Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Včelí matky

20. 06. 2022 v 21:07Off-line klucinek  (33/176/75)
Zdárek,

Začínám se učit odchovávat včelí matičky, v případě že by se série povedla měl by někdo zájem o uzavřený matečník? Série je po 18cti matečníkách, kdyby se náhodou chytily tak je všechny neumístím a když už by těm tvorečkům příroda darovala život, tak je nechci zamačkávat. Jednalo by se o následovnice pěkné buckfastky. Včelky se nerojí, pěkně sedí na ramkách a jsou klidné. Snůšku měly taky pěknou. Matička není po žádné linii, je volně pářená, takže nějaké parametry nezaručím, jen vím jak se chová včelstvo. Tak kdyby některý začátečník uvažoval o jiném genofondu do oddělku, daruji za odvoz. Úplnému začátečníkovi by jsme dali do kupy asi i nějaký oddělek, nebo smetenec. Spíš to berte jako takový průzkum, nemohou slíbit že série povede, ale mrzelo by mě zbytečně mařit životy těch tvorečků.
20. 06. 2022 v 21:11Off-line Lukrecius.01  (52/172/78)
Asi bych zkusil spíš inzerci v něčem jako Naše včelstvo :o), ale klobouk dolů před každým, kdo se něco naučí a umí. Držím palce.
20. 06. 2022 v 22:39Off-line Lukrecius.01  (52/172/78)
Podivně teď tady treska,
tento výtvor na zeď pleskla.
Chytrá, vtipná jindy je,
no vždycky to nevyjde.
21. 06. 2022 v 07:10Off-line dannytheroo  (46/180/99)
Co máte všichni s těma buckfastkama? začal s tím sedláček a teď se všichni můžou pos... by mě zajímalo, co za výsledek bude volné spáření matky která není ani A1. co si takhle nastudovat něco o plemenářské práci?
21. 06. 2022 v 08:55Off-line honzak  (33/183/65)
Čím přešlechtěnější jsou, tím větší bordel nadělá volné křížení. Pokud je genofond stabilizovaný, tak se tím může vyhnout nějakým recesivním znakům. Ale o šlechtění včel vím totální p..u.
21. 06. 2022 v 11:34Off-line i8051  (53/184/97)
Tady se necha vetsina opichat radeji necim jinym, nez vcelama :-)

Hezkej pocin, ale me chcipne i plastova kytka, takze to necham jinym a zkusenejsim :-)
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 9  Nahlásit
21. 06. 2022 v 19:50Off-line i8051  (53/184/97)
A to ja med rad ... :-)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
21. 06. 2022 v 21:27Off-line vasek698  (25/-/-)
Zas to ber tak, že prostě něco naděláváš, abys měl jistotu, že budeš mít dost kvalitního materiálu. Prostě se stane, že to zbyde a nevyužiješ. Čili nabídnout prosím, ale zas ti nemusí být líto, že se jich zbavíš, když to neudáš. Mě taky mrzí, že si napěstuju víc salátů, než potřebuju a pak je musím vyhodit, ale tak to je.
Pokud jde o křížení, tak nevím. Viděl jsem několik videí o chování matek vč. celýho cyklusu o sklenárkách na tý chovný stanici v Rakousku a stále bych se k tomu netroufl vyjádřit, téma je to velký. Ale kolikrát bývají matky z tichý výměny výborný (říkal Špavor - nebo jak se ten výrobce biouly.cz jmenuje). Co znamená volně pářená? Však v matečníku ještě spářená není, na prolet jde až pak. A do matečníku jsi je dával jak? Přelarvovat, nebo z vajíčka?
Dodávám, že nevčelařím, jen to hodně sleduju.
Btw k tomu přešlechtění a zdegenerování: jaký sračky prosímtě? Jediná chemie, co se používá, je varidol a spol., aby ses zbavil varoázy. Jinak jim cpeš leda cukr. :D
21. 06. 2022 v 22:45Off-line klucinek  (33/176/75)
Vím že většina včelařů to tak dělá, to co nepoužije prostě zlikviduje, má myšlenka nebyla na tom cokoliv vydělat, právě naopak. Jen nechci mařit životy když někdo z nich může mít ještě radost. Volně pářená znamená že není inseminovaná v chovné stanici, ale prostě oplodněná jakýmkoli trubcem za snubního proletu, tak jak to příroda vymyslela. V mém případě ani s chovnými trubci. Na mysli jsem měl zdrojovou matku, samozřejmě ne její potomky. Ty se budou pařit s jinými trubici po vylíhnutí. Neprělarvuju nemám na to trpělivost a pevnou ruku, zkouším nicota. Takže zdrojový materiál, čili vajíčko, by mělo být od počátku vyvhováváno jako matečné, ne dělničí. I když samozřejmě vajíčka jsou stejná a pro přelarvování by měla být odebírána do třetího dne. Co se týče matek z tiché výměny tak mé zkušenosti jsou takové, že jsou matky vysoce kvalitní. Ale pravda, já včely nemám na výnosy, ani na šlechtění, ale pro radost a med je jen určitý bonus. Takže od matek nepožaduji žádné extrémní parametry.

Nevím co treska myslí za sračky (teda asi vím, ale něco takové pro domácí použití snad nikdo nemůže myslet ani vážně), osobně nepoužívám ani varidol, ale čistě přírodní kyselinu šťavelovou na léčení "žokeje", jinak krom občasné kontroly se obejdou bez mé pomoci. Nakonec ti tvorečkové tu jsou deset milionů let......
23. 06. 2022 v 18:29Off-line cervix  (36/174/72)
Včelařina je věda, klobouk dolu před každým, kdo tomu rozumí
23. 06. 2022 v 23:14Off-line klucinek  (33/176/75)
Ono o včelách víme hodně, ale vlastně nevíme nic. Včelám nelze rozumět, protože o jejich společenství toho moc nevíme. Stejně si s námi udělají vždy to co chtějí ony samy. Ale máme se od nich velmi co učit.... nakonec ne na darmo se řadí mezi superorganismy....
24. 06. 2022 v 11:53Off-line vasek698  (25/-/-)
Cervix: souhlas, co jsem se o to během svýho onemocnění covidem začal zajímat (sledovat youtube videa), nerozuměl jsem první týden skoro tomu, o čem mluví. :D Pak se do toho začneš dostávat a říkáš si "ty vole, super koníček, ale asi to nezačnu v životě dělat, když vidím, co to všechno chce"... :D Já nejdřív chtěl, ale mám fůru jiných věcí, tak na to budu spíš tak čumět z povzdálí a možná se časem začnu nachomýtat k nějakýmu kámošovi včelařovi v době jara, medování, různých činností... a spíš si to tak jako povrchně zažívat, než to mít. To bych pak nedělal nic jinýho.
24. 06. 2022 v 12:44Off-line Dibyx  (18/174/63)
Mě překvapilo, že včely nikdy nespí. Ani v zimě. A tak, když nějakou vidím, tak si uvědomim, jak pro lidstvo nepřetržitě včelstvo a jiné opylstvo makají a nic za to nechtějí.
Není to zvláštní?
24. 06. 2022 v 12:55Off-line Dibyx  (18/174/63)
Zkus trochu přemýšlet...
24. 06. 2022 v 13:19Off-line i8051  (53/184/97)
Vajceslav/power/capslock0/boyik20 a nove Anonymboy20 nema holt cim premyslet :-)
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
24. 06. 2022 v 18:15Off-line klucinek  (33/176/75)
Ona vcelařina není tak složitá jak to vypadá. Složitá je v okamžik kdy se do toho začne člověk montovat tím způsobem že se ty tvorečky pokouší řídit, aby dělaly to co chce člověk. Ale stejně časem poznáš že to nejde. Proto nemám rád včelaře kteří to dělají pro kšeft a výnosy. Já si včely pořídil pro relax, sice to leckdy dost bolí, je to fyzická dřina a vyžaduje to nějaký čas, ale ti tvorečkové z člověka vysajou vše negativní. Když mi je zle jdu na včelnici a přívonim si k nim, klidně je hodiny pozoruju, z člověka opadne vše zlé. Je to fascinující podívaná jak takové obrovské společenství dokáže fungovat jako dokonalý stroj a každý jeho článek ví naprosto přesně co má dělat. Nakonec včely poznají když člověk není v psychický pohodě, to ti řekne většina včelařů. Nechoď dělat do včel když jsi naštvanej, nemaj to rády. A můžu to osobně potvrdit, stejně jako poznají svýho ošetřovatele.

Jinak i včely spí. Nejedná se o spánek tak jak ho známe u zvířat, ajedná se tedy spíš o mikrospánky, ale spí. Lze to pozorovat, když je necháš chvíli odkryté tak když se uklidní provoz v úle a vrátí se do normálu lze pozorovat jak se některé včelky usadí svisle u horního rámku, složí křídla a tak se jako přikrčí a ani se nehnou. To je včelí spánek. Občas takovou včelu lze vidět i na květině.
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload