na radnici zeptat? Na to je tam primo odbor, kde ti to vysvetlej :-)
09. 06. 2021 v 21:22Off-line BussterX  (103/130/150)
Svazarmovské letiště to asi nebude :D:D
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
09. 06. 2021 v 21:29Off-line Monogatari  (43/195/80)
No jako nevim, boj s mototeroristama je většinou předem prohranej. Aby to letiště ještě neprohlásili za veřejně prospěšnoý kulturní cha***ativní podnik.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
09. 06. 2021 v 21:39Off-line i8051  (53/184/97)
Jezino, Svazarm skoncil nekdy na zacatku 90 let, jsi ponekud zaspal. A opravdu na zrizeni letiste nemusis mit nad sebou Ruzyn. Takze asi ses ptal spatne nebo spise nekoho, kdo o tom nic nevi :-)
09. 06. 2021 v 21:48Off-line i8051  (53/184/97)
Takze jezino, zde aktualni kompetentni odpoved od meho streeca, kterej je letec a ma i eeero, takze si myslim, ze o problematice letist vi urcite vice, nez tvuj kamarad v hospode u piva :-)

- Když to je tvůj pozemek, tak si tam můžeš zřídit letiště na UL.
- V případě, že by tam měla přistávat větší letadla, která spadají pod kategorii General Aviation, tak by to mělo být schváleno ÚCL.
- V podstatě na svém pozemku, nebo když ti to majitel dovolí, tak tam můžeš sednout i s takovou Cessnou. Nesmíš to tam ale rozbít, nebo někomu vadit.
- Po zrizeni se stanoví do jaké hmotnosti to letiště je schopné přijímat letadla, jestli je jen pro denní, nebo i noční provoz, osvětlení, navigační prostředky a podle toho to letiště dostane ohodnocení v určité třídě a vydávají se o něm kompletní informace, jak je dlouhá dráha, na jaké frekvenci funguje věž, Aproach, Ground, Delivery
- Okolo každého letiště je chráněná zóna. Má výšková a směrová omezení. Při vstupu do této zóny se musíš hlásit, nebo u letišť vyšší kategorie, jako je Ruzyň žádat o povolení a musíš mít éro vybavené odpovídačem, aby tě viděli.

Takze letiste s erama na vyhlidkovy lety se pouze oznamuje na UCL a nesmi vadit okolnim letistim, zadna Ruzyn, Namest nebo cokoli dalsiho ho neridi a nespravuje. V pripade blizkosti letist se pouze koordinuje letovej provoz ...
09. 06. 2021 v 21:57Off-line i8051  (53/184/97)
Jez1920FC22 (57/196/-)
Jo zapoměl jsi to letiště přihlásit, požádat o provozování činnosti a získat licenci, udělat si pilotní zkoušky. Jinak lítat jen tak z nudy by ti nejspíš neprošlo
------------------
Ach jo, jak kolovratek. Na zrizeni letiste zadnou "licenci" nepotrebujes, pilotni prukaz take ne .... Zajimavy u tebe je, ze cim o veci mene vis, tim o ni vice placas ... smutny :-)
09. 06. 2021 v 22:01Off-line BussterX  (103/130/150)
Toto je aspoň letiště :D mám ho tady asi 5 km odsud :D ta bouda je prosím letištní budova :D https://www.sneznik.cz/…abd184ff.jpg
09. 06. 2021 v 22:13Off-line shiroReloded  (30/178/85)
Jestli tě to ještě trápí, napiš soukromou zprávu.
09. 06. 2021 v 22:20Off-line i8051  (53/184/97)
Jezino, ty jsi blbej opravdu nebo to hrajes? Bavime se tu o provozovateli letiste a ten opravdu zadnej pilotni prukaz mit nemusi a o litani muze vedet uplny prd. Stejne, jako provozovatel mariny nebo charteru nemusi mit papiry na lod. Uz to chapes nebo jsi zase nalitej? :-)
09. 06. 2021 v 22:30Off-line i8051  (53/184/97)
Takze nehrajes, vazne jsi blbej ...
09. 06. 2021 v 22:55Off-line i8051  (53/184/97)
Skvely Jezino, tak ti to procti a pak teprve placej :-)
09. 06. 2021 v 23:24Off-line Peta80  (43/187/-)
Co se limitů hluku týče, zajímal jsem se o to před lety (neznám tudíž současný stav), ale tehdá to byla těžce prolobovaná oblast, byly tam i takové p**oviny, jako že chyba v měření může být až 15 dB, což je jako těžkej joke - pro neznalce, rozdíl 15 dB je víc než 30 NÁSOBEK původní hodnoty, to je jako kdybyste u měření rychlosti v obci, kde je limit 50 km/h prohlásili, že dokud to auto nejede 1500 km/h, tak je to ok, páč do těch 1500 to přece může být chyba měřícího přístroje. :D

Jinak, nejsem teda právník, ale co mě takhle z fleku napadne, tak město má možnost pomocí vyhlášek omezit nějakou činnost, běžně to obce používají k omezení konzumace alkoholu na veřejnosti, tím by to asi šlo...
10. 06. 2021 v 06:04Off-line Anonym
Děkuji Péťovi.

Jo a Shirovi napíšu.

:-P
10. 06. 2021 v 11:18Off-line i8051  (53/184/97)
Petule, prorovnavas dve neporovnatelny veci ... rychlost a akustickej tlak ma naprosto jiny fyziologicky vlastnosti a treba dB jsou loga***micka jednotka. Clovek "citi" tech 15 dB navic opravdu priblizne 15 % rychlosti navíc :-) A proc? To se zeptej toho, kdo dyzajnoval lidsky ucho :-)
10. 06. 2021 v 12:57Off-line i8051  (53/184/97)
Jezino, ono letici andula v 600+ metrech a st**tujici letadlo vedle baraku je dost podstatnej rozdil ... :-)
10. 06. 2021 v 14:34Off-line Peta80  (43/187/-)
Íčkoňo, tolerovatelné odchylky u měření mají být kvůli chybovosti/nepřesnosti PŘÍSTROJE, nikoli kvůli LIDSKÉMU UCHU...
10. 06. 2021 v 15:10Off-line i8051  (53/184/97)
No sak 15 dB je nepatrna odchylka :-)
10. 06. 2021 v 15:16Off-line Peta80  (43/187/-)
Jasně, "jen" přes 30 násobek hodnoty akustického tlaku, že. :)
10. 06. 2021 v 23:54Off-line i8051  (53/184/97)
O to nejde, jde o jeho vnimani .. 2-3 dB ani nepoznas, ale 15 dB uz poznas :-) To je jak se svetlem, tam taky u PWM nepoznas rozdil mezi 50 a 60 %, ale treba rozdil 3 a 4 % zase uz jo .. proste jsme cely loga***micky :-)
11. 06. 2021 v 02:51Off-line Riku  (63/176/110)
Já se zblázním,vedle štěká pes,kohout kokrhá,vlaky hlomozí,letadla rachotí. Na chatě v lese ptáci řvou a harvestor je trumfnoud snaží.
11. 06. 2021 v 04:32Off-line bombakul  (29/176/75)
Blbý když nemáš kam utýct :) ale i kdybys měl tak se tam stejně vrátíš. Já taky vždycky utíkám z města na vesnici a když mě rozčílí štěkající psi tak uteču na chatu na samotu ale sám se tam vždycky bojím tak se vrátím zpátky do města :D
11. 06. 2021 v 06:47Off-line Edvin  (33/186/95)
Fascinující... ptáš se tu na obsah práva který je u nás daný státem ale státní hygienická stanice ti není dost dobrá protože její rozhodnutí jde proti tobě... Jaký by proboha měla hygiena důvod pro účelovou studii hluku u soukromníka? Takže prostě chceš jen ať je po tvém a žere tě že tomu tak není.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
11. 06. 2021 v 07:03Off-line Anonym
Edvine, jde o to, že hlukové limity jsou tady u nás natolik prolobovaná záležitost, že jsou nastaveny záměrně tak, aby bylo prakticky nemožné se do nich nevejít. S realitou však nemají nic společného. Je potřeba si o tom něco nejprve zjistit. :-P
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
11. 06. 2021 v 07:06Off-line Edvin  (33/186/95)
Proč jen tohle poslouchám o všem co se ze strany státu někomu nelíbí... :D
11. 06. 2021 v 07:15Off-line Anonym
Dobře ti to tady popsal Peta. :-P
11. 06. 2021 v 09:59Off-line Artenkotorer  (36/180/84)
Edvin: Tak co na to jít od letiště. Zakázat lidem bydlet v okolí letiště. Problém to vyřeší úplně stejně, jako zakazovat letiště poblíž lidí. :-D

Zásadní problém je v tom že ani nevíme pořadí jak tam co vznikalo. Nedivil bych se kdyby se anonym nastěhoval vedle letiště který tam může být i deset let déle než ty baráky jejichž obyvatelům se to nelíbí a teď místo toho aby si popravdě řekl že je de*il že se nastěhoval vedle letiště tak chce zakázat či omezopvat letiště. Pokud tam bydlí déle než to letiště, tak situace je logicky odlišná a letiště jim snížilo hodnotu nemovitostí, ale nějak tomu nevěřím, protože sportovní letiště co vím se budují na kraji města mimo obydlené oblasti.
11. 06. 2021 v 10:11Off-line Anonym
Letiště tu bylo dřív, ale proto taky v petici není nic o tom, aby se letiště zrušilo. Problém je však v tom, že letiště bylo tehdy zkolaudováno na úplně jiné aktivity a úplně jiný provoz než jak je tomu v posledních letech. K tomu navíc letiště přesměrovalo své lety mnohem víc do obydlených částí města než tomu bylo dřív. Tudíž jde obyvatelům města jen o to, aby letiště omezilo své aktivity a vrátilo se do podoby, v jakém bylo. :-P
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
11. 06. 2021 v 10:21Off-line Anonym
Mluvím o době, že já v tom městě žiju přes 30 let a mnozí ještě déle a to letiště ještě do nedávna nikomu nevadilo (ani o něm lidi pořádně nevěděli), protože dodržovalo nepsaná pravidla, která tam zastávalo za starého vedení. Teď to vlastní nějaký aktivista, který se rozhodl udělat z toho letiště leteckou školu pro celou ČR, pořádá tam pravidelně každý rok ruzná MS, komerční vyhlídkové lety atd.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
11. 06. 2021 v 11:27Off-line Peta80  (43/187/-)
Arten, to letiště je v podstatě hned vedle sídliště, z další strany vedle něj je zase čtvrť/oblast s rodinnými domy. Rozhodně není "u kraje obce"...
11. 06. 2021 v 11:37Off-line Peta80  (43/187/-)
Íčkoňo, ty mi pořád nerozumíš. Ano, já vím, že lidské ucho vnímá hlasitost jinak, než jak ti přístroj měří hladinu akustického tlaku, ale o to tady nejde. Jde o to, že byly nějak definovány limity hluku ve vyhlášce. Tyhle limity, dá se říci, už samy o sobě byly nastaveny špatně, pro mnohé lidi na hranici dlouhodobé snesitelnosti, o poškozování zdraví nemluvě. Jenže samozřejmě byly subjekty, kterým ani takovéto limity nevyhovovaly, páč prostě chtějí dělat bordel, resp. nechtějí řešit zvýšené náklady na odhlučnění svojí činnosti. Takže jak reálně zvýšit povolené limity hluku, když už i ty stávající byly špatně (byly moc vysoko)? A tak se vychcánci klepli do čela a řekli si: "no tak výrazně zvýšíme toleranci chybobosti při měření!" Chápeš? Ta tolerance 15dB je tam jen proto, aby se obešlo zvyšování čísel ve vyhlášce...
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
11. 06. 2021 v 11:50Off-line Artenkotorer  (36/180/84)
Peta80: Co jsem se díval, anonym nenapsal které letiště to je a ani jak to vypadá kolem letiště, pokud jsem nepřehlédl, proto jsem se vyjadřoval obecně protože nejsem věštec.

Dále problém není jak to vypadá teď, ale co tam bylo v době vzniku letiště a tam anonym napsal "Letiště tu bylo dřív".
Fakticky v tomhle případě, letiště je užíváno jako letiště, jen vzrostla míra využití a město ho tedy asi časem obrostlo.

Anonym: Nemohu jednoznačně říct kdo je morálně v právu. Letiště se stále používané jen jako letiště a očividně kolem se to rozrostlo i když se o letišti vědělo.
11. 06. 2021 v 12:00Off-line Peta80  (43/187/-)
Edvin, že má nadměrná hlučnost zdraví škodlivé účinky se ví dlouhodobě. Si dej do Gúúglu "noise health effects" - https://www.google.com/search?…

Něco máš i na wiki https://en.wikipedia.org/…s_from_noise , třeba:

"(...) Sound levels as low as 40 dB(A) can generate noise complaints[40] and the lower threshold for noise producing sleep disturbance is 45 dB(A) or lower. (..)"

"(...) Noise levels of 50 dB(A) or greater at night may increase the risk of myocardial infarction by chronically elevating cortisol production.[21][22][23] (...)"

a další.

Zajímavej je třeba taky článek z https://www.science.org.au/…se-pollution , kde máš i link na studii WHO "Burden of disease from environmental noise: quantification of healthy life years lost in Europe" - https://apps.who.int/…10665/326424
11. 06. 2021 v 12:10Off-line Peta80  (43/187/-)
Arten, ano já vím, že to tu neuvedl, proto jsem ti to popsal. Konkrétně vím, že jde o letiště v Táboře. Se jukni do mapy, kde tam je...
11. 06. 2021 v 12:31Off-line Artenkotorer  (36/180/84)
Peta80: No v těsné blízkosti jsou pole, ty rodinné domy vypadají nově. Pokud jjsou novější než letiště, ale sry jako, ale postavit si barák vedle letiště a stěžovat si že tam lítaj letadla dává asi stejnou logiku jako postavit barák v záplavoví oblasti a stěžovat si že ti tam každej druhej rok řeka vytopí barák.
To sídliště se mi zdá dost daleko a před ním je nákupní centrum.
Z dostupných informací to vidím na petici užitečných i***tů pro developera co si dělá zálusk na pozemky letiště. Můžu se mýlit, ale přesně takhle to na mě působí.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
11. 06. 2021 v 12:43Off-line Anonym
To sídliště se ti zdá dost daleko, a přesto to nad ním vypadá jako v boji o B***ánii. A létají ještě mnohem dál od letiště, k přilehlým obcím, o kterých se určitě nedá tvrdit, že byli blbí a postavili si barák vedle letiště. Ti bydlí dost daleko na to, aby je letiště v takové míře mělo právo prudilo. A ta petice vznikla právě z těchto míst a nikoli od těch, kteří mají baráky pár metrů od letiště.

Nehledej v tom nějaké konspirace nebo blbost lidí. Je to prostě neohleduplnost letiště. Celá věda.

Jinak svoji odpověď už jsem dávno dostal, tak už dál nepotřebuji tohle téma rozpitvávat. A když už, tak beze mě. :-p
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
11. 06. 2021 v 13:14Off-line Poldick  (31/185/88)
Petice jsou na hovno, ty buzno. Dívej se na letadýlka a drž hubu.
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
11. 06. 2021 v 21:51Off-line Peta80  (43/187/-)
Arten, a ty si myslíš, že ty letadýlka na tom letišti fixně stojej? Představ si, že oni vylítnou do vzduchu a lítaj všude okolo. :) A typicky ve výšce i jen pár set metrů. Btw ta vzdálenost je cca 1-2km od baráků...
12. 06. 2021 v 01:51Off-line BussterX  (103/130/150)
Já jsem bydlel kdysi kousek od nonstop baru, defakto naproti němu přes ulici a v prvím patře a asi bych rači bydlel u mezinárodního letiště, hlavně v noci když venku najížděly každou chvílu, zejména o víkendu taxíky pod mým oknem a bouchalo se tam dvířkama od aut a řvalo se a dohadovalo a blilo :D :D
12. 06. 2021 v 05:11Off-line BussterX  (103/130/150)
Redjete, ctrl+C /ctrl+V ti jde dobře :D, zdroj na netu je třeba zde: https://www.mestocernosice.cz/e_download.php?…
jenže anonym se neptal, jak napsat petici, ale jaké má jeho město možnosti a pravomoci na základě petice činnost letiště zakázat, omezit nebo letiště vygumovat z povrchu země :D a možnosti omezit provoz letiště město opravdu má, ale evidentně s nima zatím žádné město ve věci zrušení letišť příliš neplýtvalo, a asi vědělo proč... 8)
12. 06. 2021 v 14:38Off-line Peta80  (43/187/-)
Jezino, pokud jsou dotyční úředníci spolumajitelé letiště (vcelku by mě zajímalo, kdes to vzal?), tak je to klasickej konflikt zájmů a neměli by tudíž o dané záležitosti rozhodovat...
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload