Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Sledujete někdo ceny v obchodech?

05. 05. 2022 v 19:52Off-line tatrman  (27/-/-)
Je tu někdo, kdo sleduje ceny v obchodech, nebo je vám jedno, jestli máslo stojí 10kč nebo 100Kč a už jste dávno na práně...:)

Já je celkem sleduju, takže mám přehled a vím, že hlavně základní a nezbytný potraviny nutný k přežití letí každej tejden nahoru jako blázen. Dneska jsem se zděsil, když jsem viděl obyč vejce 10ks za 46Kč v Albertu. Ty samý vajíčka před týdnem 42Kč a před 14 dny 35Kč. Před tímhle inflačním šílenstvím fiat měny české koruny stála tatáž krabička obyčejnejch vajec ještě na podzim 2021 19.90Kč...
O mase ani nemluvím, asi budeme všichni vegetariáni z donucení a Buřterix si bude mnout ruce...:)
Krom vajec, vyletěly ceny pečiva, chleba, sýry, jogurty, zelenina a ovoce je luxus už dávno, rajčata za 100kč kilo?To jako někdo fakt kupuje?

Co na to říkáte? Je mi jasný, že Fialova vláda je potichu a kasíruje z výrazně vyšších spotřebitelských cen obrovský miliardy navíc a pro lidi nic neudělá, na rozdíl od všech okolních zemí.
05. 05. 2022 v 20:07Off-line tatrman  (27/-/-)
Jj olej tuším dnes 56Kč, před cca půl rokem 24Kč v kaufu. Ale vem si že stát vydělá 2x víc na lidech za stejný množství zboží. V Německu a Polsku už dávno dali DPH u základních potravin na nulu.
05. 05. 2022 v 20:12Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Jakýpak všichni, mluv za sebe. A zelenina že je luxus? Jak pro koho. 4,60 za vajíčko je luxus? Za kolik bys je chtěl, za korunu? Ty slípky nemají v p***li kulomet. Stoupají platy, a zároveň stoupají náklady. Co sis myslel, že se budou navyšovat platy, náklady na provoz a přitom ceny zůstanou stejný?
A jo, kupuje, představ si to. Já teda mám vajíčka za pár šupů, stačí se trošku zajímat. Za tuhle cenu koupím i bez známostí vajíčka domácí a teď se koukám, Kaufland+Billa akce za 34,90/10ks. A v nějaký tý akci jsou ty supermarketový vajíčka každou chvíli, tak nevím co kňučíš. To se ti zdá moc?
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
05. 05. 2022 v 20:17Off-line GoGear  (38/184/73)
Přestože se podle cenovek může zdát, že zboží bylo před 30 lety levnější, opak je pravdou. Výrazně nižší byly totiž také platy. Jak se může každý v kalkulačce cen Aktuálně.cz přesvědčit, výsledný poměr vychází výrazně v neprospěch komunistické plánované ekonomiky.

https://zpravy.aktualne.cz/…c1f6b220ee8/
Souhlasím - 5   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
05. 05. 2022 v 20:22Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Já pořád nevím, na co si ty levičácký fňukny stěžují. Ta žebrota by nejradši měla všechno zadarmo. Přidávat prachy, to jo, ale pochopit, že ty ceny pak jaksi nemůžou zůstat stejný, to už ne.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 4  Nahlásit
05. 05. 2022 v 20:51Off-line tatrman  (27/-/-)
Ta kalkulačka je zmanipulovaná, to neber za bernou minci. Aktuálně.cz patří Bakalovi.
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 4  Nahlásit
05. 05. 2022 v 20:56Off-line tatrman  (27/-/-)
Jenže ta inflace neklesá ale roste bez zastavení v nedohednu, ceny rostou z týdne na týden a nepřetržitě, to tady ještě nebylo nikdy v historii, což znamená, že platy klesají. To už ti nikdo nenapíše. Za chvíli bude práce zadarmo a zboží za démanty.

kdyby platy rostly jako ceny potravin, tak neříkám nic, ale kdy naposledy vzrostly platy za půlroku o 100%??? Nebo se zvedaly každej týden nepřetržitě o 10%? kdy?
Souhlasím - 4   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
05. 05. 2022 v 21:36Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Levičák Tatrman zas mele hovadiny. Nomen omen.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 6  Nahlásit
05. 05. 2022 v 22:18Off-line WileECoyote  (34/178/-)
Co jste volili, to máte. Můžete posílat účtenky místo hrabišovi za EET fialovi za tu jeho drahotu, ať se podívá, co způsobil.
Souhlasím - 6   •  Nesouhlasím - 6  Nahlásit
05. 05. 2022 v 22:33Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Tatrman: Zdroj dat je český statistický úřad. Ale když ti vadí že data do ní skopíroval chlápek placenej bakalou, tak tady máš jiný srovnání.
http://www.zakomunistu.cz/
05. 05. 2022 v 22:44Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Sleduji ceny v obchodech? Hmm ne.
Oleje mám 15l koupeno do zásoby, máslo mám 3kg v mrazáku, Mouky mám dohromady různé druhy tak 30kg,...
Když začala válka, zamyslel jsem se co to asi udělá na trhu, princip nabídky a poptávky funguje všude, tak odhadnout dopady nebylo těžký a trochu jsem dle toho upravil nákupní zvyky. Ne že by to bylo nějak moc, protože standardně mé nákupní zvyky jsou dány leností a tak nakupuji méně často ve větším...

Protože je odhadnutí dopadů na trh celkem snadný, tak jsem se ani nenechal unést protiruským fanatismem a k***izuji západ za nedostatečnou snahu deeskalaxi konfliktu na ukrajině. Furt tahaj bič, ale jaksi ignorují že potom co putin zapálil mosty tak je západ polil benzínem a tak s válkou přestat nemůže dokud něco nezíská, ale místo toho aby se pokusili najít vhodnej cukr k tomu biči tak jen lijou dál benzín na ty hořící mosty až jednou putinovy fakt nezbude jiná cesta než nasazení taktickejch atomovek.
06. 05. 2022 v 00:40On-line fifotronic  (33/188/92)
Pri tom srovnavani cen s minulosti je taky potreba brat v uvahu cenu nemovitosti nebo najmu, vody, elektriny, plynu. Absenci plateb u lekare. Minimalni ceny verejne dopravy. Minimalni ceny sluzeb typu instalater, holic, autoservis atd. A take trzne technologicky vyvoj, kdy v roce 1980 stala treba televize podstatne vic nez dnes, protoze to v te dobe nebyla nadprodukcni volovina z Ciny. Podobne je to treba s cenou osobnich automobilu, ktera spadla celosvetove bez ohledu na rezimy diky masovosti vyroby. Prumyslova nadprodukce srazila ceny rady veci, ale kdyz si poridite dnes treba uzasne levny sverak v Bauhausu za 1500, po par desitkach ran kladivem je z nej rozhaseny srot, kdezto Yorku z osmdesatek jsou plne dilny a nic jim neni. Kdyz jste si koupili treba boty Prestige, vydrzely vam az do doby, nez byly po deseti letech vzhledove hnusne a uz zustaly jen nekam na zahradu. Dnes se obuv s odpovidajicim nazvem i pres retro marketing po dvou letech noseni rozklada, praskaji podrazky a vnitrek je zniceny. U potravin je zase dobre si uvedomit, ze se dost vyrazne zmenilo jejich slozeni treba u nas po zruseni statnich norem. Takze sice salam se stejnym nazvem dnes vzhledem k platu koupite treba i levneji, jenze misto masa obsahuje daleko vic kuze, nahrazek a dochucovadel. Podobne jsou na tom cukrovinky, kdy se treba veci jako kastany daly drzet v ruce, protoze cokolada prezije vyssi teplotu nez prichuceny ztuzeny rostlinny tuk.
A samozrejme jde i dnes koupit veci kvalitni, ale pak rychle zjistite, ze jsou cenove jinde. Takze si vesele muzete koupit treba kladivo za 120kc z asie a bude nekvalitne opracovane, mizerne zakalene a rukojet v nem nebude poradne zaklinovana. Nebo si taky muzete koupit slusne kladivo za litr a divit se, co je na nem tak drahe.

Ale samozrejme se vzdy najde b***cek, ktery si vezme kalkulacku a vytrhne si zkontextu nejakou vec a pak na ni bez elementarni znalosti ekonomickych souvislosti zkousi prezentovat jaky je to ted blahobyt... a pak travi svuj zivot v praci, aby vubec zvladal splacet hypoteku na 2+1 na 40 let pricemz muze byt velmi snadno za par mesicu nezamestnany a na ulici :)
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 5  Nahlásit
06. 05. 2022 v 01:22Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Fifotronic: Tak si dáme trochu toho kontextu, ten na mnou linkované stránce dodávají též :-) Tak si dáme třeba salám, doporučuji část "Cena" :-)
http://www.zakomunistu.cz/info-salam.html
06. 05. 2022 v 05:05Off-line Jenicekhonzicek  (22/170/65)
Na ceny občas koukám, ale to je tak všechno. Když něco opravdu potřebuji, tak to prostě koupím. V čele s nenažranou sviní děláme ramena na někoho, na kom jsme zcela závislí a pak se divíme :-). A kde je vlastně náš americký zachránce? Mohli by nám pár vajíček a aspoň kůrku chleba poslat když už jsme jim tam vlezli až po kotníky :-).
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 05. 2022 v 07:05Off-line Invictus  (23/182/100)
Ještě se hodí dodat, to by se za komunistů nestalo.
Teda za komunistů by se udělala v pátek měnová reforma a v pondělí by se přestala využívat stará měna.

Rozházel to Babiš za p**oviny místo investování. Teď je třeba si to vzít zpátky, abychom zítra nemuseli rýt hubou ještê víc.
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 05. 2022 v 09:00Off-line sta  (38/-/-)
Vláda za to nemůže. Vysoká inflace je teď skoro v každé zemi.

Stejně jako antivax, je to další příklad maloměšťáckého názoru, když člověk nevidí, co se děje u sousedy a viní Babiše/Fialu.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 05. 2022 v 09:19Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Capslock0: A jak za to prosímtě může fiala? Inflace má několik složek a snad jediná kterou by už stihla současná vláda udělat je kašlat na sankce vůči rusku a nepříjmat uprchlíky kteří zvedají lokální poptávku. Ale inflace by byla furt jako kráva kvůli ostatním faktorům.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 05. 2022 v 09:20Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Capslock0: nikdo negarantoval nenakažení...
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 05. 2022 v 09:33Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Klidně, můžu si špatně pamatovat, ale teď už rozhodně negarantuje
06. 05. 2022 v 10:56On-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Tak zrovna drahý jídlo má i své pozitivní stránky. Alespoň si ho lidi možná naučí víc vážit a zároveň se naučí méně času trávit v obchodech. Ta naše česká nákupní kultura, kdy jsou supermarkety od rána do večera sedm dní v týdnu narvané, košíky zákazníků přeplněné a posléze velká část toho všeho skončí prošlá, zkažená a nedojedená v popelnici, mi vůbec nebude vadit, když býti českou kulturou přestane. Ovšem nepředpokládám, že se něco změní, protože ta naše nákupní kultura je zároveň od nepaměti založená na kupování primárně akčního a zlevněného zboží a to i v časech, kdy drahé jídlo nebylo, takže bude ve finále jedno, že tam máš pět druhů vajec za pětačtyřicet, když tam současně máš jeden druh vajec v akci za třicet. Proto se ani teď nebude prodávat jídla méně, ale pouze se bude prodávat méně jídla za diskontní ceny a ještě víc se zvýší spotřeba jídla za akční ceny, čímž se trh deformuje zase ještě víc :-P
06. 05. 2022 v 11:25On-line Lukino_Luk  (35/180/75)
No však jo. Dokud budou existovat akce, tak lidi nepřestanou plýtvat s jídlem a nezačnou se k němu chovat s jistou úctou. To jídlo tady nemá vůbec žádnou morální hodnotu. Buď ho dementi rozbijou při rvačce o něj nebo ho rozbijou o pár sekund později, jakmile si ho HODÍ do košíku. :-P
06. 05. 2022 v 11:33Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Lukino_Luk: Trh se ale nedeformuje slevami. Ty jsou přirozenou součástí trhu.
Trh se deformuje vládními zásahy
06. 05. 2022 v 11:35On-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Capslock: A s úctou ke svému mobilu, TV a nebo PC chováš?
06. 05. 2022 v 11:37On-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Arten: Ale deformuje, akorát musíš rozumět souvislostem, které ty slevy v NAŠÍ podobě mají. To zvýrazněné slovo je podstatné, protože obvykle sleva jako taková trh nedeformuje. :-P
06. 05. 2022 v 11:39Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Lukino_Luk: Jakým principem deformují? Já vidím že jsou normální součástí cenotvorby. Žádnej výmysl centrálního plánovače co řídí trh z vnějšku.
06. 05. 2022 v 11:45Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Khalo: Zas nepodceňuj schopnosti žrát větších rodin. :-)
06. 05. 2022 v 11:57On-line Lukino_Luk  (35/180/75)
Arten: Principem nátlaku na české dodavatele. A ta deformace spočívá ve zhoršené kvalitě zboží.
Supermarket: "Budeme dělat akci a potřebujeme, abyste nám to vyrobil a prodal za 10 korun"
Dodavatel: "To nemůžeme, výrobní náklady nás stojí 12 korun."
Supermarket. "Jak nemůžete? Když nám to nevyrobíte vy, necháme si to vyrobit a dovést z Polska"
Dodavatel: "Ale v Polsku vám to vyrobí v horší kvalitě"
Supermarket: "To je jedno. Podstatný je, že nám to vyrobí za těch 10 korun. Cena je pro českého spotřebitele vždy na prvním místě. Kvalitě naši zákazníci stejně nerozumí."

No a tak český dodavatel má jen dvě možnosti. Buď se nepodvolí a supermarketu nic nevyrobí a neprodá, což ale bude znamenat, že to neprodá ani nikomu jinému, protože jsou to právě supermarkety, které primárně nakupují od českých dodavatelů. A nebo se podvolí, ale aby to vyrobil za 10 korun a ještě na tom dokázal něco vydělat, bude muset ubrat na množství a kvalitě surovin.

Takže na jednu stranu to sice je "normální součást ceno tvorby", ale pak tady prosím nepište jako Capslock něco o tom, že nám sem dováží sračky z Německa a Polska. :-P
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 05. 2022 v 12:35Off-line tatrman  (27/-/-)
Lukino nebýt občasných slev, tak tady půlka lidí chcípne hlady.Zapomínáš, že bereme třikrát až čtyřikrát nižší mzdy než v Německu, ale ceny máme stejné...
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
06. 05. 2022 v 12:38Off-line tatrman  (27/-/-)
Artenkotorer (34/180/84)
Khalo: Zas nepodceňuj schopnosti žrát větších rodin. :-)

kdyby jenom rodin i některých jedinců např. ičko, tam budou ty vozíky narvaný tři...:)
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
06. 05. 2022 v 12:43Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Lukino_Luk: Pak máš deformovaný dveře od ledničky, když jdeš do ledničky a vezmeš si jogurt místo salátu protože na něj máš chuť...

Pokud český zákazník kašle na kvalitu a preferuje kvantitu, tak zdravý nedeformovaný trh mu to dodá. Deformovaný trh je takový, který by mu to nedodal, protože politik to zakázal.
06. 05. 2022 v 13:52Off-line Jenicekhonzicek  (22/170/65)
Politik ale opravdu pomalu všechno zakazuje :-).
06. 05. 2022 v 14:33Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Jenicekhonzicek: Neříkám že ne. Říkám že slevy nedeformují trh :-)
06. 05. 2022 v 15:49Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Tvl, Arten... 30 kilo mouky, 15l oleje, 3kg másla... A není to málo, Antone Pavloviči?
To čekáš hladomor?
06. 05. 2022 v 16:26Off-line IIIIII  (33/-/-)
TommenBaratheon (18/174/73)
"Já pořád nevím, na co si ty levičácký fňukny stěžují. Ta žebrota by nejradši měla všechno zadarmo. Přidávat prachy, to jo, ale pochopit, že ty ceny pak jaksi nemůžou zůstat stejný, to už ne." TommenBaratheon (18/174/73)

Píše mamánek přisátý k rodičovskému prsu, co má všecko zadarmo a v životě nechodil do práce a nemusel se o sebe starat. Bizár...
Souhlasím - 5   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
06. 05. 2022 v 16:37Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Prachy mám svoje vlastní a od matky jsem od 14 let nedostal ani korunu. Tak zklidni hormony, šašku. Zadarmo nemám vůbec nic a starat se o mě fakt nikdo nemusí, já se o sebe dokážu postarat sám.
06. 05. 2022 v 16:45Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
A mimochodem... Je mi 18 a jsem furt ještě na střední, blbe. Tak asi těžko budu mít v tomhle věku práci na plnej úvazek. Kdy jsem podle tebe měl do té práce asi tak chodit, v šesti? V deseti, místo základky? Zkus někdy použít tu šedou hmotu, co máš v palici, než něco napíšeš.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 05. 2022 v 17:26Off-line Jenicekhonzicek  (22/170/65)
6xI pokud se nemýlím, tak TommenBaratheon tady minimálně jednou psal jak to s tím bydlením má a opravdu se nezdálo, že by byl kamkoli přisátý. Náhodou má pravdu i když to s tou žebrotou je trošku moc :-(.
06. 05. 2022 v 18:04Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
No, já jsem tady fakt jeden z těch posledních, co potřebuje být přisátej na číkoliv cecek. Hanba by mě fackovala, nechat se od máti obskakovat nebo si od ní brát prachy. Jo, bydlím s ní v jednom baráku, ale tím to končí. Veškerý výdaje a domácí práce jdou plus mínus rovným dílem. Ostatně, já jsem nikdy nebyl vedenej k tomu, že mi někdo bude utírat p***l nebo že stačí hvízdnout a dostanu co chci.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 05. 2022 v 18:07Off-line Lukrecius.01  (51/172/78)
Sledujete někdo ceny v obchodech?
- ne, nakupovat tady chodíš jen ty
06. 05. 2022 v 18:44Off-line dominantnimens  (54/195/110)
Za enormním nárustem cen je v posledním roce hlavně kšeftování s emisními povolenkami s jeho všemi důsledky a nenažranost firem a od nového roku i válka na Ukrajině. Jinak nechudnou všichni. Všimněte si, že chudnou pouze obyčejní lidé, ale miliardáři ještě více bohatnou a je tomu tak vždy. Jeden příklad za všechny: Oproti loňskému roku klesl počet prodaných vozů koncernu Volkswagen o 6 %, výnosy z prodeje naopak vzrostly o 12 % na 250,2 miliardy EUR. Provozní zisk před zaúčtováním mimořádných položek se v porovnání s rokem 2020 téměř zdvojnásobil a s 20,0 mld. EUR dosáhl solidní úrovně. Provozní ziskovost před zaúčtováním mimořádných položek rovněž vzrostla, ze 4,8 % v loňském roce na 8,0 %. Takže pokud vám vadí cena másla, staňte se akcionářem koncernu Volkswagen nebo jiného koncernu a můžete si kupovat máslo třeba i za 200 :-)
06. 05. 2022 v 18:48Off-line dominantnimens  (54/195/110)
Khalo (35/187/85)
Cože??! Tak to si je strč do p***le!

Tam už mám papriky za 120.
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
06. 05. 2022 v 20:15Off-line hrabuvka  (40/180/75)
Nejsem na dávkách tak nemám čas to sledovat. A upřímně? Pracující člověk to fakt sledovat nemusí.
06. 05. 2022 v 20:37Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
TommenBaratheon: Mouku kupuji vždy v balení po 5kg. Když to rozprostřeš mezi druhy (hladká, polohrubá, hrubá, celozrná, špalda, grahamová,...) tak najednou zjistíš že jsi na 30 a více :-D
Oleje podobně, reálně mám 5l slunečnicovej, 5l řepkovej, 5l slunečnicovej s máslovou příchutí
máslo je jediný kde bylo navíšeno významě skladování z 1kg na 3kg, protože proč ne. Když jsem to koupil před měsícem či kdy, tak jsem ušetřil a to místo v mrazáku mi zabraný nevadí :-)
06. 05. 2022 v 20:42Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Hrabuvka: Mám pro tebe novinku. Existují i práce s nízkou mzdou.
06. 05. 2022 v 22:28Off-line Jenicekhonzicek  (22/170/65)
S hrabůvkou se o mzdě nebav. Neví co to je :-).
07. 05. 2022 v 01:00Off-line IIIIII  (33/-/-)
Dominantnimens (52/195/110)
"Za enormním nárustem cen je v posledním roce hlavně kšeftování s emisními povolenkami."

Takže zase jsme u Evropské unie. A kdo jí šéfuje? Ursula von der Leyenová, což je bývalá gynekoložka. Zřejmě se rozhodla proměnit Evropu v místo, se kterým byla zvyklá jednat. :-)
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
07. 05. 2022 v 15:42Off-line idea  (38/170/-)
Ano sleduji, mzdy zůstavají většinou stejné, ale vše se zdražuje. Někdy i uměle, záměrně. Třeba ten olej. Letos ještě sklizeň nebyla, mají na skladech loňské zásoby za normální ceny, ale zdražují už nyní, když ještě nesklidili, možná ještě nezaseli... :D Ale chápu, každý si chce nahrabat do rezerv, no... :D Ale jestli to tak půjde dál, tak by se měli zvyšovat i ty mzdy, počínaje od té minimální. Ale na to ten hnus Fialovej kašle.
07. 05. 2022 v 16:03Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Idea: to že dnes sklizeň ještě nebyla ale přece neznamená že se do cen nemohly promítnout náklady na ni? Z peněz které utrží za loňskou sklizeň se nakupuje vše nutné pro zpracování sklizně současné...
07. 05. 2022 v 16:15Off-line idea  (38/170/-)
Artenkotorer, však jo, je mi to jasné, vždy se dají najít důvody proč zdražit, Pokud mám vše nakoupené z loňska, protože asi nikdo nekupuje na poslední chvíli a část té loňské sklizně i zaseju, tak mi nevznikají extra náklady, tedy rozhodně né takové jaké vidíme v obchodech. Až se vše vrátí zpět, možná za rok a déle, pochybuji, že dojde opět ke zlevnění :) Proto by měli lidi dostávat evropské mzdy... :)
07. 05. 2022 v 16:51Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Idea: "Pokud mám vše nakoupené z loňska", takže ty myslíš že zemědělci nakupují naftu rok předem? Všechna hnojiva,...? Mlýny mají obrovský baterky kam nakupují energie rok předem jo celá distribuční soustava to rozveze v náklaďácích taky rok předem?
Co se zasetí sklizně týče, semena na zasetí je zpracovávají odlišně. Proto i když rusko je jeden z největších producentů pšenice, je i zároveň dovozcem satby pšenice.

Reálně za růst cen může v první řadě růst poptávky po obecně, ale nákladovou část nelze také vynechat. Aktuálně v africe kam se vyvážela pšenice z ukrajiny ji tam nemají kvůli ruské blokádě, tak ji nakupují kde to jde a to se projevuje i růstem ceny, ale růst nákladů rozhodně není zanedbatelný jak si tu hraješ.
07. 05. 2022 v 17:07Off-line idea  (38/170/-)
Tak zrovna naftu a energie jsem logicky nemyslel. spíš jsem myslel ty hnojiva a tak, ale to je jedno. Důležité to je nějak řešit, nebo v obchodě bude obyčejný chleba za 100 kč, tímto tempem...
07. 05. 2022 v 17:13Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Idea: Jo to bude, ale z důvodu nedostatku různých surovin. Když zvedneš mzdy, nedostatek se nevyřeší, jen tím zvedneš inflaci a chleba místo 100kč bude stát třeba 200kč
07. 05. 2022 v 17:18Off-line idea  (38/170/-)
Inflace roste už nyní a celkem dlouho, jestliže energie zdražují 3x-5x, to samé ceny potravin atd. , tak mi neříkej, že lidi by měli mít mzdy stejné. V Německu mají ceny potravin stejné někdy i levnější a platy 3x nebo kolikrát vyšší, takže nějaký smysl to má. Ikdyž služby jsou dražší. Ale lidi radějí omezí služby, jídlo potřebuješ víc....
07. 05. 2022 v 18:13Off-line Jenicekhonzicek  (22/170/65)
Jen tak mimochodem. Třeba Rusko produkuje skoro 10% světových zásob pšenice, ale má vysokou vlastní spotřebu takže na světovém vývozu nemá podíl ani 4% a Ukrajina má sotva zlomek, takže tam problém až tak není. Největší vinu má vláda, která mohla snížit daně na polovic a stejně by se vybralo stejné množství peněz. A kdyby chtěli pomoct, mohli některé daně snížit na nulu jako třeba Polsko. A kdyby jim šlo opravdu o lidi, nehráli by si na Supermany a neuvalovali by nesmyslné sankce které dopadají pouze na nás. Rusko je vážně nepociťuje tak výrazně jak se píše a to teprve oni budou uvalovat stopky, takže do konce roku budou ceny ještě 2x vyšší. Ale co, chtěli jste změnu, tak jste si ji zvolili a máte ji :-). A víte o tom, že většina zemí už o sankcích spíš jen mluví, ale nic nedělají a že se do toho cpou pouze státy EU a zbytek světa na to kašle úplně? Za ty ceny si můžeme především my sami tak prosím nenadávejte :-).
07. 05. 2022 v 18:34Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Jenicekhonzicek: Máš trochu špatně čísla. Podíl ruska na světovém exportu není 4%, ale 17% a je největším světovím exportérem.
Ukrajina má 8%. Tak aspoň vypadal rok 2020.
https://www.worldstopexports.com/…rts-country/
jinak i 4% je zatraceně hodně. Co si vybavuji, poměr mezi snížením exportu a růstem cen je obvykle 1 ku 10, tedy snížení exportu o 1% se projeví zdražením o 40% (ale tohle píšu z hlavy, jsem linej dohledávat, tak se možná pletu)

Ale se snížením daní souhlasím a co se sankcí týče, tak neříkám že jsou sankce špatně, či dobře, ale rozhodně nemám pocit že by vláda dobře komunikovala o co jde. Tedy proti těm sankcím nic nemám v této situaci když už tu stát máme, ale za podmínky že by vláda řekla co přesně dělají, co myslí že to způsobí a co nejpřesnější odhad dopadu sankcí na lidi. A tohle rozhodně tahle vláda nekomunikuje ani zdaleka dostatečně.
07. 05. 2022 v 18:39Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Idea: ano inflace roste dlouho. Lidi v reakci na ni mají vyjednávat o navíšení mezd se svým zaměstnavatelem a když k tomu není svolný, zkusit si najít jiného. Zároveň ale platí že teď bys tu inflaci plošným zvyšováním mezd ještě akceleroval
07. 05. 2022 v 18:46Off-line Jenicekhonzicek  (22/170/65)
Moje čísla jsou možná špatná, možná ne. Každopádně si otevřu pro dnešek poslední lahvinku vina a budu se připravovat na konec dovolené :-).
07. 05. 2022 v 18:59Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
Jenicekhonzicek: Žádný možná. Zcela určitě. Jestli ti nestačí předešlí linkovaný zdroj, tady máš další, dohromady dle něho AU a RU měly 18% světového exportu.

https://www.aljazeera.com/…-interactive
07. 05. 2022 v 19:55Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
No Arten, to je sice všechno fajn, ale furt nevím, proč bych měl doma syslit třicet kilo mouky. A i když vaříme docela často, tak reálně si vystačíme s trojicí hladká-hrubá-polohrubá. Jestli máme doma v jednom čase dokopy pět kilo mouky, tak je to moc.
Olej, to samý. Na co skladovat doma stopadesát druhů oleje? Jako jasně, zrovna tohle si taky koupíme ve větším, nebudu přeci lítat jak d***l do obchodu pro každou flašku oleje zvlášť, ale 15 litrů, k čemu? Tak pět dohromady, bohatě stačí. Až dochází, koupí se novej.
A máslo si koupím čerstvý když ho zrovna potřebuju, vždyť je ho všude tři p***le. A celkově, když něco potřebuju, tak si to můžu kdykoliv nechat dovézt až ke dveřím, tak na co si dělat z baráku skladiště.
07. 05. 2022 v 20:22Off-line Artenkotorer  (35/180/84)
TommenBaratheon: Já ti neříkám že máš syslit 30kg mouky. Já říkám že já to dělám a dělám to už dlouho.
Mouku nekupuju v běžném obchodě, ale ve mlýně co mám s drobnou zajížďkou po cestě z práce a nechci tam zajíždět každej druhej týden neboť by mi to lezlo příliš do času.
Ten olej pro změnu kupuju na eshopu, kde chci aby se doprava rozprostřela do většího množství a dělám to tak od okamžiku co olej od mého oblíbeného výrobce přestaly supermarkety prodávat (možná dočasně, nevím, už ho tam roky ani nehledám) Převážně je to mimochodem jen po 1 flašce... jenže 5l :-)
S máslem, tam jde skuečně o to že očekávám velkej růst cen, takže něco málo sdo budoucna ušetřím, ale jinak, buď rád že nepíšu o zásobách co mám v kategorii "btw jsem tak trochu prepper", ale jen o průběžných zásobách :-)
Jasně nechceš mít s baráku skladiště, já mám velkej barák a skadiště z něj mám pro spoustu věcí, to jídlo se tam moc nevyčnívá :-) Do ničeho tě nenutím, jen píšu jak to mám já. A já prostě preferuji to mít takhle
07. 05. 2022 v 22:41Off-line IIIIII  (33/-/-)
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload