Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Jak se stát programátorem?

12. 05. 2019 v 17:11Off-line Anonym
Je tu nějaký programátor? Zajímalo by mě, zda se programátorem může stát i někdo, kdo se učí sám doma. Nechodí na žádnou školu nebo do kurzu. Je nějaká taková cesta? Jak začít?
12. 05. 2019 v 17:18On-line Richard33  (45/185/81)
No já začal tak, že jsem v práci nejprve upravil soft, který jsem používal (řízení dokumentace - měl chyby) a následně ho rozšířil o úplně novej modul (řízení nápravných a preventivních opatření).... a dnes tam těhle modulů je cca 40cet :)
12. 05. 2019 v 17:40Off-line Silvestr99  (27/179/68)
Určitě to jde, jen to bude složitější a pomalejší cesta. Musíš mít nápad, vědět přesně, co chceš a zdokonalovat se v tom. Programovacích jazyků je plno, stejně jako kvanta jejich využití.
12. 05. 2019 v 20:30Off-line Peta80  (43/187/-)
Jistěže to jde. Nebo si myslíš, že ti to ve škole nějak nalejou do hlavy? Taky se to musíš naučit ty sám, oni ti to tam jen naservírujou v nějakém pořadí + máš možnost konzultace s vyučujícími a dalšími studenty. Ale ty studijní materiály si můžeš pořídit i domů na samostudium...
12. 05. 2019 v 21:38Off-line igy  (38/173/81)
S programováním je to jako se spisovatelstvím - ve škole tě naučí pravidla, správné postupy, ale pokud na to nemáš vlohy, jsou ti ty znalosti k ničemu. Pokud naopak vlohy máš, tak můžeš tvořit i bez té školy, jen možná nebudeš dodržovat všechna pravidla, co bys měl.
Ale také, pravidla ze školy jsou jedna věc a pravidla zaměstnavatele druhá a ne vždy se shodují. Pro zaměstnavatele je kolikrát lepší si vzít právě nějakého nováčka samouka bez školy, aby ho naučil svoje pravidla a svoje zlozvyky, než aby musel neustále bojovat s jeho zvyky odjinud. "Radši si ho zkazíme sami." :D
12. 05. 2019 v 21:53Off-line janbarasek  (27/185/74)
Programování je velmi lehké, pokud se správně začne. :)

Nejdřív si rozhodni, co chceš dělat. Jestli nativní aplikace, mobilní appky, nebo web. Kdyby tě bavily servery a databáze, tak jsem o tom sepsal celou řadu článků: http://php.baraja.cz/zacatek
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
12. 05. 2019 v 22:06Off-line Number4  (31/195/82)
Hlavne sa tomu musis venovat. Same to nepojde.
13. 05. 2019 v 00:55Off-line Monogatari  (44/195/80)
13. 05. 2019 v 02:01Off-line Meriadoc  (44/196/83)
Ano, je to možné. Dle mých zkušeností právě ti nejlepší programátoři jsou zpravidla samouci.

Základním předpokladem programováni je zvládnutí tzv. algo***mizace, tj. dovednosti navrhnout postup vedoucí k optimálnímu řešení dané úlohy. Doporučoval bych tedy nejprve seznámit se s nějakým programovacím jazykem s jednoduchým způsobem zápisu (např. Python, Ruby apod.), příp. nějakým vizuálně orientovaným prostředím pro porozumění základním principům programování (např. Scratch).

Jakmile pochopíš základy procedurálního programování, doporučil bych poté seznámení s principy objektově-orientovaného přístupu a syntaxí objektově-orientovaného jazyka (např. C#, Java, JavaScript). Obecně lze říci, že čím více různých jazyků a přístupů poznáš, tím robustnější a efektivnější budou tvá aplikační řešení. Dobrý vývojář se totiž učí po celý život.

Něco na začátek:
http://www.sololearn.com
http://scratch.mit.edu
http://www.codingame.com
14. 05. 2019 v 14:58Off-line Peta80  (43/187/-)
Hmm, jsem divnej, když mám (určitou) averzi k phpku a jiným scriptoidním jazykům? Jako javascript na webovejch stránkách beru, ale když má jít vyloženě o programování, tak mi ty scriptovací jazyky neseděj...
14. 05. 2019 v 15:11Off-line Peta80  (43/187/-)
Proč mi jenom po přečtení eSTéVákova příspěvku jako první věta blesklo hlavou "Bože, za co mě trestáš?" :)
14. 05. 2019 v 15:39Off-line xlx  (25/176/60)
Ano, dá klidně napiš už mam svoje menši projekty a člověk do tymu by se mi hodil ktereho to naučim
14. 05. 2019 v 15:55Off-line FelixGabriel  (102/170/58)
Že školu :D :D väčšina chlapcov, teda už chlapov ktorých poznám zvládli už v 13tich v podstate hocijakú úlohu. Základom je myslenie, proste musíš mať fantáziu a logické myslenie. Ja som v 13tich ešte programovať nevedel, nikdy som nevidel žiadny zdrojový kód mimo html/css ale už som mal predstavu čo a ako by som spravil, až by som si nato našiel čas. No a o 2 roky som si našiel čas :-) A bolo to. Nič zložitého, postupne získaš prax a budeš vedieť ako robiť veci lepšie, nič iné v tom nehľadaj.

Vždy som bol sklamaný z chlapcov ktorý sa mi ozvali na inzerát a tvrdili, že sú na škole, že už majú 2. rok praxe.. Boli na úrovni často takej, akoby im v škle ani len poriadne nevysvetlili o čo ide. Naopak mám veľmi dobrú skúsenosť s ľuďmi ktorí začali sami, väčšinou v 13-15tich rokoch a hoci sú často skromný a hovoria mi, že si nie sú istý či to zvládnu, nakoniec to vždy zvládnu a výsledok je perfektný. Niekedy to trvá síce 3x viac ako nejakému seniorovi v danom obore, ale ten výsledok je dlhodobo použiteľný a netreba natom dlhodobo nič meniť. Ono to bude asi preto, pretože v škole sa to musí učiť každý ak to má v študijnom pláne, ale len málo koho reálne baví to čo sa v škole robí a aj keď to programovanie väčšinu triedy vždy baví, nie je to to do čoho by sa pustili sami len preto lebo chcú lebo sa v tom vidia, na tom výsledku to vidno.. Proste nie každý nato má. Niekto proste ani po 4 rokoch na škole pri 10 hodinách týždenne obyčajnéhé html/css nebude schopný spraviť web ktorý by mohol niekto použiť bez toho aby sa musel zato hanbiť.. Alebo taktiež po 4 rokoch študovania polygrafie dodá takú grafiku ktorú prebije aj dielo 15 ročného chlapca ktorý sa tomu venuje len pasívne..
15. 05. 2019 v 16:53On-line Richard33  (45/185/81)
Igy: Ve škole většinou učí tak, že to s praxí nemá moc společného. Dneska už bych začínat nechtěl. Samotné programování je obaleno dalšími věcmi (GIT, jednotkové testy, penetrační testy atd... atd...), není to už jen "logika", "databáze" a vyladit výkon apky. Do toho se každý 2-4 roky přechází na novej, úžasnější framework a ve výsledku člověk udržuje neco takového (pokud teda není rebel jako já)... https://www.youtube.com/watch?…
15. 05. 2019 v 19:20Off-line mrtn  (31/176/74)
Já se začal učit sám, první nějaké skriptovací jazyky, pak před střední, kdy jsem měl pocit, že tam jako jediný nic pořádně nebudu umět, tak jsem se nějak začal učit C#, pak docela hodně dala střední škola - C, ASM, nějaké základní algo***my, člověk se hlavně naučil a pochopil, jak ten SW vlastně v tom HW funguje. Pak výška, ale tam mi přišlo, že to moc nedalo, ale pár zajímavých předmětů tam bylo a hlavně projekty. Nejvíc mi asi dala práce, kde jsem se jednak zdokonalil co jsem uměl, naučil se nové jazyky, ale hlavně jsem se naučil pracovat v týmu, využívat podpůrné nástroje (GIT, testovací frameworky, nástroje od Atlasianu atd.), no a teď v nové práci se zaučuju do C++. Takže za mě, nejvíc mi dalo samostudium, pak střední škola a pak praxe.
15. 05. 2019 v 19:20Off-line mrtn  (31/176/74)
Hlavně škola mi příjde že je proti praxi dost pozadu.
15. 05. 2019 v 19:22Off-line mrtn  (31/176/74)
Co bych ti doporučil je kvalitní literatura, dost je toho i na internetu v podobě online tutoriálů (v AJ) a hlavně zkoušet a zkoušet, programovat různé miniprojekty a postupně se učit. Úplně super je, když najdeš někoho, kdo se ti na to podívá a řekne, co třeba zlepšit.
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload