Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Obsedantně-kompulzivní porucha

20. 11. 2012 v 13:44Off-line Anonym
Ahoj,

s přítelem chodím necelého půl roku a nedávno jsme se rozhodli se spolu sestěhovat, k němu, můj byt prodáme. Přítel trpí obsedantně-kompulzivní poruchou (v jeho případě nutkání rovnat a organizovat věci doma). Posledních pár dnů je situace neúnosná, přítel vyžaduje, abych všechno dával na místa podle pravidel, rovnal věci do skříní podle velikosti, v jedné řadě, atd... Přítele mám moc rád, ale někdy si připadám hrozně, když mi stále opakuje, jak jsem bordelář a chaotik, protože nechápu, že židle musejí být v zákrytu a knihy seřazeny podle abecedy a velikosti.

Máte někdo zkušenost s OCD nebo žil jste někdo s člověkěm, který OCD trpěl?

Děkuji
20. 11. 2012 v 14:01Off-line tomicek93  (30/-/-)
Já třeba taky trpím jistými prvky OCD a to sice, že nevím, jestli jsem vůbec udělal to a to... Stává se mi to, když jdu ráno do metra a pořád se sám sebe ptám, jestli jsem vůbec zamknul auto nebo ne. Někdy jsem se xkrát vracel abych se opravdu ujistil že mám zamčený auto... :/ takže žádná výhra to není...
Souhlasím - 5   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
20. 11. 2012 v 14:06Off-line JarodShadowsong  (23/-/-)
Tohle už začíná jít do extrému. Dá se to léčit. Já sám tímto lehce "trpím". Nevím, kde je hranice mezi puntičkářstvím a OCD. Já třeba nemám rád nezavřená víčka od sprchových gelů nebo zmáčknuté PET lahve. Ale většinou všechno "napravím" sám a nikoho s tím moc neotravuju. :D Je to prostě nutkání něco udělat a dokud to neudělám, tak na to musím myslet. Zkus příteli navrhnout, že spolu vyhledáte odbornou pomoc. Dovedu si představit, že to musí opravdu otravovat život. Psychologové vědí, co s tím. A vyhledat pomoc není nic trapného ani ponižujícího. Může to mít i hlubší psychologický původ.
Souhlasím - 5   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
20. 11. 2012 v 19:43Off-line igni  (36/192/130)
Máti má lehké OCD a s věkem je to horší. Takže řešit přes psychitra, ten by měl umět pomoci ;)
20. 11. 2012 v 20:31Off-line tomicek93  (30/-/-)
Vřele doporučuji RIAPS http://www.zachranny-kruh.cz/…m_riaps.html pokud by opravdu šlo do tuhého. Sám jsem přišel do RIAPSu, kdy u mě naplno propukly psychické problémy, které tam v mé hlavě hnily už víc jak měsíc...
20. 11. 2012 v 21:17Off-line Viktorr  (27/180/60)
Já jsem taky puntičkář, ale tohle je jako popis Sheldona Coopera :D..
Souhlasím - 6   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
20. 11. 2012 v 21:38On-line Richard33  (44/185/80)
Já jsem taky v něčem hodně k***ickej pedant, ale jen sám k sobě :-)
20. 11. 2012 v 22:08Off-line a.l.e.x  (34/185/74)
Tak prvně protože tady čtu spíš blbosti. nazvat OCD psychickou poruchou je nepřesné asi jako označení rýmy jako zimní choroby. OCD je neurotická úzkostná porucha!! A ke schizofrenii nevede pouze má podobné projevy, zásadní rozdíl je že člověk s OCD vnímá své myšlenky jako vlastní kdežto schizofrenik je pokládá za cizí, do mozku mu vložené, a vznik schizofrenie a OCD je zcela jiný.

OCD rozhodně nepřekoná člověk sám a pokud je třeba léčí se psychoterapií a psychofarmakama (antideprasiva, neuroleptika). Horší případy elektrošokovou léčbou popřípadě operačně stereotaktickým zákrokem.

Problém svého přítele rozhodně řeš s lékaři odborníky a né na webu, kde lidi neví ani rozdíl mezi depresí a depkou, a kde každý kdo nakoukne do wikipedie si myslí že je Dr.House co všemu rozumí.
Souhlasím - 8   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
20. 11. 2012 v 22:34Off-line igni  (36/192/130)
Alexi, sice tady napises tri odstavce, kde v jednom lidi urazis, v druhem hodis nekolik odbornych terminu, ale ve vysledku si mu poradil co uz sme mu radili take, a to at se poradi s odbornikem. ;)
Souhlasím - 7   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
20. 11. 2012 v 22:42Off-line a.l.e.x  (34/185/74)
Nikoho se nesnažím urážet, jen říkám že nemá cenu řešit věci které jsou potřeba řešit odborně s laiky. A to proto že nevidím důvod proč hocha(pána) někdo straší tím že OCD se může změnit ve schizorfenii, to mu zrovna moc už v tak těžké věci nepomůže, proto má zmínka o chytristice z wikipedie, tou se spíše ublíží než pomůže.
20. 11. 2012 v 22:47Off-line a.l.e.x  (34/185/74)
Tím spíš mu nepomůže ona lidská vlastnost zkusím pomoci tím že si zahraju na vžití do situace, tím že jí budu mít taky. Viz. Rich.... OCD není puntičkářství. A v čem prosím může pomoc to že si z něho udělám srandu a přirovnám jeho přítele k postavě ze seriálu, to se mi zdá víc hnusné než to že já napíšu pravdu o lidech a tím nemyslím jen lidi ze zdejšího serveru tak je to všude.
21. 11. 2012 v 03:37Off-line SinnerX  (33/183/84)
Řekni mu, že pořádek je pro blbce - inteligent zvládá chaos. :D
Souhlasím - 6   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
21. 11. 2012 v 05:17On-line Richard33  (44/185/80)
A.l.e.x.: Já reagoval spíš na příspěvěk Viktorra. Teď vážně, pokud to ty považuješ za problém vstahu což asi považuješ, jinak by tu to téma nebylo a pokud je to řešitelné (narozdíl třeba od chorobné žárlivosti) a přítel bude chtít ten problém začít řešit, tak s tím začněte. Ale doporučoval bych určit nějaký pevný datum, kdy s tím začnete, aby to nebyly jen a pouze sliby nebo se to nakonec neodkládalo do nekonečna.
22. 11. 2012 v 17:25Off-line tomicek93  (30/-/-)
Čtu dobře? Pavilon 26? Tam kde pracuje MUDr. Čechová? Tam jsem byl na týden, za neúspěšný pokus o oběšení když mě doma hráblo. Taky jsem měl tu možnost si promluvit se svými spolupacienty, takže vím o čem je tu řeč. Jeden boural zfetovanej, jeden měl deprese, jeden byl zbaven svéprávnosti, jeden měl zřejmě Alzheimera (ptal se mě pořád kde je záchod)... Docela emotivní :(
23. 11. 2012 v 09:34Off-line Ladinek50  (69/174/82)
Já bych doporučil navštívit tohohle pána,mám s tím ty nejlepší zkušenosti.
http://www.dragomirecky.cz/novy/
28. 11. 2012 v 19:46On-line somerone  (36/180/80)
Je to sociálně-společenský problém a měli byste navštívit odborníka. Musíš ho přesvědčit o tom, že je to vážně porucha, která narušuje váš vztah.
Obsedantně-kompulzivní porucha se dá zvládnout i bez léčiv psychoterapií (kognitivně behaviorální - společensko-poznávací) k odstranění obsesivních myšlenek.
Jak tu napsal jeden člověk: "Inteligent dokáže zvládat i chaos :D"
To mě pobavilo, ale pravda to není. S inteligencí tyto vady nesouvisejí.

Držím palce!
28. 01. 2013 v 00:27Off-line Tien213  (42/-/-)
Tak ja mam danu diagnozu. je to nutkave pocitanie, zarovnavanie, upratovanie. mna to sameho dost unavuje. je to stresujuce. nieje lahke s tym zit.
02. 01. 2015 v 13:58Off-line forever.single  (25/170/55)
Taky se mi rozjíždí OCD, i když zvláštní je, že prý nemusí mít viditelný projev, ty kompulze mohou být i v myšlenkách, člověk si pak pořád v hlavě musí něco ujasňovat, vracet se k nedořešeným myšlenkám a mít pocit že dokud si v hlavě všechno neurovná tak nemůže pokračovat... Je to unavující... Projevuje se mi to hlavně ve škole, kdy se učitelů věčně dokola ptám na jednu a tu samou věc a pořád mám pocit že tam něco je... Je to dost unavující nejen pro toho kdo OCD má -_-
02. 01. 2015 v 21:23Off-line klucinek  (33/176/75)
OCD je poměrně snadno řešitelná tzv. cingulotomií....doufám že si dobře pamatuju název.....
03. 01. 2015 v 20:09Off-line alex213  (42/182/100)
Ja mam diagnostikovanu OCD. mam par rad pre teba.
1. nepredavaj byt, racsej ho prenajimaj. predat byt je mlad**ka hlupost.
2. ak ste sa rozhodli zit spolu tak vam to inak klape vo vela sferach ;)
urcite zijete aspon v dvojizbovom byte. dohodnite sa ze jedna izba je tvoja a v jeho izbe budes dodrziavat jeho pravidla. najlepsie ak sa tam nebudes nicoho dotykat, nic nove tam prinasat a ak nechas to naneho aby tomu nasiel miesto. ked si v jeho izbe nieco vezmes a dopouzivas to, vrat to presne na miesto kde si to zobral. ano OCD je neprijemnost. da sa liekmi zmiernit ale vzdy tam budu pravidla. ja osobne by som sa dokazal zmie*** s poriadkom iba vo svojej izbe. skuste sa o tom spolu porozpravat.
3 . vaz si ze mas partnera s ktorym dokazete zit spolu v jednom byte. vela parov nema moznosti. ako rodinne, tak financne. mas jedinecnu prilezitost. nezacni sa nudit a hladat si dovody preco to nejde. skor hladaj moznosti ako to udrzat!
03. 01. 2015 v 21:03Off-line onlip  (61/180/84)
Za mě tyto diagnózy nebyly, ale když jsem dědovi nevrátil nářadí přesně tam, kde mělo ležet, zlobil se. Zpětně to chápu.
Doma mám své dvě dospělé děti s jejich partnery. Máloco naleznu na původním místě. Pokud na ně nechci soustavně hartusit, musím si připomenout B. MacDonaldovou, Dusím se ve vlastní šťávě, a rozdýchat to. Jakpak dlouho to ještě bude trvat, pak už mi tu bude dělat jen Alzheimer.
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload