Zprávy
Aby sis mohl přečíst zprávy, tak se musíš nejprve přihlásit :)
Onload
 
PŘIHLÁŠENÍ

Nemáš ještě svůj účet?

ZAREGISTRUJ SE ZDARMA
Registrace je snadná, rychlá a zdarma!
Onload

Od kolika let můžu navštěvovat lékaře sám bez a rodičů?

30. 01. 2023 v 00:33Off-line Anonym
Od kolika let můžu navštěvovat lékaře sám a bez rodičů?
30. 01. 2023 v 02:03Off-line iglw  (48/172/77)
Já myslím,že od 15-ti,kdy dostaneš občanku,ale nejsem si jist.Napíšu kámošce praktické doktorce a dám zprávu tady všem.
30. 01. 2023 v 06:51Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
V současnosti se věci mají tak, že žádnej pevnej věkovej limit není, zákon o zdravotních službách mluví u nezletilých jen o "rozumové a volní vyspělosti". Záleží o co jde a jak moc je dotyčnej schopen se sám rozhodovat a chápat podstatu lékařských úkonů, a to je na posouzení konkrétního doktora v konkrétní situaci. U preventivních prohlídek a běžných, nezávažných zdravotních problémů asi nikdo na doprovodu rodičů bazírovat nebude, ale pokud by mělo jít o něco vážnějšího, tak tam si žádnej příčetnej doktor nelajzne dělat něco bez jejich vědomí. Spíš předpokládám, že doktoři budou v tomto hodně opatrní a hodně si rozmyslí, koho uznají za dostatečně vyspělýho. Ale univerzální odpověď na to každopádně neexistuje, každej doktor to může mít nastavený jinak a pokud bude dělat ofuky, že bez přítomnosti rodičů nebo jejich písemnýho souhlasu se s tebou bavit nebude, tak s tím nic neuděláš. Doktor si to v případě nějaký stížnosti obkecá úplně v pohodě.
Není každopádně dotčený právo zákonných zástupců na informace, takže doktor je může o tom, žes u něj byl a proč, informovat i bez tvýho souhlasu, pokud ti jde o tohle.

Btw martisko, nevím co mu na tom potřebuješ tak nutně vysvětlovat v soukromí. Tyhle pokusy o seznámení se s nějakou náctkou jsou tak trapný, až to mlátí dveřma.

Navíc "Ano, včetně lékařského tajemství, takže lékař nesmí bez tvého svolení rodině například sdělit informace o tom, že k němu chodíš, nebo proč tam jsi." - tohle je p**ovina, protože pokud je nezletilej, tak doktor rodičům ty informace poskytnout musí, i proti vůli pacienta (§ 31 odst. 5 a 35 odst. 2 ZoZS, dovzdělej se). Odepřít poskytnutí informací může jen v případě podezření na týrání nebo zneužívání (§ 32 odst. 3), ale to doufám že není jeho případ. Ta část o rozumové a volní vyspělosti se vztahuje jen na vyslovení souhlasu s poskytováním péče tím samotným nezletilým, ale už ne na vyslovení souhlasu nebo nesouhlasu s poskytováním informací zákonným zástupcům, viz § 33 odst. 2, kterej použití zákazu podávání informací osobám mající na informace právo ze zákona (v našem případě rodiče) výslovně vylučuje. Jinými slovy a snad blbuvzdorně - zákonní zástupci mají právo na informace o zdravotním stavu až do nabytí zletilosti pacienta, bez ohledu na jeho rozumovou vyspělost a jeho případnej nesouhlas je (až na zmiňovaný výjimečný případy) úplně irelevantní.
Sorryjako, ale pokud jsi schopnej napsat takovouhle k***tinu, tak radši nikomu nic nevysvětluj, buď tý dobroty.
30. 01. 2023 v 06:55Off-line TommenBaratheon  (20/174/74)
Sorry Jezino, ale ten článek je blbost a absolutně nekoresponduje s legislativním stavem. Ta pevná hranice patnácti let byla zrušena novelou zákona č. 66/2013 Sb., tzn. před nějakými deseti lety.
30. 01. 2023 v 14:56Off-line 1H1  (74/-/-)
Tak vidíš Anonyme, doktorů, jako je martisko najdeš hlavně tady něurekom, takže asi ani není tak důležité v kolikati, ale jakého rádoby lékaře tu oslovíš :D
30. 01. 2023 v 17:10Off-line martisko  (22/183/96)
Omlouvám se za chybu, špatně jsem si tu část o mlčenlivosti vyložil, odstraněno. Souhlasím s uživatelem TommenBaratheon. Ať je líp ;)
31. 01. 2023 v 23:58Off-line mitterand  (58/172/50)
Od 15 let kdyz mas Obcansky prukaz
Přihlas se a napiš svůj názor. Nemáš svůj účet? Zaregistruj se.
Onload
Načítám...
 
OnloadOnload
Copyright 2011–2024 NaKluky.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 1805-0506
Onload