Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Není tady něco špatně?

13. 08. 2020 v 19:32Off-line Anonym
Jak to, že v ČR nefunguje absolutně žádná kapitalistická poučka o volném trhu? Opět se tady zdražilo na rozdíl od okolních zemí EU.

Ekonomové toto zdražení základních potravin(už několikáté v řadě) zdůvodňují tím, že lidé málo utrácejí.

podle mě základní poučka kapitalismu ale přece zní: není poptávka - musíme slevnit zboží a služby. A tady se děje pravý opak, podle hesla: my ty prachy z vás vyždímáme, ať chcete nebo ne!

https://www.seznamzpravy.cz/…aceji-115887#…
13. 08. 2020 v 19:52Off-line Invictus  (23/182/100)
A čemu věříš ty?
Souhlasím - 5   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
13. 08. 2020 v 20:36Off-line Juno  (68/175/75)
Anonym má pravdu, tohle tady bylo i za první republiky. Než by něco zlevnili tak to raději nechali shnít a pak to vyhodili. Tohle mě říkala maminka která v té době žila.
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 5  Nahlásit
13. 08. 2020 v 21:24Off-line i8051  (53/184/97)
Jsem si dneska rikal, jestli ten mistni spamarskej d***l sem ten clanek da .. no a dal. D***l ... :-)
Souhlasím - 5   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
13. 08. 2020 v 21:27Off-line iglw  (48/172/77)
U nás v Evropě není pravý kapitalismus!Buď rád,že žiješ u nás!!Zdražování přijde!!
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 3  Nahlásit
13. 08. 2020 v 21:45Off-line kloudik  (38/182/80)
Praveze mezi lidma je spousta peněz který je potřeba protočit a zdanit. Až lidi přestanou kupovat p**oviny, přestane se zdražovat :)
Souhlasím - 2   •  Nesouhlasím - 2  Nahlásit
13. 08. 2020 v 21:56Off-line kloudik  (38/182/80)
Bez podnikatelů především drobných soukromniků by byla ekonomika v p***li takže z dlouhodobýho hlediska je jistá podpora v pořádku, ale většina co znám o nic nežádala ani žádat nebude. Je to jen pro vyvolený a stejně nám zase zvýší daně takže to vrátíme i s mastnýma urokama :D
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
13. 08. 2020 v 22:24Off-line Artenkotorer  (36/180/84)
Anonym: Ono je to trošku složitější.
1) Existují fixní náklady. To jsou náklady, které ti zůstanou stejně velké, bez ohledu na to kolik se daného zboží prodá (například u vody to je vodovodní síť) podnikatel který nechce zkrachovat nechce jít pod náklady a fixní složka pak vede ke zdražování.
2) Inflace. Dnešní papírky ( číslíčka v databázi) kterým říkáme peníze nejsou podloženy ničím jiným než státním násilím který nás nutí je používat. To znamená že se jich může uvolnit do oběhu teoreticky nekonečno. Jenže tyhle papírky mají svoji cenu ve svojí vzácnosti. Dá se říct že stejně jako ty kupuješ rohlík za papírky, tak ten druhej kupuje papírky za rohlík. Je to zboží jako každý jiný. To znamená že čím víc je ho v oběhu, tím míň je cenný a tedy je menší poptávka po korunách - vše zdražuje.
Papírky se uvolňují do oběhu v našem bankovnictví dlujem. Ty příjdeš do banky, že si chceš půjčit. Banka si vymyslí papírky a dá ti je. ČNB ale vytvořila limit, banka musí mít na účtech u ČNB nějaký peníze a podle toho kolik jich mají si mohou vymyslet peněz. Tuším je, že uložené peníze musí odpovídat alespoň 2% vymyšlené a půjčené částky. No a hádej co se teď děje. Dost lidí si půjčuje (zajištěno státem), tím se "tisknou" nové peníze které se uvolní do ekonomiky a nastává ti inflace - tedy při obráceném pohledu než na jaký jsi zvyklí, rohlíky nezdražují, ale peníze zlevňují. Tenhle jev je pak posilován tím že investoři mohou ztrácet důvěru v korunu a prostě se jí zbavují - peníze na kterých seděly se dostanou do oběhu a v ten okamžik to má podobný výsledek jako když by je vytiskly. Peníze co neobíhaly se objevili v ekonomice, tím pádem menší vzácnost, tím pádem nižší hodnota peněz.
3) zkus se zamyslet. Na další přijdeš sám. Mohu nadhodit třeba státní zásahy do ekonomiky,...
14. 08. 2020 v 08:39Off-line Anonym
Arten
máš tam ale dost velkou chybku
Kdyby sis ten článek přečetl, tak bys věděl, že to zdražování je typické pouze pro ČR,Polsko. Ostatních států se to vůbec netýká, a ti tisknou mnohem víc a déle než ČR. viz USA, Německo, Japonsko,...atd atd. v podstatě všechny vyspělé země.
Souhlasím v tomto s Orlem: Stát vás chce vyhladovět k smrti nebo do otroctví.
14. 08. 2020 v 10:20Off-line i8051  (53/184/97)
Stat nas chce vyhladovet? Super, alespon zdarma zhubnu ;o)
Souhlasím - 1   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
14. 08. 2020 v 17:39Off-line kloudik  (38/182/80)
Aha a jak přesně budu státu prospěšnej když budu hladovej a napůl mrtvej? Praveze musím být v kondici abych mohl vydělávat a platit. Vychcípat možou jen darmožrouti a to se státem plně souhlasím. Lenivci do plynu
Souhlasím - 3   •  Nesouhlasím - 1  Nahlásit
14. 08. 2020 v 19:17Off-line Artenkotorer  (36/180/84)
Orel1620: Žádné peníze dnes na světě už tuto činost dlouhodobě neplní od doby kdy byl zrušen zlatý/železný/nevím jaký ještě standart a byly zavedeny fiat měny.
Hmotné rezervy, teď myslíš které? Zlato? to se rozhazovalo/prodávalo už před burešem. Sice nerad ale tohle na něj hodit nemůžu. Peníze nebyly ale tím zlatem kryty. Ty prostě ležely v trezoru. To že by byly krytý zltem by znamenalo že můžeš přijít do čnb a říct jim "Tady máte tisícovku, dejte mi zlato" a to už nemá žádný stát už hodně dlouho. Vlastně venezuela se pokusila zavést kryptoměnu krytou ropou... Jde o to jak moc který stát bude dělat blbosti co se centrálních bank týče...
14. 08. 2020 v 19:37Off-line Artenkotorer  (36/180/84)
Anonym: Vypsal jsem 2 důvody a naznačil jsem další. Žádný z těch důvodů co jsem napsal není neplatný, kde je ta chyba o které píšeš? Ekonomika není jednoduchý stroj kde hejbeš jednou pákou a ona dělá co chceš,

USA - Dolar je světovou zásobní měnou, to znamená že můžou uvolnit o dost víc aníž by to mělo stejný efekt než my, protože v oběhu je hodně dolarů. Euro - obdobně, ale jen pro EU. To ti vysvětluje velkou část evropy.
Ale pokud tím týl myslíš tisk i dlouho před Sars-cov-2, tak ano, dolar dost ztratil na hodnotě.

Názor že nás stát chce vyhladovět je dost konspirační, ale budiž. Jak by to asi dělaly? Tedy krom inflace, o které jsem psal a zásahů do ekonomiky které jsem naznačil, ale nechtěl jsem to rozepisovat. Ale rozhodně víc věřím, že se snaží regulovat něco co nechápou (co nikdo nechápe, ekonomika státu/světa je moc složitá na to aby ji člověk dnes dokázal chápat) a jen dělají odhady, ale rozhodně nemyslím že vláda dělá kvalifikované odhady, ČNB snad jo, ale ti nemůžou kecat do všeho a i tak to můžou odhadnout špatně.
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload