Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Slováci v Česku

17. 10. 2021 v 07:53Off-line Anonym
Otázka pre Čechov. Myslíte si že by Slováci žijúci/študujúci v Česku mali rozprávať po česky? Mne to príde ako blbosť keďže sú tie dva jazyky tak na 80% vzájomne zrozumiteľné. Okrem toho slovenská čeština je smiešna. Napr. taký Andrej Babiš…
17. 10. 2021 v 08:05Off-line BussterX  (103/130/150)
Prosimtě hlavně nemluv česky v českomoravsku nebo dopadneš jak já když jsem na slovensku mluvil slovensky :D světácky jsem v obchodě prohlásil, že si prosím tri rožky a paní prodavačka se mě zeptala jestli rači nechcu mluvit česky že mi bude rozumět líp :D
17. 10. 2021 v 09:13Off-line stavebnik  (27/174/80)
Já jsem zkoušel mluvit slovensky na Slovensku a setkal jsem se s "pozitívnou reákciou" :D, ale upřímně taky nemám rád když slováci mluví česky. Přijde mi to jako podlézání. Máte pěkný jazyk a rozumíme vám a myslím si že nás to může jazykově posunout trochu dál když slyšíme jiná slova, kterým stejně rozumíme. Já si na Slovensku nikdy nepřipadal jako v cizině. Vzhledem k tomu že v Ostravě studuje mnoho slováků a Ostrava je kusek země, kaj se mluvi dost jinym zpusobem, aj vyrazy tu sou jine, tak slovaky tady mají rádi. Mnoho studentek slovenského původu pracujících na různých pozicích mluví slovensky, třeba i se zákazníky a nikdo s tím nemá problém. Mám pocit že lidem se to spíš líbí. Mně se to taky líbí a pořád beru slováky jako sourozence čechů.

Ale určitě bude rozdíl Ostrava, Brno, Praha :)
17. 10. 2021 v 09:28Off-line Chudik  (102/-/-)
Nač ten dvojí metr? Každý cizinec by měl mluvit jazykem místních, obzvlášť když tam žije dlouhodobě. Já to spíš vidím jako negativní. Vzhledem k tomu, že slovenština je tak podobná češtině a Slovákům žijícím v Čechách by nemělo dělat tak veliký problém mluvit česky. Takže to spíš vidím jako neochotu se přizpůsobit a nacionalismus. Mám s tím problém hlavně u slovenských studentů. Svým studiem reprezentují svou VŠ a je dle mého ostuda když někdo vystuduje v češtině VŠ a česky pořádně neumí (hlavně pravopis - jak může mít student VŠ horší pravopis než student ZŠ). Nejhorší je když pak takový student chce pracovat v Čechách ve státní správě, kde musí jednat s různými organizacemi a úřady. Tam pak záleží na každém slovu, aby vyjadřování k různým tématům (ať už slovní či psané) bylo co nejvíce profesionální a dobřeznějící.
Souhlasím - 6   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
17. 10. 2021 v 10:54Off-line s.a.m.i.k  (53/183/87)
Chudiku, pokud tam žije dlouhodobě, tak souhlasím. Ale každý cizinec by měl mluvit jazykem místních? Tak buď jsi multilingvista, nebo jezdíš na dovču jen po Čechách. Jinak bych tě rád slyšel mluvit turecky, řecky, chorvatsky nebo třeba arabsky ;)

Jinak, slovenština v Česku mi fakt nevadí. Já jsem od přírody línej, tak na Slovensku taky mluvím česky, přesto, že slovensky asi docela umím. Aspoň mi to Slováci říkali a nechtěli věřit, že nejsem Slovák :)
17. 10. 2021 v 11:33Off-line NewCZ  (23/182/63)
Normálně mluv slovenky, je to pěkný jazyk a není to tak dávno co jsme byli jeden stát :) stále jsme národní bratři :)
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
17. 10. 2021 v 11:50Off-line Kuliferda  (53/173/74)
Mluvte slovensky, vždyť je to krásný jazyk, aspoň já ho miluju
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
17. 10. 2021 v 11:50Off-line makov  (103/170/-)
Jez1920FC22: Vystihol si to presne. České filmy dabované do slovenčiny sú úplná blbosť. Tak isto aj slovenské do češtiny. Takéto dabovanie je len výmysel hlupákov. Keď sme boli federácia, tak to problém nebol. Prečo je to problém práve teraz? Keď som bol ako študent, pracovať na niekoľko týždňovej praxi v Brne, nemal som žiadny problém dohovoriť sa. Slovenčina a čeština sú podobné dialekty, len s nejakými odchýlkami. Kto chce, tak sa dohovorí.
17. 10. 2021 v 14:39Off-line BussterX  (103/130/150)
Před 48 minutamiOff-line Misacek12 (15/173/57)
Tak pokud budu v zahranici dlouhodobe, urcite bude pro me lepsi se naucit jejich jazyk, logika jak prase a neni asi nic jednoduzsiho, kdyz se Slovak nauci cesky nebo obracene.

xxx

misaceku potřebuju se domluvit se svým okolím, takže když budu dlouhodobě žít v německu naučím se německy protože česky se tam moc nedomluvim... když budu žít dlouhodobě na slovensku domluvim se pohodlně česky takže se nepotřebuju učit slovensky... logika jak dvě prasata 8)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
17. 10. 2021 v 14:49Off-line MxP  (22/185/80)
Myslím, že na češtinu se přizpůsobíš časem přirozeně. Neni asi potřeba to hrotit
17. 10. 2021 v 15:00Off-line Lukrecius.01  (52/172/78)
Jedním faktem je, že když chci žít v jiném státě, tak bych si měl osvojit jejich (byť podobný) jakzyk.
Faktem druhým je pak v této věci "zenužitelnost" té podobnosti v tom, že kdybych se přestěhoval na Slovensko, tak se slovensky taky asi kvůli tomu učit nebudu a vystačím si s češtinou, když se tam s ní dorozumím.
Tu slovenštinu bych asi nechal až na další generaci.

Protože máš pravdu v tom, že nejsměsnější je ta husákovsko-babišovská hatmatilka.

viz treska - nezmysle, prosím, nezmysle :o)
17. 10. 2021 v 15:06Off-line BussterX  (103/130/150)
Před 5 minutamiOn-line Lukrecius.01 (49/172/82)
...nejsměsnější je ta husákovsko-babišovská hatmatilka.
viz treska - nezmysle, prosím, nezmysle :o)
Souhlasím • Nesouhlasím

xxx

nezmysel je spisovná slovenština... čo sa ti nepáči ty somárisko sprosté :P
https://slovnik.seznam.cz/…sky/nezmysel
17. 10. 2021 v 15:31Off-line Lukrecius.01  (52/172/78)
Snáď nezmysle podľa vzoru motýle, nie?
jeden aby vás tu učil váš rodný jazyk, chásko nezvedená. :o)
17. 10. 2021 v 15:39Off-line idea  (39/170/-)
Ano, pokud chce někdo dlouhodobě žít/studovat v Česku, tak by měl umět česky. Když to zvládnou a snaží se třeba Vietnamci, pro které je náš jazyk úplná španělská vesnice, tak Slováci by měli umět perfektně. Mě tedy slovenština vadí a nemám ji rád jako další východní jazyky... :D Otázkou je taky proč ti Slováci se sem tak ženou furt, jak kdyby neměli svoje kvalitní školy atd. :D
17. 10. 2021 v 15:41Off-line MxP  (22/185/80)
Idea bude p**ovat na slovenštinu, což je vice meně jako čeština lol
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
17. 10. 2021 v 15:49Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Sám jsem původně Slovák. I když teda je fakt, že trvale jsem tam žil jen do šesti let a do školy už jsem chodil v Česku, tak jsem to měl asi trochu jednodušší. Ono se to sice nezdá, ale pro mladý lidi to zas až tak srozumitelný není, jak si myslíš. Minimálně ne pro tu českou část, která se s tím až tolik nesetkává, jak si třeba můžeš myslet.

Hele, buď se nauč plynule česky a mluv česky (to zas není pro Slováka tak složitý, když bude chtít), nebo zůstaň u plynulé slovenštiny. Ale realita je, že po delší době to stejně začneš prokládat čechismama, protože i těch rozdílných 20% (možná víc, možná míň) slov je prostě dost a nic jinýho ti nezbyde, aby ti lidi opravdu rozuměli. Napřed to začneš dělat z nutnosti, aby lidi pochopili smysl věty, pak si na to zvykneš a budeš ty čechismy používat podvědomě. A akorát si tak tu slovenštinu zk***íš a pak budeš znít jako Babiš. Oni si to ti lidi asi neuvědomují, ale ten česko-slovenskej mišung fakt zní hrozně.

Jo, chvíli to trvá, než se to člověk naučí a zní to v začátcích komicky, než pochopí ty rozdílný fonetický a tvaroslovný principy, což je imho složitější, než si zapamatovat, že korytnačka je želva a podobný k***tiny. Slovní zásobu si postupně doplňuješ a přízvuk nakonec taky časem vymizí. Nejde to úplně samo, ne všechno se dá prostě jen odposlouchat. Chce to taky si ve volný chvíli doma sednout a cvičit si to. Ale narozdíl od jinýho jazyka je tady obrovská výhoda, že pasivně rozumíš obsahu a popasovat se musíš v podstatě "jen" s tou odlišnou fonetikou a tvaroslovím.

Btw, viděl jsem to video, jak Bureš v Čau lidi pronáší jakýsi "poselství" Slovákům. Už si nevybavuju, o co přesně šlo, ale to je vedlejší. Podstatná byla ta forma. Česky se dosud ani po těch letech pořádně nenaučil, ale slovensky už zapomněl.
17. 10. 2021 v 15:54Off-line idea  (39/170/-)
MxP ptá se na názor, tak jsem mu ho řekl, to, že jsou jazyky podobné neznamená, že na mě v Česku bude mluvit slovensky/polsky/ukrajinsky, tedy jako doma a já se mu budu muset snažit rozumět :D Nas*at, seš v Česku, mluv česky. Když pojedeš dlouhodobě třeba do Anglie, tak tě s češtinou pošlou taky do p*dele.... :D
17. 10. 2021 v 16:08Off-line idea  (39/170/-)
Treska v majoneze, nechápu proč odpovídáš na dotaz pro čechy, když anonym se ptá na názor čechů, jsi očividně dle textu slovák a máš mindrák z toho, že se tentokrát někdo neptá i tebe asi... :D
17. 10. 2021 v 16:14Off-line BussterX  (103/130/150)
Idea na svůj názor máš právo páč máme hentů onů demokratůru či ako sa to volá, ovšem lidi s takovým názorem sou aji na slovensku tak by byla p***l kdybys jel někdy do tater a na takovýho vola narazil pokud teda neválíš slovenštinu jako když bičem mrksá :D ale ty určitě na východ nejezdíš, že, ty náš zápaďáku :D
17. 10. 2021 v 16:14Off-line Mikkky  (35/185/95)
Slovenština je sexy a slováci taky ;)
17. 10. 2021 v 16:17Off-line BussterX  (103/130/150)
Pěknej kluk co mluví slovensky by ze mně mohl uhňácat kuličku jak z plastelíny kdyby chtěl :D
17. 10. 2021 v 16:24Off-line idea  (39/170/-)
BussterX, já jen znova upřesním, aby bylo jasno. :) Bavíme se tu o slovácích co DLOUHODOBĚ žijí/studují/pracují v Česku. Pokud je tu nějaký turista na 14 dní co mluví slovensky, tak mi to nevadí, ale třeba ve službách či u lékaře mi to třeba vadí. Samozřejmě, pokud bych žil DLOUHODOBĚ na Slovensku, snažil bych se taky mluvit slovensky... :)
17. 10. 2021 v 16:31Off-line idea  (39/170/-)
Treska v majoneze, je ti odpuštěno, i ty trestné 2 kilometre ti odpouštím... :D Zase to neber tak vážně. Ale všichni nemusí mít jak ovce stejný názor, to není mindrák :D
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
17. 10. 2021 v 16:33Off-line BussterX  (103/130/150)
Treska jen aby řeč nestála - já mám takovou divnou psychickou anomálii, já su pravda na o něco mladší kluky než su já, eufemisticky řečeno, ale když někoho poznám jako dvacítku tak už je pro mně dvacitka nadosmrti furt aji za dalších 20 let, to mám vyzkoušený :D to jen tak na okraj, abysem nebyl za ouplnýho pedofila 8)
17. 10. 2021 v 16:35Off-line Lukrecius.01  (52/172/78)
Vím fresko, že nepodlehnout té zmutovanosti (nejen) tady není snadné a u každého tomu tak není, ale původní význam je ten, že smajlík znamená to, že jde o nadsázku/vtip.
Mír (v) duši.:o)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
17. 10. 2021 v 16:38Off-line BussterX  (103/130/150)
Smajlik is history, pavlína preferuje x a malé d v libovolném počtu a pořadí
17. 10. 2021 v 16:43Off-line Lukrecius.01  (52/172/78)
Njn, holt nejsem dost trendy
17. 10. 2021 v 16:50Off-line BussterX  (103/130/150)
17. 10. 2021 v 17:25Off-line makov  (103/170/-)
V Čechách je duben a na Slovensku apríl. Husák to vyriešil. Vždy hovoril apříl. Ten tomu ale dal.
17. 10. 2021 v 18:59Off-line tatrman  (27/-/-)
Hodně Slováků teď točí v českých filmech a seriálech, různé kriminálky atd. a řekl bych, že když mluví česky tak to vždycky poznám, že to není Čech. hlavně mladý herečky mají takovej divnej přízvuk.
17. 10. 2021 v 19:01Off-line tatrman  (27/-/-)
Khalo jak neříkáš "motýle" tak je to dobrý...:)
17. 10. 2021 v 20:20Off-line BussterX  (103/130/150)
Treska tyvoe já tě uplně vidim jak jsi vystavená v imaginárním okně poradny a pod loktama máš polštářek a sleduješ co se kde šustne a kdo s kym a kdo koho :D
https://zena-in.cz/…6obrazek.png
17. 10. 2021 v 20:43Off-line BussterX  (103/130/150)
Treska a to neni vše, mám nejnovější superchytrý telefon zn. ufon a ten dokáže pořizovat fotky v budoucnosti, tak jsem si nafotil Vajcohlavu Powerovou... https://g.cz/…bkababka.jpg
17. 10. 2021 v 21:19Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Přízvuku se sice zbavuje blbě, ale dá se to odbourat.
Vzpomněl jsem si teď na jeden díl Ano šéfe, teda vlastně Už dost šéfe, ty návratový části. Tenhle byl z brněnský Bohémy. Ne ten původní díl s těma dvouma k***tama v bílým bavoráku, co neplatili mzdy a skončili pak u soudu, ale až ten s tou Slověnou, co to převzala po nich.
Za živýho boha jsem nebyl schopnej pobrat, proč ta ženská mluví jednou česky a podruhé slovensky. Češtinu přitom měla úplně v pohodě, plynulou, nelezly jí do toho slovenský slova, nic nekomolila, i "Ř" dávala v pohodě. Zkrátka nevědět, že je to Slověna, asi bych to nepoznal. Jo, měla trochu takovej pisklavej přízvuk, ale to spíš je daný tónem hlasu celkově, ve slovenštině to bylo patrný taky.
Ale jak říkám, to střídání CZ/SK jsem nechápal. Nepůsobila dojmem, že by jí mluvená čeština dělala problémy nebo že by si přitom byla nějak nejistá, znělo to úplně přirozeně. Jazyková výhybka jí evidentně funguje bez problémů, když obě ty řeči dokáže jinak oddělit a používat samostatně, tzn. neprznit slovenštinu čechismama nebo obráceně. Už je to nějakou dobu, co jsem na to koukal, ale dobře si pamatuju, jak jsem u toho p**oval, ať si to ta baba srovná v palici a rozhodne se, jestli bude mluvit buď česky nebo slovensky a nestřídá to, jak kdyby trpěla rozdvojením osobnosti.
Je to teda natočený v roce 2013, ale na netu se to furt dá najít.
17. 10. 2021 v 23:02Off-line panskrt  (48/178/81)
Snad Ti nesmrděj slovenský nohy:)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload